Výběr nového herního monitoru Vyřešeno

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

RoOfli
Level 2
Level 2
Příspěvky: 162
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod RoOfli » 16 čer 2019 19:24

Zdravím,
Vybírám si nový herní monitor a přemýšlím nad konkrétním výběrem. Rád bych zůstal u 24" monitoru, tudíž bych pravděpodobně volil 1080p rozlišení, hodně teoreticky potom 1440p. Rád bych monitor s vyšším refresh ratem, tzn. min. 144Hz, nejlépe s adaptive refresh rate technologií. Momentálně mám GTX 1080, takže pravděpodobně hádám, že se dívat po G-Sync, nevím jestli je možnost využívat už v dnešní době Freesync monitoru na nvidia kartách. Jelikož bych se nerad dostal přes 10 tisíc a barvy jsou mi relativně ukradené (Druhý monitor, který mám, je IPS a ten můžu využívat na vše ostatní) tak bych se pravděpodobně díval po TN/VA panelu, ale jsem otevřený i jiným možnostem. Cenový strop maximálně 10k, ale spíše bych rád zůstal v rozmezí 5-8k.
Děkuji za jakoukoliv radu a za jakýkoliv tip.
edit: jako bonus bych uvítal i možnost vesa mountingu.

Reklama
Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod Michael850 » 16 čer 2019 20:02

I VA panel bude v barvách o parník jinde než obstarožní TN panel. Navíc na hry to je možná i dokonce trošec lepší než IPS.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod HappyMental » 16 čer 2019 20:15

Monitory, co by splnily všechny tvé požadavky (hlavně G-Sync) začínají na 10k. Tady máš jeden z nejlevnějších G-Sync monitorů: https://www.tsbohemia.cz/asus-vg278qr_d325784.html, je to ale 27" a TN panel se špatnými barvami. Pak už se asi nezbývá než podívat po G-Sync compatible monitorech: https://www.czc.cz/g-sync-compatible-monitory/produkty. Snad všechno to jsou ale TN.
Co hraješ za hry? Možná bych se na 144Hz a G-Sync vykašlal a vzal nějaký monitor s rozumným podáním barev a lepšími pozorovacími úhly. Nedávno jsem přešel z 144Hz TN s Freesync (měl jsem AMD kartu) na 75Hz IPS Freesync (není oficiálně kompatibilní) a rozhodně bych neměnil zpět. Ten rozdíl barev a pozorovacích úhlů je tak neskutečný, že už bych TN panel v životě nechtěl. Například tady na fóru mají příspěvky tmavší a světlejší modrý podklad a strany jsou šedé. Na TN pokud nesedíš úplně přímo před monitorem to vše vypadá jako jedna barva. Výraznější tearing jsem popravdě nezaznamenal ani se zaplým G-Sync compatible módem, ani s vyplým.
I use Arch BTW

RoOfli
Level 2
Level 2
Příspěvky: 162
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod RoOfli » 16 čer 2019 20:28

144Hz je pro mě asi nejdůležitější část a to z hlediska mého herního výběru (převážně FPS hry, vyjma pár RPGček). Na velikosti panelu nutně taktéž nesedím - může to být i 27", ale tam bych pravděpodobně už viděl pouze 1440p rozlišení. Výběr 24" byl převážně jen díky tomu, že bych mohl zůstat pořád u 1080p. Teď si říkám nakolik je potřeba G-Sync, co jsem tak slyšel tak u těch high refresh rate monitorů nebývá takový problém se screen tearingem. Tudíž bych možná ustoupil a viděl to takhle: 27" 1440p nebo 24" 1080p, 144Hz, 1ms, IPS/VA panel, případně FreeSync/G-Sync kompatibilní a v hodně velkém krajním případě HDR.

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod HappyMental » 16 čer 2019 20:43

Tak pak možná https://www.alza.cz/24-aoc-c24g1-d5530701.htm. Měl by údajně fungovat s G-Sync s touto poznámkou: "While it was set on a strong overdrive there was a lot of Motion Blur fixed by going from strong to medium"
I use Arch BTW

Lyon
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 141
Registrován: duben 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod Lyon » 16 čer 2019 20:50

Jestli chceš čistě herní monitor, tak TN, jsou to jediné skutečně herní panely. Na TN se hrozně hejtí, je to takový trend, ale ani zdaleka nejsou tak hrozné. Já přešel z IPS na TN a klidně bych si koupil další, naopak jsem byl mile překvapen, že barvy jsou lepší, než jsem čekal a aspoň se nemusím dívat na ten hnusný screen bleeding.

Na G-Sync se vyprdni, vyber si monitor s Free Sync a pak se podívej na netu, jestli na něm G-Sync jde rozjet. Mnoho monitorů jej oficiálně neodporují, ale funguje. Stejně jako na mém. Akorát si před koupí projdi recenze, každý monitor má svoje nedostatky.

Pepe3dx
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: duben 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod Pepe3dx » 16 čer 2019 20:51

Vyhozený peníze G-sync. Monitor "comptatible Freesync" ti udělá stejnou službu za polovinu peněz. HDR ti nepůjde se zapnutým G-sync/free-sync..takže zbytečnost.

Hledej určitě alespoň 120Hz panel a pokud IPS, tak GL v panelový loterii. Osobně mám VA panel a naprostá spokojenost.

A určitě bych vzal 1440p. Mám taky 1440p, ale 32" a už bych neměnil. Na té 27" nevím jak to bude vypadat.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod Michael850 » 16 čer 2019 21:00

To pseudoG-Sync má jeden zásadní problém - softwarově to je pokud vím omezemené pouze pro Touřiť, takže to má smůlu.. Stejně bych na to u 144 Hz hodil bobek, jak už bylo zmíněno, stejně to už moc nejde poznat zbytečný příplatek a hlavně bych už vůec kvůli tomu nekupoval TN panel, navíc to akorát zvyšuje stejně zas input lag. QHD bych nebral, jakmile pak totiž potřebuješ nastavit nižší rozlišení (což u GTX 1080 asi bude brzy vzhledem k jejímu nedostatku výkonu), tak můžeš nastavovat pidi HD, protože fullHD bude mázlé, ty pixely na to nesedí a musí se dopočítávat. Akorát musíš počítat s tím, že můžeš narazit na různé vady, třeba u IPS na glow a nerovnoměrné podsvícení, u VA zas na ghosting... Těch 144 Hz u takových her půjde určitě poznat a pokud to myslíš s hraním trochu vážně, tak bych se toho rozhodně nevzdával.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod HappyMental » 16 čer 2019 21:10

Ten pseudoG-Sync funguje i na Pascalu, na starších ale už ne.
I use Arch BTW

RoOfli
Level 2
Level 2
Příspěvky: 162
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod RoOfli » 16 čer 2019 21:13

V tom případě, když vezmu v potaz všechny ty požadavky, tak z toho vychází tenhle:
https://www.alza.cz/24-aoc-c24g1-d5530701.htm
Anebo ještě tenhle:
https://www.alza.cz/24-msi-mag24c-d5290240.htm
To jsou snad jediné dva dostupné modely v rámci těch požadavků.

Uživatelský avatar
Skeleton
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 743
Registrován: říjen 12
Bydliště: Kutná Hora
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod Skeleton » 16 čer 2019 21:39

Osobně mám MSI co si postoval v příspěvku a neměnil bych. GSync compatible je, skvělé barvy, minimální ghosting, kvalitní konstrukce. Zakřivení jsem se zprvu bál, ale popravdě mi přijde, že má člověk větší zážitek, protože to dělá větší prostorový efekt. Oproti AOC si myslím, že má lepší barvy, ale to už více napoví zahraniční recenze.
► Zobrazit spoiler

Pepe3dx
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: duben 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového herního monitoru

Příspěvekod Pepe3dx » 16 čer 2019 21:44

TN panel bych určitě nebral. Je to zastaralá technologie (cca 15 let) a pomalu, ale jistě se od ní upouští.

I když spousta lidí ji pořád hájí a doporučuje.. ono pokud nebudeš mít ty panely vedle sebe, tak ten rozdíl neuvidíš. Ale VA panely mají ty barvy opravdu jinde.

TN se dá doporučit pokud máš PC 100% jen na hry. Ale pokud na tom i koukneš na film,net,atd.. tak ber VA.

Dodatečně přidáno po 5 minutách 6 vteřinách:
A jak píše "Skeleton" to zakřivení je v klídku. Taky jsem se toho trochu bál, ale zvykneš si na to hodně rychle.. :thumbup:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr nového herního stroje
    od bereline » 16 črc 2023 12:17 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1095
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    18 črc 2023 08:28
  • Prosím o radu se stavbou nového herního PC
    od Martinusy » 09 úno 2024 13:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    764
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 16:28
  • Koupě nového monitoru
    od loucon » 19 zář 2023 19:03 » v Vše ostatní (hw)
    0
    2165
    od loucon Zobrazit poslední příspěvek
    19 zář 2023 19:03
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    796
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » 28 bře 2024 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1110
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 15:02

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů