Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku PC *

...

Moderátor: Mods_senior

Jaanekk
Level 2
Level 2
Příspěvky: 225
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku PC *

Příspěvekod Jaanekk » 13 úno 2014 12:44

Ahoj,

tenhle dotaz patří spíš do nějakého celkového fóra.

Poraďte, co je nejlepší za programyúvybavení k diagnostice PC?

když Vám někdo přinese PC že prostě dělá nějakou takovou a takovou blbost, tak jaké diagnostické nástroje/stroje?

díky
Naposledy upravil(a) Myloš dne 13 úno 2014 13:13, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Upřesnění nadpisu „Diagnostika“

Reklama
guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Diagnostika

Příspěvekod guest » 13 úno 2014 13:06

Tak předně nějaké zkušenosti a vědomosti a to jak z PC, tak třeba i základy elektroniky. Pak programy na kontrolu HDD, RAM ad. a také je třeba ty výsledky umět vyhodnotit. Některé utilitky jsou často na stránkách výrobce komponenty, jiné jsou univerzální a jsou i univerzální CD, kde se mnoho programů najde.
Když budeš umět vyhodnocovat logy ze systémových událostí, nebo BSOD, pak jsi na tom ještě lépe.

Programy např.
http://www.slunecnice.cz/sw/crystaldiskinfo/
http://www.slunecnice.cz/sw/goldmemory/
http://translate.google.com/translate?h ... ges/bootcd

Jaanekk
Level 2
Level 2
Příspěvky: 225
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod Jaanekk » 13 úno 2014 13:26

Takže spíš teda softwerové ulity než nějaké přístroje?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod petr22 » 13 úno 2014 13:32

Zalezi na tom jestli je to sw nebo hw problem.

Na hardwarovy problem ti doma staci pajeci stanice, horkovzdusna pistole a voltmetr.

Specializovane firmy pak maji zarizeni na reball/reflow, diagnosticky hw od vyrobce zarizeni a treba i prumyslovy rentgen.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod guest » 13 úno 2014 13:36

Viděl jsem pár "přístrojů" např. na diagnostiku desky, nebo zdroje, ale vždy měly zásadní nedostatky. Třeba u zdroje to sice ukázalo, jaké má napětí, ale nedokáže to zjistit, jak se zdroj bude chovat v zátěži apod.
Netvrdím že kvalitní přístroje nejsou, ale nebudou za několik stokorun.
Pár lidí co znám a zabývá se tímto si vystačí s multimetrem a ti zkušenější osciloskopem.

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod guest » 13 úno 2014 13:42

Snad bych jenom dodal, že pokud bys to myslel vážně i s opravou desek, pak analogové měřáky a osciloskop bych považoval za nezbytnost.
Ta pájecí stanice a zařízení pro práci s elektrostatickým nábojem. resp. na to citlivými součástkami je také nezbytnost.

Jaanekk
Level 2
Level 2
Příspěvky: 225
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod Jaanekk » 14 úno 2014 09:09

Tady jde spíš o to, zjistit tomu pc co je..pokud bude něco špatně tak to vyměnit..ne opravovat základní desku nebo tak..ale spíš vyměnit...šlo mi o to, jaký je nejlepší a nejrychlejší způsob, jak přijít na to co tomu pc je..

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod guest » 14 úno 2014 09:21

Já neznám žádné zařízení, přistroj pomocí kterého bys zjistil že je vadná deska, nebo grafika. Je to hodně o zkušenostech.

Ale velmi užitečné je umět číst systémové logy a BSOD, tam vyčteš že pády systému způsobuje např. ovladač grafiky, vadná deska, vadný pocesor apod.
Ale o tom by ti více řekl MiliNess, který je na to odborník.

Další a asi častější závadou PC než HW chyba jsou vetřelci v PC. Různé mallware. Tam je třeba znát programy které to odstraní a vyčistí. To je dle mého názoru trochu složitější než výměna grafiky. Tady když uděláš chybu, špatně něco vyhodnotíš apod., pak můžeš celý systém úplně shodit, ztratit data a to by tě člověk který tam má třeba účetnictví moc nepochválil.
O tom by ti zase více řekli odborníci ze Security týmu.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod petr22 » 14 úno 2014 09:41

Co je spatne poznas celkem snadno - budto ze zkusenosti a nebo metodou pokus-omyl, kdy vymenujes jednotlive komponenty.

Opravovat zakladni desky v podstate nema cenu, protoze stravit nekolik hodin opravou desky kterou prodas za 200 Kc nebo nekomu darujes ma pomerne spatny pomer cena/vykon. Hratky s osciloskopem se vyplatily nekdy pred 15 lety, kdy ten hw byl vyrazne drazsi nez dnes, kdy mas novou desku za tisicovku.

Uživatelský avatar
wattmetr
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5744
Registrován: duben 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod wattmetr » 14 úno 2014 09:58

2petr22: Sice máš pravdu, ale to je čistě konzumní přístup - co se vyplatí a co ne. Pokud se někdo chce něco naučit, tak si "ten voltmetr a osciloskop" pořídí, sice mu chvíli bude trvat, než se naučí i diagnostikovat, ale pak z něj může být slušný odborník, který zákazníkovi ušetří pár korun "jen" díky svým znalostem. Ale to se bohužel v dnešní době nenosí...... :-(
Trvalý BAN za trolling a dlouhodobé nerespektování pravidel fóra, duplicitní účty tohoto uživatele: satam, peyrac10, wattmetr, gracia (vydávání se za ženu), jamesbond, jamesbond1...

guest
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod guest » 14 úno 2014 10:04

A stejné je to i s výměnou komponentů. Pokud to budu dělat jenom v "malém", pak metoda pokus omyl nebude dost dobře možná.
Nebudu mít v regále náhradní desky, CPU, grafiky a zdroje.

A desky nebudu tahat ze sběrného dvora, pracně opravovat a prodávat za dvě stovky. :-D

Ale vlastně nevíme jak si to tazatel představuje.

Pokud se někdo chce něco naučit, tak si "ten voltmetr a osciloskop" pořídí, sice mu chvíli bude trvat, než se naučí i diagnostikovat, ale pak z něj může být slušný odborník, který zákazníkovi ušetří pár korun "jen" díky svým znalostem.
:clap:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Poraďte mi nejlepší programy/přístroje pro diagnostiku P

Příspěvekod petr22 » 14 úno 2014 10:08

Ono by se to nosilo, ale pocitej sam:

600 Kc/h, 3hodiny = 1800 Kc + nejake ty soucastky

Nova deska - 1200 Kc

To neni o tom co se dneska nosi a co ne, ale o tom ze oprava je drazsi nez nova deska :smile: Kdyz stala deska 10.000 Kc a byla vyrazne jednodussi na opravu nez dnes, tak se vyplacelo hrat si s osciloskopem. Dneska maximalne vymenit kondenzatory a doufat, ze to pomuze, nic slozitejsiho se delat neda.

Pokud nebude mit nahradni desky, procesory, pameti, zdroje a dalsi komponenty, tak v podstate nemuze podobnou zavadu opravit, protoze nenajde chybu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů