Bezpečné odpojení USB zařízení.

Moderátor: Mods_senior

Mohu vás poprosit o ohodnocení (známku jako ve škole)?

1 -
15
83%
2 -
3
17%
3 -
0
Žádná hlasování
4 -
0
Žádná hlasování
5 -
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 18

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod Jan Pašek » 06 úno 2010 02:15

Bezpečné odebrání HW z USB portu
Opět jsem strávil nad hledáním odpovědí na tuto otázku několik hodin hledáním a čtením článků a názorů na internetu a na PC-help přináším sumarizovanou odpověď. Třeba příště zas přispějete radou vy mě.

Problém s odebráním externího zařízení z USB portu vzniká například pokud přetáhnete složku se změněnou ikonou na Flash disk a vznikne vazba mezi umístěním změněné ikony a novým umístěním složky. Pokud taková nebo jí podobná vazba nastane dojde k provázání procesů mezi Flash diskem a diskem PC pokud se pak pokusíte bezpečně odebrat Flasch disk dočkáte od systému hlášení že „Flash disk je stále užíván a nelze proto bezpečně odebrat“.

Možná si říkáte že není třeba se takovým problémem vůbec zabývat a prostě jen chvilku počkat a pak disk na „surovce“ vyškubnout z portu. No myslel sem si to také ovšem jen do té doby co jsem na mém Flash disku přišel takřka o třetinu dat. Ztracená data se mi povedlo částečně opravit DOS příkazem CHKDSK/F ale bohužel ne úplně všechna bylo to zdlouhavé a nervy drásající a nikomu to nepřeji.
Nejprve jsem tedy hledal odpověď na otázku: Proč jsem přišel o data?

Jednou z možností je nastavení optimalizace portu USB:
· Optimalizace pro výkon – nastavení povoluje ukládání do mezipaměti a zvýší výkon disku. Chcete-li odpojit zařízení od PC, klepněte na ikonu „Bezpečně odebrat HW“ v oznamovací oblasti hlavního panelu. (Zápis probíhá se zpožděním až do vyprázdnění obsahu mezipaměti na HDD PC)
· Optimalizace pro rychlé odebrání – nastavení zakáže ukládání do mezipaměti na disku v systému Windows, takže zařízení lze odpojit bez použití funkce „Bezpečné odebrání HW“
Cesta k nastavení: (Win XP) Tento PC – klik pravým tlačítkem myši na USB zařízení – z nabídky vybrat vlastnosti – v okně vlastnosti vybrat záložku Hardware – v záložce vybrat v okně „Všechny diskové jednotky“ USB disk a kliknout na tlačítko „Vlastnosti“ – v okně disku vybrat záložku „Zásady“ – klik na vámi vybranou optimalizaci - klik na OK v „okně disku“ – klik na OK v okně „Vlastnosti“.

Jenže „ouha“ o data jsem přišel i přesto že byl PC na kterém došlo ke ztrátě dat nastaven „pro rychlé odebrání“ V podstavci monitoru tohoto PC je malý USB HUB (rozbočovač), který zřejmě obsahuje vlastní mezipaměť. Takže pokud používáte nějaký typ USB HUBU musíte vždy použít bezpečné odpojení nikdy si totiž nemůžete být jisti že dotyčný HUB nemá vlastní mezipaměť.
Ano dobře se mi to povídá ale jak na to když PC odmítá operaci provést a nebo pokud z oznamovací oblasti zmizela ikona pro bezpečné odebrání?

Odebrání USB paměti řádkovým příkazem v nabídce Start – Spustit:
http://www.chip.cz/cs/tipy-a-triky/bezp ... ameti.html
rundll32.exe shell32.dll, Control_RunDLL hotplug.dll
Příkaz otevře okno „Bezpečně odebrat HW“

Vytvoření samostatné ikony pro bezpečné odebrání na vaší pracovní ploše PC (postup Win XP) :
Klik pravým na volnou plochu – rozvírací nabídka „Nový“- další rozvírací nabídka „Zástupce“ = start průvodce „Vytvořit zástupce“ – do chlívečku nakopírovat následující:
C:\WINDOWS\system32\RUNDLL32.EXE shell32.dll,Control_RunDLL hotplug.dll – klik na tlačítko „Další“ – Nyní můžete změnit pojmenování zástupce pochybuji že název zástupce „rundll32“ jak je nabízen neodborníkovi něco prozradí napíšeme tedy „Bezpečné odebrání“ – klik na „Dokončit“

Změna ikony nově vzniklého zástupce:
Klik pravým tlačítkem myši na zástupce - Vlastnosti - Zástupce - Změnit ikonu a do chlívečku nakopírovat: %SystemRoot%\system32\hotplug.dll

Nově vzniklý zástupce bude opět otvírat okno „Bezpečně odebrat HW“

Co dělat pokud si PC postaví hlavu a vytrvale odmítá provést „Bezpečné odpojení“.

Řada z Vás doporučuje alespoň použít nabídku „Vyjmout“, která se používá hlavně pro SATA HDD pro odebrání za chodu PC.
Přístup k příkazu (Win XP):
Start – Tento počítač – Klik na USB disk pravým – rozvírací nabídka – Vysunout po té ikona disku zešedne a můžete zkusit odebrat.

Dále jsem zachytil jednu ojedinělou radu kdy dotyčný odinstaloval USB disk pomocí správce zařízení.
Přístup k příkazu:
Start – Ovládací panely – Nástroje pro správu – Správce zařízení – Řadiče a sběrnice USB – klik pravým tlačítkem myši na „Velkokapacitní paměťové zařízení“- rozvírací nabídka „Odinstalovat“

Nakonec sem narazil na jeden zajímavý prográmek, který si nainstalujete na USB disk. Bohužel také není všemocný nicméně stojí za povšimnutí – EjectUSB
http://download.chip.eu/cz/EjectUSB_4356459.html
http://ppk.chip.cz/cs/archiv-vydani/r20 ... usb-18.pdf

Tolik k bezpečnému odpojení USB zařízení.
Naposledy upravil(a) Jan Pašek dne 06 úno 2010 16:23, celkem upraveno 1 x.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.

Reklama
Uživatelský avatar
jaojao
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2600
Registrován: srpen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod jaojao » 06 úno 2010 06:58

Jojo, tento "problém" znám také když dám bezpečně odebrat, tak se objeví hláška, že je to ještě používáno, proto musím postup opakovat a pak většinou už to pustí, či-li pak už odebrat lze. :smile:
Jen ještě k tomu odkazu na tu utilitku EjectUsb tak ten co odkazuješ nefunguje..., našel jsem jiný (1.6) měl by dle obsahu fungovat (ini, exe), ale při malwar testu to nebylo čisté tak jsem to ani nezkoušel, proto to sem nedávám...
Našel jsem, ale tohle, prověřil jsem to a odzkoušel, funguje to:
http://quick.mixnmojo.com/usb-disk-ejector
Stačí jen stáhnout, vyextrahovat, a pro ukončení USB 2x kliknout na usb diskejector a vybrat daný disk a kliknout...
Intel > nvidia > WD > Kingston > Seasonic > LG > XP <<< takhle nějak :) a zde např.: https://1url.cz/iriwZ (ta dívka tam to je dcera )

Uživatelský avatar
george
Level 3
Level 3
Příspěvky: 429
Registrován: květen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod george » 06 úno 2010 09:24

Dík jeníku, už tady nebylo co číst....já to dělám tak, že jdu do správce úloh systému a vypnu běžící procesy. Pak jde USB odpojit standartdním způsobem. Ale většinou WD mohu kdykoliv odpojit po vypnutí počítače. WD se chová jako disk v počítači.
Myslím, že by to bylo dobré řešit...ne jen psaním s moderátory. Víme přece své a jak to chodí...

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9497
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod mmmartin » 06 úno 2010 10:24

Dobré Jeníku, máš za 1*
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod karlos » 06 úno 2010 12:54

Tak tohle jsi kutil, že tě nebylo vidět... :D
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod Jan Pašek » 06 úno 2010 16:16

Jsem rád že sem mohl zas trochu přispět.

To George
Tvůj postup se mi asi zamlouvá nejvíce. Je to tvoje dítě a mohl bys jej trochu více "pochovat". Nám zkušeným stačí naznačit, začátečníkovi musíš podat alespoň cestu k příkazu takže tři řádky navíc tě jistě nezničí!

To Jao Jao
Cením si tvého času a postřehů ale pokud možno pamatuj na ty co neumějí anglicky a rádi by si pořídili tebou odkazovanou utilitku. Přidej alespoň odkaz na strojový překlad a přímý odkaz na download.
Co se týče odkazu na EjectUSB vyměním za odkaz na download ze slunečnice.cz

Pro rýpaly ještě poznámka EjectUSB existuje i ve vyšších verzích než je odkazovaná líp vypadá a dokonce možná i lépe funguje ale problém je že je již pouze v licenci ShareWare odkazovaná verze je v licenci Free tedy volně k užití.

Uživatelský avatar
jaojao
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2600
Registrován: srpen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod jaojao » 06 úno 2010 17:36

Ahoj, :D
sám mám taky problém s angličtinou, já jsem chtěl jen nahodit co jsem nahodil... :smile:
tak tady je to v češtině:
http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ ... k-ejector/
Intel > nvidia > WD > Kingston > Seasonic > LG > XP <<< takhle nějak :) a zde např.: https://1url.cz/iriwZ (ta dívka tam to je dcera )

Uživatelský avatar
Jan Pašek
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3701
Registrován: leden 06
Bydliště: Plzeň
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bezpečné odpojení USB zařízení.

Příspěvekod Jan Pašek » 05 bře 2011 00:55

Po čase ještě další malé doplnění ... Když už doopravdy nic nezabírá a na USB zařízení jsou citlivá data o která nechcete přijít. Doporučuje se uložit rozpracované soubory a počítač přes tlačítko "Start" v lište vypnout se zasunutým USB zařízením. Až se PC zastaví (Nespěchejte!) vyjměte USB zařízení a PC můžete znovu zapnout.
Jendův rozcestník (Odkazy, které jsem měl dříve v podpisu najdete v mém rozcestníku.) Jendovy novinky - Co je pro Vás odemne nového Pokud potřebujete mermomocí vědět na čem páchám PC kriminalitu sestavy jsou v profilu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Hardware články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů