PWM nebo ne? Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2020 22:50

Donald64 píše:startovacích otáček nelze s PWM regulací dosáhnout ani zdaleka tak nízkých, jako s DC
Stejně jako tenhle blábol - je to právě naopak.
Ventilátor zpravidla potřebuje k roztočení cca 40-60% napětí.
PWM roztočí ventilátor i při 30% pulsech, některé i při 10%.
Výsledek je ten, že u PWM regulace, pokud se ventilátor neroztočí, pak sebou "škube", ale mezitím cívka motoru stihne vychladnout, zatímco u regulace napětím se ventilátor neroztočí, cívka motoru nevychladne a může se zničit.
Naštěstí to hlídá inteligentní elektronika, která "přidá".
Jednou roztočený ventilátor už pro udržení chodu tak velké napětí nepotřebuje.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6471
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod RIKI22 » 08 srp 2020 22:57

Arctic P12 PWM 120mm
Přílohy
Arctic P12 PWM 120mm.PNG
Arctic P12 PWM 120mm.PNG (33.22 KiB) Zobrazeno 405 x

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Donald64 » 09 srp 2020 01:09

Arctic řady P=pressure jsou určené na radiátory, mají vyšší statický tlak, ale horší průtok v porovnání s řadou F, která je určena do skříní. Jedna věc je na této tabulce špatně a to ta, že by měli vzít verzi Silent pro napěťovou regulaci a verzi PWM pro pulzní. Výsledek by potom vypadal jinak, jelikož Silent verze mají mnohem nižší maximální otáčky. Třeba F12 Silent zvládne běžet už kolem 200RPM. F12 PWM mám v pc a startuje mi na 490RPM. Možná mám blbě nastavený SF (PWM/DC mi jde měnit ale jen u CPU_FAN) nebo ho deska špatně rozpoznává a omylem ho reguluji napěťově, a tak se mylně domnívám, že PWM startuje až takhle vysoko, to tedy prověřím, dle výrobce by měl startovat na 230RPM. Co je však vhodné uvést u těch Silent a obecně DC verzí - kvůli nižším maximálním otáčkám jsou bez zaregulovaní tišší, než PWM, které jsou bez nastavování mnohem hlučnější.

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 433
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Eldenroot » 09 srp 2020 10:37

Donalde jsi mimo... jsou zde verze P, Silent to mas pravdu, ale delaji se i jakoby Silent jen s jednim pinem navic... stoji stejne a sel bych do nich, ta regulace skrze PWM je lepsi a pokud mas na to desku, tak bych to neresil...

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Donald64 » 09 srp 2020 10:52

Dnes jsem tedy tuto problematiku otestoval a omlouvám se za zavádějící informace, to, že PWM dokáže lépe regulovat je samozřejmě pravda, má to ale spoustu ALE.

Prvně jde o základní desku, třeba moje má 1x CPU_FAN a 3x CHA_FAN, cpu lze regulovat pouze PWM a skříňové pouze DC, ačkoliv to jsou vše 4 pinové konektory. V tomto případě bych si tedy PWM ventilátory uškodil, jelikož Silent verze má mnohem nižší otáčky a tedy mi při daném napětí i na mnohem nižší otáčky nastartuje. Zároveň není radno opomenout onen již mnohokrát zmiňovaný fakt, že DC ventilátory s nižšími otáčkami běží bez zaregulovaní tišeji. DC regulaci umí každá deska, kdežto PWM může fungovat jen na vybraných konektorech.

Dále existují PWM ventilátory, které nelze PWM pulzy srazit pod určitou hranici otáček (třeba mnou testovaný Gelid jel minimum na 650RPM při 0%), kdežto DC regulací ho dokážeme zastavit a spustit už při 370RPM (4V, 36%).

Testoval jsem i ten F12 PWM, při DC regulaci nastartoval při 6,1V (25%) a měl 490RPM, kdežto u PWM regulace nastartoval už při 12% se 180RPM. Tady je hezky vidět, že některé PWM ventilátory se při DC regulaci chovají podstatně hůře, a některé naopak podstatně lépe.

Bohužel nemám při ruce F12 Silent, abych mohl přesně říct, kolem jakých otáček mi nastartoval, každopádně bylo to tuším něco málo nad 200RPM, startovací napětí má totiž ještě o 2V nižší, než PWM verze.

Dodatečně přidáno po 20 minutách:
@Eldenroot: P12 Silent má při 1050RPM průtok 41 m³/h, kdežto F12 Silent má při 800RPM 62.9 m³/h, průtok je to, o co jde u skříňových ventilátorů, tak proč brát zbytečně horší ventilátor pro dané účely?

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 433
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Eldenroot » 09 srp 2020 19:05

ne, zase jsi mimo... ja se bavim o verzi F12 silent a F12 pwm... P12 tu vubec nemotej, ta nnei do case.

