Super rychlý internet Vyřešeno

Problémy s internetovými stránkami, internetovým prohlížečem atpod.

Moderátor: Mods_senior

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Super rychlý internet

Příspěvekod Stenatko » 21 črc 2023 14:01

Krásný den, vážení poradci,

zatím vždy jste mi skvěle poradili, jdu i na radu tentokrát.
Náš přední poskytovatel internetu a drátů v zemi má jen dvě vysvětlení, proč něco nefunguje. Vzdálenost od ústředny a stoletý modem.
U nás v poslední době padal. Tedy nejprve přešli na VDSL, měsíc to jelo jak mělo, tedy na naše poměry, pak to občas vypadlo, hodina dvě se dají vydržet, jenže pak se to prodlužovalo až na celý den a manžel co se vrátil z nemocnice zdravě vypěnil. :evil:
Internet jel na 7 let starý Comtrend, ale začal vypadávat v takových zajímavých dobách jako je 6, 7:30 nebo 9:30 a naskakoval ve 14:30, 15:30 nebo 17:30.
Byla nahlášena porucha, dojel technik, prohlídl zásuvky, vyměnil je, prozkoumal sloup, vyzkoušel kromě manželova modemu další 2 své + měřící přístroj, koukal do zásuvky jak do lógru a nic. Modem nejel. Odjel, modem sám naskočil v 15:30 a jel celou noc do rána, kdy zas umřel. Druhý technik dojel do střediskové obce kde je ústředna, nahlásil, že to opravil, že to jede, jo jelo od 14:30 do rána, kdy to znovu zemřelo.
Znovu nahlášená porucha, ale byla sobota, tak se manžel dovolal na technickou podporu a řev technika bylo slyšet přes dvě místnosti. Dozvěděli jsme se i s rodinou, že to je starým, sedmiletým modem, že je to krám a že se dva dny před voláním modem sám 1450-1600x restartoval. Na manželovu logickou poznámku, že modem má v popisu práce se tak dlouho připojovat až se připojí a pokud nejde v káblu signál, tak se může restartovat, vyrukovali se vzdáleností od ústředny. Manžel se opět vytočil jak klíště a na úterý byl pozván technik.

Jsem jen ženská, takže položím naprosto blbou otázku: od elektrárny jsem x km a kde je trafo vůbec netuším, jsem na konci linky a přesto mi jde stále 220V a nikdo mi neříká, že jsem daleko od elektrárny, tak mám nárok jen na 20V. Do elektrokabelu tu nikdo od pokládky nekopl, stejně jako do internetového vedení co má cca 24 let a na netu se píše, že i lidé co bydlí blíž ústředně mají menší rychlost jak my, proč to tak je?

Takže manžel se vytočil a zakoupil na splátky modem od dané firmy za 4200, ne že bychom na něj neměli, ale je tam 5ti letá záruka a takhle manžel kvůli rychlosti může prudit celkem oprávněně. Jenže pak mu to nedalo, zavolal si na ČTÚ, kde mu technik řekl, že pokud se modem nemůže přihlásit, může se x krát restartovat a následující den došel super modem od někoho :D . Navíc dorazil akční technik co nic neobjevil a manželovi řekl, že z VDSL musí přejít zpět na ADSL, protože VDSL nezvládne ani 6,5 Mb rychlost a to daná firma inzeruje rychlost až 250 Mb :evil: a tak jede modem na ADSL.

A další otázka: když nám zde zavedli EET, v podstatě každý kdo něco vydělal musel být přes net napojený na finančák a v okolí je mnoho firem a soukromníků, penzionů a hotelů a tehdy jel net bez problému. Když nám EET zrušili, nejde nic. Proč?

Jenže........manžel od ČTÚ dostal adresu ne certifikovaný měřič rychlosti internetu přes kabel a super modem od toho někoho jede rychlostí 5,2 Mb a 7 let starý Comtrent má certifikovanou rychlost 6 Mb :D .........přitom po dlouhém hledání našel na stránkách poskytovatele garantovanou nejnižší rychlost u tarifu na 20 Mb...........6Mb.
Když modem vrátí, může technik řvat, že má stoletý modem, když si ho nechá, neotevře ani stránku na internetu.

A pro místní rejpaly, LTE apod sítě zde téměř nefrčí, protože když stavěli stožáry, inteligentně je dali do údolí a jaksi si nevšimli, že jsme kopce a lesy, takže když někdo chce wifi, běhá po louce a loví síť. Druhá věc je, že v okolí žádné stožáry nejsou. Jeden je v NMnM a druhý Vodafonu v Dolní Rožínce. A nedej bože že je někde v okolí bouřka, to pak nejede vůbec nic. Ani satelit, ani pozemka, ani internet, občas ani proud.

Manžel řekl, že pokud si od někoho koupí nějakou službu a platí ji, není jeho problém jak je daleko od ústředny nebo jaký výkon má modem, že to je věc poskytovatele a že jen nechápe, jak mohl technik ve vzdálenosti 1,19 km od nás naměřit rychlost 7,5 Mb, když u nás net nejel vúbec.
Pro zvědavce má i screen s rychlostí 0,04 Mbps, max. 0,18 Mbps a latency 9000 ms :D :D :D

Jo a abych nezapoměla: hlavní příčinou proč nejede internet je vždy uvedené, že se nemohl připojit k DNS serveru. Při pádu netu to píše stránka na odstranění problému nebo Protokol událostí.

Kdo má pravdu páni poradci?

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10921
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod zeus » 21 črc 2023 14:43

Ano, u xDSL klesa maximalni mozna rychlost mj. se vzdalenosti, to je proste fyzika.
Jestli technik na ustredne nastavil vas port na ADSL, pak to o moc rychleji nepojede, at tam bude cokoliv.
Comtrend po 7 letech je zraly na vymenu, ale 4200 za novy?!
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod petr22 » 21 črc 2023 14:47

Pravdu ma ten kdo tvrdi ze draty co patri Cetinu (puvodne Telecomu) budou po tech letech stat za dve veci.

Cim vice zakazniku v okoli, tim vic na dve veci to je. Jak moc k nicemu to je musi ukazat technik prave tim merenim.

Neverim tomu, ze bourka ma vliv na satelit - to neni technicky mozne pokud ma antena primy vyhled na druzici.

Co se tyce elektriny - to, proc kousek od elektrarny neni stale nizsi a nizsi napeti je vysledek boje Tesla vs Edison.
Kdyby vyhral ten druhy pan, mame elektrarny kazdych par kilometru.

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod Stenatko » 21 črc 2023 16:59

zeus píše:Ano, u xDSL klesa maximalni mozna rychlost mj. se vzdalenosti, to je proste fyzika.
Jestli technik na ustredne nastavil vas port na ADSL, pak to o moc rychleji nepojede, at tam bude cokoliv.
Comtrend po 7 letech je zraly na vymenu, ale 4200 za novy?!


Jo, Zyxel gate Way

To jsem pochopila i já, že co leží v zemi 24 let, že stojí za prd, navíc když zde máme super krtky, ale proč jejich jediná "omluva" je vzdálenost nebo starý modem.
Comtrend je možná starý, to Vám neberu, ale při automatice si on vyhledá zda jedno nebo druhé, u Zyxelu to nastaví technik, stejně jako rychlost, tu taky nastavuje on. Kdysi se zpomalil Huawei, stačilo tam zavolat ať proměří rychlost a ta se vrátila na původní hodnoty nebo, když to moc kleslo, tak se požádalo o úpravu a rychlost se zvýšila a teoreticky nezáleželo, jak daleko jsem od ústředny.
A pro Petra22: já vím, že čím je víc účastníků, tím to je pomalejší, ale líné je to již 24 let. Ve Sněžném, kde je ústředna je Obecní úřad, cukrárna, obchod a hotel, teda tak to bylo, OÚ kam manžel chodil na net měl rychlost kolem 500 Mb a na 4 km se to nemohlo tak zpomalit. Navíc, za peníze co kdo platil mohli tu škatuli na sloupu co tomu říkají ústředna klidně o 2 km posunout jak tam bylo víc účastníků, ale to neudělali.

A Comtrend má stále o půl Mb větší rychlost jak Gate Way

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod mmmartin » 21 črc 2023 18:45

Stenatko: Necituj předchozí příspěvek.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod Stenatko » 21 črc 2023 19:41

Omlouvám se a odcházím brečet do polštáře

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10921
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod zeus » 21 črc 2023 19:50

Ona ustredna ma taky svoji inteligenci a kdyz je nejaky problem s komunikaci na konkretnim portu, rychlost sama snizi. Zvysit ji ale musi nasledne nekdo rucne.
'Skatule na sloupu' se jmenuje predsunuty DSLAM a zda ji nahodou u vas nechystaji se muzes podivat na strankach Cetinu.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod petr22 » 21 črc 2023 23:50

Znamemu takhle prisli oznamit ze vzhledem ke zvyseni poctu ucastniku v okoli uz jeho linka nesplnuje
parametry ani pro nejnizsi rychlost a vypovedeli smlouvu.

Takhle funguje ADSL a VDSL, ono to nelze garantovat vsude.

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod Stenatko » 22 črc 2023 00:48

Možná napíši blbost, ale dokud jelo EET a tady je malých či větších podnikatelů mraky, tak ten net jel v pohodě, jen to zrušili, vše šlo do háje.
Divné mi ale přišlo, že když zavedli VDSL, jelo měsíc v pohodě, sice jen 6,5-7 Mb, ale jel, pak začaly výpadky od krátkých po dlouhé a jediné vysvětlení bylo, starý modem. Přitom opravář do zásuvky koukal jak sůva a nechápal, proč nemá signál, když o km měl 7,5 Mb. ADSL manželovi nevadí, když to má aspoň těch 5,5-6 Mb, je spokojený, protože to je tady tak jediné spojení se světem. Ještě bychom mohli zkusit kouřové signály, ale je zákaz rozdělávání ohně :-D.
Petře22 vysoký počet účastníků tu byl, když tu Telefonica před 24 lety pokládala kabel kvůli telefonu, protože nejbližší byl 5 km daleko, teď dle technika v naší vesnici jsou jen 2 přípojky. A s tím sloupem to je taky o lidech. Kdysi tu byla bouřka, kdy do souseda, co je u sloupu během 5 vteřin 3x práskl plusový blesk. Odnesl to i internet. Klesla mu rychlost. 10 let trvalo, než sem daná firma poslala technika aby to opravil a to jen po tom, co si manžel stěžoval u ČTU.
Daná firma jen zvedá ceny, kouzlí tam s možnou rychlostí, kterou tak možná dosáhneš ve městě a když se zeptáš, zda se dostaneš do vysoké rychlosti, když mají 99% pokrytí, tak ti to napíše, troubo, ty patříš do toho 1% kde to nejde. A pak hledáš na netu a takových jako jsme my, je mnohem víc.
Mě osobně by stačilo, kdyby podpora řekla, dobře, nejede vám to, pošlu tam technika ať na to jukne a ne že mi na manžela řve o starém modemu a vzdálené ústředně. TO už za těch 24 let známe zpaměti. Ale proč mám platit 455 Kč za něco co jede pod minimální možnou rychlostí? Proč si musím koupit předražený modem, který je pomalejší, jak ten starý.....jen na to aby oni vydělali? To snad ne. A jestli jsem to četla dobře, nikde se tam nepíše, že musím používat jejich modem.......tady někdo připomínal, že Comtrend je starý krám, vidíš a manžel jel na ADSL na Huawei 520i 10 let a na tu naši pidi rychlost to stačilo.
Poslední věta: nemyslíte, že modem třeba za 3500 je mi úplně stejně na prd jak ten Gate Way, který je pomalejší jak Comtrend? To si jen abych byla cool mám koupit modem, co mi bude v podstatě na nic, bo ten kabel tu rychlost nemá?

Uživatelský avatar
falco_dee
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 366
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod falco_dee » 22 črc 2023 08:35

Co takhle zkusit Starlink od Elona? Sice dražší pořizovací cena, ale budete mít pokoj :D
CPU: Ryzen 7 5800X GPU: Sapphire Radeon RX 7900 XTX GAMING 24GB MB: ASUS ROG STRIX B550-F RAM: Kingston Fury Renegade RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" LG UltraGear 34GN850-B

Uživatelský avatar
Clorky
Moderátor / člen HW týmu
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7032
Registrován: květen 10
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod Clorky » 22 črc 2023 08:38

Starlink zaručeně nejlepší řešení. Řešil jsem podobný problém jako ty, bydlím v prdeli na okraji města a skoro 2km od ústředny (6Mb/s ADSL), LTE na okraji pokrytí s agregací 1:50. V lednu jsem pořídil Starlink a nikdy bych neměnil. Funguje perfektně (za půl roku cca 2 výpadky, a to vždy během silné bouřky a deště vždy max na 20 minut).

viewtopic.php?f=45&t=225700

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Super rychlý internet

Příspěvekod petr22 » 22 črc 2023 08:43

EET ma uplne minimalni datovy tok, datove prenosy pouze v jednotkach KB. To funguje vsude.

Pointa byla, ze kdyz VDSL/ADSL nekde nefunguje jak ma, je zbytecne to resit. Dokud nedojde k vymene
infrastruktury tak to lepsi nebude. Je treba najit jine reseni, viz Starlink.

Satelit musi fungovat vsude kde je vyhled na druzici (stromy v ceste vadi) a zadna bourka na nej nemuze mit vliv.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • 1660 SUPER
    od Master2016 » 15 čer 2023 19:18 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    714
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    15 čer 2023 19:51
  • Super změny
    od jaojao » 24 bře 2024 19:10 » v PC-HELP - připomínky k fóru
    1
    790
    od jaojao Zobrazit poslední příspěvek
    26 bře 2024 12:41
  • Moje sestava + RTX 4070 Super Příloha(y)
    od COYG14 » 07 úno 2024 22:42 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1679
    od nl635 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 19:21
  • Ryzen 5600 a rtx2060 super
    od 123cv » 21 říj 2023 13:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    852
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 říj 2023 13:46
  • Upgrade z GTX 1660 Super na RTX 4060
    od Petr Škorec » 28 led 2024 18:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    925
    od Petr Škorec Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 10:55

Zpět na “Internet a internetové prohlížeče”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů