NB se zbláznil Vyřešeno

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

NB se zbláznil

Příspěvekod Stenatko » 04 zář 2023 13:14

Krásný den, páni poradci,

syn dovezl HP Elitebook 740 g2, na začátku roku tomu byla vyměněna vodivá protože se to přehřívalo.
Je v tom 8 GB RAM, W10, čerstvá instalace, pro zasmání napíši co je v tom za programy. Větrák, Prohlížeč Google, Office a SMPlayer, toť vše.

Má za sebou 540 dnů chodu, ale teplotu 70°C i se speedfanem, disk jede na 100% a procesor na 75% a byl puštěný jen chrom a větrák.

Manželova reakce na teplotu byla, že se může na přelepování vodivé vykašlat, podle něj je ten nb uvařený a jediné co vidí, je ekologická likvidace, zn. kontejner.

Poraďte co tomu může být

Reklama
Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NB se zbláznil

Příspěvekod atari » 04 zář 2023 13:25

Popis je příšerný, už jenom ty programy je nesmysl, a 540 dnů není čerstvá instalace.

Co tomu může být? Cokoliv. Z tohoto popisu nelze cokoliv diagnostikovat.

Je potřeba lépe popsat HW (například disk a další), a přesně popsat při jakých procesech jsou ty teploty. A nebo to rovnou přeinstalovat, a pak se uvidí.

Také doporučuji zkontrolovat chlazení, zda není ucpané a vyčistit.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NB se zbláznil

Příspěvekod petr22 » 04 zář 2023 13:26

Jestli je tam plotnovy disk a ne SSD, je 100% vyuziti disku - hlavne prvnich 10 minut po zapnuti - naprosto normalni.
Jedine existujici reseni zatizeni disku je vymena plotnoveho disku za SSD. Chovaji se tak vsechny pocitace s plotnovym
diskem co jsem za poslednich nekolik let videl, altualni verze Windows 10 vyzaduje SSD.

Co se tyce chlazeni je otazka, zda to bylo provedeno spravne. Misto teplovodivych polstarku musi jit zase jen teplovodive
polstarky a jeste navic spravne tloustky. Take mohlo dojit k deformaci chladice a ten spravne nechladi. Stejne tak mohlo
vyprchat chladici medium z heatpipe a opet chladic spravne nechladi. nahradni chladic z AliExpresu je za par korun.

EliteBook 840 G2 nemuze mit zadny problem s W10, pokud je OS na SSD a spravne funguje chlazeni.

To s tim SSD myslim vazne - museli jsme vymenit plotny za SSD ve vsech pocitacich, bez SSD byly nepouzitelne, 15 minut trvalo
nez vsechno po startu nabehlo a zatez disku 100% celou dobu. Cast z toho byly prave EliteBooky 840 G2 a G3.

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: NB se zbláznil

Příspěvekod Stenatko » 04 zář 2023 13:48

Atari jsem ženská, ne počítačový expert, proto jsem tady.
NB je starý podle Sentinelu 540 dní, instalace byla provedena ráno, jel asi půl hodiny a ukazovalo to dané míry.
Koukala jsem na cenu SSD, ty ve velikosti 500 GB jsou dražší jak ten nb. :D
Jinak stlačený vzduch používáme.
Ostatně stačí pustit poťapaný Chrom ze všema vymoženostma co nabízí a 100% je tam ve vteřině.

Manžel má 745 G2, při koupi jel dle Sentinelu pouze 2 hodiny, má v tom taky klasický 500 GB HDD, dle místních poradců kvalitní W10, velikostí menší nebo rovné W7, a když jede i v horku, má max. 25°C, pouze v manželově nb je 16 GB RAM. Jinak jsou totožné

Jinak, nevím jak to Petře22 děláš, ale manželův nb s programy po spuštění a klasickým HDD startuje za 80 vteřin. :lol:

Jen dodatek k mému dotazu na super rychlý internet
ČTÚ poradilo stránku na certifikované měření rychlosti netu, slavný Gateway novinka roku 2022 v O2 je o 2 Mb pomalejší jak 7 let starý Comtrend a technici O2 zjistili, že v danou dobu jim opravdu nejel vůbec net. Takže fa. za stupidní a vrácený modem + garantovanou rychlost u tarifu na 20 Mb je 6Mb, ale protože žádný modem nedosahuje rychlosti ani 6 Mb, dostala jsem celoživotní slevu 200 a dobropis na proplacenou fa, takže platím (neplatím) 51Kč/měs.
Ale objevila jsem úžasnou věc z Německa, licence stojí 270 Kč a s tou rychlostí i pomalého netu to udělá zázraky.
Naposledy upravil(a) Stenatko dne 04 zář 2023 13:58, celkem upraveno 1 x.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2456
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: NB se zbláznil

Příspěvekod Zivan » 04 zář 2023 13:57

Sentinel ukazuje data o HDD, ne? Koukam na screenshoty a je tam klasicky doba behu toho disku. Pokud je to ono, tak je to informace, ze disk byl v provozu 540 dni. O stari notebooku to nerika vubec nic.

Model Elitebook 740 G2 by mel byt z konce roku 2014 nebo zacatku 2015.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NB se zbláznil

Příspěvekod petr22 » 04 zář 2023 14:07

840 G2 je take z roku 2014.

Jak ale rikam - 100% vyuziti disku je u Windows 10 a 11 normalni. Zalezi pouze na fragmentaci systemoveho oddilu
jak moc se system zpomaluje, ale zpomaluje se vzdycky.

On startuje 80 vterin - ale dalsich 10 minut se na pozadi stale neco nacita a pocitac je zpomaleny. To s SSD neni.

SSD ma sice vetsi cenu nez ten notas, ale zase se da pouzit i do jineho pocitace.

Disk take muze byt vadny - co ukazuje Crystal Disk Info jako stav disku ? Vysoke teploty muze mit na svedomi i vadny disk.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 04 zář 2023 14:09, celkem upraveno 1 x.

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: NB se zbláznil  Vyřešeno

Příspěvekod Stenatko » 04 zář 2023 14:08

To vím, záleží na komponentech a teplotě.
Jinak o repasech a stáří nb vám nikdo nic neřekne, protože když firma koupí 1000 nových nb, každý bratru za 30.000, které ale nedá zaměstnancům, jen je nechá ležet ve skladě, aby za rok dva je prodaly jako šrot po 500, tak se mohu pouze orientovat podle toho, kdy daný nb byl novinka. A koupit si nb za 50.000 a číst si na tom knížky a koukat na filmy, to je celkem úlet. Ten manželův byl starý myslím 5 let a jel to co jsem napsala. A vím od kupce/prodejce za kolik je koupil, protože manžel mu poslal náhradní díly a tenhle nb ho nestál ani korunu. Jinak, ten nb byl poslán se vším původním, tudíž i s 16 GB RAM a 500 GB HDD.

Já mám využití na W10 procesor 16%, paměť 19% a disk 51%

Děkuji všem poradců za rady, nikdo nehodlá nic opravovat :evil:


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů