Stránka 1 z 1

Kontrola nad počítačovým systémem

Napsal: 11 čer 2023 11:14
od 123456xx
Počítačům skoro vůbec nerozumím a sem v nich spíše málo zkušený uživatel, ale dočetl sem se že pokud má někdo Linux a má jeho zdrojový kód a dokáže kód upravovat tak má nad tímto systémem kontrolu resp. Má nad ním kontrolu a nikdo z venku nad systémem nemá přímou kontrolu, tak mě zajímá co je na tom pravdy, jak to funguje?

Resp. Sem se dočetl konkrétně tohle: Máš nějaký programovací jazyk, v tom napíšeš zdrojový kód, který překladačem necháš přeložit do strojového kódu a ten počítač vykoná.

Když máš aplikace například Windows 11, které jsou ve strojovém kódu, tak je umí přečíst počítač, ale ty ne. Když máš ale aplikace, které jsou ve strojovém kódu, ale je k nim přiložen i zdrojový kód (například linux), tak strojový kód přečte počítač a zdrojový kód přečte člověk. Když ten zdrojový kód přečteš, tak ho můžeš i upravit a tudíž máš nad takovou aplikací 100% kontrolu, pokud teda jsi programátor, který umí přečíst ten zdrojový kód.

Re: Kontrola nad počítačovým systémem

Napsal: 11 čer 2023 11:39
od popcorn
Ano, přesně tak to funguje :) Linux si můžeš sám libovolně upravovat - proto také existuje nespočet distribucí - Ubuntu, Fedora, Mint, ... Ale také to má nevýhodu, že si takový systém můžeš i sám rozbít nebo vytvořit bezpečnostní díru :) Na kernel linuxu se můžeš podívat třeba tady: https://github.com/torvalds/linux

Re: Kontrola nad počítačovým systémem

Napsal: 11 čer 2023 11:52
od Gerete
Moc nechápu dotaz, ale zkusím to obecně.

Ano, pokud umíš programovat a rozumíš zdrojovému kódu, nebo aspoň nějaké části, tak si to můžeš upravit, opravit, nebo doplnit dle svého. Poté znovu nechat převést do spustitelné podoby (kompilovat, nebo intepretovat).

Ovšem zdrojové kódy mají tisíce řádků a kolikrát se mohou zabívat nějakým procesem, kterému plně nerozumíš a kdyby jsi chtěl tuhle část upravit, tak si to musíš dostudovat.

Takže hodně filizoficky ano máš nad tím kontrolu. Ale reálně pokud ten software nemáš nějak v plánu upravovat, nebo na něm nějak nepracuješ, tak nemáš nějak potřebu ten kód vůbec číst.

A taky ještě se musí vzít potaz nějaký nepředpokládaný scénář, který není ošetřený :D. To se potom většinou divíš jak k tomu došlo a proč se to děje :D. To může být tvůj kód a stejně nad tím "nemáš kontrolu".

Re: Kontrola nad počítačovým systémem

Napsal: 11 čer 2023 11:54
od petr22
Cela teorie je pravdiva - ma pouze drobny problem - jedna se o praci desitek tisic lidi za cca 30 let.

Tedy v pripade zdrojoveho textu se jedna o stovky milionu stran cteni.

Re: Kontrola nad počítačovým systémem

Napsal: 11 čer 2023 16:07
od faraon
Strojový kód lze disassemblovat, trasovat a upravovat. Dělají to crackeři, viry, i programátoři v Micro$oftu :lol:

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-appears-to-have-lost-the-source-code-of-an-office-component/

Kontrolu nad počítačovým systémem už dávno nemáš, v procesorech běží samostatné systémy které mohou dělat cokoliv. Třeba sbírat o odesílat data o tobě, odstranit závadné materiály z tvého disku, zbránit ti v šíření nežádoucích informací...

https://www.zdnet.com/article/minix-intels-hidden-in-chip-operating-system/

Ani dostupnost zdrojových kódů na tom nic nezmění, protože upravený program musíš před spuštěním přeložit do strojového kódu překladačem, a ten si v něm při této činnosti může udělat libovolné úpravy, jak se jeho vydavateli zlíbí.

Mimochodem, těmi procesory není myšlen jenom CPU v PC, ale veškeré další obvody s firmwarem, což znamená namátkou třeba řadič USB na desce, síťovou i grafickou kartu, veškeré periferie včetně klávesnice, myši, tiskárny i monitoru, ale také bezdrátová sluchátka a elektronické cigarety. A samozřejmě televize, digitální rádia, kopírky, dětské chůvičky, automatické pračky nebo moderní elektrické sporáky, elektroměry, robotické vysavače, čtečky karet, bezdrátové zvonky, automaty na kávu, a nejvíc ze všeho mobilní telefony.

Takže vítej v jedenadvacátém století, digitálním pekle a čipové totalitě :twisted: