Jak postavit pc?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod Viktor.Z » 24 pro 2019 00:19

petr22 píše:kabely jsou udelane tak ze nejdou dat spatne..

Omyl! Můžeš zapojit špatný kabel do USB přípojky na desce a začne se z toho kouřit vteřinu po tom, co počítač spustíš. Dá se to ale takhle zvorat i u jiných těch spodních přípojek na desce. Pozor na to.
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080

Reklama
Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod drobino » 24 pro 2019 08:45

Usb zapojit do spatneho konektoru a zacne se ti z toho kourit? A do ktereho a jak se ti to povedlo? Na techto konektorech chybi pin aby bylo jasne ktery konektor to je. A i kdyby jsi usb zapojil spatne treba do predniho zvukoveho vystupu tak se ti z toho zakourit nemuze do sluchatek nejde tolik energie aby to odpalilo desku. Navic samotny usb jsou jen kabely a konektor takze otevreny el. okruh nejak si nedokazu predstavit ja se ti to povedlo. Ikdyz ja uz se nedivim nicemu.
Co jde prehazet je front panel tedy start tlacitko reset a diody power a hdd ale to se da vycist z manualu.

Newendy
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 101
Registrován: červen 19
Bydliště: a klíče třeba nechceš???
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod Newendy » 24 pro 2019 09:12

Viktor.Z, eeee co? Nechybí tam nahodou pin? Dneska jsou ty manuály dělaný jak pro tlupy opic... A ne, fakt se ti z toho nezačne kouřit, asi moc koukáš na filmy

Odesláno z mého iPhone 11 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod faraon » 24 pro 2019 10:12

Ale no tak, vzhledem k dnešnímu datu by neškodilo trochu empatie ;-)

A ty dnešní návody bych nepřeceňoval, pamětníci vědí své: https://www.youtube.com/watch?v=0wDtxYeJdzg
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod d1amond » 24 pro 2019 11:52

Newendy píše:Ještě aby syn po vás něco chtěl... Večeru bych mu maximálně udělal.
Stavba sama o sobě není zas tak náročná mě vždy dělalo problém zapojení case a desky, stačí vzít k ruce manuál a za 10 minut hotovo
Vypíchnu tady pár bodů :
3.Dobře dotáhnout chladič ( každý snad ukazuje v ytb videích jak se to má správně utahovat a zapojit )
4. Poté vložit do case, a použít všechny šroubky

Jak se dotahuje box chladič u Intelu? A asi nikdy jsem nevyužil všechny šroubky dodávané ke komponentům.
Já jen aby nebyl tazatel zbytečně vyplašený, když mu budou zbývat
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Newendy
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 101
Registrován: červen 19
Bydliště: a klíče třeba nechceš???
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod Newendy » 24 pro 2019 12:14

No nevím jestli chceš aby ti držela mb na 2 šroubcích tak prosim. Jinak box chladič u intelu? Nevím, ale ve videích to bývá normálně řečeno. Takže asi tak.

Odesláno z mého iPhone 11 pomocí Tapatalk

Viktor.Z
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 293
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod Viktor.Z » 24 pro 2019 23:17

Možná to není u USB konektoru, ale je to jeden z těch úplně dolních konektorů u desky. Už si nepamatuji přesně který. Za celý život se mi to stalo tuším už asi 3x. Proto vždy, když postavím PC a poprvé ho zapínám, tak při zapínání hned sleduji tu desku, abych to mohl hned případně vypnout na zdroji. Ve všech třech případech se mi PC podařilo vypnout dřív, než se cokoliv poškodilo.
Například u ROG STRIX 8450-E gaming v části návodu, kde vysvětlují, jak připojit USB 2.0 píšou upozornění: "DO NOT connect a 1394 cable to the USB connector. Doing so will damage the motherboard!"
Nejspíš se v tomto případě z toho nemusí zrovna kouřit, ale jasně píšou, že když zapojíš špatný kabel do USB konektoru, poškodí to desku. Takže ano, dá se to zvorat. Dá se zapojit špatný kabel a odpálit tím deska. A když říkám, že se mi z toho kouřilo, tak se mi z toho kouřilo. Nevím proč, jsem taky pouze laik, i když už mám se stavěním PC své zkušenosti, ale Vám tím pádem taky asi něco uchází, protože ať se Vám to líbí nebo ne, MŮŽE SE Z TOHO KOUŘIT, KDYŽ ZAPOJÍŠ BLBEJ KABEL DO JEDNĚCH TĚCH KONEKTORŮ V ÚPLNĚ SPODNÍ ČÁSTI DESKY!!!
AMD Ryzen 3700x| Ram 32GB 2400Mhz DDR4| NVIDIA GTX 1080

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod petr22 » 24 pro 2019 23:37

Pointa dotahovani a box chladice je v tom, ze se nedotahuje nijak, protoze neni prisroubovan.
Jsou tam takove plastove packy co se otaci o 90 stupnu.

Ano, muze se s tim neco stat pokud to sklada negramotna trubka, ktera nacpe kabel na kterem
je napsano 1394 do konektoru s nazvem USB. A nebo nedokaze nasadit konektor presne na ty piny,
kam patri. Vsechny kabely jsou ale udelane tak, aby je bylo mozno nasadit jedinym zpusobem tam,
kam patri.

Ciste po technicke strance se z toho skutecne kourit (ohynek, cmoudik, smradecek) jen v pripade,
ze dojde ke zkratu, coz se skutecne kusem dratu vedoucim do dalsiho konektoru dela tezko, spojit
5V s necim jinym chce uz kus sikovnosti (napr. ohnout pin pri nasazovani konektoru).

Samotny USB 2.0 kabel spatne dat nejde, je to 2x5 pin s jednim pinem zaslepenym aby ho nebylo
mozne dat obracene (bohuzel 1394 je 2x5 pin bez zaslepeneho pinu tak je ho tam mozne nasadit,
nicmene FireWire uz temer nikde nenajdeme, tedy nebezpeci je male).

Napajeni spatne dat nejde - ani molex, ani sata, ani napajeni desky, ani pridavne napajeni cpu ani
pridavne napajeni graficke karty. Reset a power switch je nutne zapojit take podle navodu.

Aby bylo vse uplne jasne, jsou v navodu k zakladni desce obrazky a vysvetleni kazdeho kroku.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod drobino » 24 pro 2019 23:59

A ne na firewire jsem spis zapomel uz jsem ho nepuzival tak dlouho ze ani nevim jestli na modernich deskach jeste je. Mozna proto ze ho jen ignoruju? Musim se mrknout. :roll: A ano mas pravdu podle pinout by zapojeni usb do konektoru 1394 mohlo zpusobit problem jelikoz je napajeni 12v pro firewire na pinech gnd konektoru usb, ale jak rikam mam pocit ze ani moc starych desek firewire nemelo co si pamatuju tak jej pouzivalo jen par kamer???

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod petr22 » 25 pro 2019 00:05

Obracene - kabel od FireWire konektoru na skrini strcit do USB konektoru na zakladni desce.

Kabel od USB portu do 1394 portu na desce dat nejde protoze je tam ten zaslepeny pin.

FireWire pouzivaji snad vsechny DV, MiniDV a Digital8 kamery, funguje jako sitova karta,
na FireWire jde pripojit i externi disky a dalsi zarizeni.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod drobino » 25 pro 2019 00:07

To petr22. Jde uz jsem kdysi zazil ze "borec" si odpalil hdd tim ze zapojil molex naopak. Protoze mu to tam neslo tak ho tam narval silou "podle hesla co nejde silou jde hrubou silou"...

Dodatečně přidáno po 22 minutách 12 vteřinách:
Myslim ze to slo i naopak usb na fw ten konektor ma 9 z 10 pinu ale 9 je nc takze ty konektory byly stejne. Tady na 5:28min jde videt za to minimalne slo. https://youtu.be/f1X2Wpwl4dg

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak postavit pc?

Příspěvekod dvorakj » 25 pro 2019 10:56

no v drevnich dobach mi horel kablik od speakeru...90 leta.
tam slo ale mimo molex zapojit snad vsechno vsude. ani nechapu, jak sem to daval dohromady. inet nebyl, s bidou byl manual k desce, kterou jsem vzdy nejak sehnal.

takze s dnesnim mnozstvim informaci a zaznacenim vseho jako pro uplne kreteny, to nemuze slozit fakt jen podprumerny opicak.
ale chce to chtit a trochu snahy a premysleni, treba u BIOSu uz je potreba nejake zkusenosti nebo hodne vule. ale vse jde

molex naopak jsem taky zazil. stalo se to kamaradovi, budiz mu zeme lehka, ktery se se mnou hadal, ze CPU je to velke stribrne a ta placka je podlozka. a to se prosim povazoval za odbornika!


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Postavit PC sám nebo nechat sestavit?
    od lukes8 » 02 dub 2023 19:34 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    692
    od lukes8 Zobrazit poslední příspěvek
    02 dub 2023 20:33

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů