LaB píše:netuším, jak se dostanu do fáze, kdy můžu začít psát do příkazového řádku
Možností je několik, předpokládám že bootuješ přímo do GUI:
- Pokud není spouštěč přímo na liště, tak se v menu proklikáš ke konzoli, a otevře se ti okno kam opíšeš příkazy...
Zdůrazňuji OPÍŠEŠ, protože kopírování z netu je vysoce nebezpečné! Do textu se dají skrýt neviditelné příkazy. - Máš-li v Raspbianu otevřeného Správce souborů, zmáčkneš F4 a otevře se ti okno s konzolí. Dál viz bod 1.
- V Linuxu máš obvykle k dispozici šest textových terminálů a jeden grafický. Z grafického se pomocí Ctrl+Alt+Fx přepneš do některého z textových, kde x je číslo toho terminálu (takže to budou klávesy F1 až F6), tam se musíš přihlásit jménem a heslem.
Je dobré se po skončení práce zase odhlásit, to provedeš příkazem logout nebo exit, nebo znakem EOF (ukončení vstupu) Ctrl+D. Můžeš ale také být přihlášený ve všech terminálech najednou a v každém dělat něco jiného, mít současně spuštěnou hromadu různých programů a pod různými uživateli!
Mezi jednotlivými textovými terminály se potom přepínáš Alt+Fx, a když budeš chtít zpět do GUI, přepneš se do toho sedmého Alt+F7. Tohle je spíš pro pokročilejší uživatele, ale když se budeš chtít před nějakým windowsákem vytahovat, tímhle ho dostaneš stoprocentně. A navíc se v TUI lépe řeší problematické situace, dokonce i když třeba GUI přestane fungovat, pořád je možnost s tím něco dělat. Například se mi kdysi (v Ubuntu před 10 lety) stalo že se mi zakousl zamčený screensaver a nemohl jsem se přihlásit, takže ps, kill, a bylo po problému.
Jen pro jistotu vysvětlivky:
GUI = Graphic User Interface, obrázky a klikání myší nebo šmudlání po displeji.
TUI = Text User Interface, písmenka a klávesnice.
EOF = End Of File, v systémech vycházejících z Unixu (Linux, BSD...) je to Ctrl+D, v systémech vycházejících z CP/M (MS-DOS, MS Windows) je to Ctrl+Z.