Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod FlanK3r » 21 říj 2018 10:43

Nebyl bych to já, abych krátce neotestoval horkou novinku. A to nový Intel procesor. Půl roku skoro přesně od uvedení 2.generace AMD Ryzen je tu na ně přímá odpověď. Coffee Lake potřeboval další adrenalin - vyšší frekvence a více jader. Jaká tato procesorová odpověď je?
Celá situace mi vzdáleně připomíná dobu AMD vs Intel před 15 lety. Intel začíná hnát frekvence nahoru, AMD má na nízký takt slušný výkon i efektivitu výkon/spotřeba. Podle zákulisních informací nás čeká zajímavý příští hardwarový rok, který to jen potvrdí (AMD navyšování efektivity s 7nm, Intel na své aktuální technologické hranici 14nm++). Intel prostě po dnešku už má svou architekturu na hranici svých frekvenčních možností. Už v základu jsou papírové takty velmi vysoké, což potvrzují i nově uvedené vlajkové produkty Intel. Na druhou stranu, proč ne, počítá se výkon, jaký dostaneme takový, jaký si jej koupíme. A to nás bude dnes zajímat...
Na úvod je třeba říci, že procesor si málokdo koupí nyní, budete mít smůlu na několik měsíců (vypadá to až do půlky prosince), v podstatě se jedná o takový paperlaunch. Po první minivárce se zapráší a pak si zákazníci budou muset delší čas počkat. Intel však musel uvést oživení, protože ačkoliv v hrách je mírně i7-8700K lepší než Ryzen 7 2700X (5-10%), v aplikacích pak na Ryzena většinou ztrácí.
Obrázek

Hlavními taháky jsou z marketingového hlediska osmijádra. Prvně osmijádro i7-9700K, které nedisponuje hyperthreadingem, a i9-9900K s osmi jádry a hyperthreadingem. První jmenovaný dnes budeme testovat, jedná se o výkonovou konkurenci k Ryzen 5 2600X, Ryzen 7 2700 či starším Ryzen 7 1700X/1800X. Zároveň ale parazituje také s i7-8700K a 8086K, takže je jasné, co Intel v budoucnu udělá :)...Ano, 6C/12T tu prostě nebude, protože v základu při stejném taktu mají velmi podobný výkon. Jednou vyhraje o něco i7-8700K a v jiném testu zas i7-9700K.

Obrázek
Nejvýkonnější i9-9900K pak má překonávat Ryzen 7 2700X ve všech ohledech (a bodejť by ne, řekla by babička, když má all core load až po 4700 MHz...). Bude jej však překonávat i cenou a spotřebou sestavy v zátěži. To už jsou ty méně příjemné stránky. Ale zpět k hlavnímu bodu dnešního dne - i7-9700K. Jedná se o osmijádro se základní frekvencí 3.6 GHz a s turbem nasazeným až na 4.9 GHz. Pokud budou zatíženy všechna jádra, pak poběží procesor s dobrým chlazením po 4.6 GHz. Papírové TDP je nastaveno na 95W (to však platí pouze pro stav 3.6GHz a nějaký typ chladiče či neznámou frekvenci a dosažení limitu teploty 110C, který v praxi nikdy nenastane! Je to prostě dnes marketingové číslo, které se vztahuje jen na základní frekvenci a vypadá pak z hlediska PR excelentně :-))

Praktická frekvence v zátěži se pak pohybuje okolo 4600 MHz při zátěži všech jader. To je vskutku vysoko! Pro zatížení jednoho a nebo dvou jader frekvence vystoupá až na 4900 MHz. Na obrázku můžete vidět, jak to vypadá v Superpi.
Obrázek
-zatížení do dvou jader a frekvence vyskočí na 4900 MHz

Abych to více rozvedl, TDP a frekvence a výkon samotný. Pokud budeme mít nějaký AIO chladič, a otestujeme klasické procesorové testy, pak během testu se CPU zahřívá. Automatika je nastavená na 95W TDP, které se odvozuje od napětí a proudu, které jdou skrze VRM do procesoru. S teplotou CPU se samozřejmě vše zvyšuje a tudíž pokud by zátěž všech jader trvala příliš dlouho, musí se celý stav redukovat. CPU začne snižovat frekvenci jader. Tento stav by byl možný po delší CPU zátěži i na AIO chlazení.
Jeden z magazínů dělal tento test a zjistil, že na automaticky nastavený proudový limit i7-8700K trotlilo v benchmarcích jen nepatrně, i7-9700K a i9-9900K už docela dost. Projevilo se to samozřejmě i na spotřebě, kdy bez omezení limitů měl procesor i9-9900K až skoro hrozivou spotřebu v základu a o 10% nižší výkon. Také i7-9700K měl spotřebu vyšší, ale ne marginálně (cca +20-25W).
Jako příklad uvedu CPU package spotřebu z Anandtechu
Obrázek

Jak vidíte, s plným výkonem, je spotřeba za procesor spíše kolem 165W pro i9-9900K a okolo 125W pro i7-9700K.

Za pozornost ještě může stát informace, že hardwarově byly odstraněny některé chyby z Spectrer and Meltdown (ne všechny!). Údajně by také tyto procesory mohly podporovat až 128 GB paměti, to je na mainstream skutečně hodně. Problém však vidím v RAM čipsech, kdy se ztěží dočkáme 32GB modulů na jednu DIM.
Procesory Coffee Lake refresh pasují do současných Intel Z390, po updatu BIOSu také do Z370, B360, H370...nicméně u těchto Kčkových modelů bych se určitě vyhnul levnějším Z370 a pečlivě vybíral ty s lepší napájecí kaskádou.

TESTOVACÍ SESTAVA

Obrázek
ROG Maximus XI Hero
Intel Core i7-9700K ES
chlazení DeepCool Castle 240 RGB
Corsair H1200 a CM V550 (LN2)
ADATA Spectrix 3200 MHz XMP/default testy na 2666 dle Intel specifikací pro procesor
SSD HyperX 3K
ROG Strix RX470
Obrázek
-chladič Deepcool který jsem tentokrát použil, patří k těm výkonnějším AIO setům, zároveň skutečně vypadá velmi dobře...

soft a BIOS
Asus multicore - disabled
AI Suite III, Gamefirst V, RAMCache III + testovací benchamrky
Windows 10 64-bit+ poslední aktualizace

Rychlé představení novinek a zajímavostí desky
Z pohledu samotného čipsetu se až moc nezměnilo, hlavní devízou je WiFi v čipsetu a také již nativní USB3.1g2
Obrázek


Základní desku k testování jsem použil Maximus XI Hero WiFi. Deska disponuje vším, co si dnešní trend žádá - kvalitní VRM, design, podsvícení, audio, integrovaný shield IO a M.2 sloty. Současná generace desek ROG přináší díky optimalizovaným trasám pro paměti a jejich lepšímu odrušení v layoutu desky až o 266 MHz vyšší frekvence na pamětech. Pro nadšence toto může hrát roli, přeci jen, možnost použít 4000+ MHz paměti je lákavá (ovšem bude záležet i na kvalitě IMC procesoru)
Obrázek
-na ilustračním obrázku je deska Hero, verze bez WiFi

Ze zajímavostí vytáhnu pár utilitek, první je Gamefirst V. Optimalizace sítě, kde si můžete sami nastavit (a nebo nechat rozhodnout aplikací) jaký program/hra bude hrát síťovou prioritu. Zároveň je tu několik přednastavených profilů
ObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
-nechybí monitoring, přehledy sítí, informací o sítích apod

Při instalačním procesu ovladačů a utilit je zajímavý i RAMcache III. Ten má uživatelský a nebo inteligentní režim. Lze jej využít např v kombinaci s vaším SSD, já jej odzkoušel se SATA SSD v benchmarku Crystal Disk Mark. První obrázek výsledku je klasická propustnost SSD a pod ním je pak propustnost s aktivovaným RAMcache. Skok je opravdu výrazný.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Klasikou je software AI SUite, ten obsahuje balíček užitečných věcí od
Například Dual Intelligent Processors 5
Obrázek
Zahrnuje v sobě přetaktování ruční, automatické , nový styl "inteligentního" přetaktování (na bázi VID kusu procesoru, použitého chlazení a nějaké statistiky odzkoušených čipů týmem Asus), ladění ventilátorů, ladění VRM řízení a nebo Turbo aplikace níže na dvou obrázcích...
Obrázek
Obrázek
-turbo aplikaci využijete, pokud chcete, aby některé hry či programy běžely na vyšší, než standardní frekvenci a uzpůsobíte si tomu i profil chlazení - vše v jednom kroku.

Výsledky měření a porovnání s konkurenty
-pro srovnání jsem využil předměřený i7-8700K a také Ryzen 7 1800X (byť už je více než rok a půl starý) a Ryzen 5 2600X, který i přes mnohem nižší cenu jej může leckde stíhat.

Obrázek

Další testy, co jsem naměřil navíc a separátně
Obrázek
Obrázek

HEVC
Obrázek

Superposition - 1080P Extreme
Obrázek

A co teploty a spotřeba :idea: ? Teploty na základním nastavení jsou pěkné, i v OCCT zátěži jsou těsně nad 70 C.
Obrázek

Po přetaktování se vše ale změní...Více o tom v kapitole přetaktování.

Se spotřebou je to zajímavější. V horní tabulce výkonu jsem uvedl jen spotřebu při běžném testu, jako je smyčka Cinebench. Jelikož jsem tak už měřil X procesorů v historii.

PŘETAKTOVÁNÍ
Ohledně přetaktování jsem s procesorem laboroval snad dva dny a nakonec jsem se dostal na slušných 5050 MHz stabilně. Dále to prostě nešlo, i když jsem zkusil dále zvyšovat napětí. Finální napětí bylo v BIOSu 1.375V, v loadu však dropnulo na 1.315V. Teploty s vyšším napětím jsou prostě už skoro hraniční. Nicméně je znát, že pod IHS není obyčejná pasta, ale něco lepšího :-). Konečně se Intel navrátil u těchto K procesorů k pájce. Také PCB Coffee Lake refresh procesorů je silnější co do tloušťky.
Obrázek

Testy na 5050 MHz najdete níže:
3D Mark
Obrázek

Superposition 1080P Extreme
Obrázek

Intel XTU
Obrázek

AIDA test
Obrázek

Cinebenche
Obrázek
Obrázek

Geekbench3
Obrázek

HEVC dekodér
Obrázek

X264FHD
Obrázek

X265HWBOT - 1080P
Obrázek

X265HWBOT - 4K
Obrázek

Superpi 32M
Obrázek

Spotřeba vzrostla z původních 194 Watů na 267 Watů za sestavu v CPU zátěži (Cinebench). V OCCT pak až 279W. Více detailů o spotřebě sestavy a teplotách v zátěži můžete vidět v tabulce.
Obrázek

Aby toho nebylo málo, naměřil jsem i výsledky po přetaktování a pak přešel v rychlosti na pár testů s LN2.
Obrázek

Na tekutý dusík mě trochu limitovala deska, možná jsem jen přehlédl položku v BIOSu (možná v monitoring sekvenci), protože nešlo nastavit více než 1.7 V pro CPU. Jumper jsem na desce také marně hledal, možná je to strategický tah, aby extrémní overclockeři již byli nuceni si zakoupit jen APEX a nebo novou Gene (a asi i Extreme verze by mohla mít plně odemčené napětí). Ne tak dávno totiž dost slušných výsledků padalo i na sérii Hero, která nepodávala o moc horší výsledky než Apex. Bohužel, Apex a ani Gene nebyly v době dusíku k dispozici.
Obrázek

I tak jsem skončil spokojen, s 1.7V jsem byl schopen projet CinebenchR15 na 6300 MHz a wprime1024M taktéž. Superpi jsem posunul až na 6600 MHz. Odhaduji, že kdybych mohl dát hraniční napětí 1.80-1.875V pro Cinebench a 1.95V na Superpi, procesor by šel o dalších 100-200 MHz dál.
Nepříjemný však byl coldboot bug, deska nemá přepínač, jež jej nastavením potlačuje, takže při každém pádu byla doba ohřívání :-)

Wprime 1024M
Obrázek

Superpi 1M na 6500MHz a 6600MHz
Obrázek
Obrázek

Superpi 32M na 6500 MHz (obrázky se uložily dost podivně, asi jsem omylem v programu na autoscreenshoty zapl nějaký výřez plochy)
Obrázek

Když už nebylo co dolévat, bylo přání spustit "jak to jen půjde" CPUZ benchmark :)
Obrázek

CinebenchR15 na 6300 MHz je už pěkně rychlý :)
Obrázek
-pro srovnání i7-8700K na stejné frekvenci a podobně nastavenými RAM jako jsem měl já http://hwbot.org/submission/3730374_blu ... 0k_2051_cb


ZÁVĚR
No a co říci na závěr? Intel uvádí po více než půlroce odpověď na osmijádra AMD Pinnacle Ridge. A vůbec první svá osmijádra do "mainstreamu". Pokud máte doma i7-8700K, můžete zůstat naprosto klidní. V praktických úlohách bude při stejném taktu výkon spíše na straně šestijádra 8700K než osmijádra 9700K. Možnosti přetaktování jsou také identické, okolo 5 GHz. Jako upgrade ze čtyřjader (např Haswell/Skylake) se již 9700K může vyplatit, otázkou na zváženou je potom existence procesorů Ryzen 5 2600X, který sice má nižší frekvence (což se projeví o pár FPS v hrách v rozlišení 2K či 4K), ale efektivnější funkci SMT a ne moc vzdálený výkon za citelně nižší cenu. Eventuálně např 65W Ryzen 7 2700.
Samotný celkový dojem z i7-9700K je však dobrý-podle mě z uvedeného refreshe procesorů nejpovedenější jako celek (výkon/spotřeba/výhodnost), na svém základu má i nízké teploty, přijatelnou spotřebu (dle mých měření jen asi o 15W vyšší než Ryzen 5 2600X) a slušný vyrovnaný výkon po všech stránkách. Ačkoliv moje testy nezahrnují hry, díky frekvencím čekám podobný stav jako u i7-8700K/8600K/8086K (dokonce i 7700K je stále na hry výtečný). Tedy zcela na špici.
Přetaktování zde už není tak masivní, pomůžete si o 400 MHz, to není málo, ale přeci jen méně než byla absolutní hodnota u 8700K. Po přetaktování spotřeba roste o 75W a teploty přes 90 C, vrchní hranici pro bezpečný limit s AIO chlazením bych viděl jako 1.35V. Na krátkodobé benchmarky můžete nastavit samozřejmě více, vždy vše souvisí s chlazením.
Velké negativum bude však dostupnost, uvedení produktu je takové polovičaté. Pár kusů možná někde seženete, ale zlepšení se čeká až v půli prosince! Ani cena není příliš optimistická. Za 13-14 tisíc korun můžete totiž nyní mít třeba i Threadripper 1920X a nebo Ryzen 7 2700X a desku k tomu a nebo dokonce kombo šesitjádrový Ryzen+deska+512GB SSD NVMe! A v době reálné dostupnosti nových Intelů nás bude AMD počátkem ledna lákat již na Ryzeny 3.generace na 7nm... Rozhodnutí tedy nechám na vás.
Obrázek

Obrázek

PS: Pro letošek to není všechno, Intel se snaží vší silou uspíšit uvedení ultravýkonných desktop procesorů určených jako domácí server až s 28-jádry. Možná se jim to podaří právě ještě letos, ale to už jen věštím z virtuální věštecké koule :D

PS2: Jako nadšenec jsem získal i tento kousek, na kterém ještě pracuji ,-)
Obrázek
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6732
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod Ltb » 22 říj 2018 14:07

Publikováno 8)
Díky moc za další monstrózní článek z tvé dílny! :bigups:

Uživatelský avatar
Cleric
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2424
Registrován: červen 12
Bydliště: Kolín
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod Cleric » 22 říj 2018 17:15

Než padne cena na kloudnou hodnotu, budou tu Ryzeny 3. generace. Osobně bych počkal na ně, ale jinak parádní recenze.
Fractal D. Meshify C TG MB MSI MAG B550 TOMAHAWK CPU AMD Ryzen 5 5600X GPU Radeon Sapphire RX6600 XT RAM G.SKill Aegis 16GB HDD SSD M.2 ADATA XPG Gammix S11 1TB HDD 2 TB PSU Be quiet! 11 550W AOC C24G1 144Hz Mobil Apple iPhone 13Pro 256GB Tablet Samsung Galaxy Tab S7

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod FlanK3r » 22 říj 2018 19:59

Pomalu jo, na CES, který je kraje ledna, už AMD přislíbilo, že řekne něco více o Zen2 procesorech a nových grafikách (těžko spekulovat, zda Epyc a nebo desktop Ryzen, logiku více dává desktop,protože CES je i lákadlo pro endusery)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod Overlord » 28 říj 2018 19:51

Chtěl jsem postavit letos na podzim nové pc založené na platformě intel. Před 3 měsíci jsem zvažoval i7-8700k nebo i5-8600k. Teď po refreshi se mi nelíbí ta cenová propast mezi i5-9600k a i7-9700k propast je tam nějakých 4500 Kč. Měl bych pár dotazů. Půjdou ty ceny dolů a dokáže se jen tak, že teď jsou ceny uměle navýšené (únor-březen 2019)?
S procesory jsem se dostal do velmi svízelné situace. Jelikož AMD nechci tak jsem zvažoval jen Intel, 8600 a 8700 se přehřívají a já nechtěl kupovat drahou věc a ještě dělat delid, protože Intel "nebyl schopen" to udělat sám. Teď tu mám novou řadu, kde není třeba dělat delid, ale je to přestřelený cenově jak telefony od Applu.
Jaké je teda nejlepší řešení pro mě? Čekat nějakou dobu? Odpoutat se od Intelu a zkusit AMD i když jsem byl v minulosti velmi nespokojen? Mělo by to být CPU pro hraní her, pro hry které těží spíše z vyšší frekvence, než je počet jader.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 51583
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod petr22 » 28 říj 2018 19:54

Bohuzel, u Intelu je porad potreba delid. Pouze AMD pouziva kvalitni pajeci proces,
kde delid nema zadny efekt.

Cely problem Intelu je v tom, ze vetsina linek byla pripravena na 10nm proces, ktery
ale funguje natolik spatne, ze se vyroba 10nm procesoru nevyplati. Intel proto vyrabi
stavajici 14nm procesory na zbyvajicich linkach, takze logicky nestiha a ceny proto jdou nahoru.
Vtipne je, ze konkurence uz ma funkcni 7nm proces.

I7-9700K - stoji aktualne 13.000 Kc. V porovani s Ryzenem 2600 je to 140% vykonu za 300% ceny.

Pokud jsi byl nespokojen s AMD FX, vyzkousej Ryzen.

Situace se otocila - neuveritelnym zpusobem topici procesory se spotrebou silenych 200W
a vice ma dnes Intel. Udelat delid je u nich nutnost, jinak je nejde rozumne uchladit.

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod FlanK3r » 28 říj 2018 21:43

Asi tak jak píše Petr, laternativou, pokud bys bazíroval skutečně po Intelu, tak bych osobně vzal 8700K či 8086K (ano, hřejí, ale poikud nebdueš taktovat, tak je to ještě akceptovatelné co do tpelot v zátěži), případně i5-8600K či i5-9600K (byť je to "jen" 6 jader a 6 vláken)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod xbs » 28 říj 2018 22:08

pokud vyloženě toužíš po Intelu, tak 7,5k za 8600K by se mohlo eště dát zkousnout...

https://www.czc.cz/intel-core-i5-8600k/223603/produkt

Uživatelský avatar
Overlord
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 269
Registrován: září 09
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod Overlord » 28 říj 2018 23:13

xbs píše:pokud vyloženě toužíš po Intelu, tak 7,5k za 8600K by se mohlo eště dát zkousnout...

https://www.czc.cz/intel-core-i5-8600k/223603/produkt


Kdybych nehleděl až tak na peníze vzal bych si i7-9700k. V tuto chvíli je to pro mě na straně Intelu souboj mezi i5-8600K a i5-9600k. Teď je otázka, jestli se vyplatí si připlatit za 9600K. Pokud jsem to spočítal správně je tam rozdíl ve výkonu kolem 2-5%? Nicméně i5-9600k dostala kov místo pasty, takže by ty teploty měly být nižší nebo ne? Pokud by to znamenalo, že nemusím dělat na 8600k delid, když si vezmu 9600k, tak bych preferoval druhou variantu. Jinak mi to osobně přijde, že jsem si nemohl vybrat horší dobu na stavbu PC :D Intel refreshuje starou řadu a je na hranici možností s takty na téhle architektuře. Nová řada 10nm je v plánu, AMD má v plánu tu 7nm, bude to velký technologický skok ve výkonu? Když za rok tyhle vypsané procesory jako i5-8600k a 9600K a ryzeny 2700x a 2600x budou už špatné (resp. mnohem horší, než nové kousky)?

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod Michael850 » 29 říj 2018 05:04

i7 8700K má ve hrách v podstatě stejný výkon jako i7 9700K, protože se už nejspíš 8 jader ve hrách nedá moc efektivně využít, takže její pořízení trochu postrádá svůj smysl. Je výrazně dražší, akorát víc topí a navíc ta pájka ani za moc nestojí a musíš stejně dělat delid, jinak máš klidně 90C. Ta pájka tam má fungovat spíš jen asi jako jakýsi antidelid, protože to akorát o dost stížilo situaci, kdy ty si to chceš přepastovat pro snížení teplot, ale zároveň nezničit a pokud si to budeš chtít od někoho udělat, bude to velmi drahé. Poslední dobou mi totiž přijde, že Intel to dělá spíš schválně, aby tě k tomu donutil.
i5 8600K a 9600K každý kupuje pro OC, takže nemá opět smysl řešit výkon na stock frekvencích. Při přetočení na 5 GHz (zvládne skoro jistě každý kus) je výkon úplně stejný, když k tomu nepřidali ani HT, nic. Vtip je v tom, že tam už není ani ta mizerná pájka, ttakže opět neodpadá nutnost dělat delid, aspoň to už není tak komplikované jako u i7 9700K/i9 9900K. Ovšem zas a opět - nedává smysl proto kupovat předraženou i5 9600K, když je to de facto přeznačená i5 8600K bez žádných větších změn. Zajímalo by mě, za co tam je taková přirážka u této řadoby ani né staronové generace, protože to je úplně stejné. Osobně bych si už rači počkal na ten Zen 2.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod FlanK3r » 29 říj 2018 11:15

Ono Zen2 jádro bude jistě lepší (IPC by dokonce mohlo být většinou i vyšší než u 9. gen Intelu!), ale v hrách si dnes vede dobře i haswell z let 2014 a moc tak neztrácí (až na některé výjimky) v hrách ve 2K rozlišení s příslušnou grafickou kartu (GTX1070+ či RTX sérií). Takže ani 8600K v hrách nebude ztrácet. Iv aplikacích, v grafech a tabulkách sice člověk vidí Ryzen 7 2700X či i9-9900K, jak to ženou dopředu a že mají třeba o 35-40% větší výkon, jenže...Jak moc ti záleží na tom, že třeba excel výpočet v tabulce budeš mít hotový za 5s nebo za 7.2s? Skutečně to reálně oceníš? Případně render, budeš dělat ejdnoduché rendery, kde jsou rozdíly v desítkách sekund a nebo pak si profík, kterej dělá dlouhý rendery a tam už to dělá desítky minut. Pak samozřejmě už zase nebudeš zároveň náruživý hráč. Jde o to, najít ty priority využitelnosti.
Například dondes je i7-6700K dobrý procesor v rámci praktického výkonu běžného uživatele, stejně tak i stačí bohatě většině lidem Ryzen 3 ve spojení s mainstream grafikou. Zvádnou uživatelsky s přehledem vše co potřebuješ, vyjma snad 1080P streamu bez datových ztrát přes CPU :)

Moje tipy v této cenové relaci po které pokoukáváš jsou:
i5-8600K, Ryzen 5 2600 65W a Ryzen 5 2600X
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

oldass
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Whisky nebo raději ještě Kafe? i7-9700K preview

Příspěvekod oldass » 29 říj 2018 15:20

Overlord píše:Chtěl jsem postavit letos na podzim nové pc založené na platformě intel.


Stavíš nové PC a nebo si již nějaké měl a chceš se posunout ve výkonu? Co máš nyní?


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Prosím, doporučte ještě lepší základní desku!
  od mike007 » 26 pro 2022 23:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  6
  509
  od Erredar
  27 pro 2022 09:49

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 1 host