Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Guarana
Level 1
Level 1
Příspěvky: 50
Registrován: leden 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Guarana » 31 srp 2020 04:41

Zdravím všechny při konci prázdnin :)

Jelikož nový školní rok je za dveřmi, rád bych si pořídil malý studentský notebook (VŠ) a velice bych přivítal pomoc při výběru od zkušenějších a znalejších lidech v oboru :)

Mé požadavky jsou:

Velikost: 13" - 14" kvůli snadné přenosnosti, ta je hlavní.

S tím také souvusí prosba o ideálně co nejmenší hmotnost.

Pokud to lze, rád bych zvolil takový, který má dlouhou výdrž na baterii.

Vzhled: pokud možno takový ten matný plastový povrch připomínající sklo, omlouvám se, nevím přesně, jak to popsat. Případně ještě příspěvek upravím a přidám foto/odkaz nebo něco podobného...

Na dalších specifikacích příliš nezáleží. Preferoval bych SSD a USB 3.0, Bluetooth, HDMI, ale nutné to není. Operační systém také rozhodně soućástí být nemusí, od školy získám licenci. Čtečka otisků prsů, pokud se nemýlím, nemá valný význam, jelikoź při krádeži běžným zlodějem (nejpravděpodobnější scénář) nejde až tak o data, ale o zařízení. A čtečtka otisků prstů přefromátování nezabrání. Je má domněnka správná?

Využití: Nenáročné, zejména psaní zápisů apod., internet, možná někdy tvorba prezentací... Hrát na něm neplánuji.

Rozpočet: 15 000 - 20 000 Kč. Říkám si, jestli pro studentský notebook dvacet tisíc Kč není zbytečně moc, ale raději bych, kdyby mi chvíli vydržel. Přesto budu rád, když mi nějaká hodná duše ukáže jeden dražší model. Abych si to mohl porovnat.

Předem děkuji za všechny tipy a mějte se krásně :)

Reklama
Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Donald64 » 31 srp 2020 16:15

Takový kvalitativní základ je ThinkPad E, k tomu IPS displej, 8GB RAM, 256GB SSD a výkonný CPU. Výdrž udávají až 13h.

Levnější varianta je https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-e490?dq=5725713 (kdybys fakt řešil hodně tu váhu, můžeš plotnu i vyndat)

Dražší varianta s o 57% výkonnějším CPU https://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-e590?dq=6091691

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Grander » 31 srp 2020 17:04

Za 20 000 Už by se dal sehnat i (repas) kousek s 16 GB RAM a 500 GB SSD a pochopitelně i FullHD IPS displejem. Rozhodně nebrat model kde bude i klasický HDD, to už do notebooku nepatří a akorát to žere baterku.

14" model je sice dobrý na přenositelnost, ale zapřemýšlej, zda by se ti nehodila i numerická klávesnice, a to už jsou 15,6" modely.

Čtečka prstů být nemusí, ale rozhodně bych si disk zašifroval BitLockerem, data jsou dneska důležitá. K tomu se hodí, aby notebook měl TPM 2.0 čip, takže při zapnutí bys zadával jen heslo do Windows. (bez TPM při zapnutí zadáváš nejdřív heslo BitLockeru, a pak ještě přihlašovací heslo Windows).

Takže asi bych se podíval po nějakém repasu Lenovo ThinkPad řady T, případně Dell Latitude E.

Donald64
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2435
Registrován: říjen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Donald64 » 31 srp 2020 17:14

Jenže problém těhlech repasů je, že ty počítače prostě žerou a na baterku to tolik nevydrží.

Nebrat model, kde je i plotna? Proč jako? Však lze vyndat, dát do krabičky a používat jako exterák.

15,6" je nesmysl, sám jsem ho přenášel a přenáším a je to podle mě dost nepraktické.

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Grander » 31 srp 2020 17:58

Plotnu nebrat, protože to bude žrout baterky a další zdroj tepla, navíc to bude zbytečně pomalé, radši větší SSD. Plotna v notebooku už je prostě za zenitem, něco jako DVD. Jako jo, vyndat a používat jako exterák jde, ale to už se dá rovnou koupit model bez ní.
15,6" je právě otázka, co bude výhodnější - zda lepší ergonomie s numerickou klávesnici vyváží lehčí diskomfort při přenášení. To by měl asi posoudit autor.

Guarana
Level 1
Level 1
Příspěvky: 50
Registrován: leden 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Guarana » 09 zář 2020 18:53

Tak děkuji všem za odpovědi :)

Všechno jsem si prošel a prohlédl a i po vyzkoušení na prodejně jsem dospěl k tomu, že dotyková obrazovka mi poslouží nejlépe.

Proto jsem si vybral:

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-flex ... 0.htm?o=11

Co mě ale překvapilo, v jiném obchodě jsem jej nenašel (abych se podíval i po levnější nabídce). Není nějaký rozdíl v označení? Nebo nemá někdo ještě, než jej koupím, tip na srovnatelný model, který by byl případně ještě lepší?

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod dvorakj » 09 zář 2020 21:37

a tohle ti kdo prosimte poradil?

Guarana
Level 1
Level 1
Příspěvky: 50
Registrován: leden 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod Guarana » 13 zář 2020 19:11

dvorakj píše:a tohle ti kdo prosimte poradil?

Na jiném fóru. Ale snad to nevadí (sbírám více názorů). Proč, je s ním něco v nepořádku :)? Zdá se, že bude sloužit dobře a má i dobré recenze.

Abych poskytl i zpětnou vazbu ohledně ceny. Nakonec jsem objednal zde (mírně horší specifikace mi nevadí). Měl by to být spolehlivý prodejce a v ceně je i pěkný batoh:

https://www.smarty.cz/Lenovo-Flex-5-14A ... dry-p58754

Stylus (kompatibilní) jsem objevil za dobré peníze zde:

https://www.softcom.cz/eshop/lenovo-act ... 20954.html

Zatím mám objednáno, pak dám vědět, jak jsem spokojen. Zatím ještě jednou děkuji za všechny tipy.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Notebook pro studenta do 20 000 Kč

Příspěvekod dvorakj » 13 zář 2020 20:47

za chvili se ti ten pant urve a bude klid. tohle preklapeci zarizeni nema vubec zadny prinos, vubec me nenapada, k cemu by to mohlo byt dobre. Mimo toho, ze to prodrazuje ten notebook.

edit: tak ten druhy uz neni preklopitelny, tak aspon neco


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Notebook 2v1
    od lokhy » 25 kvě 2023 19:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    637
    od lokhy Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 19:40
  • Notebook do 10.000
    od klimA. » 31 črc 2023 14:30 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1384
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 srp 2023 15:32
  • Notebook ± 25 000 Kč
    od Bulhy » 23 srp 2023 17:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1456
    od Bulhy Zobrazit poslední příspěvek
    27 srp 2023 16:22
  • Notebook max. 13k
    od Kijar » 11 úno 2024 13:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    593
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 14:05
  • Notebook 10-15k
    od Kvp2 » 19 dub 2024 10:16 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1626
    od Kvp2 Zobrazit poslední příspěvek
    22 dub 2024 15:36

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů