PC pro archicad a photoshop

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Mrcik
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Mrcik » 08 srp 2020 10:24

Zdravím,

prosím poraďte sestavu pro archicad, tzn. především hodně ram a dobrej CPU. Chci PC, který vydrží co nejdéle, řádově třeba 10 let. Není nezbytné, aby všechny součástky měli schopnost dlouhověkosti, protože předpokládám, že PC by se průběžně upgradoval v závislosti na potřebě vyššího výkonu, množství paměti apod. Z toho dedukuji, že šetřit bych neměl na desce, zdroji a krabici. Bohužel se mi však nepodařilo při pohledu na nabídky eschopů a četbě recenzí rozklíčovat životnost součástek.
Když to tedy schrnu, chci fakt kvalitní desku, zdoj a krabici, ostatní součástky v dobrém poměru cena výkon. Finanční strop nastavený nemám, chci aby to celé prostě dávalo smysl.

Předem děkuji za rady

Reklama
Uživatelský avatar
finwe
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 779
Registrován: prosinec 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod finwe » 08 srp 2020 11:23

https://www.czc.cz/264588,291439,293118 ... 01490/kody
56.000 kč

SSD Gigabyte na systém (PCIe 4.0 x4 NVME 1.3), Samsung Pro na data (MLC)
Ve skříni jsou již dva 140mm ventilátory (sám ji mám a je skvělá), plus dva dokoupit, viz košík.
I7-10700K, MSI Z490 Tomahawk, Scythe Mugen 5 rev. B, Corsair RM550x, Crucial Ballistix 3600/Cl16 2x16 GB, Samsung 970 Evo Plus 1 TB, Patriot Viper VPN100 512 GB, MSI GTX 1650 Super Gaming X, Pure Base 500DX, FIIO K5 Pro, Edifier R1700BT, Samsung U28R550, HyperX Alloy Origins, Razer DeathAdder, Hifiman HE400SE

Mrcik
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Mrcik » 08 srp 2020 11:44

Prodloužená záruka je fajn, ovšem když komp klekne, práce stojí, takže spolehlivost je důležitější než jistota že mi díl zdarma vymění.
Není náhodou intel svým konzervatismem spolehlivější?

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Grander » 08 srp 2020 12:43

Tak ono by to chtělo kdyžtak i (aspoň) slabší notebook, jako zálohu, kdyby komp náhodou kleknul... :-)

Jinak určitě nebrat RAM 4x16 GB, nýbrž 2x32 GB pro možnost budoucího upgradu na 4x32 GB.

Mrcik
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Mrcik » 08 srp 2020 13:25

Prošel jsem si důkladně ty komponenty a poskládal trochu jinak. Samozřejmě spousta otázek. https://www.czc.cz/1n8ojdkvnugt5ac1o311rd6b06/seznam


G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16GB) DDR4 3600......v čem spočívá výhoda toho, když je v popisku napsáno, že jsou pro Ryzeny? Za podobnou cenu mohu mít třeba Patriot VIPER Steel 64GB (2x32GB) DDR4 3600.....jak moc se projeví na výkonu když bych vzal ram s 5000 mHz na místo klasických třeba těch 3600 mHz?

Ten procák je za ty prachy fakt masakrální!!! Jak je to s životností u AMD? Nikdy jsem nic od AMD neměl. Proč dávat jiný chladič, ten od výrobce nestačí? U Intelu mi stačil box, který jsem vyměnil až po přetaktování, tedy až po pár letech, co se začal PC zadýchávat.

SSD mi stačí jen těch 500Gb, data mám na nasce.

Nějaký typ na levnější grafiku? V mém starém PC mám již asi třetí, podle mě spotřební zboží. Údajně by měli vydržet víc ty profesionální, za ty parchy ale podle mě nemá smysl. Tím spíš když archicad zatím přez GPU neumí renderovat.

Další ventilátory bych asi dokupoval až za chodu, podle teplot.

To Grander:
To je samozřejmě správná úvaha a vlastně to tak i mám. Nicméně mi dělá radost, když kupuji věci které se hned tak nerozbijou. Nehledě na to, že to pak přináší koplikaci v podobě uvýzlého SW klíče v PC.

Uživatelský avatar
finwe
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 779
Registrován: prosinec 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod finwe » 08 srp 2020 13:37

Nenapsal jsi co chceš ve Photoshopu dělat. Pokud jen zpracovávat fotky v rawu, tak ti stačí i nějaká obyč pasivní grafika k tomu Ryzenu. Ale jestli bys v něm dělal nějaké animace nebo 3D modely, tam už grafiku využiješ.
Pokud chceš využít procesor naplno, tak to chce nějaký lepší chladič, na ten přibalený zapomeň.
Ještě ti můžu doporučit BQ Shadow Rock 3, je o maličko tišší než Pure Rock 2, zvládne také vyšší TDP, je ale těžší a dražší.
Můj oblíbený CPU chladič je také Scythe Muggen 5 rev. B, nyní za dobrou cenu v Mironetu

https://chlazeni.heureka.cz/scythe-muge ... cmg-5100/#
https://www.hwcooling.net/bequiet-shado ... eni-ticha/
https://www.hwcooling.net/bequiet-pure- ... brou-cenu/
I7-10700K, MSI Z490 Tomahawk, Scythe Mugen 5 rev. B, Corsair RM550x, Crucial Ballistix 3600/Cl16 2x16 GB, Samsung 970 Evo Plus 1 TB, Patriot Viper VPN100 512 GB, MSI GTX 1650 Super Gaming X, Pure Base 500DX, FIIO K5 Pro, Edifier R1700BT, Samsung U28R550, HyperX Alloy Origins, Razer DeathAdder, Hifiman HE400SE

Mrcik
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Mrcik » 08 srp 2020 14:00

Ve photoshopu upravuju pouze rendry. Vlastně ani nepoužívám photoshop ale affinity photo. Zdá se mi hardwerově méně náročnej.
Dle doporučení Grafisowtu je potřeba snad jen ne úplně málo ram.
Můj požadavek je připojení alespoň dvou monitorů. Zatím 2560x1440. Výhledově 4K.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 12 vteřinách:
Co znamená využít CPU naplno? Jako že když mu je teplo, že si stlumuje výkon? Nebo jako že když přetaktuju, tak se bude přehřívat a následně padat?.....přetaktovávat rozhodně nebudu, to až časem, až bude výkon zase zaostávat.
Naposledy upravil(a) Mrcik dne 08 srp 2020 14:24, celkem upraveno 2 x.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod dvorakj » 08 srp 2020 14:08

no divej. grafiku muzes dokoupit vzdy, to neni momentalne dulezite. pamet si dej co nejvyssi frekvenci (min 3600MHz) s co nejnizsi latenci (pri teto frekvenci cl16) a asi je lepsi dat ted 2x32GB. Gskill jsou dobre pameti, taky je mam.
desku bych doporucil Asus, ja osobne se gigabytu VZDY zbavil. ale to je jen osobni preference

Mrcik
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Mrcik » 08 srp 2020 14:23

to dvorakj:
Hlaně ty grafiky nejvíc odcházej....

S tou pamětí jsi mi moc nepomohl, jasně že co největší frekvence, to ale pak nemůže být 32gb a navíc jsou drahý jako sviňa. Nevím jak u AMD a nevím jak současný PC, ale moje zkušenost s taktováním Core 2 Quad je následující:
1) frekvence jde dohnat výkonostně časováním
2) rozumnější je synchronizovat frekvenci ram s frekvencí CPU, čili honba za maximální frekvencí ram je nesmysl
3) taktování ramek je pro fajnšmekry, páč rozdíl ve výkonu je tak malý, že jde o teoretická čísla v benchmarku

Proč Asus? Větší spolehlivost? Lepší výkon? Taktovatelnost? Iracionální preference?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod petr22 » 08 srp 2020 14:29

Na Ryzenu toho moc nenataktujes, presneji receno narust vykonu bude minimalni,
pak uz nezapnes pocitac a budes muset pretaktovani zrusit.

Body 2 a 3:
U Ryzenu je pri taktovani pameti rozdil ve vykonu velky - hlavne mezi zakladni frekvenci 2133 MHz
a uz frekvenci nad 3000 MHz, az desitky procent.

Mrcik
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod Mrcik » 08 srp 2020 15:06

to petr22:
Aha, a jak je na tom s taktovatelností intel? Můj prehistoreckej Core 2 Quad mám přetaktovanej z 3gHz na 3,8gHz.

Dodatečně přidáno po 4 minutách 3 vteřinách:
Porovnávám tedy tyto troje ramky:
5690 kč - G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16GB) DDR4 3600
3488 kč - Team T-FORCE DARK Z alpha 32GB (2x16GB) DDR4 4000
6719 kč - Patriot VIPER Steel 64GB (2x32GB) DDR4 3600

V čem jsou lepší ty G.Skill co mi byly prvně doporučeny ve srovnání těmi levnějšími? Jak velký rozdíl ve výkonu bude mezi 3600 mHz a 4000 mHz?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: PC pro archicad a photoshop

Příspěvekod petr22 » 08 srp 2020 15:33

Intel nema zadny procesor, ktery by se mohl vyrovnat Ryzenu 3900x nebo 3950x a ma smysl
ho kupovat.

Nejvykonnejsi Intel procesor - Intel Core i9-10980XE - se jako jediny vykonove vyrovna
pouze Ryzenu 3900X, nicmene stoji 27.000 Kc, ten asi chtit nebudes.

Intel sice nataktujes, ale pocitej s tim, ze pak bude zrat v plne zatezi pres 200 Wattu, tedy bude
potrebovat skutecne velmi kvalitni zakladni desku a velmi kvalitni chladic.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů