Stalo se v 45.týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze světa PC

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Stalo se v 45.týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze světa PC

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 14 lis 2012 23:55

Stalo se v 45. týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze světa PC

StaloSe45.jpg


Fórum PC-HELP.cz a server Blog 2.0 přináší přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších informací za uplynulý týden z oblasti informatiky, telekomunikací a elektroniky. Co nového se událo od pondělí 5. listopadu do neděle října 2012 do neděle 11. listopadu 2012.

Uplynulý týden byl o něco méně hektický než ty předchozí spojené s uváděním klíčových novinek z dílny Microsoftu, Applu či Googlu. Nejvýznamnější událostí je dost možná uvedení hry Halo 4 do prodeje. Vyšly též nové verze populárních webových prohlížečů a objevuje se první zpětná vazba k novinkám z dílny Microsoftu nebo třeba betaverzi linuxového klienta služby Steam.

Halo 4 konečně v prodeji i s novým Xboxem 360
Microsoft uvedl do prodeje velmi očekávanou akční hru Halo 4. Čtvrté pokračování herního šlágru začalo prodávat v první vlně přes 10 000 obchodů ve více než čtyřech desítkách zemí. V České republice je stanovena doporučená cena Halo 4 na 1 499 Kč, respektive na 1 799 Kč v případě limitované edice hry s bonusovým obsahem.

Příběh Halo 4, hry exkluzivně určené pro Xbox 360, se odehrává pět let po ukončení předchozí části. „Hlavní hrdina Master Chief a jeho společnice, umělá inteligence Cortana, putují záhadným neznámým světem. Tam se střetnou se starobylým zlem, které povstalo, aby vyhladilo vše živé ve vesmíru,“ naznačuje Microsoft herní zápletku nového Halo 4, dalšího klíčového produktu, který firma letos uvádí na trh.

Microsoft zároveň uvádí do prodeje speciální edici herní konzole Xbox 360, která je vzhledově stylizována do herního světa Halo. Xbox 360 s tímto unikátním designem s průhledným vnějším krytem, dvojici gamepadů a pevným diskem s kapacitou 320 GB vyjde na 9 990 Kč. Lépe řečeno, to je doporučená maloobchodní cena pro český trh. V prodeji je též samostatný bezdrátový gamepad pro Xbox 360 ve stylu Halo s doporučenou maloobchodní cenou 1 290 Kč.

Microsoft se těší, že Halo 4 překoná rekordy svých mimořádně úspěšných předchůdců, ale radost mu zřejmě kazí předčasný únik kopie hry na warezovou scénu, kde se objevila několik dní před uvedením hry do prodeje. Podezření proto padá na některé z herních médií, které dostalo hru s exkluzivním předstihem pro přípravu recenze. I tak ale Microsoft věří, že Halo 4 bude hlavní herní událostí tohoto roku a v rámci zábavního průmyslu překoná i filmovou či hudební tvorbu.

Začátky série Halo sahají až k první verzi konzole Xbox, předchůdce dnešního mnohokrát modernizovaného Xboxu 360, kterou Microsoft vstupoval na trh herních konzol. Na něm si nakonec počíná oproti původním očekáváním velmi dobře. Prodal například 70 milionů kusů konzole Xbox 360, ohromil hráčský svět pohybovým senzorem Kinect a přinesl fenomén jménem Halo.

Hráči Halo strávili hraním některého z dílů tohoto akčního šlágru na sítí Xbox Live dohromady zatím přibližně pět milionů hodin. Celá herní série si dosud připsala tržby ve výši tří miliard dolarů. Za Halo 3 předloni během prvního dne prodeje hráči utratili přes 170 milionů dolarů. Tržby tak překonaly všechny jiné americké premiéry zábavního průmyslu včetně prvních třídenních víkendů očekávaných filmových novinek jako byl třeba Iron Man 2.

Microsoft neponechal ani tentokrát úspěch hry náhodě a její uvedení do prodeje podpořil nákladnou kampaní. Masivní marketingovou kampaň Microsoft spustil již několik týdnů před uvedením hry. V Londýně se nad Temží objevil symbol, který ve hře symbolizuje probouzející se prastaré zlo. Objekt o průměru 15 metrů a váze 3,2 tuny byl osvětlený více než 110 tisíci LED diodami. Je to jeden z největších létajících světelných objektů, které kdy člověk vyrobil.

01.png

Na konci října pak Microsoft ve spolupráci s vládou Lichtenštejnska převlékl nejznámější památky v maličké evropské zemi do hávu ve stylu Halo a jeho mysteriózního mimozemského světa. Proměnou prošla i jedna z nejznámějších historických budov Lichtenštejnska, Gutenbergerův hrad ze 13. století. Změnil se v post-apokalyptickou válečnou zónu plnou pyrotechnických a dalších speciálních efektů a různých rekvizit a dekorací.

K natočení traileru si Microsoft najal vyhledávaného hollywoodského režiséra Davida Finchera. Zajímavostí je, že trailer byl natáčen v Praze a v hlavní roli se objevil český zpěvák a herec Ben Cristovao. Microsoft též natočil hranou minisérii s hercem Danielem Cudmorem v hlavní roli. Dříve ztvárnil např. postavu Colossus ve filmové sérii X-Men. Pětidílný seriál na YouTube vidělo dosud více než 22 milionů lidí. Příchod Halo 4 se zkrátka nesl ve velkém stylu.

Intel: ultrabooky nabídnou hlasové a dotykové ovládání
Intel připomíná první narozeniny konceptu ultrabooků, které připadly na 9. listopadu 2012. Ultrabooky se i za ten první rok svého výskytu na trhu výrazně posunuly kupředu. Nové modely staví na modernějších procesorech Intel Core třetí generace. Především se ale s příchodem Windows 8 objevily konvertibilní ultrabooky s dotykovým displejem, které lze používat i jako tablet plně kompatibilní se softwarem a hardwarem pro klasické počítače.

Intel už spřádá plány dalšího vývoje ultrabooků. Připomeňme si, že jde o přenosné počítače postavené na technologiích od Intelu, které oproti klasickým notebookům prokazují větší mobilitu. Jsou štíhlejší a lehčí a mají i delší výdrž baterie. Na rozdíl od netbooků, jejichž dny největší slávy již pominuly, ovšem neobětují na oltář mobility výkon a jsou použitelné po všech stránkách jako plnohodnotné náhrady klasických notebooků.

Pro jejich budoucí modely se počítá s procesory Intel Core čtvrté generace s 22nm výrobní technologií. Intel slibuje, že zapracuje především na grafickém výkonu. Hlavním tahákem má být ale tzv. percepční computing, který umožní nové ultrabooky ovládat také hlasem a pohyby. Doplní tak dosavadní způsoby ovládání včetně toho dotykového, které mají podporovat více než tři desítky ultrabooků uvedených na trh ještě do konce tohoto roku.

02.png

Dell plánuje uvést již v prvním čtvrtletí příštího roku ultrabook s betaverzí programu Dragon Assistant od společnosti Nuance, která umožní pomocí hlasových povelů například vyhledávat informace na Internetu, ovládat přehrávání hudby či sdílet odkazy v rámci sociálních sítí. Nyní Intel spolupracuje se společnostmi Creative a SoftKinetic na zdokonalení ovládání prostřednictvím pohybů (gest) uživatele.

K čemu bude možné ovládání hlasem a pohybem využít? Podle Intelu například přepis řeči dosáhne stoprocentní spolehlivosti tím, že se zkombinuje rozpoznávání hlasu a odečítání rtů. Dalším příkladem využití nových možností je zvýšení úrovně zabezpečení, protože prý nové senzory rozpoznají, že počítač užívá neoprávněná osoba.

Výrobci notebooků ještě Windows 7 neposílají do starého železa
Přestože se Microsoft snaží všemi silami rychle získat pro nová Windows 8 co možná největší uživatelskou základnu, pro jeho hardwarové partnery ještě nejsou Windows 7 uzavřeným tématem. Již dříve výrobci stolních počítačů ujistili, že poptávku zákazníků po Windows 7 budou nadále uspokojovat. Totéž má platit podle zpráv ze zákulisí i u notebooků.

Nechystají se prý v předvánoční nákupní sezóně oslabit propagaci modelů dodávaných s Windows 7. Logicky je totiž potřebují vyprodat. S postupným omezováním jejich propagace se počítá až v příštím roce. Nejdříve ke konci roku 2013 by pak měly být vyprodány skladové zásoby notebooků s Windows 7. Na maloobchodním trhu ovšem notebooky s Windows 7 mohou být k dostání ještě déle.

Zatím není jasné, kdy Microsoft ukončí prodej samotného systému. Záležet to zřejmě bude i na tržním úspěchu Windows 8, který může vést i k přehodnocení postoje výrobců počítačů. Jestliže systém zákazníky na zařízeních, kde nemá dotykové ovládání smysl, nepřesvědčí, tak mohou být velmi zdařilá Windows 7 podobně dlouholetá jako Windows XP.

Google Chrome 23 vylepšuje podporu soukromí
Čas plyne jako voda v řece po jarním tání, takže už tu máme nový Google Chrome 23. Ten přináší zejména novinky v oblasti ochrany soukromí. Nejzajímavější je podpora technologie Do Not Track, pomocí které mohou uživatelé volitelně webovým stránkám předávat sdělení, že si nepřejí sledovat svůj pohyb napříč weby. Weby resp. jejich provozovatelé však přání uživatelů nemusí respektovat.

Nic je k tomu po technické ani legislativní stránce nenutí. Google dlouho s podporou Do Not Track otálel. Zavádí jí přinejmenším dva roky po hlavních konkurenčních prohlížečích. Internet Explorer ji podporuje ještě déle a jeho desítková verze dokonce jako první prohlížeč má funkci Do Not track ve výchozím stavu aktivní, protože Microsoft pracuje s premisou, že si každý uživatel přeje být nesledován.

Zpět však k novému prohlížeči z dílny Googlu. Novinkou v oblasti ochrany soukromí, která má reálně větší přínos než mediálně vděčná podpora Do Not Track, je nová zjednodušená správa oprávnění udělených různým webovým stránkám, odkud je lze i spravovat. V případě prohlížeče Google Chrome 23 lze oprávnění udělaná jednotlivým stránkám zjistit velmi jednoduše jediným kliknutím v multifunkčním adresním řádku Omnibox.

Správce oprávnění před časem přinesl i konkurenční Mozilla Firefox, ale není na něj stále odkazováno z menu prohlížeče. Uživatelé se k němu dostanou přes příkaz about:permissions. Google Chrome má správu oprávnění jednoduše přístupnou, aniž by se po funkci musel jakkoliv nadstandardně pídit. Je překvapivé, že Google kritizovaný právem i neprávem za přístup k soukromí uživatelů zpřístupnil správce oprávnění jako standardní funkci prohlížeče, kdežto Mozilla, která má plná ústa boje za práva uživatelů, totožnou funkci takříkajíc „ukrývá“.

03.png

Google Chrome 23 pro MS Windows přináší ve výchozím stavu aktivní podporu hardwarově akcelerovaného dekódování videa. Přesunutí zátěže z procesu na grafickou kartu má podle testů Googlu přinést až o čtvrtinu nižší spotřebu energie u přenosných počítačů To není nepodstatná informace vzhledem k stále omezené kapacitě baterií.

Totéž platí o čtrnácti bezpečnostních záplatách. V pěti případech Google opravované chyby hodnotí jako vysoce závažné. V rámci programu odměňování za diskrétní hlášení nově objevených závažných bezpečnostních chyb Google tentokrát vyplatil celkem 7500 dolarů. Částka ho určitě nezruinuje, ale program odměňování včetně speciálně vypisovaných odměn za překonání sandboxu dlouhodobě vede k posilování bezpečnosti prohlížeče.

Opera 12.10 přináší podporu SPDY a další zajímavosti
Norská společnost Opera Software vydala novou verzi svého prohlížeče Opera pro osobní počítače nesoucí označení 12.10. Přináší některé novinky, které byly dříve slibovány až pro verzi 12.50, na které se nyní usilovně pracuje. Opera 12.10 přináší například podporu multidotykového ovládání pro uživatele počítačů s Windows 7 nebo Windows 8 a multidotykovým displejem.

Nepodporuje však nové prostředí Modern UI (Metro) ve Windows 8. Prozatím se tvůrci prohlížeče spokojily s multidotykovým ovládáním v rámci běžného desktopového prostředí, takže se s uživateli Windows 8 svezou i uživatelé Windows 7, kde je totožná podpora multidotykového ovládání v rámci běžného desktopového prostředí.

