Tipy a triky v XP: Prefetch

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Elusive
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2123
Registrován: srpen 06
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Tipy a triky v XP: Prefetch

Příspěvekod Elusive » 11 pro 2006 07:23

Pro všechny ladiče systému: NEMAŽTE ADRESÁŘ PREFETCH

Není pravda, že vymazání obsahu adresáře Prefetch zrychlí běh XP, jde o bohapustou lež (už jsem bohužel v několika příspěvcích zahlédl rady typu "promaž, bude to rychlejší). Naopak, systém se zpomalí (boot až několikanásobně).

Pokud se tak stane a promažete (jde hlavně o soubor layout.ini), adresář zůstane prázdný a k dalšímu "prefetchování" už nedojde.
Stejně tak se Prefetch zastaví, pokud zakážete službu "Plánovač úloh (task manager)" - tento proces je k prefetchi nutný.

Takže, pokud máte adresář Prefetch prázdný, pomalý boot a nevíte, co dál, zde je stručný návod, jak Prefetch obnovit a rapidně zrychlit načítání XP:

1. Nejdříve se ujistěte, že proces Plánovač úloh je aktivní. Start->Spustit...->services.msc. Najděte položku Plánovač úloh - měla by být nastavena na "spuštěno" a "automaticky". Pokud není - dvojklik a nastavit.

2. Start->Spustit...->regedit, najděte HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\
MemoryManagement\PrefetchParameters a změnte hodnotu:

0 = vypnuto
1 = spouštění aplikací (prefetch pouze pro spouštění aplikací)
2 = boot (prefetch pouze startu XP)
3 = obojí

Já mám 2 (pouze boot), v adresáři je pár souborů, nenarůstá do obludných rozměrů a XP startují svižně.
Jinak samozřejmě záleží na vás, hodnoty 2 nebo 3 se doporučují. :wink:

3. Start->Spustit...->cmd. Do příkazového řádku zadejte: rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks a enter.

Prefetch je nyní opět funkční, po restartu můžete sledovat, jak se adresář znovu plní. Pokud jste do registru zadali hodnotu 3, vše je hotovo a přeji hodně štěstí při dalším ladění. :wink:

Pokud 2, pokračujte dále.

4. Zavřete všechny aplikace a proveďte 3x po sobě restart (ihned po naběhnutí XP). Adresář Prefetch se zaplní POUZE pro start systému (to je žádoucí).

5. Start->Spustit...->services.msc. Najděte položku Plánovač úloh - nastavte na "vypnuto" a "nikdy" (plánovač úloh je celkem zbytečná služba, žeroucí systémové prostředky).

Hotovo. :bigups:

//Ltb: přidáno do PC-HELP rozcestníku

Reklama
Luboš
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2038
Registrován: květen 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Luboš » 11 pro 2006 18:31

Thank you, really exclusive! I didn't know about it.

// Neumíš česky?
// mike007
Potřebujete jinou pomoc při řešení problému ve Windows 10? Stáhněte si soubor Win10-finty.

Uživatelský avatar
Minor
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: květen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Minor » 11 pro 2006 20:02

jj, Elusive má pravdu!! Jsem rád, že nejsem jediný kdo má rád, když adresář prefetch není prázdný, start systému s plně funkčním adresářem prefetch je od stisku tlačítka, až po načtení antiviru nod a poštovního klienta a sítě 35s s prázdným adresářem zhruba tak tu minutku a víc...

Uživatelský avatar
krtenek
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1955
Registrován: květen 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod krtenek » 12 pro 2006 20:22

Jen podotknu, že je dobré ho občas vymazat, aby uchovával informace o programech, které už neexistují nebo se nepoužívají nemá asi cenu. Já ho tak jednou týdně mažu, jinak by už narostl do obludných rozměrů.

Uživatelský avatar
Mister.G
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 306
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Mister.G » 12 pro 2006 23:12

Tak přesně......Tohle jsm chtěl taky říct. Akorát si myslim, že stačí tak jednou za dva až tři měsíce ho promáznout, ale zase záleží na každym z nás a podle toho, jak často mění obsah kompíku. Nehledě na to, že právě i ty informace, které už tam nejsou potřeba se při nabíhání woken sjedou.
Naposledy upravil(a) Mister.G dne 12 pro 2006 23:20, celkem upraveno 1 x.
K čemu nám je, že zítra bude líp, když pokaždé, když se ráno probudíme, je dnes.

Uživatelský avatar
alias75
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1173
Registrován: listopad 05
Bydliště: Liberec
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod alias75 » 13 pro 2006 05:20

Jednou začas mazat.No to asi jo ,ale pokud pravidelně používáš :idea: CCleaner a máš zaškrtlou volbu
Advanced (Pokročilý) a v ní Old Prefetch data tak máš o tuto starost méně. :bigups:
Největší životní moudro je,vědět na koho se VYSRAT a před kým POSRAT .
_______________________________________
Když píšu bez diakritiky ta je to z:
G1 Android.Root. rom Canyogen 3.6.2 Theme HTC Hero 1.4.0; SonyEricsson XperiaX10; HTC Wilfire

Blaze
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: leden 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Blaze » 24 led 2007 20:15

Chtěl bych se zeptat... po naběhnutí plochy mi naskakuje jedna instalace nýbrž okénko Windows instalátoru které chce nakonfigurovat Colin McRae Rally 04 tuto hru jsem měl ale už jí mám dávno odinstalovanou (ale na tom bych řek až zas tak nezáleží) takže k věci: Zjistil sem že to spouští ISUSPM neboli Program Updates. Ale bohužel nestačilo odškrknutí políčka pro automatické aktualizace pro Colin...(přímo v aplikaci Program Updates) a ani nestačilo odmazání z registrů--po spuštění. Tak se chci jen zeptat jestli by mi mohlo pomoct odmazání tohoto exe souboru (konkrétně dvouch a to ISUSPM.EXE-09573F0F.pf a ISUSPM.EXE-1ED0B23B.pf ) ze složky C:/WINDOWS/Prefetch
Dík za odpověď.

Uživatelský avatar
Elusive
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2123
Registrován: srpen 06
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Elusive » 25 led 2007 16:45

Když to smázneš, určitě nic nepokazíš. :wink:

millhaus
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: březen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod millhaus » 10 bře 2007 00:13

moje reseni:
1. zapnout sluzbu planovac uloh (standartne zapla)
2. nastaveni prefetch v registru 3 (standartne nastavene)
3. smazat prefetch
4. ihned restart
5. spustit programy ktery budes spoustet vzdycky (u me: miranda, strongdc, total commander, word)
6. zakazat sluzbu planovac uloh
7. zkontrolovat slozku prefeth jestli tam jsou prislusne soubory + smazat mmc a svochst (vytvorili se kdyz jste zakazovali planovac uloh)
8. finiiito

boomsta89
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: červenec 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tipy a triky v XP: Prefetch

Příspěvekod boomsta89 » 04 črc 2009 20:04

Chlět bych se zeptat, kam přidat tu hodnotu 2 nebo 3?
do "EnablePrefetcher"

Uživatelský avatar
alenka_v_říši_divů
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3201
Registrován: únor 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Tipy a triky v XP: Prefetch

Příspěvekod alenka_v_říši_divů » 04 črc 2009 20:53

Najděte cestu HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM CurrentControlSet Control Session Manager Memory Management PrefetchParameters a nastavte hodnotu EnablePrefetcher na 5 (neznámá hodnota, která je doporučována, ale 0 = vypne prefetcher - pro uživatele s malou operační pamětí, 1 = jenom prefetch aplikací, 2 = prefetch bootu, 3 = 1 + 2). Ukončete všechny programy a restartujte systém. /primární zdroj-google....

wichin
Level 3
Level 3
Příspěvky: 559
Registrován: říjen 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Tipy a triky v XP: Prefetch

Příspěvekod wichin » 04 črc 2009 22:41

nepoznám rozdíl v rychlosti náběhu windows s ponechaným prefetch a smazaným prefetch. V ccleaner mám zatrhlé mazat. Nikdy žádný problém.


Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host