Nějaký sw na zjištění stáří Vyřešeno

...

Moderátor: Mods_senior

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Nějaký sw na zjištění stáří

Příspěvekod Stenatko » 18 čer 2023 19:14

Zdravím, páni poradci,

malá, technická otázka: neexistuje něco čím by se dalo prověřit stáří nb nebo komponent?
Aby bylo jasno, Aidu apod. nehledám, to mi ukáže chyby, mě zajímá, zda se nějak dá zjistit sestavení nebo délku chodu nb. Sentinel ukáže jak dlouho nb jel, ale mě by zajímalo, zda se dá asi z BIOSu zjistit, jak dlouho třeba nějaký komponent v nb jel. Kdy byl třeba nb vyroben, jak je starý procesor, jak dlouho jel apod.
Existuje něco takového?

A ještě jedna otázka pro blbou ženskou. Koupila jsem manželovi 8 GB RAM, vycházela z toho co je napsané na té mé, jen bych potřebovala vysvětlit, jaký je rozdíl když to číslo je stejné a je tam třeba C místo R? Vadí to?

A děkuji poradci k W10 a osekané verzi. Ty moje jsou jak párátko proti smrku co se z něj ty párátka dělají. :lol:

A ještě jedna otázka: mám starou flashku 2.0, natáhnu na ni přes Rufus iso, 2x načte, po třetí je USB zamčeno. Projely to všechny možné antiviry a nic na tom není, proč to dělá? Ono to naštve, když mi to nabootuje a pak mi to vyhodí, že USB je zamčeno a nevím proč. Nevíte poradci?

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nějaký sw na zjištění stáří

Příspěvekod petr22 » 18 čer 2023 21:41

Lze overit pouze udaje, ktere jsou nekde uvedene.

1. datum vyroby je uvedeno v BIOSu notebooku - u nekterych lze zobrazit primo v BIOSu, jindy je treba
servisni aplikace od vyrobce. U kazdeho notebooku lze pomoci Google snadno zjistit datum uvedeni do
prodeje.

2. jedina komponenta, ktera nejakym zpusobem zaznamenava dobu provozu a zaroven je tento udaj snadno
citelny je disk pocitace - k precteni staci Crystal Disk Info. Pokud byl v pocitaci celou dobu jeden disk, bude
doba provozu disku odpovidat i provozu notebooku. Nicmene, u notebooku nezalezi na dobe provozu, ale
na provoznich teplotach - notebook, ktery ma teploty pres 90 stupnu muze byt tesne pred umrenim uz po
nekolika letech provozu.

Tak jak je popisovano se muze chovat vadna flashka. Program od vyrobce ji casto dokaze docasne "opravit",
ale po nekolika pouzitich je opet pouze pro cteni.

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Nějaký sw na zjištění stáří

Příspěvekod Stenatko » 19 čer 2023 10:26

Ahoj Petře22,
Ty jsi skvělý poradce. Na prográmek juknu :clap:
Mě šlo o to, že koupíš třeba repas a ten může být složený buď od výrobce nebo si s ním někdo hrál.
NB co jsem sehnala manželovi je HP EliteBook 840 i5-5300U, podle netu byl v prodeji v roce 2017, podle Správy PC byl instalovaný nebo datum tam uvedené je ze 7.12.2019, podle Sentinelu nejvyšší teplota byla 30°C, u nás doma má 23°C, nějaký zmrzlík a ten nb jel 2 dny a 4 hodiny a byl pouze 72x zapnutý. Tím chci říct, že nejde asi nijak poznat, jak je starý hdd, RAM a podobně, protože v roce 2017 byl v prodeji a jestli ta data co jsou ve správě PC jsou z roku 2019, tak mi neříkej, že je v roce 2017 vyrobili a pak za 2 roky zjistili, že tenhle prodají, tak do toho zadali ty data, co to ukazuje.
Tím ovšem nechci říct, že ty data co to ukazuje jsou blbost.
To Tvé jsem vyzkoušela, ukazuje to stejné jak Sentinel a data jsou shodná. Vše je na 100% OK.

No šlo o to, zda kdyby někdo měl támhle 5 let starý hdd a 8 let staré ramky co už jely a složil z toho nb, zda by se nějak dala ta data, co Tvůj i můj prográmek ukazují, ošidit. Nebo zda je ten nb v podstatě opravdu funglovka.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nějaký sw na zjištění stáří

Příspěvekod petr22 » 19 čer 2023 10:41

Elitebook 840 G2 je na trhu od prosince 2014. Tedy bych ocekaval datum vyroby max. cca 2 roky od zacatku prodeje.

https://en.wikipedia.org/wiki/HP_EliteBook

Doba provozu disku ukazuje dobu provozu od prvniho zapnuti, ale nerekne od kdy ani jak dlouho denne.
Pokud je disk vymenen, ukazuje dobu provozu pouze noveho disku.

Je klidne mozne, ze notebooky jsou vykoupene od firem, kde nemusely byt pouzite vubec, zkratka se jich
nakoupilo vice a nez se stihly pouzit, byly nahrazeny jinym typem.

Jestli je v notebooku SSD, byl disk urcite vymenen, protoze byl prodan zcela urcite s plotnovym diskem.

Stenatko
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: červen 23
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Nějaký sw na zjištění stáří  Vyřešeno

Příspěvekod Stenatko » 19 čer 2023 14:50

Manžel SSD nemá rád, je v tom 500 GB HDD.
Děkuji za rady LOCK


Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 40 hostů