Celá situace mi vzdáleně připomíná dobu AMD vs Intel před 15 lety. Intel začíná hnát frekvence nahoru, AMD má na nízký takt slušný výkon i efektivitu výkon/spotřeba. Podle zákulisních informací nás čeká zajímavý příští hardwarový rok, který to jen potvrdí (AMD navyšování efektivity s 7nm, Intel na své aktuální technologické hranici 14nm++). Intel prostě po dnešku už má svou architekturu na hranici svých frekvenčních možností. Už v základu jsou papírové takty velmi vysoké, což potvrzují i nově uvedené vlajkové produkty Intel. Na druhou stranu, proč ne, počítá se výkon, jaký dostaneme takový, jaký si jej koupíme. A to nás bude dnes zajímat...
Na úvod je třeba říci, že procesor si málokdo koupí nyní, budete mít smůlu na několik měsíců (vypadá to až do půlky prosince), v podstatě se jedná o takový paperlaunch. Po první minivárce se zapráší a pak si zákazníci budou muset delší čas počkat. Intel však musel uvést oživení, protože ačkoliv v hrách je mírně i7-8700K lepší než Ryzen 7 2700X (5-10%), v aplikacích pak na Ryzena většinou ztrácí.

Hlavními taháky jsou z marketingového hlediska osmijádra. Prvně osmijádro i7-9700K, které nedisponuje hyperthreadingem, a i9-9900K s osmi jádry a hyperthreadingem. První jmenovaný dnes budeme testovat, jedná se o výkonovou konkurenci k Ryzen 5 2600X, Ryzen 7 2700 či starším Ryzen 7 1700X/1800X. Zároveň ale parazituje také s i7-8700K a 8086K, takže je jasné, co Intel v budoucnu udělá :)...Ano, 6C/12T tu prostě nebude, protože v základu při stejném taktu mají velmi podobný výkon. Jednou vyhraje o něco i7-8700K a v jiném testu zas i7-9700K.

Nejvýkonnější i9-9900K pak má překonávat Ryzen 7 2700X ve všech ohledech (a bodejť by ne, řekla by babička, když má all core load až po 4700 MHz...). Bude jej však překonávat i cenou a spotřebou sestavy v zátěži. To už jsou ty méně příjemné stránky. Ale zpět k hlavnímu bodu dnešního dne - i7-9700K. Jedná se o osmijádro se základní frekvencí 3.6 GHz a s turbem nasazeným až na 4.9 GHz. Pokud budou zatíženy všechna jádra, pak poběží procesor s dobrým chlazením po 4.6 GHz. Papírové TDP je nastaveno na 95W (to však platí pouze pro stav 3.6GHz a nějaký typ chladiče či neznámou frekvenci a dosažení limitu teploty 110C, který v praxi nikdy nenastane! Je to prostě dnes marketingové číslo, které se vztahuje jen na základní frekvenci a vypadá pak z hlediska PR excelentně

Praktická frekvence v zátěži se pak pohybuje okolo 4600 MHz při zátěži všech jader. To je vskutku vysoko! Pro zatížení jednoho a nebo dvou jader frekvence vystoupá až na 4900 MHz. Na obrázku můžete vidět, jak to vypadá v Superpi.

-zatížení do dvou jader a frekvence vyskočí na 4900 MHz
Abych to více rozvedl, TDP a frekvence a výkon samotný. Pokud budeme mít nějaký AIO chladič, a otestujeme klasické procesorové testy, pak během testu se CPU zahřívá. Automatika je nastavená na 95W TDP, které se odvozuje od napětí a proudu, které jdou skrze VRM do procesoru. S teplotou CPU se samozřejmě vše zvyšuje a tudíž pokud by zátěž všech jader trvala příliš dlouho, musí se celý stav redukovat. CPU začne snižovat frekvenci jader. Tento stav by byl možný po delší CPU zátěži i na AIO chlazení.
Jeden z magazínů dělal tento test a zjistil, že na automaticky nastavený proudový limit i7-8700K trotlilo v benchmarcích jen nepatrně, i7-9700K a i9-9900K už docela dost. Projevilo se to samozřejmě i na spotřebě, kdy bez omezení limitů měl procesor i9-9900K až skoro hrozivou spotřebu v základu a o 10% nižší výkon. Také i7-9700K měl spotřebu vyšší, ale ne marginálně (cca +20-25W).
Jako příklad uvedu CPU package spotřebu z Anandtechu

Jak vidíte, s plným výkonem, je spotřeba za procesor spíše kolem 165W pro i9-9900K a okolo 125W pro i7-9700K.
Za pozornost ještě může stát informace, že hardwarově byly odstraněny některé chyby z Spectrer and Meltdown (ne všechny!). Údajně by také tyto procesory mohly podporovat až 128 GB paměti, to je na mainstream skutečně hodně. Problém však vidím v RAM čipsech, kdy se ztěží dočkáme 32GB modulů na jednu DIM.
Procesory Coffee Lake refresh pasují do současných Intel Z390, po updatu BIOSu také do Z370, B360, H370...nicméně u těchto Kčkových modelů bych se určitě vyhnul levnějším Z370 a pečlivě vybíral ty s lepší napájecí kaskádou.
TESTOVACÍ SESTAVA

ROG Maximus XI Hero
Intel Core i7-9700K ES
chlazení DeepCool Castle 240 RGB
Corsair H1200 a CM V550 (LN2)
ADATA Spectrix 3200 MHz XMP/default testy na 2666 dle Intel specifikací pro procesor
SSD HyperX 3K
ROG Strix RX470

-chladič Deepcool který jsem tentokrát použil, patří k těm výkonnějším AIO setům, zároveň skutečně vypadá velmi dobře...
soft a BIOS
Asus multicore - disabled
AI Suite III, Gamefirst V, RAMCache III + testovací benchamrky
Windows 10 64-bit+ poslední aktualizace
Rychlé představení novinek a zajímavostí desky
Z pohledu samotného čipsetu se až moc nezměnilo, hlavní devízou je WiFi v čipsetu a také již nativní USB3.1g2

Základní desku k testování jsem použil Maximus XI Hero WiFi. Deska disponuje vším, co si dnešní trend žádá - kvalitní VRM, design, podsvícení, audio, integrovaný shield IO a M.2 sloty. Současná generace desek ROG přináší díky optimalizovaným trasám pro paměti a jejich lepšímu odrušení v layoutu desky až o 266 MHz vyšší frekvence na pamětech. Pro nadšence toto může hrát roli, přeci jen, možnost použít 4000+ MHz paměti je lákavá (ovšem bude záležet i na kvalitě IMC procesoru)

-na ilustračním obrázku je deska Hero, verze bez WiFi
Ze zajímavostí vytáhnu pár utilitek, první je Gamefirst V. Optimalizace sítě, kde si můžete sami nastavit (a nebo nechat rozhodnout aplikací) jaký program/hra bude hrát síťovou prioritu. Zároveň je tu několik přednastavených profilů





-nechybí monitoring, přehledy sítí, informací o sítích apod
Při instalačním procesu ovladačů a utilit je zajímavý i RAMcache III. Ten má uživatelský a nebo inteligentní režim. Lze jej využít např v kombinaci s vaším SSD, já jej odzkoušel se SATA SSD v benchmarku Crystal Disk Mark. První obrázek výsledku je klasická propustnost SSD a pod ním je pak propustnost s aktivovaným RAMcache. Skok je opravdu výrazný.



Klasikou je software AI SUite, ten obsahuje balíček užitečných věcí od
Například Dual Intelligent Processors 5

Zahrnuje v sobě přetaktování ruční, automatické , nový styl "inteligentního" přetaktování (na bázi VID kusu procesoru, použitého chlazení a nějaké statistiky odzkoušených čipů týmem Asus), ladění ventilátorů, ladění VRM řízení a nebo Turbo aplikace níže na dvou obrázcích...


-turbo aplikaci využijete, pokud chcete, aby některé hry či programy běžely na vyšší, než standardní frekvenci a uzpůsobíte si tomu i profil chlazení - vše v jednom kroku.
Výsledky měření a porovnání s konkurenty
-pro srovnání jsem využil předměřený i7-8700K a také Ryzen 7 1800X (byť už je více než rok a půl starý) a Ryzen 5 2600X, který i přes mnohem nižší cenu jej může leckde stíhat.

Další testy, co jsem naměřil navíc a separátně


HEVC

Superposition - 1080P Extreme

A co teploty a spotřeba


Po přetaktování se vše ale změní...Více o tom v kapitole přetaktování.
Se spotřebou je to zajímavější. V horní tabulce výkonu jsem uvedl jen spotřebu při běžném testu, jako je smyčka Cinebench. Jelikož jsem tak už měřil X procesorů v historii.
PŘETAKTOVÁNÍ
Ohledně přetaktování jsem s procesorem laboroval snad dva dny a nakonec jsem se dostal na slušných 5050 MHz stabilně. Dále to prostě nešlo, i když jsem zkusil dále zvyšovat napětí. Finální napětí bylo v BIOSu 1.375V, v loadu však dropnulo na 1.315V. Teploty s vyšším napětím jsou prostě už skoro hraniční. Nicméně je znát, že pod IHS není obyčejná pasta, ale něco lepšího


Testy na 5050 MHz najdete níže:
3D Mark

Superposition 1080P Extreme

Intel XTU

AIDA test

Cinebenche


Geekbench3

HEVC dekodér

X264FHD

X265HWBOT - 1080P

X265HWBOT - 4K

Superpi 32M

Spotřeba vzrostla z původních 194 Watů na 267 Watů za sestavu v CPU zátěži (Cinebench). V OCCT pak až 279W. Více detailů o spotřebě sestavy a teplotách v zátěži můžete vidět v tabulce.

Aby toho nebylo málo, naměřil jsem i výsledky po přetaktování a pak přešel v rychlosti na pár testů s LN2.

Na tekutý dusík mě trochu limitovala deska, možná jsem jen přehlédl položku v BIOSu (možná v monitoring sekvenci), protože nešlo nastavit více než 1.7 V pro CPU. Jumper jsem na desce také marně hledal, možná je to strategický tah, aby extrémní overclockeři již byli nuceni si zakoupit jen APEX a nebo novou Gene (a asi i Extreme verze by mohla mít plně odemčené napětí). Ne tak dávno totiž dost slušných výsledků padalo i na sérii Hero, která nepodávala o moc horší výsledky než Apex. Bohužel, Apex a ani Gene nebyly v době dusíku k dispozici.

I tak jsem skončil spokojen, s 1.7V jsem byl schopen projet CinebenchR15 na 6300 MHz a wprime1024M taktéž. Superpi jsem posunul až na 6600 MHz. Odhaduji, že kdybych mohl dát hraniční napětí 1.80-1.875V pro Cinebench a 1.95V na Superpi, procesor by šel o dalších 100-200 MHz dál.
Nepříjemný však byl coldboot bug, deska nemá přepínač, jež jej nastavením potlačuje, takže při každém pádu byla doba ohřívání

Wprime 1024M

Superpi 1M na 6500MHz a 6600MHz


Superpi 32M na 6500 MHz (obrázky se uložily dost podivně, asi jsem omylem v programu na autoscreenshoty zapl nějaký výřez plochy)

Když už nebylo co dolévat, bylo přání spustit "jak to jen půjde" CPUZ benchmark :)

CinebenchR15 na 6300 MHz je už pěkně rychlý :)

-pro srovnání i7-8700K na stejné frekvenci a podobně nastavenými RAM jako jsem měl já http://hwbot.org/submission/3730374_blu ... 0k_2051_cb
ZÁVĚR
No a co říci na závěr? Intel uvádí po více než půlroce odpověď na osmijádra AMD Pinnacle Ridge. A vůbec první svá osmijádra do "mainstreamu". Pokud máte doma i7-8700K, můžete zůstat naprosto klidní. V praktických úlohách bude při stejném taktu výkon spíše na straně šestijádra 8700K než osmijádra 9700K. Možnosti přetaktování jsou také identické, okolo 5 GHz. Jako upgrade ze čtyřjader (např Haswell/Skylake) se již 9700K může vyplatit, otázkou na zváženou je potom existence procesorů Ryzen 5 2600X, který sice má nižší frekvence (což se projeví o pár FPS v hrách v rozlišení 2K či 4K), ale efektivnější funkci SMT a ne moc vzdálený výkon za citelně nižší cenu. Eventuálně např 65W Ryzen 7 2700.
Samotný celkový dojem z i7-9700K je však dobrý-podle mě z uvedeného refreshe procesorů nejpovedenější jako celek (výkon/spotřeba/výhodnost), na svém základu má i nízké teploty, přijatelnou spotřebu (dle mých měření jen asi o 15W vyšší než Ryzen 5 2600X) a slušný vyrovnaný výkon po všech stránkách. Ačkoliv moje testy nezahrnují hry, díky frekvencím čekám podobný stav jako u i7-8700K/8600K/8086K (dokonce i 7700K je stále na hry výtečný). Tedy zcela na špici.
Přetaktování zde už není tak masivní, pomůžete si o 400 MHz, to není málo, ale přeci jen méně než byla absolutní hodnota u 8700K. Po přetaktování spotřeba roste o 75W a teploty přes 90 C, vrchní hranici pro bezpečný limit s AIO chlazením bych viděl jako 1.35V. Na krátkodobé benchmarky můžete nastavit samozřejmě více, vždy vše souvisí s chlazením.
Velké negativum bude však dostupnost, uvedení produktu je takové polovičaté. Pár kusů možná někde seženete, ale zlepšení se čeká až v půli prosince! Ani cena není příliš optimistická. Za 13-14 tisíc korun můžete totiž nyní mít třeba i Threadripper 1920X a nebo Ryzen 7 2700X a desku k tomu a nebo dokonce kombo šesitjádrový Ryzen+deska+512GB SSD NVMe! A v době reálné dostupnosti nových Intelů nás bude AMD počátkem ledna lákat již na Ryzeny 3.generace na 7nm... Rozhodnutí tedy nechám na vás.


PS: Pro letošek to není všechno, Intel se snaží vší silou uspíšit uvedení ultravýkonných desktop procesorů určených jako domácí server až s 28-jádry. Možná se jim to podaří právě ještě letos, ale to už jen věštím z virtuální věštecké koule

PS2: Jako nadšenec jsem získal i tento kousek, na kterém ještě pracuji ,-)