Vylepšena byla i podpora operačního systému OS X ve verzi 10.8 známé i pod názvem Mountain Lion. Opera 12.10 podporuje systémovou funkci pro sdílení obsahu a využívá nové notifikační centrum operačního systému, který Apple uvedl letos v létě. Opera 12.10 byla též optimalizována pro použití na počítačích značky Apple s displeji Retina vyznačujícími se velmi vysokým a jemným rozlišením obrazu.

Další novinky se již týkají všech podporovaných platforem. Tou hlavní je zřejmě podpora protokolu SPDY, což je experimentální projekt z dílny Googlu, který má umožnit rychlejší práci s webovými službami než dosavadní protokol HTTP. Kromě vybraných služeb od Googlu včetně Gmailu protokol SPDY podporuje například Twitter.

Podpora experimentálního protokolu se neustále rozrůstá i díky jeho snadné implementaci do webového serveru Apache. Z konkurenčních prohlížečů jej nyní podporují Mozilla Firefox a samozřejmě Google Chrome. Nyní je následuje i nová Opera 12.10 resp. její jádro Presto 2.12, které též přináší ve výchozím stavu nově aktivní podporu WebSockets.

Implementována byla základní podpora Page Visibility API a sedmé verze návrhu specifikace Fullscreen API. Nativně jsou nyní podporovány další novinky z CSS 3, pro jejichž využití již není nutné používat prefixů, kterým rozumí pouze Opera. Ta tak v podpoře gradientů, přechodů, animací a transformací následuje konkurenční prohlížeče.

Novinkou je též podpora ICC profilů, jejichž úkolem je zajistit zobrazení obrázků v prohlížeči tak, jak si jejich autor představoval. Vývojáři rozšíření nyní mohou používat nová API pro filtrování webových adres, práci s kontextovou nabídkou prohlížeče či pro pořizování screenshotů. Inu, na minor verzi novinek více než dost. Teď se vývojáři již soustředí na Operu 12.50.

Microsoft pohřbívá službu Windows Live Messenger
Spekulace z posledních dnů se naplnily. Microsoft oficiálně oznámil, že již v prvním kvartálu ukončí svou službu Windows Live Messenger alias Microsoft Messenger. Překvapivá zpráva to není, ale přišla nečekaně rychle. Microsoft Messenger, dříve Windows Live Messenger a ještě předtím MSN Messenger je ve světě stále velmi oblíbenou službou a má více než dvanáctiletou tradici.

Nicméně Microsoft ulovil ještě větší rybu, kterou je Skype. Funkce obou služeb se z velké části překrývají, takže se Microsoft rozhodl dle očekávání konsolidovat síly. Uživatelům je umožněno sloučit si Microsoft Account a Skype ID. Nový Skype 6 podporuje přihlašování přes Microsoft Account a komunikaci s uživateli služby a programu Windows Live Messenger.

Windows Live Messenger však již během prvních čtyř měsíců příštího roku Microsoft definitivně pohřbí. Poté bude možné s Microsoft Account komunikovat jen prostřednictvím programu a sítě Skype. I ta se ale změní. Nedochází totiž k rušení jedné služby ve prospěch druhé, ale spíše k vytěžení obou služeb pro vytvoření jedné mimořádně úspěšné služby coby silného pilíře produktového portfolia.

Skype opustí své P2P základy a přejde na technologie, které pro zajištění komunikace používá Windows Live Messenger, resp. Microsoft Messenger. Má se tím stát vhodnějším pro nasazování na mobilní zařízení. Podle Microsoftu dojde ke snížení energetické náročnosti, která je u mobilních zařízení klíčová, spolu se snížením objemu přenášených dat, což u mobilních připojení není také vůbec na škodu.

Paleta služeb, které Skype nabízí, se samozřejmě nezmění. Alespoň ne k horšímu. Microsoft si je moc dobře vědom, že po hodně dlouho době má ve svém produktovém portfoliu něco, co mu ostatní internetoví rivalové mohou jen tiše závidět. Navíc při úzké spolupráci s Facebookem může Skype hrát velkou roli v souboji s Googlem na internetové scéně. Je tedy logické, že Microsoft konsoliduje síly.

Microsoft s rozvojem služby Windows Live Messenger po získání dříve konkurenční služby Skype prakticky přestal. Windows 8 obsahují aplikaci Messaging jen pro textovou komunikaci bez podpory videohovorů. Překvapivě vydaný balíček Windows Essentials 2012 přinesl jen servisní aktualizaci desktopového klienta Windows Live Messenger, z nějž se Microsoft nenamáhal ani odpárat značku Windows Live, od jejíhož používání postupně upouští.

Windows 8 jsou bezpečnější než Windows 7
Společnost BitDefender, tvůrce antivirového softwaru, provedla test zabezpečení Windows 8, při kterém zjistila, že nový systém za velkého přispění integrovaného antiviru Windows Defender (což je přejmenovaný a upravený Microsoft Security Essentials) odolá 85 procentům letos nejvíce se šířícího malwaru. Kde selže Windows Defender, zaskakuje User Accounts Control (UAC).

04.png

BitDefender samozřejmě s ohledem na svůj byznys poukazuje hlavně na těch zbývajících 15 procent, které jsou pořád dobrým důvodem zvážit nákup pokročilejšího bezpečnostního softwaru. Nicméně bezpečnost Windows 8 se oproti Windows 7 integrací antiviru skokově zvýšila. Windows 7 v podobném testu po svém uvedení na trh byla schopná odrazit jen 32 procent záškodnických programů.

Z pohledu výrobce antivirů je samozřejmě 15% neúspěšnost při odhalování malwaru stále dobrým argumentem pro prodej jejich výrobků, nicméně je zřejmé, že při dodržování základních bezpečnostních pravidel bude ona základní výbava řadě uživatelů naprosto dostačovat, což je jednoznačně posun k lepšímu. Tedy ne ovšem pro výrobce antivirů, kteří potřebují každý rok prodávat nové a nové licence svých produktů.

Microsoft vylepšuje svou pověst, co se týče bezpečnosti
Společnost Kaspersky Lab zveřejnila analytickou zprávu IT Threat Evolution: Q3 2012, která kromě jiných informací přináší i žebříček programů s exploity nejčastěji využívanými chybami za třetí čtvrtletí tohoto roku. Microsoft, navzdory své dlouhodobé pověsti mezi většinou koncových uživatelů, nemá v první desítce žádný svůj produkt.

V žebříčku je na prvním místě se dvěma chybami Java spadající pod křídla společnosti Oracle. Pět nejčastěji zneužívaných bezpečnostních chyb pak obsahují produkty od firmy Adobe (zejm. Adobe Reader). V žebříčku též figuruje Apple vinou hojně zneužívaných chyb ve svých dvou programech (iTunes, QuickTime) a nakonec Nullsoft a jeho přehrávač Winamp.

05.png

Ve třetím čtvrtletí se exploity podle společnosti Kaspersky Lab z 56 procent soustředily na chyby, které obsahuje Java. Z 25 procent pak na zranitelnosti PDF prohlížeče Adobe Reader. Chyby v systému MS Windows a jeho integrovaném prohlížeči Internet Explorer využívaly ke svému řádění jen čtyři procenta exploitů. S odstupem pouhých dvou procentních bodů následuje platforma Android, což potvrzuje její zvyšující se nebezpečnost ve smyslu výskytu malwaru.

Xbox Music čelí kritice: přehrávač je příliš jednoduchý
Microsoft integroval službu Xbox Music do aplikace Music pro prostředí Metro (formálně dnes nazývané Modern UI) ve Windows 8 a Windows RT. A to je podle ohlasů nespokojených uživatelů nové služby v současnosti nejpalčivější problém služby samotné. K ní se totiž jinak přistupovat nedá, ale aplikace Music má k vyspělému hudebnímu přehrávači daleko.

Mnozí uživatelé volají po návratu původního přehrávače Zune nebo propojení služby s přehrávačem Windows Media Player, který ve Windows 8 zůstal přítomen, ale není zrovna na první pohled viditelnou součástí systému. Primitivnost aplikací pro Modern UI, kterými Microsoft vybavil Windows 8 a Windows RT je kritizována už delší dobu. Zde prý poškozuje i službu Xbox Music.

Konkrétně si uživatelé stěžují na chybějící možnost hodnotit jednotlivé skladby a tím si vytvářet seznamy s nejoblíbenějšími písničkami. Dále jsou kritizovány omezené možnosti třídění hudby při procházení hudební knihovny. Například není možné si hudbu konkrétního interpreta filtrovat podle hudebního žánru.

Na aplikaci Music si ovšem nestěžují jen uživatele služby Xbox Music, která zatím není v České republice dostupná. Předmětem kritiky je i pružnost aplikace při práci s rozsáhlejší hudební sbírkou uloženou na pevném disku počítače. Kritici se shodují, že pro hudební fanoušky není aplikace Music tím pravým ořechovým, k čemuž lze dodat, že její úzké provázání s Xbox Music není proto zrovna nejšťastnější.

Surface ztrácí pověst odolného tabletu, klávesnice praská
Když Microsoft spolu s Windows 8 koncem října uváděl do prodeje i svůj tablet Surface s Windows RT, demonstroval jeho extrémní výdrž. S tabletem se na oficiální prezentaci mlátilo o zem, jezdilo se na něm jako na skateboardu. To přežil bez úhony. Jenže množící se zprávy od prvních majitelů nového tabletu s novým systémem mu pověst odolného zařízení dosti kazí.

Mnozí majitelé si totiž stěžují, že klávesnice Touch Cover už tak odolná není. Jde přitom o oficiální příslušenství, které lze přímo s tabletem v jednom balení za zvýhodněnou cenu anebo dodatečně samostatně za mírně vyšší cenu. Někteří majitelé této klávesnice zaznamenali už po několika dnech užívání prasklinky v místech, kde se klávesnice připojuje k tabletu.

06.png

Problémy byly hlášeny jen u barevných modelů. Nikdo s černou verzí si zatím na prasklinky nestěžoval. Microsoft nespokojeným zákazníkům klávesnice obratem mění a sám vyzývá, že kdokoliv, kdo se s prasklinkami na své klávesnici Touch Cover setkal, aby kontaktoval technickou podporu za účelem její výměny.

Prý nejde o obecný konstrukční problém, ale výrobní nedostatek omezeného množství kusů. To může a nemusí být pravda. Pár zmetků se víceméně u každého zařízení dostane do prodeje a zprávy o nich se rychle nafouknou. Ale zase na druhou stranu by Surface nebyl prvním mobilním zařízením v historii s takto závažným konstrukčním problémem, který výrobce všemi silami popírá.

Apple porušoval patenty, musí platit stovky milionů dolarů
Napěchované účty společnosti Apple čeká odtučňovací procedura. Americký soud totiž shledal Apple vinným z porušení patentu společnosti VirnetX týkajícího se technologie VPN. Apple musí za zneužití patentu zaplatit 368 milionů dolarů. To už není taková legrace jako handrkování o text omluvy konkurenční společnosti Samsung po prohrané soudní při ve Velké Británii.

Navíc s jídlem roste chuť a VirnetX si hodlá z nakousnutého jablka odkrojit další balík peněz. Po úspěšném soudním tažení prakticky vzápětí podala u texaského soudu novou žalobu týkající se nejnovějších produktů Applu, kde rovněž má docházet ke zneužití duševního vlastnictví firmy, která působí v oblasti vývoje a poskytování bezpečnostního softwaru a technologií.

Nová žaloba se týká chytrého mobilu iPhone 5, tabletů iPad Mini čtvrté generace tabletu iPad, páté generace přehrávače iPod Touch a nejnovějších počítačů značky Apple. Jich se totiž původní žaloba a vysouzené odškodné netýká, jelikož jde o nové produkty. Společnost VirnetX ale tvrdí, že stejně jako ty předešlé, tak i tyto porušují její patent.

Respektive tentokrát hned kvarteto patentů. Točí se opět kolem VPN, ale ke zneužití patentů mělo dojít i u komunikační služby FaceTime. Vzhledem k předchozímu verdiktu nemůže být Apple zdaleka klidným. VirnetX navíc není žádným drobečkem, který by se bál obrů. V roce 2010 firma vysoudila 200 milionů dolarů za zneužití svých dvou patentů od Microsoftu.

Apple s HTC zakopou na deset let válečnou sekeru
Apple oznámil, že s konkurenčním výrobcem mobilní elektroniky, tchajwanskou firmou HTC, zakopou válečnou sekeru na dobu deseti let. Obě firmy stáhnou veškeré žaloby a upustí tak od pokračování v soudních tahanicích. Společnosti Apple a HTC se dohodly na desetileté vzájemné licenční smlouvě pokrývající stávající i budoucí patenty obou firem.

Informaci bez bližších podrobností vypustil do světa Apple. Krátce na to ji potvrdilo též HTC. Šéfové obou firem v kratičkém tiskovém prohlášení sdělili světu svou radost z uzavření dohody. Neuvedli však to, co asi zajímá většinu odborné i širší veřejnosti: kdo, kolik a za co bude komu platit.

Peter Chou, šéf trápící se společnosti HTC, pouze konstatoval, že se jeho firma konečně může zaměřit na inovace namísto soudních tahanic. Nabízí se otázka, co vedlo k dohodě. Dost možná Apple v nynějším HTC nevidí podstatného soupeře, aby nadále investoval své zdroje do vleklých soudních sporů napříč různými zeměmi.

07.png

HTC nezažívá nejlehčí období. Tradiční výrobce chytrých mobilů se chce znovu postavit na nohy doplněním portfolia smartphonů se systémem Android referenčními mobily se systémem Windows Phone 8. Měl též zájem o výrobu tabletů s Windows RT, ale Microsoft si HTC nevybral pro nedostatek zkušeností s výrobou tabletů mezi první partnery, s nimiž bude Windows RT uvádět na trh.

Mobily s Firefox OS oficiálně dorazí na český trh
Tuzemští mobilní operátoři se netají zájmem nabídnout zákazníkům cenově atraktivní mobily s novou chytrou platformou Firefox OS. T-Mobile a O2 jsou však odkázáni na své mateřské skupiny, takže prozatím nemohou nic slíbit s určitostí, přestože Deutche Telekom i Telefónica jsou partnery platformy Firefox OS. Mobily s novým systémem se ovšem určitě na českém trhu objeví.

U příležitosti svého jmenování to uvedl Joey Chen Qi, nový oblastní ředitel čínské značky ZTE pro český trh. ZTE je již podle počtu prodaných kusů mobilů čtvrtým největším výrobcem na světě. Na poli chytrých mobilů nyní slaví úspěchy především s modely se systémem Android. Joey Chen Qi však uvedl, že ZTE Czech má být pod jeho vedením inovátorem, který na český trh bude jako první uvádět atraktivní novinky.

Konkrétně jmenoval mobil s čipovou sadou značky Intel a právě mobily s Firefox OS. ZTE je jedním z dvojice čínských výrobců, kteří první mobily s novým systémem nyní vyrábějí. Již počátkem příštího roku by se měly začít prodávat v Brazílii, kde se o jejich distribuci bude starat mobilní operátor Movistar, člen skupiny telekomunikační skupiny Telefónica. Později by měly dorazit i do Evropy.

Pod platformou Firefox OS je podepsána Mozilla. Má linuxové kořeny, ovšem namísto nativních aplikací sází na čistě webové aplikace, které bude renderovat jádro Gecko vyvíjené dosud primárně pro webový prohlížeč Mozilla Firefox, ovšem jako technologický základ jej využívají i další programy. Webové aplikace poběží i offline. Zprávy, že Firefox OS bude vyžadovat permanentní přístup k Internetu, se nezakládají na pravdě.

Mobily s novým systémem mají umožnit jít s cenou hodně dolů, ovšem zachovat některé parametry dražších modelů. Například velké kvalitní displeje. Prototyp, který Mozilla a Telefónica letos společně představovaly na akci Mobile World Congress v Barceloně, zaujal právě kvalitním displejem a rychlostí. Cenově by přitom podobný mobil sériové výroby v přepočtu měl být pod úrovní low-cost mobilů se systémem Android.

Joey Chen Qi též prozradil, že ZTE Czech uvede na tuzemský trh novou značku Nubia, kterou ponesou high-endové mobily z dílny ZTE. Firma též hodlá nabídnout mobily s novým systémem Windows Phone 8, jehož finální verzi Microsoft představil před několika dny. Dále se ZTE na českém trhu zajímá o dodávky pro infrastrukturu mobilních sítí tuzemských operátorů, kteří zatím preferují konkurenční firmu Huawei.

Apple prý chystá iPad Mini s displejem Retina
Jen to opravdu jen pár dnů, co Apple představil nový tablet iPad Mini, jehož uvedení bylo předpovídáno mnoho měsíců, ale už se samozřejmě Internetem šíří spekulace o nástupnické verzi. Tentokrát by ovšem měli případní zájemci nákup nového tabletu zbystřit. Apple totiž letos uvedl dvě nové verze tradiční velké varianty tabletu iPad, které se významně liší. Kdo si s nákupem nového tabletu letos počkal na předvánoční sezonu, rozhodně neprohloupil.

08.png

Apple uvedením výkonnější a i v dalších ohledech vyspělejší verze tabletu jen několik měsíců po zahájení prodeje verze předešlé hodně lidí naštval, protože jejich drahý mazlíček je rázem tzv. morálně zastaralý, přestože objektivně může dál sloužit více než dobře. Mnozí se teď bojí, aby se totéž neopakovalo s tabletem iPad Mini.

Tomu je od počátku vyčítána absence displeje Retina, kterým Apple ve svých výrobcích úspěšně ohromuje uživatele již delší dobu. Fanoušci Applu se navzájem utěšovali, že kombinací menší úhlopříčky displeje s rozlišením staršího iPadu 2 vznikne podobně jemný obraz, jako nabízí displeje typu Retina. Jenže podle nezávislých testů má iPad Mini horší displej než podobně velcí, ale podstatně levnější rivalové: Nexus 7 a Kindle Fire HD.

Firma AU Optronics, která vyrábí displeje pro čerstvě představený tablet iPad Mini, má podle informací čínských médií přímo z místa výroby již k dispozici pro nový iPad Mini k dispozici prototyp displeje Retina. S ním by iPad Mini namísto dosavadního rozlišení 1024 x 768 pixelů (163 PPI) měl nabídnout podstatně lepší rozlišení 2048 x 1536 pixelů (326 PPI).

Žhavou otázkou nyní je, pokud se tyto zprávy z čínských zdrojů zakládají na pravdě, kdy se Apple s inovovanou zmenšenou verzí svého tabletu vytasí. Po poslední zkušenosti by to nemuselo dlouho trvat a pak by nedočkavci z první vlny kupujících mohli litovat. Někteří analytici, včetně bývalých zaměstnanců Applu či jeho externích pracovníků, totiž poukazují na chaos ve vedení firmy po nucené změně na postu ředitele firmy.

Obávají se, že nově bude Apple chrlit jeden model za druhým, jen aby své nejvěrnější nutil k neustálým investicím do právě nejnovějšího tabletu či smartphonu. Výsledkem ale prý budou nedodělky, které vždy budou mít nějaký ten háček, aby byl důvod rychle koupit promptně uvedený nástupnický produkt.

To do určité míry dělá prakticky každý výrobce elektroniky, ale Apple s iPadem třetí a čtvrté generace časový rozestup zkrátil na bezprecedentní dobu. Zlí jazykové tvrdí, že absence displeje Retina v tabletu iPad Mini nebyla dána problémy s vývojem, ale prý jde ve skutečnosti o přípravu prodejního argumentu jeho další verze, která by se po vzoru iPadu čtvrté generace mohla objevit velmi brzy, tedy v horizontu několika měsíců.

Kindle je českými zákazníky nejvyhledávanější čtečkou e-booků
Produkty rodiny Kindle od amerického e-komerčního kolosu Amazon jsou českými zákazníky nejvyhledávanějšími čtečkami e-booků. Alespoň podle vyhledávače zboží a cenového srovnávače Heureka.cz. Produkty Kindle obsadily všechny tři medailové pozice na žebříčku nejvyhledávanějších čteček elektronických knih početnou uživatelskou základnou serveru Heureka.cz

Čtečky e-booků jsou považovány za jeden z hitů mezi letošními vánočními dárky v oblasti spotřební elektroniky, což potvrzuje i Heureka.cz. Počet hledání čteček e-booků v sortimentu internetových obchodů se prý za poslední rok zvýšil řádově o stovky procent. Největší zájem je o čtečku Amazon Kindle 5 Wi-Fi. Následuje menší verze Amazon Kindle 4 Wi-Fi. Třetí příčka pak patří čtečce Kindle Paperwhite.

To však nutně neznamená, že právě tyto čtečky budou skutečně nejžádanějšími přímo v internetových obchodech. Data, která poskytla Heureka.cz, pouze odráží zájem o informace o těchto produktech, jejich cenách a případně o další důležitých informací jako jsou technické specifikace či uživatelská hodnocení. Cena čteček Kindle není na českém trhu tak atraktivní jako na těch trzích, kde čtečky prodává sám Amazon i pouze za výrobní náklady.

Ostatně hned za čtečkami od Amazonu jsou v elitní pětce nejvyhledávanějších čteček elektronických knih cenově dostupnější zařízení PocketBook Touch 622 a PocketBook 611. Průměrná cena čteček e-booků v sortimentu e-shopů, jejichž nabídku Heureka.cz sleduje, se letos v září meziročně snížila o 29 procent. Může za to především příliv levných čteček, díky nimž průměrná cena čteček e-booků letos v září klesla na 2 877 Kč.

Meziročně se o 22 procent také snížila cena tabletů, o něž prý též roste zájem. Důvod je opět stejný. Za poslední rok se objevilo obrovské množství levných tabletů se systémem Android. Nejvyhledávanějším tabletem mezi uživateli serveru Heureka.cz je Nexus 7, který pro Google vyrábí Asus. V první pětce jsou hned čtyři tablety se systémem Android.

Kromě zmíněného jde o GoClever TAB T76GPSSTV na druhém místě, GoClever TAB A103 na čtvrtém místě a Samsug Galaxy Note 10.1 na pátém místě. Apple, jednička mezi výrobci tabletů, má v první pětce jediného zástupce, kterým je starší iPad 2, jenž obsadil třetí místo. Průměrná cena tabletů v nabídce sledovaných e-shopů klesla meziročně na 6 582 Kč.

Samsung Galaxy S III je momentálně nejprodávanějším smartphonem
Samsung Galaxy S III se ve třetím čtvrtletí letošního roku stal celosvětově nejprodávanějším chytrým mobilním telefonem a po delší době sesadil z trůnu iPhone 4S, který nyní láká především výprodejovou cenou. Svou roli na tom sehrála skutečnost, že Apple uvedl do prodeje iPhone 5, takže v jednom období měl na trhu dva nejvyšší modely, čímž logicky došlo k fragmentaci počtu prodaných kusů i proto, že zákazníci uvedení nového modelu očekávaly a nekupovali tak ten předchozí.

Z toho těžil právě Samsung Galaxy S III. Podle analytiků z agentury Strategy Analytics ve třetím kvartálu tohoto roku se vlajková loď jihokorejského výrobce elektroniky podílela na objemu prodaných mobilů 10,7 procenta. Na druhém místě skončil iPhone 4S s podílem 9,7 procenta. Třetí příčku obsadil nový iPhone 5, jehož podíl činil 3,6 procenta. Tři nejprodávanější chytré mobily se tak podílely téměř na jedné čtvrtině všech prodaných smartphonů během letošního třetího kvartálu.

Agentura Strategy Analytics odhaduje, že se v daném období prodalo 18 milionů kusů smartphonu Samsung Galaxy S III a dále 16,2 milionů kusů jablečného mobilu iPhone 4S a šest milionů kusů jeho nástupce, kterým je samozřejmě nejnovější iPhone 5 uvedený na trh právě ve třetím čtvrtletí.

09.png

Celkově se podle Strategy Analytics ve třetím čtvrtletí prodalo 167,8 milionu chytrých mobilů, což je o 15 milionů více než ve druhém čtvrtletí. Otázkou je, jestli se těmto číslům dá věřit. Experti ze Strategy Analytics totiž došli k závěru, že celkově bylo prodáno 22 milionů kusů smartphonu Samsung Galaxy S III, nicméně samotná jednička mezi výrobci mobilů již oznámila pokoření mety 30 milionů prodaných kusů.

Samsung Galaxy Note 10.1 přechází na Jelly Bean
Samsung pokračuje v aktualizaci systému Android ve svých nejúspěšnějších produktech. Po vlajkové lodi, kterou je nyní Samsung Galaxy S III, se softwarového občerstvení dočká také tablet Samsung Galaxy Note 10.1. Aktualizace mající cca 300 MB se jako nabídla jako prvním německým uživatelům jednoho z nejpopulárnějších tabletů se systémem Android.

Zahrnuje přechod na Android ve verzi 4.1.1. Původní Ice Cream Sandwich tak nahrazuje novější Jelly Bean. Kromě toho se v mnohém Samsung Galaxy S 10.1 přibližuje novějšímu tabletu Samsung Galaxy Note II. Lépe podporuje netradiční stylus S Pen a přidává aplikaci Paper Artist. Po aktualizaci je tablet rychlejší díky optimalizovanějšímu systému a vylepšení se dočkala i podpora multi-taskingu díky možnosti měnit velikost oken.

RapidShare se kompletně změní, chce se zbavit pirátů
Služba RapidShare dlouho platila za ráj každého, kdo si chtěl stáhnout nějakou tu nelegální kopii hudby, filmu, seriálu, programu nebo hry. Po prvních žalobách za strany zábavního průmyslu ovšem společnost RapidShare provozující stejnojmennou službu začala své tažení proti tzv. pirátskému šíření děl chráněných autorským zákonem. A rozhodně ne jenom na oko.

Vrcholem má být nyní přeměna služby v osobní úložiště souborů, které de facto nepočítá s jejich masovým sdílením. Již tak nepůjde, aby například jedním uživatelem umístěnou nelegální kopii nejnovějšího filmového trháku pohodlně stahovaly stovky milionů lidí po celém světě. RapidShare po změně modelu bude mít blíže k různým cloudovým úložištím než ke klasickému file-hostingovému serveru současného střihu.

RapidShare totiž omezí povolený objem stažených dat u sdílených souborů. U souboru nahraného neplatícími uživateli to bude 1 GB na den. Soubor nahraný platícím uživatelem pak bude možné během jednoho dne stahovat, dokud nedojde k překročení limitu 30 GB stažených dat za den. Objemnější soubory např. s nelegálními kopiemi filmů nebo softwaru tak prakticky nebude možné hromadně sdílet.

RapidShare chce být legitimní službou používanou k legitimním účelům. V rámci nového modelu fungování se počítá s předěláním webu, vydáním softwarového klienta a dalšími změnami, které mají ze služby učinit osobní úložiště blízké službám jako je Dropbox, Google Drive nebo Microsoft SkyDrive. Relativně nedávno RapidShare zrušil rychlostní limit pro stahování souborů, ovšem už dopředu avizoval, že nejde o žádné polevení v boji s nelegálním obsahem, nýbrž o první krok přechodu na nový způsob fungování služby.

Pro počítačovou pirátskou scénu to ale není vůbec žádné drama, protože kvůli promptnímu mazání nelegálních kopií je mezi internetovou pirátskou komunitou RapidShare již delší dobu nezajímavou službou a i přes paniku po odstavení serveru Megaupload se stále najde nespočet serverů, jejichž provozovatelé rádi přimhouří obě oči nad nahráváním pirátského obsahu, kterým jim slušně vydělává na prémiových službách.

Hewlett-Packard uvádí vlastní hudební službu pro Windows 8
Windows 8 na vybraných 22 trzích podporují hudební službu Xbox Music od Microsoftu. Alternativu v zemích regionu EMEA, kam spadá i Česká republika, představil výrobce počítačů Hewlett-Packard ve spolupráci s nahrávací společností Universal Music.

Nová služba HP Connected Music je dostupná na všech nových přenosných i stolních počítačích značky Hewlett-Packard určených pro nefiremní sektor. V hudební knihovně této služby je tvorba 3 500 interpretů ze stáje Universal Music. Po dobu 90 dnů si majitelé nových počítačů Hewlett-Packard s předinstalovaným systémem Windows 8 mohou zdarma stahovat a streamovat hudbu.

Bezplatné stahování je omezeno na deset skladeb během 30 dnů. Maximálně tak lze stáhnout tři desítky písniček. Streamovat je ovšem možné bez omezení během 90 dnů miliony skladeb z hudební knihovny služby HP Connected Music. Služba slouží především k zatraktivnění nových počítačů značky Hewlett-Packard s Windows 8 pro podpoření jejich prodeje. Není náhoda, že je dostupná převážně v zemích, kde není k dispozici Xbox Music. To je případ i České republiky.

Twitter resetuje hesla, mnohé účty byly kompromitovány
Sociální síť a mikroblogovací platforma Twitter řadě uživatelů resetuje jejich přístupové heslo. Oficiálně o žádném bezpečnostním incidentu Twitter neinformoval, ale k hromadnému resetu hesla sahá dle dosavadních zkušeností jen ve vážných případech, kdy dojde ke kompromitaci většího počtu uživatelských účtů najednou.

Není jasné, co se vlastně stalo. Byl Twitter hacknut a unikla mu hesla? Podařilo se útočníkům náhodně kompromitovat účty se snadno uhodnutelným heslem? Odpověď není známs. S českými novináři Twitter tradičně nekomunikuje, zahraniční média rovněž postrádají oficiální reakci vysvětlující čerstvou vlnu resetů hesel a na blogu Twitteru o ní není ani zmínka.

Nicméně nemalé části uživatelů Twitter poslal e-mail s odkazem pro vytvoření nového hesla, jelikož má podezření, že to stávající bylo prozrazeno. Bez změny stávajícího hesla není možné účet používat, jelikož je dočasně zablokován. Twitter tak brání útočníkům s kompromitovanými účty nakládat pro nejrůznější pochybné účely šířením spamu počínaje a sdílením odkazů na podvodné webové stránky zdaleka nekonče.

Steam pro Linux se jeví jako předzvěst nové herní konzole
Když společnost Valve oficiálně oznámila, že uvede klienta své služby Steam pro Linux a zasadí se o výrazně lepší dostupnost kvalitních her přímo pro Linux, mezi linuxovou komunitou to zvedlo velkou vlnu nadšení. Společnost Valve začala s uzavřením betatestováním klienta své služby Steam primárně sloužící pro online distribuci počítačových her.

Betaverze ovšem pronikla na veřejnost, takže Steam pro Linux si může vyzkoušet prakticky kdokoliv. Oficiálně je betaverze linuxového klienta určená jen pro Ubuntu 12.04, ale podle zkušenosti mnoha uživatelů ji lze rozběhat prakticky pod kteroukoliv distribucí. Nevyžaduje Wine, jedná se o plnohodnotnou nativní aplikaci pro Linux. Zatím však neexistuje čistě 64bitová verze.

V nabídce jsou zatím necelé tři desítky her a ne zrovna obzvlášť atraktivních. Nicméně Linux je pro Steam úplně novou platformou. Po uvedení oficiální verze klienta se může nabídka her zvýšit. Linuxová komunita se utěšuje, že pro OS X už Steam nabízí více než čtyři stovky her. Je však třeba říci, že OS X má několikanásobně větší tržní podíl na osobních počítačích než veškeré distribuce Linuxu dohromady.

Testeři vyzdvihují, že nativní Steam pro Linux běhá rychleji než Steam pro Windows rozpohybovaný díky Wine, což je ale pochopitelné a rozhodně ne překvapivé. Mnohem zajímavější je, že Steam pro Linux disponuje experimentálním uživatelským rozhraním určeným pro velkou televizní obrazovku, které koncepčně nápadně připomíná prostředí herních konzol. Valve upozorňuje, že v ostré verzi toto rozhraní nebude k dispozici, čímž firma znovu rozjela kolotoč spekulací.

Otázkou totiž je, proč takové prostředí vlastně betaverze pro Linux obsahuje. Nabízí se jednoduchá odpověď: je to příprava na vlastní herní konzoli Valve běžící na linuxových základech a logicky úzce propojenou právě se službou Steam. Pro Valve by totiž tržby od hráčů, kteří preferují herní konzole před osobními počítači, byly pochopitelně velmi atraktivní a je jasné, že na úkor vlastního obchodu, Sony nebo Microsoft konkurenční Steam na své konzole nevpustí.

O herní konzoli Steam Box se spekuluje už delší dobu. Firma Valve se sice oficiálně tváří, že herní konzoli nechystá, ovšem na druhou stranu testování prostředí pro televizní obrazovku a ovládání gamepadem právě v betaverzi klienta pro Linux těmto spekulacím nahrává. Navíc při existenci prohlášení, že nejde o funkci, se kterou by se počítalo do ostré verze. Jen tak pro legraci ale v betaverzi zajisté nebude.

Alza.cz zrekonstruovala holešovickou centrálu
E-shopu Alza.cz se za plného provozu podařilo během deseti týdnů dokončit rekonstrukci hlavní kamenné pobočky v pražských Holešovicích. Rekonstrukce vedla k rozšíření prostor holešovické centrály o 600 čtverečních metrů. Showroom nyní představuje více než 1200 vystavených produktů ze sortimentu největšího českého e-shopu s počítači a elektronikou.

Předělány byly též prostory výdeje zboží, jejichž kapacita byla navýšena k obsloužení prý až osmi tisíc zákazníků denně. Zajímavostí je vyvolávací systém s automatickou regulací své hlasitosti podle aktuálního hluku. „Prostory prodejny a výdeje jsou propojeny, takže si zákazníci mohou v rámci jednoho prostoru zboží prohlédnout, vybrat, objednat, zaplatit a pohodlně vyzvednout,“ uvádí Alza.cz.

Topfun nově pro chytré televizory Philips
Česká video-on-demand služba Topfun je dostupná pro majitele další značky chytrých televizorů: Philips. Topfun je majitelům televizorů této značky k dispozici od modelové řady 4000 a výše. Pro zákazníky, kteří si zakoupí chytrý televizor Philips od listopadu 2012 do konce ledna 2013, je připravena promo nabídka služby Topfun Start na tři měsíce zdarma.

Topfun je momentálně dostupný také v chytrých televizorech a přehrávačích značek Samsung a LG. Spolupráci s prvním jmenovaným výrobcem elektroniky navíc nyní Topfun rozšiřuje. Pro majitele chytrých televizorů a přehrávačů značky Samsung bude v rámci balíčku Topfun Start zpřístupněno i několik jinak standardně placených kanálů, které Topfun šíří prostřednictvím internetových streamů.

10.png

Černá elektronika značky Samsung byla první, kde se služba Topfun objevila (s roční exkluzivitou). Aktuálně má Samsung pro nové majitele svých chytrých televizorů a přehrávačů nabídku půlročního předplatného služby Topfun Start zdarma. Běžná cena služby, která umožňuje přehrát si každý měsíc až padesát filmů z archivu čítajícího nyní necelých 450 titulů, je 49 Kč / měsíc. Samsung je též jedinou značkou chytré elektroniky, kde Topfun poskytuje 3D filmy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Uživatelský avatar
Cleric
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: červen 12
Bydliště: Kolín
Pohlaví: Muž

Re: Stalo se v 45.týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze svět

Příspěvekod Cleric » 15 lis 2012 00:02

HALO I a II jsem měl moc rád, velká škoda že se na počítače takto vykašlali. Tímto krokem má u mě MS velké a nesmazatelné mínus. Občas nechápu co to tam dělá za ignoranty.
Fractal D. Meshify C TG MB Gigabyte AX370 K5 CPU AMD Ryzen 5 2600 GPU MSI GTX 1060 GAMING X 6GB RAM G.SKill Aegis 16GB HDD SSD M.2 ADATA XPG Gammix S11 240 GB HDD 2 TB + 500 GB PSU Be quiet! 11 550W AOC C24G1 144Hz Mobil Sony Xperia 1 Tablet Huawei MediaPad M5 8.4"

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 42792
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž

Re: Stalo se v 45.týdnu aneb souhrn aktualit (nejen) ze svět

Příspěvekod petr22 » 15 lis 2012 00:17

Obavam se ze v pripade Halo je situace jasna - konzole tvori vyraznou vetsinu legalniho trhu s hrami, navic je na ne mnohem jednodussi vyvoj. Krome toho je treba podporit prodeje XBOXu, ze. PCckar hrajici stazene hry na stazenych Windows neni pro Microsoft zakaznikem - takto mu dokaze prodat jak hw, tak sw. Sony se chova naprosto stejne.

Halo bylo exkluzivne pro XBOX uz od prvniho dilu - PC verze Halo a Halo 2 prece vysly se zpozdenim 2-3 roky po XBOX verzi, navic ty PC konverze byvaji pekne odflaknute.

To neni ignorance, ale kalkulace zisku a nakladu - na PC je nejslozitejsi vyvoj, nejslozitejsi betatesting - a nejmensi zisky.


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Access point aneb zesílení wifi signálu
  od bereline » 04 lis 2019 11:41 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  9
  673
  od ITCrowd
  04 lis 2019 16:24
 • Základní komponenty aneb poměr cena/výkon
  od WarpF » 20 úno 2020 16:35 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  3
  393
  od xbs
  20 úno 2020 18:05

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů