Mandariva 2006 vs. WinXP

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

wix
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Mandariva 2006 vs. WinXP

Příspěvekod wix » 27 zář 2006 18:49

Mym pozadavkem je mit dva OS na jednom disku ( kazdej na jine partition ). Vim, ze se vsude pise, ze by to melo jit bez problemu, ale ted jsem jedne publikaci, ze pred instalaci se doporucuje vypnout v BIOSu PNP a ACPI, a take se tu pise, ze pak uz asi WinXP nerochodim. Mohl by mi toto nekdo objasnit.
Dale bych chtel vedet, jak se to s pripojenim na internet pres kabel a pripojeni do mistni site ( dalsi PC s Win98 SE ).
Jak je to s aktualizaci a instalaci ovladacu? Moc ne v tom nevyznam a moc nevim, jak bych psal nejaky ovladac, takze bych chtel, aby to bylo nejaky dost easy. Mam k vetsine HW orig. CD, ale nevim, jak to bude chodit pod linuxem ( napr. TV karta + SW k teto karte ).
Dalsi vec se tyka ryze instalace. Uz jsem o tom precetl dost, ale jeste jedna otazka. Kam se ma ulozil zavadec, na logicky disk s Win?
Ja bych byl klidne mit na PC jen Linux, ale dost pochybuji, ze bych primel rodinu prejit na linux, kdyz maji problemy spustit explorer ve Win.
Jsem vice mene zacatecnik, tak bych prosil nejake odpovedi, ktere pochopim:-)
Dekuji

Reklama
Uživatelský avatar
Jinx
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 116
Registrován: prosinec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jinx » 30 zář 2006 11:05

Navodu je vsude plno, doporucuji precist clanky pro zacatecniky na abclinuxu.cz root.cz a linuxsoft.cz
Ohledne dualbootu s windows, doporucuji rozdelit disk tak aby na zacatku byl linux+zavadec(grub nebo lilo, zavisi na distribuci) a na konci windows a nejake dalsi partisny pro data, to uz je tvoje volba. Jako prvni os nainstaluj windows na konec disku a pote linux se zavadecem. Nezapomen ze pri reinstalaci windows prepise win zavadec a tudiz nenabotujes do linuxu ale jen do windows, tohle resi opetovna instalace zavadece do mbr.

Aktualizace se provadeji pres program spravujici software v ubuntu/debianu je to apt-get (synaptic pro graficky rezim) jaky je v mandrive najdes v dokumentaci sve distribuce.

Konkretnejsi info o ovladacich ti nereknu protoze jsi nenapsal presny typ, ale vetsina hw je v linuxu dobre podporovana pokud se nejedna o nejaky exoticky hardware. Takovy mensi prehled hw je treba zde: http://www.abclinuxu.cz/hardware
Obrázek


Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů