Napojení SQL na excel

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

Andrea320
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Napojení SQL na excel

Příspěvekod Andrea320 » 05 srp 2021 14:39

Dobrý den,

mám v SQL udělaný dotaz, na data které potřebuji pro zpracování reportu. Aktuálně to funguje tak, že si výsledné data z SQL vždy zkopíruji do excelu, kde se s nima dále pracuje. Potřebovala bych, aby tohle probíhalo bez zpuštění SQL, tedy přímo v excelu. Přes nějaké tlačítko bych si makrem zavolala ten dotaz z SQL. A kromě toho bych potřebovala i některé proměnné uložit do buněk, kde by to šlo změnit. Potřebovala bych to od začátku - tedy i s napojením SQL do excelu. Zkoušela jsem to podle nějakého návodu na internetu ale nefungovalo to. Dokázal by mi někdo prosím poradit? Pokud možno "lidskou" řečí prosím, nejsem žádný odborník..
Moc děkuji :-)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod ITCrowd » 05 srp 2021 22:09

Jediné, co ti můžu potvrdit, že to lze. Používáme excelovský soubor, který sahá do databáze pro směnové přehledy. Bohužel kolega, který to napsal, má makra pod heslem a je na dovolené. Tak až se vrátí zkusím se ho zeptat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod petr22 » 05 srp 2021 22:13

Tohle je tak slozite, ze kdo nevi co dela nema prakticky zadnou sanci to udelat i s navodem.

Predpokladam ze pozadavek je, aby Excel dokument obsahoval offline kopii dat ktera potrebuje a fungoval
tak bez pripojeni na SQL server, tedy mimo firemni sit.

Coz znamena ze jako prvni musi vymyslet, ktera data z SQL lze kopirovat do Excelu (databaze do tabulky nejde 1:1).

Excel samozrejmne nesmi pouzivat nic co je ulozene na SQL - tzn data, dotazy, pohledy, skripty, nic.

Udelat napojeni na SQL server je to nejjednodussi za predpokladu ze stavajici uzivatel ma prava na pripojeni
a prohlizeni struktury databaze. Jenze je to jen zacatek a muze to byt na nekolik hodin.

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod cervcek » 05 srp 2021 23:33

Já bych zase předpokládal, že když tazatelka tahá dotazem data pro reporty, tak nepotřebuje kopii databáze, ale jen konkrétní data z dotazů.
Přístup k tabulkám s právem selekce dat je zde základem úspěchu, souhlas.
Databáze (či její část) do tabulky uložit samozřejmě jde (ostatně relační modely jsou reprezentovány tabulkami), záleží na tom, jaká data chceme pozorovat a podle toho se tabulky najoinují.
Kolega ITCrowda bude mít makra záměrně pod heslem - není zrovna dobrou bezpečnostní praktikou dávat lidem bez přístupu informace o struktuře databáze (to by napomáhal útočníkům)
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod petr22 » 05 srp 2021 23:46

At je to jakkoliv (chtelo by to presneji specifikovat, co to ma delat) tak je to natolik slozite, ze se to neda jednoduse
vysvetlit nebo napsat navod, jak to udelat aby to podle nej udelal kdokoliv - tedy to neni o tom poradit, ale udelat to cele.

Pokud to chapu spravne, je problemem samotne napojeni externiho zdroje dat (SQL Server), coz je par kliku za predpokladu
ze zname vsechny potrebne udaje jako nazev databaze a adresu serveru a na SQL mame patricna opravneni.

Muzu nadelat screenshoty z nasich dokumentu (Excel nebo Access), ale podle me to zpusobi jeste vetsi zmatek kdyz se nevi, co
to ma delat a jak moc je to pouzitelne v jinem prostredi.

"Aktuálně to funguje tak, že si výsledné data z SQL vždy zkopíruji do excelu"

Jak, cim? Tento postup je treba vysvetlit at vime, o co jde.

"Zkoušela jsem to podle nějakého návodu na internetu ale nefungovalo to."

Jaky navod a co nefungovalo? Muze to byt jeden preklep, muze to byt cele spatne. Idealne screenshoty chyb.

Ja jednou zridil pristup na SQL server cloveku, ktery nasledne volal ze mu to nejde, pricemz se ukazalo
ze se snazi adresu otevrit v Internet Exploreru. Tedy potrebujeme vedet uroven, na ktere aktualne jsme.

Andrea320
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod Andrea320 » 09 srp 2021 23:17

Zdravím, moc děkuji za odpovědi, zkusím to ještě přiblížit ať je to jasnější.
není potřeba offline kopie dat, do databází mám přístup (pro čtení) a jsem přihlášená na firemní síť, potřebuji se právě do databáze napojit online, aby při změně parametrů vždy dotaz "šáhl" do databáze a zobrazil požadovaná data. Mám vytvořený skript kde mám najoinované tabulky, aby mi to zobrazilo data, která potřebuji -všechny tyto data potřebuji přesunout do excelu (jsouo to pouze selecty z tabulek, které si tvořím sama, nejedná se o proceduru).
Co se týče toho napojení SQL na excel - název databáze, adresu serveru znám, oprávnění mám, s tím problém není.. spíš jsem někde udělala něco špatně. Dělala jsem to podle návodu tady: https://biportal.cz/spustit-sql-dotaz-v-excelu-navod/
udělala jsem vše podle návodu až do bodu 7 ale při pokusu o spuštění dotazu mi to hodilo chybovou hlášku viz příloha. Stejný dotaz jsem spustila v SQL a vše funguje, takže mám pravděpodobně nějakou chybu v připojení toho excelu
Kromě toho tento v tomto návodu není uvedeno jak bych mohla měnit parametry dotazu - v komentářích je odkaz na návod na spuštění procedury, jelikož ale nemám práva pro zápis, nemůžu si ani případnou proceduru uložit (mohla bych řešit s datařama ať mi jí vytvoří a uloží, ale to by bylo na dlouho tak hledám řešení, které bych zvládla bez nich).
Snad je to teď jasnější, budu ráda za jakoukoliv radu. Děkuji moc :-)
chybová hláška.JPG

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod petr22 » 09 srp 2021 23:34

Parametry dotazu urcuje ten SQL prikaz, ktery je v bode 7 vepsan dole.

Chybova hlaska na screenshotu nema informacni hodnotu bez prikazu, ktery ji zpusobil.

Tedy screenshoty z bodu 6 a 7 navodu.

Je mozno propojit pouze tabulku z SQL bez dotazu, at je videt jestli propojeni funguje.

Jestli na SQL serveru nebezo sluzba agenta, je treba zadat SERVER\INSTANCE, jinak to nenajde SQL.

Vychozi nazev instance plne verze MS SQL je MSSQLSERVER.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod X » 10 srp 2021 10:21

Tak například ve VBA v Excelu lze otevřít cokoli a ještě do toho naládovat dokument, soubor, odkaz na konkrétní stránku www a podobně ...

Dělá se to příkazem Shell a do uvozovek se dá "Cesta\Program", pokud se chce otevřít například Firefox s nějakou konkrétní www, musí se do uvozovek vložit mezera a odkaz, kdyby to bylo naopak třeba na ploše s ikonou / zástupcem (bez Excelu), tak tam bude v odkazu pouze bez příkazu "Cesta\Program" odkaz, mezi první částí a druhou (odkaz) musí být mezera mimo uvozovky. A vždy v cestě na počítači musí být: \ na rozdíl v Net odkazu: /.

Uživatelský avatar
Grimm
Level 2
Level 2
Příspěvky: 162
Registrován: září 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Napojení SQL na excel

Příspěvekod Grimm » 10 srp 2021 13:25

Pokud chceš použit VBA, koukni na tento Youtube kanál, má tam spoustu videi, jak pracovat s SQL ve VBA.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Excel a OneDrive
    od sginfo » 11 zář 2023 15:28 » v Kancelářské balíky
    16
    6268
    od mirekol Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 08:31
  • Excel - problém se vzorci
    od honzzicek » 28 čer 2023 21:45 » v Kancelářské balíky
    2
    1794
    od honzzicek Zobrazit poslední příspěvek
    01 črc 2023 08:57
  • Excel - vlastní formát Příloha(y)
    od Story-Long » 11 srp 2023 14:50 » v Kancelářské balíky
    3
    1981
    od Story-Long Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 10:11
  • Excel - funkce když
    od Martyn20 » 13 črc 2023 11:56 » v Kancelářské balíky
    5
    2522
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    13 črc 2023 18:44
  • excel-posun makra
    od actionboy » 12 bře 2024 18:59 » v Kancelářské balíky
    1
    387
    od Grimm Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 21:43

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů