Herní PC, do 30-32K, bez OS

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ExtraHardwareSenior
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod ExtraHardwareSenior » 20 dub 2020 10:58

Zdravím zdejší skupinu.

Jako bývalý moderátor a člen ExtraHardware týmu za doby vedení Mirka Jahody, se musím trošku - i když velmi nerad- ozvat a napsat svůj nedůležitý názor. Zpovzdálí občasně sleduji tuto skupinu a s radostí vždy zjišťuji, jak hezky to tu pořád funguje. Je vidět, že Mirek odvedl dobrou práci, která se předává na další a další pokračovatele toho krásného oboru zvaného hardware.

A není to náhodou, že tento můj post dávám zrovna pod tento příspěvek, protože i já - jako moderátor, jsem ve své zdejší praxi narazil na podobného Anamana, AlesePistulku, apod. Ten člověk se jmenoval Radek Hulán a bylo to ESO ve svém oboru.
Nemohu říci, jestli se váš Anaman zde vydává pod různými jmény a v podstatě to také ani není vůbec důležité, ale rozhodně mne mrzí přístup zdejších moderátorů, u kterých bohužel zjišťuji, že jejich pravda/názor/rada je mnohem důležitější a pravdivější, než názor nějakého nováčka, anonyma nebo zrovna Anamana. A o co je to smutnější, když se do takového člověka potom začne trefovat celá skupina. Toleruji takové jednání od běžných uživatelů, ale od moderátorů je to neprofesionální a nemělo by se to stávat. Kdysi jsem udělal také takovou chybu a vznikla ze závisti, že ten můj Anaman měl vlastně pravdu a já se tak trošku pletl /jednoduše řečeno/.

A dnes, když tady vidím ty příspěvky toho pána/chlapce či Anamana, tak mě to hodně nakoplo a připomnělo mi to mé časy zde na fóru. Pánové, četli jste pořádně jeho příspěvky? Ten chlap má znalosti! Jeho povídání o řadičích Phison není vycucané z prstu a jeho blud. Jeho povídání o důležitosti motherboardu jsou také pravdivá a dají se potvrdit na každém slušném PC webu. Já jsem si jeho příspěvky přečetl pořádně i několikrát - a musím říci, že mají hlavu a patu. Budete se pánové divit, ale v několika případech, které vy celkem neprofesionálně odsuzujete má ten chlap pravdu. Nebudu zde komentovat názory běžných uživatelů fóra, protože na "odborníky" si tady vždy hrálo hodně nezkušených lidiček, ale od Vas jako moderátorů mě to fakt mrzí.

Nechci tu psát esej, jak zase některý z vás moderátorů celkem zbytečně /rozhodně neprofesionálně/ poznamenal na adresu toho pana X. Když už jsem se ale po tolika letech rozhodl se opětovně přihlásit /spíše teda registrovat, protože mé přihlašovací údaje vzal čas/, tak se jako člověk, který s hardwarem začínal v době, kdy někteří z Vás ještě nebyli na světě, také vyjádřím ke zdejšímu problému PCIe 4.0.

Budu stručný.

PCIe 4.0 Rychlé disky NVMe používají rozhraní x4. Jejich reálná propustnost je tedy kolem 4 GB/s jedním směrem. Je tedy jasné, že disky SSD nemohou překonat sekvenční čtení a zápis právě přes těch cca 4GB/s (přesněji je to
3,8 GB/s). Sběrnice PCIe 4.0 tuto hodnotu zdvojnásobuje na přenos 7,7GB/s. To je opravdu rapidní zrychlení! Je jasné, že zatím SSD tyto hodnoty nedosahují, protože jak přesně Anaman uvedl, tak řadič Phison E16 je v podstatě starší a vylepšený Phison E12. Je ale jasné, že budoucnost kompletního zrychlení PC, což považuji za důležité, mnohem důležitější než údaj FPS ve hrách, leží na sběrnici PCIe 4.0. Zdejší zmínka laiků o "přicházejícím" PCIe 5.0 je úsměvným příkladem toho, že nevědí, že papírové uvedení a praxi rozdělují minimálně 2 roky /aspoň v domácí sféře/. To vše ale víte. Nenapsal jsem nic nového.

Chápu, že do PC, kde se člověk dívá na každou korunu doporučíte desku B450. MSI Tomahawk MAX je dobrá. Co mi ale opravdu nesedí - a věřte, že to neděláte sami - je doporučení pro PC sestavu v hodnotě 30000 a více právě motherboardu s B450. Pánové, mám Vás rád, ale to je opravdu pitomost. Nebudu zde opětovně psát proč protože už to bylo několikrát vyřčeno, ale na obhajobu desek s X570, kterých už jsem sestavil mnoho mohu říci jediné. Běžné desky mají 4vrstvé PCB. Ty kvalitnější mají už 6vrstvé PCB a ty, které představují špičku i 8vrstvé PCB. X570 je drahá právě proto, že musí mít díky PCIe 4.0 mnohem kvalitnější PCB než ostatní čipsety! Tenké PCB má pozitivní vliv na cenu, ale negativní na mnoho jiných věcí. To ale samozřejmě víte. Už jenom to, že X570 jsou takto konstruovány je kvalitou vyzdvihuje nad cokoliv jiného. Chápu, že mladíčci, lačnící po maximálním FPS nemohou ocenit kvalitní základní desku, ale proto jste tu VY, jako zkušení moderátoři, a měli byste tuto vaši vědomost účelně zužitkovat. Nad čím většina desek s X570 vyniká je právě to PCB, kvalita napájecí kaskády nebo mimořádně kvalitní elektro součástky. Tolik opovrhované aktivní chlazení je ve skutečnosti nečinné nebo při zátěži ve skříni neslyšitelné. Ne ...neobhajuji zde X570, ale jen Vás žádám o zamyšlení nad skutečností, že vysmívat se někomu, kdo má vlastně tak trochu pravdu, by se zde nemělo. Nehledě na fakt, že když teď stavím PC, tak svým klientům opravdu doporučuji v rámci jejich možností počkat na B550. Argument navyšování ceny s úsměvem přehlédnu.

PCIe 4.0 není zázrak, ale je to další dobrý krok ke zrychlení systému, po kterém tak všichni toužíme. Dnes si někdo staví PC na hry, ale "zitra" ho už může mít na jinou práci - a rychlost navíc bude vždy vítaná. Stejně tak jako každé FPS ve hře. SSD a PCIe 4.0 je jasná volba. PCIe 4.0 a GPU je zatím mimo hru. I když i tady je budoucnost. Hodně se tu předhazuje argument, že než bude tato nová sběrnice aktuální, tak už si lidé budou raději kupovat nový počítač. Nesouhlasím! Je to právě vidět na jakémkoliv diskuzním fóru, kde se lidé za každou cenu snaží své staré miláčky ještě oživit nějakou tou "zázračnou" komponentou. A je to dobře, protože počítač je skládačka. A dobře sestavený počítač člověk může aspoň jednou upgradovat.

Je vidět, že jsem si vzpomněl na svá redaktorská léta a vznikla esej, o kterou nikdo stát nebude. :lolno:
Neberte to zle hoši. Za případné chyby se omlouvám, ale psaní mi už také moc nejde.
Přílohy
20200420_103433.png
20200420_103433.png (33.71 KiB) Zobrazeno 768 x
ExtraHardware.cz Senior

Reklama
Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod Michael850 » 20 dub 2020 11:46

Ale vždy tu kvalitu tu nikdo nepopírá. Tak asi to je třeba zopakovat ještě jednou: on tam dává Ryzen 3600. Ryzen 3600. Na to fakt žádné extra PCB a VRM nepotřebuješ. Nehledě na to, že VRM je srovnatelné třeba i u některých těch modelů i s X570 jako je MSI Gaming Plus, do kterých můžeš dát klidně i Ryzen 3950X, taková MSI B450 Tomahawk to bez OC úplně bez problému utáhne, tak ať se mi prosím nikdo už nesnaží tvrdit, že na procesor se skoro poloviční spotřebou stále potřebuji něco tak extra. Vždyť má 4 fáze, v páru kvalitní low side i high side mosfety, velký pasivní chladič, zvládne dodat bez namáhání hezkých asi 150A, to fakt úplně bohatě stačí, vždyť už tak má rezervu, stačil by i míň jak poloviční proud, není to žádný přímotop. PCIe 4.0 je samozřejmě věc názoru a ať si každý zváží sám, jestli mu to zas ten příplatek stojí, ale žádnou jinou výhodu s tím nedostane kromě šíleně předimenzovaného napájení, které mu je stejně úplně k ničemu. Mít kvalitní desku je sice moc hezká věc, ale takový overkill už je trochu moc.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
ExtraHardwareSenior
nováček
Příspěvky: 2
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod ExtraHardwareSenior » 20 dub 2020 12:10

Michael850: Ne,ne. Vůbec jsi nepochopil o čem jsem psal. Asi moje chyba ve vyjadřování.
ExtraHardware.cz Senior

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2861
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod peta501 » 20 dub 2020 12:39

Souhlasim s jednou veci a to pockat na b550 - pokud chce clovek PCIE 4.0. (A opravdu nechapu, ze s tim amd prichazi po vice jak roce coz je dle myho trestuhodna chyba)...

Jinak pokud clovek ted ma pocit ze vyuzije PCI-E 4.0 at si poridi X570, pokud ne at s prehledem poridi B450 a je klid.
Beztak nez si to clovek uvedomi bude s velkou pravdepodobnosti menit pocitac... pokud clovek vi na co to co chce, muze podle toho volit. (Protoze jsme v dobe kdy by mohli prijit nejaky vyrazneji novejsi a treba i lepsi architektury)

Cpat nekomu X570 jen protoze ma rozpocet neznamena ze ji vyuzije a musi ji bezpodminecne mit.

To co napsal dom tesat do kamene
Naposledy upravil(a) peta501 dne 20 dub 2020 12:48, celkem upraveno 1 x.
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod dom324 » 20 dub 2020 12:44

Vícevrstvé PCB automaticky neznamená lepší desku. Pokud tu desku navrhuje opice, může mít i 11 vrstev a stejně bude na houby. Údaj o počtu vrstev bych tedy bral dost s rezervou, to že má deska 8 vrstev ještě neznamená, že je lepší než deska s 6 vrstvami.

X570 není drahá jen proto, protože PCIe 4.0 má zvýšené nároky na signálovou integritu (ačkoliv to je určitě taky pravda). AMD mělo původně domluvený čipset od ASMedia, ale z nějakého důvodu má ASMedia se svými čipsety obrovské zpoždění (toto je nejspíš i důvod odložení B550 desek). Proto AMD šáhlo po nouzovém řešení - X570 čipset je vyloženě IO čip z Ryzenů 3xxx. Ten čip obsahuje tunu logiky, která v tom čipsetu není vůbec použitá - paměťový řadič, propojovací logika Infinity Fabric.
Výsledek toho všeho je, že X570 čipset má opravdu vysokou cenu (snad 50USD jsem četl, ale to berte hodně s rezervou).
Vysoká cena X570 desek tedy není určena jen tím, že je použito lepší PCB kvůli PCIe 4.0, ale velkou část té vysoké ceny představuje právě samotný čipset - na který připlácíme jen proto, protože si to AMD "neumělo zařídit".

Ohledně PCIe 5.0 - organizace vyvíjející PCIe prohlásila, že po 7 leté mezeře mezi PCIe 3.0 a 4.0 plánuje vydávat nové standardy každé 2 roky. PCIe 5.0 by tu tedy mělo být opravdu brzo (rok/dva, samotná specifikace je už myslím hotová) - ale pravděpodobně ho nejdříve uvidíme v serverech.

Osobně bych to s PCIe 4.0 neviděl tak dramaticky - jistě, na papíru je to opravdu působivé, ale díval jste se na testy z praxe (a tím nemyslím benchmarky sekvenční rychlosti, ale reálná data o rychlosti načítání aplikací/OS a podobně)? Rozdíl mezi 3.0 diskem a 4.0 diskem je na úrovni procent. Pokud najdete nějaký praktický test, kde ten rozdíl bude opravdu aspoň 10-20% (ideálně spíše těch 20%), tak ho tu klidně dejte, rád se na něj podívám a změním svůj názor :) Do té doby nevidím nic špatného na doporučení B450/X470/X370 desky.
Naposledy upravil(a) dom324 dne 20 dub 2020 12:54, celkem upraveno 1 x.

LegendCZ
nováček
Příspěvky: 30
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod LegendCZ » 20 dub 2020 12:50

Pokud mohu tak bych první reagoval na komentář ExtraHardwareSenior ... Kde jsem tady poslal kamaráda protože bohůžel kvůli karantény k němu nemůžu a víc hlav víc ví. Co se prvně stalo bylo kritizování Sestavy která byla úplně v pořádku s tím co potřebuje a rozpočtem který měl, ale jen kritizovat bez toho aby věděl jaké jsou podmínky tu jde lidem hodně lehce jsem si všiml.

Myslím že tady je spousty lidí co má KNOW HOW a zaslouží si respekt. Ale pokud má někdo jiný názor vysvětlím mu to slušně, a normálně. Každý svůj názor mít může, a vidět věci trošku jinak. Pokud se to tady přestává respektovat můžeme si začít říkat soudruzi a převést paletu barev z modro bíle na žluto červenou.

Každopádně k OP ... Počkal bych si po Karanténě pokud PC není potřebný OKAMŽITĚ. Ceny budou nahoře ještě dlouho a moje Grafika už tak stojí o 2jku více, jestli né víc. Pokud to nehoří tak bych to neřešil.

A jinak NECHODIL bych do GIGABYTE ... Značka se neskutečně pohoršila co se týče kvality. Moje Deska přišla s poškozenými Piny na CPU slotu a Grafika Aorus od ní co jsem objednal měl extrémně hlasitý větráček od Startu, byl jsem té značce věrný ale už bych se jich nedotkl ani klackem. A nejsem sám, Reddit Gigabyte je zaplaven negativními zkušenostmi a problémy.

Za mě bych DOPORUČIL VŠEMI DESETI značku MSI, mám a od nich sluchátka a zaklepat, neskutečně spokojený. Pak bych doporučoval i ASUS který jsem slyšel je stále velmi luxusní záležitost.
Intel i9-9900K
MSI MAG Z390 TOMAHAWK - Intel Z390
16GB of RAM, HyperX Predator 32GB (4x8GB) DDR4 3200
MSI RTX 2080 SUPER
Windows 10 PRO

MHolfi
nováček
Příspěvky: 43
Registrován: listopad 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod MHolfi » 20 dub 2020 13:09

Nerad bych, aby moje prosba o pomoc s novým PC narusovala vztahy. Co to teda pro mě znamená, když už mám desku B450 tomahawk max koupenou? Mám tedy v budoucnu upgradovat na B550 nebo B570? udělal jsem chybu nebo řešíte respekt k názorům mezi moderatory? Vyplatí se to do budoucna ?

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod dom324 » 20 dub 2020 13:13

Nech si tu desku, není na ní nic špatného, naopak je to dobrá volba.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod xbs » 20 dub 2020 13:17

OSOBNĚ si myslim, že pro tvý použití takhle naprosto dostačující, do budoucna snad jedině využití pro PCIe 4.0 disk ve prospěch 5xx čipsetu (ale o to u hraní spíš nepude), ob další generaci procáků bude nejspíš nová patice a spíš než že bys v budoucnu pořizoval tak silnou grafárnu, že by narážela na limity PCIe 3.0, bude pravděpodobnější komplet novej setup...

Karl8
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 317
Registrován: únor 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod Karl8 » 20 dub 2020 15:42

ExtraHardwareSenior píše: jako moderátor, jsem ve své zdejší praxi narazil na podobného Anamana, AlesePistulku, apod. Ten člověk se jmenoval Radek Hulán a bylo to ESO ve svém oboru.
Pánové, četli jste pořádně jeho příspěvky? Ten chlap má znalosti!

nejdřív pochval svoje alternativní účty a pak rozjeď to samí, co si valil do teď

ty seš jako templář na křížové výpravě, který se rozhodl přesvědčit zdejší bezvěrce, že PCIE 4 je jediná pravá cesta

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod Michael850 » 20 dub 2020 15:49

No jo, asi bude ještě hodně kreativní :-D.
Jinak příjemnou zábavu při hraní toho 3DMarku, užij si ten 2x vyšší výkon, za takové divadlo si ho jistě zasloužíš. Podívej se na rozbor toho Tomahawku a teprv pak zkus plácat něco o jeho ("ne")kvalitě VRM.

Dodatečně přidáno po 6 minutách 42 vteřinách:
Ještě můžeš doporučit třeba 1kW zdroj, pro GTX 1660 bude tak akorát. A na tu GTX 1660 se určitě bude hodit takové Accelero Extreme IV, protože ten Twin Frozr 7 u MSI Gaming rozhodně nemůže stačit, už to Accelero bude muset být dost na hraně. A při pořizování R9 3950X budeš muset psát do AMD, proč jejich partneři pro ně stále neprodávají dostatečně drahé desky, vždyť i ten nejvyšší top model je šíleně poddimenzovaný. Achjo. Sorry za toto OT, ale už fakt nevím, co na toto napsat, končím tady s tou osobou a jeho PCIe 4... Nemá smysl se pokoušet něco vysvětlovat, je to marné.

Dodatečně přidáno po 24 minutách 20 vteřinách:
LegendCZ píše:A jinak NECHODIL bych do GIGABYTE ... Značka se neskutečně pohoršila co se týče kvality. Moje Deska přišla s poškozenými Piny na CPU slotu a Grafika Aorus od ní co jsem objednal měl extrémně hlasitý větráček od Startu, byl jsem té značce věrný ale už bych se jich nedotkl ani klackem. A nejsem sám, Reddit Gigabyte je zaplaven negativními zkušenostmi a problémy.

Za mě bych DOPORUČIL VŠEMI DESETI značku MSI, mám a od nich sluchátka a zaklepat, neskutečně spokojený. Pak bych doporučoval i ASUS který jsem slyšel je stále velmi luxusní záležitost.
Tady toto můžeš mít ale u každého výrobce, spíš jen smůla na kus. Věř, že je spousta lidí, co takhle nadává zase na MSI. Je to jen bezvýznamné kydání hnoje. Rozhodovat se podle výrobce je ta největší chyba, co můžeš udělat, úplně každý má už za sebou různé přešlapy a jednotlivé modely je třeba posuzovat individuálně, ne podle sympatie ke značce, rozhodují pak za tebe jen tvé emoce, což je špatně. A různé škraloupy se dají najít opravdu na všechny, takže pak bys nevybral nikdy nic.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

LegendCZ
nováček
Příspěvky: 30
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC, do 30-32K, bez OS

Příspěvekod LegendCZ » 20 dub 2020 20:37

Právě proto jsem zmínil mou zkušenost na internetu, být jako jediný člověk co to má zatímco bych viděl chválu budiž, ale už z pohledu reklamace vidím více stížností a nadávek na Gigabyte, jak jsi říkal každá zkušenost je jiná, je to jen mé doporučení nic víc.
Intel i9-9900K
MSI MAG Z390 TOMAHAWK - Intel Z390
16GB of RAM, HyperX Predator 32GB (4x8GB) DDR4 3200
MSI RTX 2080 SUPER
Windows 10 PRO


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Herní pc - 28 000
    od Yasei » 15 srp 2023 17:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1608
    od Yasei Zobrazit poslední příspěvek
    21 srp 2023 14:42
  • Herní PC 30k
    od metropolisCZ » 21 srp 2023 11:47 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    35
    2806
    od metropolisCZ Zobrazit poslední příspěvek
    27 srp 2023 13:40
  • Herni PC do 40 000/45 000
    od Gocoo » 24 zář 2023 22:22 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1220
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    25 zář 2023 13:38
  • Herní PC do 32k
    od Many Blessings » 07 lis 2023 21:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    571
    od newwes Zobrazit poslední příspěvek
    07 lis 2023 23:02
  • Herní pc do 40k
    od bobek127 » 18 lis 2023 00:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    20
    1901
    od bobek127 Zobrazit poslední příspěvek
    21 lis 2023 20:01

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů