Stránka 1 z 1
Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 13:02
od mot
Zdravím. Rozhodl jsem si pořídit SSD disk do mého ntb (HP Probook 450 G1). Rád bych si od vás nechal poradit, po jakém šáhnout. Bylo by plus, kdyby byl disk z nabídky CZC. Rád bych se s cenou vešel do 2 500,-
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 13:04
od d1amond
Záleží na ceně. Za pěkné peníze je 120GB Samsung EVO. A potom Crucial M500 256GB, za 2700,-
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 13:05
od mmfmoc
Anebo pokud do 2,5k tak tam se vejdeš s 550kou od Crucialu
http://www.czc.cz/crucial-m550-128gb/148741/produkt
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 13:05
od d1amond
Jak už jsem tu někde psal - nejsou odzkoušené:)
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 13:09
od mmfmoc
Jj, já vím, o thread vedle

Ale kdybychom takhle museli čekat na odzkoušení každého produktu několik měsíců, nikam by to nevedlo. A sedm stovek je sedm stovek. A je tam 3 letá záruka, takže bych se toho zase tak nebál.
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 21:31
od richchie
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 21:49
od Genome
Pomalým zápisem se pyšní každý SSD osazený TLC NAND, tedy i nekvalitní Samsung EVO, který položíš i poštovním klientem (GMail IMAP4) typu Outlook, Thunderbird a další. "Rychlý" zůstává asi tak po dobu 8mi sekund nebo do 3GB přepisů interních bloků, poté zamává bílou vlajkou a leží na lopatě. Zlatý Crucial M500 za podobnou cenu, který disponuje odolnějším řadičem, overprovisioningem i interním garbage.
Crucial M500
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 22:03
od Sender
Testoval jsem M4 a nedavno koupenej Samsung ,oba 120GB.M4 má rapidně navrch,přestože má udávaný hodnoty nižší.
Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 22:43
od d1amond
Genome píše:Pomalým zápisem se pyšní každý SSD osazený TLC NAND, tedy i nekvalitní Samsung EVO, který položíš i poštovním klientem (GMail IMAP4) typu Outlook, Thunderbird a další. "Rychlý" zůstává asi tak po dobu 8mi sekund nebo do 3GB přepisů interních bloků, poté zamává bílou vlajkou a leží na lopatě. Zlatý Crucial M500 za podobnou cenu, který disponuje odolnějším řadičem, overprovisioningem i interním garbage.
Crucial M500
Nevím, ale mám Samsung EVO a jsem maximálně spokojený. Ale to jsou i zákazníci s M500. Takže pokud jsi to testoval na XP, tak potom ano, ale to není relevantní test

Re: Pomoc s výběrem SSD pro ntb
Napsal: 09 čer 2014 23:23
od Genome
A který prosím pěkně bude relevantní? Nemusíš se mnou mluvit jako s běžnými tazateli, ale pořádně do hloubky ... navrhuji, abychom začali vlastním principem NAND - u vodivých cest a fyzikálními vlastnostmi. Od toho se můžeme odrazit k PE cyklům a vlastní topologii interní struktury prováděnou řadičem pracujícího s DDR2 cache obhospodařujících NAND. Na fyzikálních vlastnostech se snad shodnout dokážeme.
Co s tím vším mají společné Windows XP (čekám TRIM, když už tu padlo GC samotné) - každý wear-leveling není vlastně nic jiného, než odlehčená varianta GC s rozdílem, že se neřeší performance optimalizací (např.: fragmentace interní struktury), třeba právě toho zápisu, kdy nehledá, nemaže, ale v použije otrimované a zapíše rovnou. Tedy ještě přehodí pozice v interní tabulce a výmaz s uvolněním se postará v idle.
Atto? Atto neřekne vlastně vůbec nic, jen teoretické hodnoty, které jsou sice pěkné, ale do praxe mají docela daleko. Ale ano, svým způsobem objektivní, tedy s ohledem na cíl a zaměření. Ruská ruleta jako Crystal disk mark? To neukáže vůbec nic - první průlet dobrý, druhý průlet (cached) epický a šup s tím na fóra. I kdyby na kráse všechno byla pravda, tak to stále nemá nic, ale vůbec nic společného s rychlostí nebo celkovou svižností disku (latence). Čert vem, kolik Seq. R/W MB/s ukáže, na to se nejezdí. Zbývají workloady - znám celkem asi 8 hodně slušných, ale nadělají z disku cedník.
Jsi spokojený, to je hlavní, ale to z EVO ještě nedělá lepší disk. Cele kouzlení na úrovni marketingu spustil Sandisk se svým nCache, ačkoliv bez výraznějšího vlivu na vlastní fungování SSD. Jen se postupuje k vyšší složitosti, přichází potřeba vyšších taktů řadičů, škrtí se kanály a přesto klesá vlastní rychlost a odolnost NAND. Celé vylepšení kompenzuje mnohem horší kvality vlastních součástí. Levně se to vyrobí a draho se vší parádou prodá.
Bookmarkuju a těším se na odpověď.
P.S.: Pokud diskový řadič podporuje příslušné sata příkazy, potom nezáleží, jestli vlastní OS umí zavolat TRIM nebo ne, protože toho dosáhneš alternativní cestou.