Neznámý zdroj (PSU) v počítači Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod dom324 » 15 úno 2018 22:56

Zdroje mají ochranu, která při takových scénářích odpojí větvě aby předešlo poškození komponent. Otázka je, zda ta ochrana byla v tom zdroji funkční/vůbec přítomná.

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod Fox_25 » 15 úno 2018 23:32

Klidně bych se vsadil, že ta hnědá žvejka byla ten šmejd který byl časem vodivý. A nebo studeňák přímo na místě kde měl být konektor pro síťové napětí. Měl jsi vyndat i PCB a vyfotit to místo i zespodu, pokud to budeš dělat tak bacha na nabité kondíky.

kro.v
Level 2
Level 2
Příspěvky: 239
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod kro.v » 15 úno 2018 23:35

Fox_25: Jsem dostatečně vylekanej, jestli ten šmejd nepohřbil PC... Strachy pochlastávám vodku.
Vyfotím to zítra, až budu mít nový zdroj. (Má mi přijít s DPD někdy v 17 hodin).

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod Fox_25 » 16 úno 2018 01:09

PC bude v pořádku, taky mi došlo že tou hnědou žvejkou to nebude, kdyby jo, vyrazilo by to jistič.

Mám trošku podobnou zkušenost, sestavil jsem si digi termostat od flajzara k pákovému kávovaru. Pro příkon tuším nad 1,8kW doporučoval pořádně propájet cesty na PCB mezi relé a šroubovací svorkovnicí. Na to jsem se samozřejmě vybodl protože kávovar má příkon 1,2kW. Asi za měsíc se z kávovaru ozvala rána, termostat fungoval, ale výbojka indikující ohřev ne. Myslel jsem si že umřelo relé protože v tom byla nějaká čína. No a nakonec se jen doslova vypařily vodivé cesty na PCB mezi relé a svorkovnicí.

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod Turion » 16 úno 2018 10:05

Kdy to bouchlo? Za běhu/po velké zátěži při hře nebo při zapnutí? Počítač jestli běžel se ihned vypnul nebo jsi ho musel ještě vypínat? Lokalizuj místo, kde je to opáleno. Mně se zdá u toho černého kabílku trochu opálené, ale zas tam nemá co bouchnout.
Ten kabílek tam drží nebo je přepálený?

kro.v
Level 2
Level 2
Příspěvky: 239
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod kro.v » 17 úno 2018 17:00

Zdroj jsem vyměnil za Corsair RM650i 650W a šlape to jako hodinky. :D
Jediné, co mi trošku vadí a nebyl jsem na to zvyklý je nutnost nainstalovaného SW Corsair LINK 4, aby se točil ventilátor ve zdroji. Kdybych na tohle nepřišel, tak bych musel zdroj vrátit. On mi ten zdroj ve staré bedně slouží i jako celkem dobrá airflow. Teploty mi při výkonu klesnou na krásných 59 stupňů Celsia, místo 69 stupňů Celsia. (Mám nataktovaný CPU).

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod xbs » 17 úno 2018 17:09

nemám s tim zkušenosti, ale neřek bych že ten Corsair Link je nutnost... ten zdroj prostě při nízký zátěži chladit nepotřebuje, až snad přes ňákejch 30% zátěže začne točit... airflow bych osobně řešil většim množstvym větráků a vhodnější skříní a zdroji ulehčil, navíc v novějších skříních se zdrojem dole bys ani tuhle možnost neměl...

každopádně gut že ti nevodešlo nic ostatního ;)

kro.v
Level 2
Level 2
Příspěvky: 239
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod kro.v » 17 úno 2018 17:21

No, zase tolik finančních prostředků už nemám. Skříň budu řešit asi tak za rok a ideálně v nějakém servisu... Aktuálně je to ve skříni z roku 1996? a přední airflow bere vrzduch z díry na disketovou mechaniku. :lol:
Ale až na taktovaný CPU se to nechladí vůbec špatně. ;) Dal jsem 1x 120 mm ventilátor pod grafiku, 1x 92 mm a 1x 80 mm ventilátor dopředu a pod zdrojem je 1x 92 mm. Chladič na CPU je kvalitní Noctua NH-U9B SE2.

Jen s kabelema je celkem problém. Skříň je strašně malinkatá, kabely nejdou nikam schovat a vyměnit paměti RAM by byl nadlidskej výkon. Zdroj bych při tomto úkonu musel úplně vyndat (a že nejde vyndat úplně snadno)... Kabely jsem alespoň svázal, aby nespadly do nějakého ventilátoru.

Oni ty teploty nejsou tak horký. :-)

PS: Rozebral jsem ten spálený zdroj a z druhé strany není nic vidět. :bigups: Žádný spoj není připálený, nebo jakkoliv jinak poškozený. Ani jsem to nefotil a rovnou ho vyhodil.

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači

Příspěvekod dom324 » 17 úno 2018 17:44

Corsair RMx a RMi mají pasivní chod do 50%. Ty zdroje mají certifikaci pro dlouhodobý provoz při okolní teplotě 50°C (tolik není snad ani v Africe), nemusíš se bát, že by kvůli teplotám odešel.
Zkus Corsair Link nastavit, a pak odinstalovat - možná má zdroj vestavěnou paměť, která si nastavení pamatuje.

kro.v
Level 2
Level 2
Příspěvky: 239
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Neznámý zdroj (PSU) v počítači  Vyřešeno

Příspěvekod kro.v » 18 úno 2018 00:24

dom324: Corsair Link jsem nastavil a změnil jsem názor. :D Já jsem vlastně i rád, že ten větrák ve zdroji můžu pustit na plné otáčky, protože při tomto nastavení teploty na CPU raketově klesly.

Zdroj si nastavení pamatuje i když jsem v BIOSu základní desky, takže Corsair software mít už nemusím, ale stejnak si ho tam nechám.

Vyřešeno, dnes večer téma zamykám. Má-li někdo něco proti, tak ať nyní promluví, nebo ať navždy mlčí! :P


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak připojit TV k počítači? Příloha(y)
    od tux » 20 pro 2023 14:15 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1011
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    21 pro 2023 09:56
  • Bezpečnost s kvantovými počítači.
    od atari » 07 črc 2023 22:06 » v Vše ostatní (bezp)
    2
    4476
    od faraon Zobrazit poslední příspěvek
    08 črc 2023 17:23
  • Nový Zdroj
    od Pedrossos » 15 lis 2023 14:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    982
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    15 lis 2023 17:38
  • Silnější zdroj?
    od Ondrejjj » 25 čer 2023 17:29 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    679
    od Ondrejjj Zobrazit poslední příspěvek
    25 čer 2023 18:13
  • Poraďte GPU+Zdroj+Casu
    od ttomasek » 20 led 2024 20:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1153
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 21:27

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů