Zostava na strih 4K videa

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

MiroslavSK
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod MiroslavSK » 07 říj 2019 22:03

Dobrý deň, rád by som Vás poprosil o zhodnotenie PC zozstavy na strih 4K videa, keďže moja terajšia zostava neumožňuje komfortnú prácu a zrejme aj odišla MB. Ide mi hlavne o prácu tak, aby som nemusel čakať na strih a jednotlivé kroky. Efekty používam max. nejaké stmievanie, prekrývanie, spomaľovanie. Renderovanie videa ma nezaťažuje, to môže bežať hocikedy.

Doteraz som pracoval na zostave, AMD A 10-5700, 8 gb RAM DDR3, 128 gb SSD, Radeon R9 380 2 GB DDR 5, 4 x HDD WD RED 3 TB (RAID) PC som staval v roku 2012.

Hlavná náplň využitia PC je:
- Strih videa (rekreačne)
- Práca v AutoCAD
- Word, Excel

Strih videa robím v programe Pinnacle Studio 21 Ultimate, kde sú minimálne požiadavky: AMD Atlon A10, 8 GB RAM, ATI 4000, 512 GB video RAM.

Windows budem kupovať novú licenciu.

V rámci jedného projektu videa robím so súbormi v súhrne do 100 GB, pričom výsledný súbor je 4 gb max.

Doteraz som strihal na vyššie uvedenej zostave videá vo FULL HD so 120 FPS, kodec H 264. Teraz natáčam najmä 2,7 K v 120 FPS (HEVC H 265) a 4K v 30 fps a to už nejde poriadne – preto dotazujem zostavu na strih 4k videa.

Cena: nižšie uvedené komponenty vychádzajú na 606 euro s DPH, limit mám 700 euro, samozrejme tak aby som tým niečo získal, a aby to malo pomer cena/výkon výhodný pre moje využitie.

Hry nehrám žiadne.

Moje vybrané komponenty:
Procesor: AMD Ryzen R5 3600 (nová kompomenta)
Chladič na CPU: GELID Solutions Phantom (nová kompomenta)
MB:ASUS TUF X570 PLUS GAMING (nová komponenta)
RAM: Hyper X 16 GB 2 moduly (nová komponenta)
Windows 10 64bit PRO SK (nová komponenta)
NVMe SSD Adata XPG GAMIX S5 256 GB (nová komponenta – dodáva sa k MB)
SSD Samsung 850 EVO 256 GB (mám už zakúpené, takmer nepoužívaný)
SSD Intel 128 GB (mám už zakúpené, používaný od 2012)
Zdroj: Enermax 550 W NAXN (mám zakúpené používaný od 2012)
Grafická karta: Radeon R9 380 2 GB RAM ITX Compact (mám zakúpené používaný od 2014)
Skriňa: Silverstone Temjin TJ04-E (mám zakúpené používaný od 2012)
Chladenie: v skrini mám 3 ks ventilátorov noctua + silverstone. (mám zakúpené používaný od 2012)
Monitor mám EIZO 24 palcov. (mám už zakúpené používaný od 2012)

Vyššie uvedená zostava je vybraná s ohľadom na budúce rozšírenie, najmä 12 a viacjadrový CPU Ryzen – preto som volil dosku z rady X570. V PC už nebude žiaden HDD, len SSD. Ostatný materiál budem mať v NAS (už mám zakúpené) – okrem windowsu, pár programov (tak 20 gb max) a tých videí nemám a nebudem mať nič iné na SSD. Nechcem zbytočne vyhodiť peniaze za niečo, čo aj tak nebudem využívať, keďže som doteraz robil na 4 jadrovom procesore bez multritreadingu, a teraz budem mať 6 + 6 jadier, bude to skok vpred. Je tam ešte polemika ohľadom tej GPU, ale tú som si niekedy kupoval práve kvôli tomu, že ten APU s integrovanou grafikou nezvádal prehrávať tie FULL HD v 120 FPS a teraz to už nie je žiaden problém.

Ďakujem za každý názor, či niekde pridať, niečo vymeniť a podobne!

Miro

Reklama
Uživatelský avatar
Manoust
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1153
Registrován: leden 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod Manoust » 07 říj 2019 22:16

Desku bych bral https://www.alza.cz/gaming/asus-rog-cro ... 77.htm?o=2 ( je treba flashnout bios). Bylo vy fajn vedet co presne za ramky mas na mysli. Novy zdroj by asi nebyl na skodu. Windowsy ber na aukru/ebay za stovku.

Azmir
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2120
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod Azmir » 07 říj 2019 22:23

Dal jsem tu příspěvek, stránka se refreshla a kde nic tu nic. pěkně no. Tak znova ale něco zapomenu. Hod přesně odkazy nikdo z toho nepozná ceny ani třeba typ ram cos vybral.

Dej nějaký rozpočet nebo řekni že chceš max ušetřit, popřípadě to složit rozumně a podobně a podle toho se to vybere. Pokud by se mělo hodně šetřit. Procesor má chladič v balení. Desky jsou i levnější a ne o moc horší x570. Popřípadě zvážit nějakou levnou x370x/470. Windows koupíš origo na aukru/ebayi za pár euro. CHceš pracovat s daty a přitom mít takové malé disky? V kterém si roce? Ten intel vyhod a koupil bych místo toho nějaký 1 TB, at máš jeden pořádný. Zdroj zahodit, koupit nový - tenhle je nevhodný. Skřín vyměnit za nějaou pořádnou, co má airflow, at to zbytečně nevaříš. Noctua větráky můžeš přendat.
Intel i7 9700k - 5 GHz@1.285V + Noctua NH-D15, PALiT GeForce RTX 2080 Super GameRock, Crucial Ballistix 2x8 GB 3866 MHz@1.4V, Gigabyte Z390 Aorus Pro, M.2 NVMe 1TB Transcend MTE220S, Seasonic Focus Plus Gold 750W, Fractal Design Define S(4x140mm fans)

144 Hz QHD 27" - HP 27xq, Roccat Kone Pure Owl Eye, Hyperx Cloud Flight, Trust GXT Cada mechanical

MiroslavSK
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod MiroslavSK » 08 říj 2019 06:47

Manoust píše:Desku bych bral https://www.alza.cz/gaming/asus-rog-cro ... 77.htm?o=2 ( je treba flashnout bios). Bylo vy fajn vedet co presne za ramky mas na mysli. Novy zdroj by asi nebyl na skodu. Windowsy ber na aukru/ebay za stovku.


Ja by som chcel mať priestor na budúci upgrade, preto by som rád volil dosku z rady X570, tak max. do 250 euro.

Ramky by boli: HyperX 16GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 FURY series

Zdroj, chápem že to nie je raketa, ale dokedy fakt neodíde, tak nebudem kupovať zbytočne nový, tu ani tak nejde o peniaze ale načo to vyhadzovať a plytvať keď funguje, ale rozumiem, žiadnu chválu na neho nepočúvam, avšak mám ho od roku 2012 a ide bezproblémov.

Dík za tú radu ohľadom windows...poriešim to tým spôsobom.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 55 vteřinách:
Rozpočet mám 700 eur s DPH.

Tiež uvažujem, že by som využil ten dodávaný chladič, predsa len ten rendering nepôjde stále, tak by to mohlo stačiť, ide o to, že ak si nechám pôvodnú skriňu tak aby bol procesor dostatočne chladený.

A ktorú dosku by ste mi odporučili ako základ pre budúci upgrade? Plánujem za pár rokov vymeniť RYZEN 3600 za nejaký 12 jadrový tak aby tam bol priestor.

Ja už pracuje s dátami a doteraz som mal v PC ten RAID 4 x 3TB WD RED, dám to do NAS ktorú vlastním, v PC mi fakt stačí tých 2 x 256 SSD. Jeden projekt je max 100 GB surových dát a výstup je max 4 gb, taká je realita - kamery nebudem pár rokov meniť, takže vyššie dátové nároky mať reálne nebudem.

Ako som písal v predchádzajúcom príspevku, nie že by som vyslovene išiel po úplnom šetrení, ale nechcem zbytočne plýtvať a vyhadzovať tú elektroniku čo funguje a v maximálne možnej miere ju využiť. Viem že to nie je úplne 100 % riešenie, ale ja nehľadám 100 % riešenie ale kompromis.

Odkazy:

https://www.alza.sk/amd-ryzen-5-3600-d5634213.htm

https://www.alza.sk/asus-tuf-x570-plus- ... 626685.htm

https://www.alza.sk/hyperx-16gb-kit-ddr ... 658325.htm

https://www.alza.sk/gelid-solutions-pha ... 488640.htm

Windows teda poriešim inak ako na alze.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod xbs » 08 říj 2019 07:52

do navržený X370 desky taky nebude problém dát silnější procák, paměti bych bral Crucial Ballistix Sport LT Grey 3000/CL15...

Uživatelský avatar
Manoust
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1153
Registrován: leden 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod Manoust » 08 říj 2019 17:04

Ta Crosshairka je lepsi. Ramky bych bral ty crucialy, meli by jit v klidu na 3600MHz. Chladic bych nejaky vzal, klidne ten co si vybral Ta bedna vypada, ze tam prakticky airflow neexistuje, takze bedna by taky neskodila, kazdopadne nutnost to neni.Kdyz vezmes tu crosshairku, tak zbyle penize muzes dat do noveho zdroje nebo treba na ten chladic atd. ale taky nemusis. Nicmene abys v budoucnu nelitoval, ze si nekoupil i poradny zdroj. Mne osobne se takovehle napul reseni moc nezamlouva, ale jak chces no.

mirekol
Level 2
Level 2
Příspěvky: 187
Registrován: duben 19
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod mirekol » 08 říj 2019 17:32

Ta bedna vypada, ze tam prakticky airflow neexistuje
Docela by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem jsi dospěl k tomuto závěru.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod xbs » 08 říj 2019 17:41

pravděpodobně kuli těm předním bočním větrákům, kerý sou hlavně zamejšlený k chlazení disků, a kuli svý pozici budou dost těžko přispívat k proudění vzduchu zepředu dozadu...

Azmir
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2120
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod Azmir » 08 říj 2019 18:07

Dyt má pravdu, tež jsem na tu bednu koukal a vrch je celý blokovaný, k cpu se žádný vzduch přímo nedostane a to byl jenom letmý pohled zepředu a rychle jsem to zavřel, spíš by mě zajímalo, kdo tam nějakou slušnou airflow vidí. Do takové bedny bych to fakt necpal. A ten zdroj kup nový a vůbec o tom neuvažuj. To není jakože zatím funguje. Je to šunt. Nestojí to za to aby ti odpálil v dobrém případě jenom pc, v horším případě jak často rád straší petr, celý být či barák. Na elektrické ochraně se nešetří.
Intel i7 9700k - 5 GHz@1.285V + Noctua NH-D15, PALiT GeForce RTX 2080 Super GameRock, Crucial Ballistix 2x8 GB 3866 MHz@1.4V, Gigabyte Z390 Aorus Pro, M.2 NVMe 1TB Transcend MTE220S, Seasonic Focus Plus Gold 750W, Fractal Design Define S(4x140mm fans)

144 Hz QHD 27" - HP 27xq, Roccat Kone Pure Owl Eye, Hyperx Cloud Flight, Trust GXT Cada mechanical

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod petr22 » 08 říj 2019 18:11

"Docela by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem jsi dospěl k tomuto závěru."

Vidis na predni stene nejake nasavaci otvory nebo mrizky pro nasavani vzduchu ?

To je zakladni predpokjlad ke chlazeni skrine - sani predem, vyfuk zadem, zadne jine otvory.

MiroslavSK
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod MiroslavSK » 08 říj 2019 19:20

xbs píše:do navržený X370 desky taky nebude problém dát silnější procák, paměti bych bral Crucial Ballistix Sport LT Grey 3000/CL15...