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Donald64 » 09 srp 2020 21:21

Hlavně že ty jsi dokonalý, lze to napsat i bez pohrdání a kdybys tu odpověď napsal pořádně, nemuselo k tomu omylu vůbec dojít. Mé původní závěry byly podloženy testováním před 3-4 lety, to, že jsem se v nich dopustil chyby se prostě stane, já jsem rád, že na to někteří pádnými argumenty upozornili, znejistěli mě a já tak mohl na svůj omyl přijít. Myslím, že důležité je, se k tomu postavit čelem, svůj omyl přiznat a změnit názor, což jsem udělal a to mě posunulo zase o kousek dál. Ačkoliv už tedy netvrdím, že DC nutně startují s nižšími otáčkami, stejně chci poukázat na fakt, že mnohé PWM ventilátory mají velmi vysoké startovací otáčky a právě DC regulací se někdy dají stáhnout, takže je u PWM verzí potřeba mrknout na minimální hodnotu udávanou výrobcem. Mé doporučení se ale nemění, stejně jsem pro 4x - 6x AC F12 Silent, ačkoliv uznávám, že F12 PWM je v tomto případě naprosto stejně tichý a pro desky umožňující PWM regulaci i naprosto stejně správný.
Rewqa píše:Ventilátory si reguluju softwarem k desce a funguje to. Získám něco, když koupím PWM ventilátory?

Abych tedy odpověděl přímo na dotaz autora, konkrétně u AC F12 získáš PWM verzí jen možnost vyšších maximálních otáček, které jsou s ohledem na to, že si otáčky reguluješ přes SW a zřejmě koukáš na ticho, stejně nežádoucí, takže nic navíc nezískáš.

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 433
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Eldenroot » 09 srp 2020 21:31

Naopak ziskas dost... presnejsi monitoring otacek, jednodussi regulaci a pokud to deska umi (a predpokladam, ze sis to zjistil), tak bych sel d PWM.

Donalde - uz aby ti zacla skola co? Prazdniny byly dlouhe... celou dobu porovnavam dva "stejne" ventilatory jen s jinou technologii regulace... samozrejme ze kdyz budes srovnavat dva ruzne vyrobce, tak se vzdy rozdil najde a to zasadni... ale asi bych tuto diskuzi ukoncil, autor se dozvedel podstatne a ty uz tu jen trolujes...

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Mr. Incognito » 09 srp 2020 22:01

Nezlob se na mě Eldenroote a klidně mi za to dejte ban, ale seš blb. Opět se tu do někoho nepřímo navážíš, že je dítě a vůbec nechápu proč. Máš nějaký problém, tohle není normální.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod Michael850 » 09 srp 2020 22:14

To Mr. Incognito: "Co se do něj navážíš, úplně bezdůvodně, vždyť já nic podobného nikdy nedělám... Vůbec nikdy...! Dobře, možná jen někdy."
Pouvažuj nad tím příště trochu, než začneš takto moralizovat, co sám někdy děláváš a jak se vyjadřuješ k druhým. Protože zrovna ty jsi na to opravdu ten "pravý"...
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod ITCrowd » 09 srp 2020 23:12

Já jako nevím, o čem se tu diskutuje...
Mějme libovolný ventilátor.
Pro regulaci napětím:
- pomalu zvyšujeme napětí, než se roztočí - a máme nejnižší napětí potřebné pro rozběh.
- pomalu snižujeme napětí, až se zastaví - hodnota těsně před je minimální hodnota, kdy se ještě točí. A ta je vždy nižší, než hodnota napětí pro náběh.
U PWM je to složitější (výše napětí je stejná - 12V, rozhoduje šíře pulsu), nejlépe použít osciloskop:
- zvětšuje se šíře jednotlivého pulsu, až se ventilátor přetočí (při malé šíři se vrátí do výchozí polohy)
- doba od "rozběhu" do zastavení (či spíše těsně před) + doba pulsu tvoří periodu. Z toho se pak počítá % hodnota.
A samozřejmě, pokud ventilátor běží, pak stačí kratší pulsy k zachování běhu.
A aby to bylo ještě složitější, musí se počítat se setrvačností ventilátoru. Proto ta délka pulsu - dejme tomu je puls dlouhý 0,1s a celá perioda 1s, pak se ventilátor roztočí. Ale když bude puls 0,1ms a perioda 1ms, pak to s ním ani nepohne. A přesto je střída úplně stejná.
A to je to "ALE" o kterém Donald mluví.
O jasných věcech, jako čím vyšší otáčky tím vyšší hluk se nemusíme bavit.
A proto jsem už na začátku doporučil jasnou věc:
ITCrowd píše:No, odpovím tazateli:
- jestliže deska pwm nepodporuje, je koupě pwm ventilátorů zbytečná.
Kup si něco nízkootáčkového, tichého.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PWM nebo ne?

Příspěvekod mmmartin » 10 srp 2020 11:53

Tak zase statistika: 22 příspěvků, kromě vložení dotazu se zde tazatel už neobjevil, zato hodnotitelé ostatních se tu zase vyřádili. V případě zájmu tazatele bude obratem odemčeno.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11


Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů