Revize jednoduchého článku na web o výběru pc komponent
Napsal: 03 kvě 2014 23:27
Zdravím, budu rád, když si někdo najde čas a přečte si co jsem napsal. Jedná se o článek, který má být určený pro absolutní laiky a bude umístěn na mém eshopu s výpočetní technikou. Než to bude vše spuštěné, rád bych znal názor jak zdejších znalejších uživatelů než jsem já, tak i lidí co nemají moc tucha, podle čeho počítač vybrat. Snažil jsem se to napsat vyloženě neajťácky a pochopitelně pro člověka, který ví, že počítač má procesor, ram a desku a když chci hrát nějaky hry, potřebuji grafickou kartu. Nechtěl jsem tedy zabřehávat moc do detailů, toho je na netu opravdu hodně a stejně to člověku, co se v tom neorientuje moc neřekne. Nicméně mi jde o to, jestli s tím co jsem napsat a jak jsem to napsal lze souhlasit, nebo byste něco napsali jinak, nebo jsem třeba někde napsal blábol apod.
Díky za Váš čas a kritiku
První oprava podle komentářů níže:
Nejprve je potřeba dobře promyslet, k čemu budu počítač používat.
Než se pustíte do nakupování, je potřeba dobře rozmyslet co všechno má Váš počítač umět. Hledáte pouze pc do firmy, kde poběží různé CRM programy, Office aplikace, internet a účetní programy? Zde Vás bohatě uspokojí sestavy v nejlevnějším segmentu kancelářských pc. Pokud potřebujete pc k práci s videem ve vysokém rozlišení, bude potřeba počítač vybavit grafickou kartou, integrované grafické karty mají dostatečný výkon pouze pro běžnou práci s pc a internetem. Stejně tak pokud kupujete počítač pro svou ratolest, která si chce zahrát herní novinky ve full hd rozlišení, zde budete potřebovat krom výkonné grafické karty i výkonější procesor, vyšší kapacitu ram a velmi podceňovanou část pc, kterou je bez pochyby výkonný značkový napájecí zdroj.
Jaký vybrat procesor?
Nyní už máme rozmyšleno, k čemu budeme pc potřebovat a začínáme vybírat jednotlivé komponenty. Začneme srdcem pc, tedy procesorem. Rozhodně se nevyplatí kupovat procesor jen podle toho na kolika GHz pracuje nebo jestli má více jader. Obecně platí, že pokud potřebujete procesorem s větším výkonem pro operace používající jedno jádro, je nejlepší volba intel. Pokud potřebujete výkonný procesor pro hry, tak ve většině případů do 2500Kč bude výkonější procesor od AMD. U procesorů od 2500Kč nebo od řady Intel Core i3 se výkonostní převaha otáčí ve prospěch procesorů Intel. Kupujeme-li procesor dražší, záleží také na vyrovnávací paměti, rychlosti sběrnice a dlaších parametrech. Určitou úlohu při výběru by měla též hrát spotřeba procesoru. Kdy např u AMD A10 X4 5800K je maximální příkon 100W a u Intelu Core i3 3240 je pouze 55W. Takže koupí intelu v tomto případě nejen že zakoupíte výkonější procesor za téměř stejnou cenu, ušetříte téměř polovinu spotřeby el. energie u procesoru, ale také budete moci ušetřit na nákupu zdroje, protože rozdíl např. mezi 500W a 550W kvalitním zdrojem může dělat i několik stokorun.
Jakou kapacitu paměti ram?
Zde jen opravdu v krátkosti. U PC na internet, Office a sledování filmů postačí 4GB. Zhruba 25% spotřebuje chod operačního systému (Windows 7 a
a další část si ukousne integrovaná grafická karta. Ve většině případech je to 512 - 768MB ram. Zbytek dostupné ram postačí pro chod běžných aplikací.Ve většině sestav zde, však již najdete 4GB paměti a ta bohatě dostačuje jak na hraní her, tak práci s účetnictvím, videem ve vysokém rozlišení apod. Pro práci s grafikou nebo hraní her ve vysokém rozlišení na maximální detaily je vhodné ram navýšit na 8GB.
Základní deska
Zde bych doporučil vybírat od ověřených výrobců jako např. MSI, ASUS nebo Gigabyte. Krom toho, aby deska podporovala Vámi vybraný procesor, tedy i stejnou patici, lze u desky sledovat i počet slotů na paměti ram. Desky se také prodávají v různých velikostech. Dostupné jsou tři velikosti. Mini-ITX o rozměrech 17×17 cm, tato deska se spíše hodí pro úsporné pc systémy pro domácí kino. Dále microATX o rozměrech maximálně 24,4x24,4cm. Do této platformy je možné namontovat běžné procesory i výkonější grafické karty. Výhodou jsou malé rozměry a možnost použít i menší Case (počítačovou skříň). Nevýhoda je, že desky mají jen 2 sloty na operační paměti a jeden slot PCI, který v případě osazení desky výkonější grafickou kartu není možný použít, protože je grafickou kartou překrytý. Standardní rozměr ATX 30,5x24,4 cm je plnohodnotná deska se 4-mi sloty na paměť a několika sloty PCI nebo PCI-e. Dále je třeba sledovat podporu nových technologií, jako je USB 3.0 pro rychlejší přenos obsahu např. mezi pc a USB diskem nebo podpora SATA III, která umožňuje rychlejší přenos dat mezi základní deskou a pevným diskem. Samozřejmě se desky liší také počtem různých slotů a konektorů. Takže pokud víte, že budete mít v počítači třeba dvě SATA mechaniky a více disků, je lepší koupit desku, která má třeba 6 SATA konektorů apod. Některé desky také nabízejí možnos používat současně dvě grafické karty v takzvaném SLI (nVidia) nebo CrossFire(AMD) zapojení. Toto už je ale opravdu vhodné řešit u pc, kde trváme na hodně vysokém výkonu ve vyšším rozlišení než full hd nebo např. při práci nebo hraní na více monitorech.
Jakou grafickou kartu?
Mezi nejčastější dotazy, které dostávám patří, jestli grafická karta s cenovkou okolo 1300Kč zvládne novou hru ve full hd nebo s vysokým počtem snímků za sekundu nebo-li FSP (z anglického frames per second). Zde se totiž traduje také jeden velký omyl a tím je hlavně sledovat kolik GB má paměť grafické karty a od toho odvozovat její výkon. Bohužel grafická paměť zdaleka není to nejdůležitější a při výběru je třeba se dívat hlavně na to, jestli je zmiňovaná grafická pamět DDR3 nebo DDR5. Pokud zvažujete herní grafickou kartu, pak na DDR3 rovnou zapoměňte, protože její výkon je velmi slabý. Výběrem DDR5 pamětí ovšem nic nekončí. Dále je třeba sledovat, na jaké frekvenci paměti pracují. Rozdíl ve výkonu je pak obrovský, když jsme někde u nejlevnějších karet s DDR5 na 3200MHz nebo na 6000MHz u střední a vyšší třídy. Dále je potřeba sledovat na jaké sběrnici karta pracuje. U herních karet nedoporučuji kupovat kartu s nižší než 128-bit sběrnicí, tady Vás nezachrání ani paměť DDR5, protože datová propustnost karty s 64-bit sběrnicí je pro hry nedostatečná. Čím větší sběrnice, tím výkonější karta. Dále je nutné sledovat takt jádra, zde také čím vyšší, tím lepší. Je nutné brát v potaz, že čím je výkonější karta, tím je potřeba mít i výkonější zdroj. Většina grafických karet od 2000Kč výše již vyžaduje externí napájení ze zdroje a je nutné mít na to dostatečně výkonný zdroj zásobený dostatečným počtem konektorů. Většina moderních grafických karet je dodávána se softwarem, který umožňuje jednoduché taktování karet a tím o něco navýšit jejich výkon. Některé grafické karty mají označení OC, jde o lépe taktovatelné edice. Za tuto kartu si něco připlatíte, nicméně možnost navýšit výkon jistě v budoucnu oceníte při spuštení nějaké nové hry, kde základní takty budou jen tak tak stačit. Dalším důležitým kriteriem při výběru grafické karty je jaký používáte nebo budete chtít používat monitor. Monitor se standardním rozlišením 1680x1050 bodů bude též potřebovat méně výkonnou grafickou kartu na hry, než monitor s FULL HD rozlišením nebo vyšším.
Koupit zdroj v ceně s pc skříní nebo zvlášť?
Zde mám pouze jednu radu, na zdroji rozhodně nešetřete. Samozřejmě, že zdroj koupený již s pc skříní bude pro běžný kancelářský pc dostačovat, nebudete vůbec řešit, jaký zdroj v pc máte. Problém nastává v momentě, kdy jsou komponenty jako procesor, hlavně grafická karta a další součásti náročnější na výkon zdroje. Tady doporučuji určitě koupit zdroj samostatně a nejlépe od renomované značky, která drží kvalitu hodně vysoko. Zde bych za sebe doporučil zdroje od společností Fortron a Seasonic. Nákup zdroje je důležité také dobře promyslet, protože u značkového zdroje kolem 500W se pohybujeme kolem 1000Kč a pokud již nyní víme, že budeme do počítače osazovat do budoucna třeba další grafickou kartu, nebo nyní jsme koupili z finančních důvodů měné náročnou kartu, ale plánujeme její upgrade, je lepší rovnou koupit zdroj odpovídající výkonu, který bude potřeba. Tedy nekupovat 400W zdroj, když vím, že budu za půl roku kupovat grafickou kartu, která potřebuje 500W. Nyní ušetřených 250Kč na zdroji se později prodraží prodejem slabého zdroje a nákupem silnějšího.
Pevný disk.
Další důležitou součástí každého pc je pevný disk. Dnes je možné koupit klasické 3,5" pevné disky, SSD disky nebo hybridní SSHD disky. Nejčastěji používám disky společnosti Seagate, které vynikají svou spolehlivostí. U disku je krom kapacity, kterou si každý volí dle svých potřeb důležitá rychlost otáček. Většina disků funguje na 7200 otáčkách. Některé je možné zakoupit i na 5400 otáčkách, ale tuto rychlost bych nedoporučoval, značně zpomalý celý systém. Pak je třeba hleděť na paměť Cache, zde by se dalo říci, že čím větší, tím lepší. Pokud si někdo vyloženě chce užívat rychlého chodu celého pc, je možné zakoupit i disky s otáčkami 10 000, nicméně jejich cena je poměrně vysoká. Další levnější variantou je SSD disk, kde např kapacita 120GB se s rychlostmi kolem 450MB/s zápisu i čtení pohybuje kolem 1800Kč. U SSD disků sledujeme rychlost zápisu a čtení. Disky v pc je pak možné nakombinovat tak, že na SSD disk s menší kapacitou se nahraje operační systém a další programy důležité pro správný chod vašeho počítače a klasický pevný disk s vyšší kapacitou můžete použít pro ukládání vašich dat.
Ostatní komponenty.
Dále je možné do pc dokoupit další řadu komponentů. Od DVD či BluRay mechanik, čtečky karet, zvukové či síťové nebo wifi karty, televizní karty apod. Všechny základní desky mají zvukovou a síťovou kartu integrovanou a ta bohatě postačí na běžný provoz. Samozřejmě, jste-li fajnšmekr, který hodlá u pc používat kvalitní drahé reproduktory, pak se vyplatí zakoupit externí zvukovou kartu, která ve spojení s kvalitní reprosoustavou nabídne skvělý zážitek.
Snad se Vám alespoň trošku pomohl při výběru vhodné sestavy. Máte-li jakýkoliv další dotaz nebo váháte s výběrem, určitě mě kontaktujte a rád a bezplatně pomohu.
Díky za Váš čas a kritiku

První oprava podle komentářů níže:
Nejprve je potřeba dobře promyslet, k čemu budu počítač používat.
Než se pustíte do nakupování, je potřeba dobře rozmyslet co všechno má Váš počítač umět. Hledáte pouze pc do firmy, kde poběží různé CRM programy, Office aplikace, internet a účetní programy? Zde Vás bohatě uspokojí sestavy v nejlevnějším segmentu kancelářských pc. Pokud potřebujete pc k práci s videem ve vysokém rozlišení, bude potřeba počítač vybavit grafickou kartou, integrované grafické karty mají dostatečný výkon pouze pro běžnou práci s pc a internetem. Stejně tak pokud kupujete počítač pro svou ratolest, která si chce zahrát herní novinky ve full hd rozlišení, zde budete potřebovat krom výkonné grafické karty i výkonější procesor, vyšší kapacitu ram a velmi podceňovanou část pc, kterou je bez pochyby výkonný značkový napájecí zdroj.
Jaký vybrat procesor?
Nyní už máme rozmyšleno, k čemu budeme pc potřebovat a začínáme vybírat jednotlivé komponenty. Začneme srdcem pc, tedy procesorem. Rozhodně se nevyplatí kupovat procesor jen podle toho na kolika GHz pracuje nebo jestli má více jader. Obecně platí, že pokud potřebujete procesorem s větším výkonem pro operace používající jedno jádro, je nejlepší volba intel. Pokud potřebujete výkonný procesor pro hry, tak ve většině případů do 2500Kč bude výkonější procesor od AMD. U procesorů od 2500Kč nebo od řady Intel Core i3 se výkonostní převaha otáčí ve prospěch procesorů Intel. Kupujeme-li procesor dražší, záleží také na vyrovnávací paměti, rychlosti sběrnice a dlaších parametrech. Určitou úlohu při výběru by měla též hrát spotřeba procesoru. Kdy např u AMD A10 X4 5800K je maximální příkon 100W a u Intelu Core i3 3240 je pouze 55W. Takže koupí intelu v tomto případě nejen že zakoupíte výkonější procesor za téměř stejnou cenu, ušetříte téměř polovinu spotřeby el. energie u procesoru, ale také budete moci ušetřit na nákupu zdroje, protože rozdíl např. mezi 500W a 550W kvalitním zdrojem může dělat i několik stokorun.
Jakou kapacitu paměti ram?
Zde jen opravdu v krátkosti. U PC na internet, Office a sledování filmů postačí 4GB. Zhruba 25% spotřebuje chod operačního systému (Windows 7 a

Základní deska
Zde bych doporučil vybírat od ověřených výrobců jako např. MSI, ASUS nebo Gigabyte. Krom toho, aby deska podporovala Vámi vybraný procesor, tedy i stejnou patici, lze u desky sledovat i počet slotů na paměti ram. Desky se také prodávají v různých velikostech. Dostupné jsou tři velikosti. Mini-ITX o rozměrech 17×17 cm, tato deska se spíše hodí pro úsporné pc systémy pro domácí kino. Dále microATX o rozměrech maximálně 24,4x24,4cm. Do této platformy je možné namontovat běžné procesory i výkonější grafické karty. Výhodou jsou malé rozměry a možnost použít i menší Case (počítačovou skříň). Nevýhoda je, že desky mají jen 2 sloty na operační paměti a jeden slot PCI, který v případě osazení desky výkonější grafickou kartu není možný použít, protože je grafickou kartou překrytý. Standardní rozměr ATX 30,5x24,4 cm je plnohodnotná deska se 4-mi sloty na paměť a několika sloty PCI nebo PCI-e. Dále je třeba sledovat podporu nových technologií, jako je USB 3.0 pro rychlejší přenos obsahu např. mezi pc a USB diskem nebo podpora SATA III, která umožňuje rychlejší přenos dat mezi základní deskou a pevným diskem. Samozřejmě se desky liší také počtem různých slotů a konektorů. Takže pokud víte, že budete mít v počítači třeba dvě SATA mechaniky a více disků, je lepší koupit desku, která má třeba 6 SATA konektorů apod. Některé desky také nabízejí možnos používat současně dvě grafické karty v takzvaném SLI (nVidia) nebo CrossFire(AMD) zapojení. Toto už je ale opravdu vhodné řešit u pc, kde trváme na hodně vysokém výkonu ve vyšším rozlišení než full hd nebo např. při práci nebo hraní na více monitorech.
Jakou grafickou kartu?
Mezi nejčastější dotazy, které dostávám patří, jestli grafická karta s cenovkou okolo 1300Kč zvládne novou hru ve full hd nebo s vysokým počtem snímků za sekundu nebo-li FSP (z anglického frames per second). Zde se totiž traduje také jeden velký omyl a tím je hlavně sledovat kolik GB má paměť grafické karty a od toho odvozovat její výkon. Bohužel grafická paměť zdaleka není to nejdůležitější a při výběru je třeba se dívat hlavně na to, jestli je zmiňovaná grafická pamět DDR3 nebo DDR5. Pokud zvažujete herní grafickou kartu, pak na DDR3 rovnou zapoměňte, protože její výkon je velmi slabý. Výběrem DDR5 pamětí ovšem nic nekončí. Dále je třeba sledovat, na jaké frekvenci paměti pracují. Rozdíl ve výkonu je pak obrovský, když jsme někde u nejlevnějších karet s DDR5 na 3200MHz nebo na 6000MHz u střední a vyšší třídy. Dále je potřeba sledovat na jaké sběrnici karta pracuje. U herních karet nedoporučuji kupovat kartu s nižší než 128-bit sběrnicí, tady Vás nezachrání ani paměť DDR5, protože datová propustnost karty s 64-bit sběrnicí je pro hry nedostatečná. Čím větší sběrnice, tím výkonější karta. Dále je nutné sledovat takt jádra, zde také čím vyšší, tím lepší. Je nutné brát v potaz, že čím je výkonější karta, tím je potřeba mít i výkonější zdroj. Většina grafických karet od 2000Kč výše již vyžaduje externí napájení ze zdroje a je nutné mít na to dostatečně výkonný zdroj zásobený dostatečným počtem konektorů. Většina moderních grafických karet je dodávána se softwarem, který umožňuje jednoduché taktování karet a tím o něco navýšit jejich výkon. Některé grafické karty mají označení OC, jde o lépe taktovatelné edice. Za tuto kartu si něco připlatíte, nicméně možnost navýšit výkon jistě v budoucnu oceníte při spuštení nějaké nové hry, kde základní takty budou jen tak tak stačit. Dalším důležitým kriteriem při výběru grafické karty je jaký používáte nebo budete chtít používat monitor. Monitor se standardním rozlišením 1680x1050 bodů bude též potřebovat méně výkonnou grafickou kartu na hry, než monitor s FULL HD rozlišením nebo vyšším.
Koupit zdroj v ceně s pc skříní nebo zvlášť?
Zde mám pouze jednu radu, na zdroji rozhodně nešetřete. Samozřejmě, že zdroj koupený již s pc skříní bude pro běžný kancelářský pc dostačovat, nebudete vůbec řešit, jaký zdroj v pc máte. Problém nastává v momentě, kdy jsou komponenty jako procesor, hlavně grafická karta a další součásti náročnější na výkon zdroje. Tady doporučuji určitě koupit zdroj samostatně a nejlépe od renomované značky, která drží kvalitu hodně vysoko. Zde bych za sebe doporučil zdroje od společností Fortron a Seasonic. Nákup zdroje je důležité také dobře promyslet, protože u značkového zdroje kolem 500W se pohybujeme kolem 1000Kč a pokud již nyní víme, že budeme do počítače osazovat do budoucna třeba další grafickou kartu, nebo nyní jsme koupili z finančních důvodů měné náročnou kartu, ale plánujeme její upgrade, je lepší rovnou koupit zdroj odpovídající výkonu, který bude potřeba. Tedy nekupovat 400W zdroj, když vím, že budu za půl roku kupovat grafickou kartu, která potřebuje 500W. Nyní ušetřených 250Kč na zdroji se později prodraží prodejem slabého zdroje a nákupem silnějšího.
Pevný disk.
Další důležitou součástí každého pc je pevný disk. Dnes je možné koupit klasické 3,5" pevné disky, SSD disky nebo hybridní SSHD disky. Nejčastěji používám disky společnosti Seagate, které vynikají svou spolehlivostí. U disku je krom kapacity, kterou si každý volí dle svých potřeb důležitá rychlost otáček. Většina disků funguje na 7200 otáčkách. Některé je možné zakoupit i na 5400 otáčkách, ale tuto rychlost bych nedoporučoval, značně zpomalý celý systém. Pak je třeba hleděť na paměť Cache, zde by se dalo říci, že čím větší, tím lepší. Pokud si někdo vyloženě chce užívat rychlého chodu celého pc, je možné zakoupit i disky s otáčkami 10 000, nicméně jejich cena je poměrně vysoká. Další levnější variantou je SSD disk, kde např kapacita 120GB se s rychlostmi kolem 450MB/s zápisu i čtení pohybuje kolem 1800Kč. U SSD disků sledujeme rychlost zápisu a čtení. Disky v pc je pak možné nakombinovat tak, že na SSD disk s menší kapacitou se nahraje operační systém a další programy důležité pro správný chod vašeho počítače a klasický pevný disk s vyšší kapacitou můžete použít pro ukládání vašich dat.
Ostatní komponenty.
Dále je možné do pc dokoupit další řadu komponentů. Od DVD či BluRay mechanik, čtečky karet, zvukové či síťové nebo wifi karty, televizní karty apod. Všechny základní desky mají zvukovou a síťovou kartu integrovanou a ta bohatě postačí na běžný provoz. Samozřejmě, jste-li fajnšmekr, který hodlá u pc používat kvalitní drahé reproduktory, pak se vyplatí zakoupit externí zvukovou kartu, která ve spojení s kvalitní reprosoustavou nabídne skvělý zážitek.
Snad se Vám alespoň trošku pomohl při výběru vhodné sestavy. Máte-li jakýkoliv další dotaz nebo váháte s výběrem, určitě mě kontaktujte a rád a bezplatně pomohu.