Dík za návrh zostavy, tú RAM vymením, vysvetlenie okolo skrine dám nižšie....

Dodatečně přidáno po 22 minutách 22 vteřinách:
petr22 píše:"Docela by mě zajímalo, jakým myšlenkovým pochodem jsi dospěl k tomuto závěru."

Vidis na predni stene nejake nasavaci otvory nebo mrizky pro nasavani vzduchu ?

To je zakladni predpokjlad ke chlazeni skrine - sani predem, vyfuk zadem, zadne jine otvory.


mám tu skriňu vedľa seba takže: to že nemá v predu žiaden otvor, neznamená, že nemá krížové chladenie, vy to asi nazývate "airflow"....

v prvom rade, mám tam reálne teraz osadené čo som pozeral tri ventilátory:

- jeden je v hornej časti skrine priamo nad procesorom,

- druhý je v zadnej časti skrine, veďla procesora

- tretí mám umiestnený aby ofukoval tie 4 HDD

- štvrtá pozícia je dole, keďže skriňa je na nožičkách asi 1,5 cm nad zemou...tento ventilátor je krížom od toho vrchného

- piata pozícia je ešte jeden ventilátor na hornej časti, kde už je jeden umiestnený

GK má výfuk teplého vzduchu von...

Ako nevravím, nie je to úplne ideálne riešenie, ale "komínový" efekt sa tam vytvoriť dá na základe stavby...každpádne, je to len moje tliachanie čo vidím, reáne tam dám tie komponenty, doplním ešte jeden ventilátor dole a ten z ofukovania HDD dám hore a potom poviem reálne, čo to spraví...skriňu určite mieniť nemienim, v iných veciach si dám poradiť, ale táto komponenta mi nedáva vôbec žiaden zmysel, či už ekonomický, alebo aj ekologický...

a keď by bolo fakt treba, tak dám preč v prednej časti tie 3 vylamovacie pozície na 5,25 mechaniky a aj tam by som dal ventilátor...zasa to ale do takéhoto extrému nebudem hnať,

som len obyčaný užívateľ, ako píšem vyššie, ten PC bude robiť 20 projektov ročne, inak si bude vrčať pri Autocade (len 2D výkresy) a nejaký ten word/excel...

Dodatečně přidáno po 26 minutách 28 vteřinách:
Azmir píše:Dyt má pravdu, tež jsem na tu bednu koukal a vrch je celý blokovaný, k cpu se žádný vzduch přímo nedostane a to byl jenom letmý pohled zepředu a rychle jsem to zavřel, spíš by mě zajímalo, kdo tam nějakou slušnou airflow vidí. Do takové bedny bych to fakt necpal. A ten zdroj kup nový a vůbec o tom neuvažuj. To není jakože zatím funguje. Je to šunt. Nestojí to za to aby ti odpálil v dobrém případě jenom pc, v horším případě jak často rád straší petr, celý být či barák. Na elektrické ochraně se nešetří.


Tento argument beriem, požiar od PC by som fakt nechcel...ak je to tak, že by to reálne mohlo spôsobiť požiar a je to taká nekvalitná komponenta, tak ju vymením....bezdebaty, v tejto oblasti sa kompromisy nevyplácajú...

MiroslavSK
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: říjen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zostava na strih 4K videa

Příspěvekod MiroslavSK » 10 říj 2019 07:19

xbs píše:pravděpodobně kuli těm předním bočním větrákům, kerý sou hlavně zamejšlený k chlazení disků, a kuli svý pozici budou dost těžko přispívat k proudění vzduchu zepředu dozadu...


Zdravím, prosím ťa, chcem sa spýtať, bude mať ten procesor R5 3600 nejaké obmedzenie na doske GIGABYTE B450 AORUS ELITE, pozeral som to napájanie podľa:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 2112472504

a možno by mi takáto doska na pár rokov stačila, a tých 120 eur môžem dať trebárs do toho SSD alebo do zdroja...je trocha novšia od X370....aký máš na to názor? Dík...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: nzxl a 26 hostů