Stavba levného a přenosného NASu Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod ITCrowd » 16 bře 2019 19:10

Rapsberry určitě ne. Nebude stačit ani výkonem, ani to nebude nejvhodnější řešení. I SW by sis musel napsat sám, aby to bylo k něčemu.
Co jít cestou věcí, které jsou skutečně určeny pro zamýšlenou práci?
Zkus hledat.
Já našel třeba tohle: https://www.amazon.com/Drive-Enclosure- ... B01FBGIA86 Má to třeba navíc wifi, kterou nepožaduješ, ale cenově to vyjde lépe než malina (aspoň myslím).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 20:01

Tak ta cena není špatná, jenže v popisu jsem se nedočetl nic o tom LAN konektoru, takže ani nevím, jestli by to s tím routerem komunikovalo. Navíc je podle první fotky osazen jen 2 piny, takže to bude ještě pomalejší, jak USB 2.0, nebo ne? Já se hotovým řešením vůbec nebráním, právě naopak. Jen přesně nevím, čemu na ebayi věřit a co bude podobný zázrak jako redukce HDMI=> rychlospojka zahradní hadice.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod ITCrowd » 16 bře 2019 20:05

Jo, proto jsem napsal do textu tohle:
ITCrowd píše:Zkus hledat.
Nechce se mi trávit čas hledáním, to asi pochopíš, ne?
Tohle je dražší: https://www.aliexpress.com/item/Newest- ... 99517.html
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 20:58

Jo, však já hledám :) A taky určitě nechci, aby tady někdo trávil hodiny hledání za mě. Ten box, co jsi posílal jsem našel taky, dokonce o 30 USD levněji, podle popisu je to stejný model. Jenže... Nikde se neuvádí, co je to za LAN, jestli 10, nebo 100, nebo GLAN. Svým způsobem je to zajíc v pytli a netuším, jestli to nakonec nebude stejně tak pomalé, jako ten router s USB 2.0. Jestli to nějak dokážeš poznat/posoudit, budu moc vděčný.

Zatím se mi zamlouvaly tyto dva:
https://www.aliexpress.com/item/USB-3-0 ... 25135.html
https://www.aliexpress.com/item/DM-WFD0 ... 82130.html
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod Microsheep » 16 bře 2019 21:04

Když už by jsi chtěl kupovat vzal např. toto https://www.hardkernel.com/shop/odroid- ... cloud-one/
Hodíš si na microSD OpenMediaVault a nabootuješ. Neboj speciálně pro tebe se objeví webové rozhraní pro konfiguraci, že by ses bál, že by sis nedej bože musel nastavit smb share na linuxu. (k napsání SW sám bych to nepřirovnal, spíš vyplnit pár konfiguračních souborů). Daleko výkonější a máš k tomu nějaké informace a trochu té podpory než z nějakých černých, levných krabiček, kde pro jistotu nejsou napsané žádné informace o desce a v tomhle chceš rozjíždět NAS úložiště pro desítky lidí..

Radši si to tam házejte na fleškách nebo si od někoho pujč počítač a připoj si tam disk. Nebo si to nech zapojené do toho routeru. Pokud to budeš používat jednou za rok, všechno to jsou vyhozené peníze. Pokud bych ti mohl poradit, kup si něco pořádného a třeba si na to doma zálohuj nebo si z toho pouštěj filmy nebo co já vim. Fakt vymýšlíš blbosti, nevyplatí se ti to..

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 21:25

To Microsheep: Konečně něco, co má jasný popis. V takový odkaz jsem celou dobu doufal.

Házet si to na fleškách určitě nebudeme, to bychom si to rovnou mohli jít hodit. :lol: :lol: Na fleškách se to provozovalo za dob, kdy jsem se účastnil ještě jako SŠ student. Pak jsem to převzal a přišel s tím sdíleným úložištěm, všechno se zjednodušilo, ale loni jsme se rozrostli ještě o fotografický workshop a požadavky šly neúprosně výš. Do té doby pracoval s fotografiemi jen jeden uživatel.

SMB jsem nikdy nekonfiguroval, ale asi bych si to dokázal nastudovat, něco se u toho rovnou přiučit a nakonfigurovat to. Jediný rozumný důvod, proč si tam nevezmu svůj stolní PC a nedám na něj Sambu je ten, že tam jezdím autobusem s jedním kufrem a ten už je teď narvanej elektronikou.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod ITCrowd » 16 bře 2019 21:46

Kupovat bude tak jako tak.
Měl by mít SSD kvůli seeku. To bude muset koupit. To vyřazuje normální NAS, protože tam se dávají HDD.
I kdyby koupil rámeček za 3 stovky s USB3, tak ten jeho router USB3 neumí. Kupovat další router je asi taky blbost.
A tohle zařízení taky není super ideálním řešením.
A malina se sata už vyjde taky docela draho.
Asi by šlo do stolního PC s linuchem narvat další síťovku a přes tu hnát nasdílené SSD.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 16 bře 2019 21:55, celkem upraveno 1 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 21:54

Ano, SSD kupovat budu, NAS nechci (drahé), další USB 3.0 rámeček nechci (mám doma), routery vlastním 4, takže to mi taky stačí. Ještě jsem našel toto: https://www.aliexpress.com/item/2-5-3-5 ... 33797.html což mi přijde lepší, než ty 2 předchozí varianty, protože se u toho alespoň udávají nějaké rychlosti.

Ten Odroid bych si klidně i koupil, pokud se tu dohodneme, že je to dobré řešení. Dle ITCrowda zřejmě není, mnohokrát mi během let na fóru dobře poradil, takže nemám důvod mu nevěřit. Každopádně by mě zajímalo, proč je to špatné řešení? Mimochodem to poštovné je teda pálka.

Dodatečně přidáno po 13 minutách 12 vteřinách:
Jo, to stolní PC nepřipadá v úvahu z důvodu kompaktnosti, to jsem psal výše.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod ITCrowd » 16 bře 2019 22:14

Já psal, že to není " super ideálním řešení". Ve všech případech jde o kompromis.
Není některý z těch routerů doma s USB3?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod cervcek » 16 bře 2019 22:24

Není, ten TP-Link je z nich nejdražší/nejvybavenější. Ostatní jsou fakt levná AP na pokrytí signálu na zahradě/na VŠ koleji.
Teď jsem ještě narazil na Banana PI s GLAN a SATA portem z CZ eshopu za necelých 1200. https://www.conrad.cz/banana-pi-a20-bez ... b.k1196100
Otázka tedy je: Banana z CZ eshopu, téměř 2x dražší Odroid (kvůli dopravnému) ale s lepším HW, nebo nějaký z těch 3 rámečků z Aliexpressu?
Osobním amatérským názorem bych byl pro Banana Pi, ale nechám se poučit/opravit.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod X » 16 bře 2019 23:53

ITCrowd píše:Špičkové SSD má rychlost třeba i 500MB/s ...


Obyčejné SSD (SATA) má rychlost zhruba do 500 MB/s, špičkové SSD (PCI-E, M.2 na PCI-E, U.2) mají rychlosti klidně 2,5 GB/s - 3,5 GB/s, ty nejšpičkovější SSD (existuje asi jen 1-2 modely) co jedou na víc než 4 linkách PCI-E (tyto typicky na 8 linkách) dávají klidně 6,5 GB/s.

A u 1 linky PCI-E se nyní bavíme o verzi 3.x = 1 GB/s, zrovna začíná pomalu nastupovat verze 4.x PCI-E, ta má propustnost 2 GB/s a zanedlouho po ní dorazí hned verze 5.x PCI-E: 4 GB/s na linku ...

Samozřejmě než rychlost čtení / zápisu u SSD je mnohem významnější ukazatel rychlost práce s malými bloky dat (4 - 8 KB) IOPS, tam se pohybujeme ve statisících.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Stavba levného a přenosného NASu

Příspěvekod ITCrowd » 17 bře 2019 09:01

Banana někdo testoval třeba tady: https://www.youtube.com/watch?v=3Xe8xCQEvvk
Klidně to zkus.
Řekl bych, že ten Odroid je asi nejlepší (byť ne nejlevnější) varianta. Diskuzi k odroidu najdeš i u nás: http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/minip ... -cloud-one
A našel jsem ještě test z odroidu (čas 16:30): https://www.youtube.com/watch?v=AtHzhtkxIc8
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Stavba PC, co vydrží 10 let
    od Maso-X » 17 led 2024 11:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    29
    2652
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 led 2024 00:51

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 29 hostů