Stránka 1 z 1

neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:26
od CassanderLol
Potreboval bych poradit.

Mam 10 mesicu PS4 a behem tech 10 mesicu mi Sony, stejne jako tisicum dalsich lidi, bloklo pristup na ps network. Neporusil jsem jedinej paragraf smlouvy, ale nekterym lidem se to u PS stava. Pokazdy jsem jim napsal na podporu a oni me odblokovali. Posledne mi ale napsali, ze me muzou bloknout permanentne, kvuli podezrelejm aktivitam (teda nevim jakejm), a ze mam zavolat svymu poskytovateli internetu, at mi poskytne reseni/alternativu. V pondeli jsem tam volal a rekli mi ze mi zmeni ip na verejnou, a ze uz se to stavat nebude (btw - 250 ,- mesicne navic). A ted... Ja jsem takovej debil, ze si tim nejsem jistej, ale uz predtim si myslim, ze mi web what is my ip addres psal, ze mam public ip. Nevsimal jsem si toho. Ted nevim jestli se opravdu neco zmenilo. Je to pet dni ale myslim si, ze se moje ip nezmenila. Sony me muze bloknout permanentne a navic budu platit 2,5 kg mesicne navic za nic. Muzu nejak zjistit jestli mi opravdu zmenili ip, jestli mam verejnou a jakej je rozdil mezi verejnou a neverejnou ip (nejak jednoduse). Kdyztak myslenky ve stylu, ze jsem debil, si nechte v hlave. Diky

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:40
od petr22
Neverejna IP - desitky, stovky nebo i tisice pocitacu skryte za NATem - jedna IP tak muze skryvat mnoho pocitacu. Pokud se pripojujes z pohledu Sony pod stejnou IP jako nekdo kdo porusuje pravidla, bude adresa blokovana, tzn dojde k zablokovani vsech majitelu PS4 za NATe,

Verejna IP - danou IP adresu mas pouze ty a nikdo jiny. Jejim zablokovanim by byla blokovana pouze tva PS4.

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:41
od CassanderLol
Diky

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:42
od Microsheep
Petr mě předběhl, ale už jsem se psal, tak tady moje vysvětlení pro pochopení.

Zjednodušeně:
Obecně jsou to veškeré adresy kromě intranetových adres a pár servisních (localhost, broardcast ap.). Veřejnou adresu ti poskytuje tvůj ISP (Internet Service Provider) - kde jí berou oni tě nemusí zajímat, jednoduše ti poskytují vstup do internetu pod nějakou veřejnou IP adresou, kterým se ukazuješ na internetu. Pokud dáš např. mojeip.cz apod. zobrazí se ti vždy nějaká veřejná IP. Za touto IP adresou se ale nemusíš schovávat sám, může tam být pár lidí, celá bytovka apod.
Obecně se tedy říká, že máš "veřejnou IP", to znamená, že tuto adresu máš pouze ty.

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:51
od CassanderLol
Microsheep píše:Pokud dáš např. mojeip.cz apod. zobrazí se ti vždy nějaká veřejná IP. Za touto IP adresou se ale nemusíš schovávat sám, může tam být pár lidí, celá bytovka apod.

Microsheep píše:Obecně se tedy říká, že máš "veřejnou IP", to znamená, že tuto adresu máš pouze ty.

Tomu jsem nerozumnel. Mne to prijde jako protireceni.

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:54
od petr22
To co se zobrazuje na mojeip.cz nemusi byt IP adresa tveho koncoveho zarizeni (router, pocitac...).

Tebe zajima prave IP adresa tveho koncoveho zarizeni, zda je jedinecna.

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:56
od CassanderLol
Diky

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 20:57
od Microsheep
Petr to řekl vcelku výstižně.
Vysvětlím, napsal jsem "veřejnou IP" v uvozovkách.
Protože lidi si tuto frázi spojili s "vlastní veřejná IP".

Ale pokud se obecně řekne veřejná IP adresa, je to i ta která může být sdílená.

Veřejné adresy jsou všechny, kromě těchto rozsahů a pár servisních
10.0.0.0 -10.255.255.255
172.16.0.0 -172.31.255.255
192.168.0.0 -192.168.255.255

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 21:01
od CassanderLol
Diky. A nemaj to teda v Sony vymysleny blbe?

Re: neverejna vs verejna ip

Napsal: 01 zář 2017 21:05
od beather
CassanderLol píše:Diky. A nemaj to teda v Sony vymysleny blbe?


chyba neni na nici strane.. Sony s tim nemuze nic udelat, protoze to je vec IP vrstvy... IPv4 byla vymyslena za dob, kdy si kazdy myslel, ze pocitace budou otazka jenom promyslu a postupne se proste neohybala do tohoto stavu..

Nasledne to bude resit IPv6, jejiz implementace je ale beh na dlouhou trat.. Z ceskych provideru to zacina resit treba UPC, ktere jiz IPv6 nasadilo pro home usery... Tam potom bude mit kazdy z uzivatelu minimalne jednu adresu.. protoze v teto verzi IP protokolu se neplanuji pridelovat jednotlive adresy, nybrz prefixy adres..