Komprimace

Sekce pro řešení potíží s přehráváním multimédií (kodeky, přehrávače..) nebo s vypalováním...

Moderátor: Mods_senior

helpme12
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: říjen 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Komprimace

Příspěvekod helpme12 » 10 říj 2021 20:58

Čau, mám desítky filmů (cca 60) domácí tvorby na hardiscích a potřeboval bych je nějak co nejvíce zmenšit, aby se všechny vešly na jeden harddisk. Ale zároveň chci, aby obraz nebyl kostičkovaný, zvuk byl dobrý, tudíž dalo by se na to dívat. Chci to proto, kdyby náhodou mi vyhořel dům, nebo přišlo tornádo, tak bych o všechno přišel, proto harddisk dám např. k rodině. Díky za odpověď.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Komprimace

Příspěvekod petr22 » 10 říj 2021 21:16

Jakakoliv komprimace snizuje kvalitu obrazu, cim horsi je kvalita vstupu, tim vic to bude videt.

Pokud je to natocene nejakou hobby kamerou, tak bych to nechal tak jak to je, protoze je to obtizne
kompresovatelny material.

Pro SD i HD nahravku je idealni bud MPEG-2 (pokud to v nem je natocene) nebo MPEG-4 AVC (pokud to
v nem uz je), zadnou dalsi kompresi bych nedelal.

Ono H264 nebo H265 budi dojem ze prinasi mensi velikost pri zachovani stejne kvality, ale neni to pravda,
vizualne srovnatelneho vysledku lze dosahnout pouze pri velmi dobre kvalite vstupniho materialu, ktera
je v domacich podminkach obvykle nedosazitelna - filmy do kina maji stabilni obraz, filmy natocene kamerou
nebo telefonem v ruce stabilni nejsou. Bude to sice mensi, ale viditelne horsi nez zdroj.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Komprimace

Příspěvekod atari » 11 říj 2021 11:24

Já mám vyzkoušeno, že je lepší obraz (při stejné velikosti souboru), když nechám vyšší rozlišení a dám vysokou kompresi, než nízké rozlišení a malá komprese.

Tu hranici kam až zajdeš si musíš vyzkoušet sám. Já si udělal asi 10 vzorků různé kvality po jedné minutě a z toho jsem si určil v čem to budu archivovat.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Komprimace

Příspěvekod petr22 » 11 říj 2021 11:52

Ono jde hlavne o to cim je to natocene.

Jestli je to DV nebo prokladany MPEG-2, tak se z toho H264/H265 enkoder zcvokne a neda se na to koukat.

Kdyby to nahodou chtel nekdy nekdo upravovat, tak jsou potreba zdrojove materialy v co nejvyssi kvalite.

60 filmu - kolik to tak muze mit? Hodina DV videa ma 15 GB, 20 hodin FHD MPEG-4 AVC ma 300 GB, to
se musi cele vejit na 2 TB disk.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Komprimace

Příspěvekod atari » 11 říj 2021 17:53

Na zdroji záleží vždy.

Já videa upravuji v SONY VEGAS, ale renderuji přes XMedia Recode. Ten mohu doporučit. Je zdarma a renderuje nesrovnatelně lépe než Sony Vegas, a mnoho jiných placených softů. A lze v něm nastavit téměř jakékoliv parametry.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53610
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Komprimace

Příspěvekod petr22 » 11 říj 2021 18:07

Sony Vegas je soft stary 8 roku, takze ten enkoder je uz letity.

Ja bych to ale neenkodoval vubec, nema to smysl.

Pokud je zdroj MPEG-2 a prevede se to na MPEG-4 tak chybejici data do toho uz nikdy nikdo nevrati.

Ono se tezko resi co s timn, kdyz nevime jaka je stavajici velikost nahravek a velikost toho disku,
kam se to ma vsechno vejit.


Zpět na “Multimédia (filmy, hudba, CDs/DVDs)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti