Excel - aktualizovaná data Vyřešeno

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod Donald64 » 15 úno 2018 13:06

Zdravím, rád bych si vytvořil v Excelu 2010 tabulku procesorů, kde by u každého byla jeho aktualizovaná cena z czc a skóre z CPU Mark. Zde přikládám 2 odkazy na zdroje, ze kterých budu hodnoty tahat - CENA a CPU Mark. Nyní to dělám tak, že dám načíst data z webu (hází to errory skriptů při načítání stránky) a vyberu celou stránku. To samé udělám ve druhém listu s druhým odkazem a do třetího listu už jen vložím čísla buněk s požadovanými hodnotami. Každopádně tato metoda je zdlouhavá, při vkládání většího množství dat se značně prodlužuje nepotřebný obsah a aktualizace trvají celkem dlouho. Rád bych se proto zeptal, zda je nějaký elegantnější způsob, kde si nebudu muset dělat pomocné listy a mohu rovnou vybírat pouze hodnoty, které doopravdy potřebuji? Předem díky za Váš čas! :-)

Reklama
Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod Donald64 » 21 úno 2018 14:52

Přikládám ještě obrázek pro přiblížení. Vlevo nahoře jsou v jednotlivých sloupečcích czc stránky s jednotlivými procesory, kde na řádku cca 417 beru ceny. Vpravo nahoře je CPU Mark daných procerů a dole je výsledná tabulka. Není to nic velikého a přesto mi aktualizace trvala 6m30s a hlásilo to chyby o překročené maximální době běhu. Jak je vidět, zkoušel jsem zdroj dat formátovat i do HTML, ale průběh byl stejný. Nevíte tedy o nějakém způsobu, jak to urychlit a nejlépe i jak tahat přímo potřebné hodnoty (klidně přes VBA, jestli bude potřeba)?
Přílohy
Data.png

MePExG
Level 2
Level 2
Příspěvky: 193
Registrován: srpen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod MePExG » 21 úno 2018 21:23

Všetky popísané úkony sa dajú zvládnuť pomocou PowerQuery (voľný doplnok od verzie 2010 a vo verzii 2016 je tento nástroj obsiahnutý), alebo naprogramovať. Pri použití PQ sa dá nastaviť režim aktualizácie dotazov [je možnosť zadefinovať zoznam stránok, z ktorých bude prebiehať aktualizácia] (pri otvorení, alebo/aj po určitom čase; a s PQ sa dá použiť aj programovanie, ale pre takúto požiadavku nie je potrebné resp. = neriešim).

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod Donald64 » 07 bře 2018 14:50

Stáhl jsem si ten doplněk PowerQuery, ale nevidím, jak by mi to mělo pomoct - funguje to v podstatě stejně, jako mnou popsaná metoda, pouze s příjemnějším prostředím, které ovšem vede (v případě czc) až k nemožnosti nalézt a vybrat požadovaná data. Ještě vyzkouším data rozdělit a netlačit je do jedné stránky, možná právě to vede k errorům a zdlouhavému aktualizování, ovšem stále to neřeší můj problém s načítání enormního množství zbytečných dat.

MePExG
Level 2
Level 2
Příspěvky: 193
Registrován: srpen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod MePExG » 07 bře 2018 19:09

...
Naposledy upravil(a) MePExG dne 10 bře 2018 20:32, celkem upraveno 1 x.

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod Donald64 » 10 bře 2018 20:19

Ještě zmíním svá poslední zjištění, která jsem podnikl. Když dám aktualizovat vše, trvá to 6m 17s, což je až otravně dlouhé na tak malé množství využitelných dat a je zajímavé, že pokud to dělám ručně a aktualizuji to po jednotlivých položkách, tak mi to zabere cca 2min.

Dodatečně přidáno po 20 hodinách:
@MePExG - Nechápu, z jaké důvodu upravuješ (snad se nemusíme bavit formálně na fóru) svůj předešlý komentář o psaní soukromé zprávy. Přece se dá normálně napsat, že nemáš čas, nebo se ti s tím nechce zabývat, popř. také nevíš jak na to, však já nikoho nenutím mi pomáhat. Vyřešil bych si to sám, jenže to prostě neumím, nemám nikoho, kdo by mi s tím dokázal pomoci ani si to nedokážu dohledat, ačkoliv jsem hledáním ztratil poměrně dost času, stejně jsem našel jen haldy informací, které mi v ničem nepomohly. Fakt jsem netušil, že na takovouhle prkotinu nikde není žádný návod a přitom si umím představit, že by i spousta jiných lidí něco podobného zužitkovala.

Uživatelský avatar
elninoslov
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 369
Registrován: červen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data  Vyřešeno

Příspěvekod elninoslov » 13 bře 2018 12:00

O koľko CPU sa jedná ? Ak iba o týchto pár, tak normálne "rozobratie" kódu, ak máte vopred nájdené odkazy na stránky, trvá u mňa asi 7 sekúnd. Samozrejme keď zmenia kód stránky, tak to prestane fungovať.
Přílohy
Načítaj data z webu.xlsm
(23.39 KiB) Staženo 20 x

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Excel - aktualizovaná data

Příspěvekod Donald64 » 14 bře 2018 15:20

Páni, to funguje bezvadně! Procesorů bude samozřejmě více, ale i tak je rychlost pro mé účely naprosto dostatečná a absolutně neporovnatelná s mojí předchozí metodou. Ve VBA sice neumím, ale v HTML ano, a tak si zvládnu s případnými změnami na stránkách poradit a přidat i další sloupečky, které čerpají data z předešlých odkazů. Mockrát Vám děkuji :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB-C pouze data ? Příloha(y)
    od ski1961 » 08 říj 2023 10:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    2171
    od ski1961 Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 11:40
  • Data science desktop cca 70k Příloha(y)
    od Siderit » 24 srp 2023 12:02 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    1540
    od Siderit Zobrazit poslední příspěvek
    25 srp 2023 20:02
  • Mizí data ze všech microSD karet.
    od jan l » 10 led 2024 19:33 » v Problémy s hardwarem
    4
    706
    od jan l Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2024 20:15
  • Excel a OneDrive
    od sginfo » 11 zář 2023 15:28 » v Kancelářské balíky
    16
    6243
    od mirekol Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 08:31
  • excel-posun makra
    od actionboy » 12 bře 2024 18:59 » v Kancelářské balíky
    1
    378
    od Grimm Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 21:43

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti