Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod X » 02 zář 2009 20:12

Tak já jsem před mnoha lety zapůjčoval svůj originální SamBUS (obsahuje i vnitřní hodiny s baterkou) a 1 MB modul paměti do Prahy do klubu, kde ho zkoumali a zapsali si zapojení (já nejsem hardwerář). Díky tomu se tu po ČR rozšířili i podomácku zbastlené tyto věcičky :D Ten emulátor ZX Spectra 128 mě zajímá, je na FTP co jsem tu uváděl nebo na stránkách klubu KAPSA? Možná ho i mám ve své sbírce :lol: Jak se nazývá? Dá se provozovat nejen na Samovi, ale i jeho emulátoru Sim Coupé? Tvůj nick mi je z oblasti Sam Coupé známý ... vidím že jednou za čas prolízáš Net a hledáš věci co se týkají počítače Sam Coupé stejně jako já :D

V tomhle vláknu hodlám v budoucnu pokračovat (stejně tak na Teorii Rubikovy kostky), ale vše najednou nezvládám (nyní jsem ve vláknu Firefoxových plug-inů) ... :D

V době kdy já jsem měl na počítači Sam Coupé 1,5 MB paměti, tak lidé pracovali na PC s 512-640 KB operační paměti ... a když jsem jim předváděl triky s obrazovkou ze základní Demo diskety Sam Coupé, tak padali na hub* že to běží v (Sam)Basicu :lol: Jo, více obrazovek, přednačítání ve skrytu a pak přepnutí udělali mezi jinými triky Sama své :lol:

P.S.: VELESOFT: Vítám tě tu na fóru :D

Reklama
VELESOFT
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: září 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ...)

Příspěvekod VELESOFT » 03 zář 2009 23:44

Ten emulator jsem si psal jen pro vlastni ucely. Totiz ta prvni verze umoznovala automaticky upravit hry ze ZX128 pro 1MB externi pamet, ale zpusob upravy nebyl zrovna vhodny a vetsina her se ani nespustila. Problem se zasobnikem. Vsechny OUTy v ZX ram emulator prepsal na RST xx a dodatecne testoval o jakou adresu portu slo + presmeroval pripadne na 1MB.

Dalsi verze byla uz jednodussi a funkcnejsi. Tento emulator pracoval s jiz upravenym 1MB modulem ktery umel strankovat pamet ZX128 na spravnem portu.

Nekde bych to musel pohledat, ale tutove to mam.

ludwig1
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: listopad 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod ludwig1 » 20 lis 2011 18:36

Ahoj,
chtěl bych se zeptat. Když si napíši program v BASICu na SimCoupe (v 1.0), nejde mi uložit. Možnost SAVE je trvale neaktivní a nevím proč... Díky předem za odpověď! :eh:

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod X » 20 lis 2011 22:27

Chceš ukládat (save) reálně (na DD disketu zformátovanou pro Sam Coupé = po formátu 780 KB - v PC disketové mechanice) nebo virtuálně (v emulátoru na jako disketu = kousek místa / v podstatě soubor / na harddisku v PC)?

ludwig1
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: listopad 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod ludwig1 » 21 lis 2011 09:37

Spíše to druhé. (Myslím, že je to praktičtější.)

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod X » 21 lis 2011 19:06

"Strčíš" do emulátoru disketu (virtuální) se SamDOS či MasterDOS a nabootuješ (F9 na Samovi = 9 na numerickém bloku klávesnice PC), nezapomeň, že pro práci na Sam Coupé je vhodné být v anglické klávesnici. Poté disketu pro všechny případy vyndej (File > Close ...) a buď naformátuj novou virtuální disketu (File > New > doporučuji SAD), nebo vlož nějakou ještě s volnou kapacitou a volným slotem (40 nebo 80 dle DOS). Napiš nebo naloaduj tvůj BASIC (v SamBasicu či MasterBasicu) a můžeš uložit, poprvé (asi chybka) napiš save "název" (save "název" line číslo a podobně, viz manuál) a hotovo. Podruhé je možné i z menu: File > Save. Ukládat (příkazy DOSu) můžeš i strojový kód, obrázek, spojovat soubory, verifykovat atd.

ludwig1
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: listopad 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod ludwig1 » 21 lis 2011 19:27

Díky!
Zarazil jsem se na prvním bodě - kde vezmu tu (virtuální) disketu se SamDOS či MasterDOS? Když emulátor spustím, tak dám NEW? :dontgetit:

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod X » 21 lis 2011 19:32

Hledej na Netu, jsou dostupné skory všechny věci co existují na Sama ... DOS musí být na každé startovací disketě, tedy u her, aplikací atd. Příkaz New nemusíš při zapnutí emulátoru používat. New = teplý restart = smaže BASIC.

ludwig1
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: listopad 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod ludwig1 » 21 lis 2011 20:10

No, asi takhle:

Spustím SimCoupe a Basic už je připraven. K dispozici mám u emulátoru pár her s koncovkou MGT (což asi nebude ono). Dám NEW a udělám disketu SAD. Udělá se nový soubor s koncovkou SAD, ale možnost SAVE stále chybí...

Ze stránek

http://www.simcoupe.org/download/

nevím přesně co mám stáhnout, ani jedno z toho nevypadá na to, o čem mluvíš... :dontgetit:

Je to škoda, chtěl bych to zkusit, SAM má na první pohled vynikající Basic a možnost psát až na 512kB mě samozřejmě také láká. Ale bez spolehlivého SAVE to zkrátka nepůjde, což by mě mrzelo.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod X » 21 lis 2011 20:41

1) Myslel jsi New v menu a já myslel, že mluvíš o příkazu BASIC.

2) na těch stránkách není žádný DOS, pouze emulátor.

3) SamBasic a ještě rozšířenější a dopilovanější MasterBasic je opravdu jeden z nejskvělejších BASIC jazyků (ani na PC není lepší, o MS paskvilech nemluvě), s použitím dodatečných pamětových modulů (ve fyzickém světě jsem měl 1 MB modul a dle mého analyzovali stavbu a zapojení + periférie SamBus s externím časovačem * v emulátoru můžeš zapnout maximum: 4 x 1M) a pomocí i RamDisků máš tak 4.5 MB paměti.

4) V tomto vláknu jsem dával nějaké tipy, odkazy ... projdi si ho pozorně a pročti ... takže stačí stáhnout můj operační systém na SamCoupé Explosion (ve skutečnosti spíš něco jako Total Commander), udělat si kopii diskety (stačí zkopnout ve Win) a na jedné disketě smazat vše kromě souboru: MDB1-1.sys a máš disketu s DOS, a to rovnou nejvyšší verze MasterDOSu (je integrován s pokročilejším MasterBasicem) - MasterDOS je zase pokrošilejší verze SamDOSu ... nebo stačí na plné disketě s mým Explosionem dát boot1 (vypsat a enter), tím se zastaví vše kromě nabootování (pouze boot (=F9) spustí i soubor auto, pokud je na disketě a vykoná v tomto Basic souboru příkazy).

5) A jak poznáš, že nemáš nabootováno (natáhnut operační systém)? Napiš dir (enter) nebo dir1 (enter) a Sam vyhodí chybu.

6) Nezapomeň, jak jsem psal, že poprvé nepůjde save z menu (asi chybka v SimCoupe 1.0), ale musíš ho zadat jako příkaz: save "název" (enter)! Podruhé funguje i z menu.

7) Už sis stáhl manuály k SamCoupé, SamBasicu, SamDOSu, MasterBasicu, MasterDOSu?

8) Soubor SAD je právě disketa.

ludwig1
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: listopad 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod ludwig1 » 21 lis 2011 20:54

Perfektní! Díky moc za pomoc i odpověď! Až budu mít trochu času, tak si tu vše podrobně projdu. SAM Basic vypadá opravdu naprosto luxusně, proto jsem si ho také všiml. Stáhl jsem si nějaké manuály, konkrétně SAM BASIC COMPLETE GUIDE, SAM COUPE USE GUIDE a TECHNICAL MANUAL, tak se možná do toho v průběhu času pustím. Jak říkám, láká mě to moc.

Okamžitě jsem si všiml, že už je možné používat i složitější podmínky ohraničené IF...ELSE...END IF (což na 8bitech chybělo). Navíc jsou dostupné i pascalovské smyčky DO...LOOP a WHILE, procedury, o grafických možnostech ani nemluvě. Takže už se těším! :smile:

SAVE se mi konečně nějak podařilo, opravdu to jde nejprv pomocí basicovského SAVE "nazev", je to trošku nešikovné, ale snad to bude spolehlivé.

P.S. Jde taky nějak v případě potřeby urychlit emulace? (Třeba na 1000%). V nastavení jsem si toho nevšiml...

ludwig1
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: listopad 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Emulace počítače Sam Coupé + software (hry, aplikace, ..

Příspěvekod ludwig1 » 22 lis 2011 19:46

A ještě jedna, bohužel, nepříjemná věc...

SimCoupé jako jediný emulátor, který mám, si bere 100% výkonu (alespoň na 1-jádrových procesorech, na vícejádrových je to trošku jinak). To mě dost zlobí, protože se u toho nedá prakticky nic jiného dělat, navíc to hrozně vybíjí například baterku u notebooku, takže psát si Basic v autobuse na notebooku s emulátorem SamCoupé je jako hrát si nejnovější hry...

Nedá se někde ta emulační zatížení procesoru omezit? Takhle je to opravdu obtížně použitelné... :?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaké náležitosti by měl splňovat software, když ho chci „vydat“?
    od Grander » 27 čer 2023 16:25 » v Programování a tvorba webu
    4
    1718
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 22:34
  • Aplikace na stabilizaci videa
    od pavel2010 » 28 led 2024 11:28 » v Design a grafické editory
    1
    822
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    28 led 2024 12:36
  • Žlutomodrý štít u ikony aplikace w11 Příloha(y)
    od PittnerJiri » 01 srp 2023 15:03 » v Windows 11, 10, 8...
    5
    2139
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 zář 2023 19:16
  • Explorer.exe - chyba aplikace 0x0000000000000024
    od Dav98786 » 31 led 2024 20:26 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    770
    od Dav98786 Zobrazit poslední příspěvek
    01 úno 2024 09:17
  • Funkční a spolehliva aplikace pro mobil Android ,na sledovani detí
    od Ketty02 » 01 dub 2024 22:09 » v Vše ostatní (sw)
    1
    969
    od pikaso.andreas Zobrazit poslední příspěvek
    01 dub 2024 22:14

Zpět na “Vše ostatní (sw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů