140 větráky 4 pin

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 140 větráky 4 pin

Příspěvekod petr22 » 10 črc 2018 19:23

Teorie i praxe ukazuje, ze nejucinnejsi chlazeni poskytuje tunel, ktery je
otevreny pouze vepredu a vzadu a vsechny ostatni otvory jsou zaslepene.
Mame nafoceno FLIRem pro ty co neveri fyzice zakladni skoly.

Naprosto stejne je navrzena skrin Mac Pro, kterou tvori od sebe oddelene
tunely - zdroje, procesory, disky a zakladni deska a karty. Tedy zadne nesmyslne
ventilatory v boku, v horni stene a podobne.

Z hlediska airflow je temer kazda tovarne vyrabena skrin spatna -
pocinaje z hlediska odvodu tepla nesmyslou pozici zakladni desky az po
otvory vsude, kde to jen jde. A zadna neumoznuje to nejlogictejsi
umisteni ventilatoru z hlediska proudeni vzduchu.

Dalsi neuveritelne spatne navrzena vec z hlediska odvodu vzduchu
je chladic graficke karty, ale s tim bezny uzivatel nic neudela.

Kdyz se pridela Fera na GPU, teploty jsou i 20 stupnu dole.....

Reklama
Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 140 větráky 4 pin

Příspěvekod Turion » 10 črc 2018 19:32

teplotamaxvytíženíhra.png
vuLva: Nevím, že by ji neměl mít osazenou. Vidím, jen že chce 5 větráků.
Samozřejmě, že když máš zadní na odtah, tak toho odtáhnou nejvíc. To dá rozum. Tlačné přední toho moc neodtáhnou:).
Nejde o to kolik vzduchu větráky odtáhnou, ale o kolik ochladí požadované komponenty. Takže logicky v tom testu co jsem postoval je vidět, že horní ventilátory mají malou účinnost a jsou jen vyhazováním peněz bez adekvátni chladící účinnosti.
Otestuj rozdíl teplot CPU v zátěži, když odpojíš horní ventilátor a napiš kolik to dělá.

Můj superkauf PC ti neukážu, jelikož nemám ani foťák, kterej by udělal fotku na který je vidět něco víc než mlha o rozlišení 0.3.
Mám pouze box chladič na 245e x2 a větrák v pseudo eurokejs zdroji:). Max teploty 52 CPU 78 GPU GT230.

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: 140 větráky 4 pin

Příspěvekod satik » 10 črc 2018 20:06

Turionův obrázek pobavil hned dvakrát - poprvé, když jsou tam u něčeho otáčky mezi 2000 a 3300 rpm, kdy mě už začíná vadit hluk Noctua ventilátorů kolem 1000rpm a podruhé, když na GT 230 s TDP 75W má teplotu až 78°C, což je víc, než mám s lehce taktlou GTX 1080Ti ve Furmarku s xtreme burn-in :)
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: 140 větráky 4 pin

Příspěvekod Turion » 10 črc 2018 21:01

Pobavilo tě to, protože prd víš kvůli čemu to tak je. První je kvůli VRM+další, jelikož blbne čidlo teploty a lítá to vysoko a nevím s jistotou kolik má teplotu, tak jsem nastavil pro jistotu vyšší otáčky boxu na CPU, jelikož box fouká na desku, tak chladí i VRM a tím mám zajištěnu vyšší životnost napájecí kaskády i chipsetu, jelikož to je MSI K9N2 Diamond a tak má spojené chladiče tím bazmekem a tak větrák na CPU má za úkol chladit víc věcí a tak logicky zasluhuje popohnat. 2000 na boxu neslyším a při vytížení ve hře neslyším ani 3000, jelikož zvuk hry je mnohem vyšší a tak to ničemu nevadí. Není to velký větrák, takže nehučí jako tvoje noctua:).
Tak tím jsme se dostali ke druhému údivu: Stačí se podívat na konstrukci a hmotnost chladiče několika gramů a údiv odezní. Kdybys dal stejný chladič na tvou 1080 Ti, tak maximálni takt jádra nedostaneš nad 100(sto) MHz pro throttling.
http://www.vgamuseum.info/index.php/new ... -gt230-oem


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů