Když si pořídíš sadu s originální malinovou krabičkou i zdrojem, tak už si z několika předinstalovaných OS můžeš vybrat:
http://rpishop.cz/36-sady-s-rpi-3Instalace systému se provádí tak, že stáhneš například nejnovější Raspbian s novým rozhraním Pixel, obraz rozbalíš na microSD kartu, zastrčíš do Maliny a zapneš. Hotovo. Další software nainstaluješ napsáním jednoho příkazu do konzole. Nový nebo jiný systém už si pak můžeš na další kartu nalít přímo na Raspberry jedním příkazem v konzoli.
Nebo tam nainstaluješ Kodi/OpenELEC a uděláš z toho výhradně multimediální centrum, prostě přehrávač.
Verze 3 má čtyřiašedesátibitové čtyřjádro ARM, desetkrát výkonnější než původní verze 1 před pár lety, a přímo na desce i
WiFi a Bluetooth, takže nemusíš USB zásuvky obsazovat dongly. Ale stále je tam jen 1 GiB RAM, takže moc otevřených panelů v prohlížeči najednou to neutáhne.
Nemá hardwarový dekodér h.265, emuluje ho softwarově, takže velké rozlišení nestíhá. Pomůže přehrávání v nižší kvalitě, pořád je to mnohem lepší než kvalita běžného televizního vysílání.
U některých starších televizí byl problém se zvukem přes HDMI, u nových by se to stát nemělo, ale radši bych to předem vyzkoušel.
W10 IoT neber v úvahu, tím se dá tak maximálně blikat diodou, desktop na tom nespustíš. Zato linuxových desktopů na Raspberry jede hafo, a jako raritu můžeš vyzkoušet RISC OS, pocházející z anglického Acornu, který v osmdesátých letech procesor ARM vyvinul (vymysleli ho dva lidé kteří nic podobného nikdy předtím nedělali!)
A když tě tenhle způsob použití přestane bavit, můžeš si pořídit nějaký shield, napíchnout ho na ty piny, a zkusit si tím třeba ovládat robota, 3D tiskárnu, nebo automatické splachování a zhasínání na záchodě. Cokoliv jiného zahodíš vcelku, protože nic víc s tím neuděláš
Jde k tomu připojit LCD displej, kamera nebo infrakamera, ovládat je můžeš jednoduchými programy v Pythonu a dokonce i v dětském Scratchi!