nové PC do konce roku 30~50k

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Baset
Level 1
Level 1
Příspěvky: 56
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod Baset » 19 říj 2020 23:00

Zdravím všechny přítomné.

Potřeboval bych poradit s novým počítačem který bych si po spoustě let postavil aby mi zase chvilku vydržel. Vzhledem k tomu, že poslední jsem skládal snad někdy před 7 lety tak jsem trochu mimo v přehledu co se týká kompatibilit a toho co zrovna letí v poměru cena/výkon a hlavně jak poznat kde je zakopaný pes u jednotlivých komponent. Tím chci říct, že už nepoznám, že tento model komponentu je za určité prachy nesmysl na rozdíl od podobného se skoro stejnou cenou.

Cenovka je v rozsahu 30 - 50 tisíc vzhledem k tomu že chápu že je to vždy o tom "ale když přidáš ještě 2k tak tohle lepší a ještě 1k tak tohle .... " - je to o tom že mám nachystáno těch 30k s tím, že když budou silné argumenty např výkon/zastarání tak jsem ochoten jít i výš ... rád bych se pohyboval směrem ke kvalitě a výkonu (tzn vyšší střední až vyšší class) teda jestli nejsem úplně mimo. :D ... Nechci úplně rozhazovat a jít cestou "chci to nejlepší", ale také se chci vyhnout silným kompromisům ve výběru.

Mělo by se jednat o "herní PC" s tím, že předpokládám že by měl v pohodě již zvládat pracovní činnosti s CAD programy.

Zde první rychlý nástřel toho co jsem zatím poskládal :
https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=77656C6B6A68677E4

Procesor je přesně ten případ kdy bych potřeboval radu jestli je se vyplatí jít do nových modelů nyní představených nebo jít do osvědčených starších generací v nejvyšší konfiguraci.
Stejně tak vím že se mají představit nové grafiky kde očekávám také případnou změnu.

Snad z toho zatím nevyplývá, že jsem úplný kkt 8) :lol: a zcela mimo mísu. Již mám zkušenosti s tím, že si raději počkám a nechám si natlouct do hlavy rady a zkušenosti někoho kdo se v oboru pohybuje a orientuje než později litovat, že pod touhou mít rychle něco super nového, tak pak žít s kompromisy.

Předem díky za rady a případně debatu která mi umožní se zase trochu lépe vyznat v PC světě :thumbup: :clap:

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod xbs » 20 říj 2020 05:11

dyš do konce roku, tak zbytečný řešit teď vzhledem k přicházejícim novejm Ryzenům a grafárnám...

D4nn13l
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: září 15
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod D4nn13l » 20 říj 2020 08:12

xbs píše:dyš do konce roku, tak zbytečný řešit teď vzhledem k přicházejícim novejm Ryzenům a grafárnám...


Absolutní souhlas. Já jsem updatoval sestavy jen proto, že jsem dostal velmi hezkou nabídku na i9ky a potřeboval jsem jich víc. Nicméně s grafikami čekám na vývoj trhu a také dostupnost. Obecně mi stačí RTX 2080(ti), ale budou-li cenově stále za stejných podmínek včetně bazarových, je lepší volbou 3080.
Na Ryzen jsem moc zvědavý. Intel toho v deváté a desáté generaci tolik revolučního nepředvedl (i když jsem velmi spokojený s takty a teplotami), tak uvidíme s čím se vytasí AMD.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod petr22 » 20 říj 2020 08:28

Intel nic revolucniho nepredvede az do roku 2023, stavajici i9 je uz temer za hranicemi
14nm procesu a spotreba a teploty v plne zatezi tomu odpovidaji.

Na ZEN3 se urcite vyplati pockat (je to jen 14 dnu), ty prvni 4 modely co jdou do prodeje odpovidaji
tomu co je pozadovano. Problem je pochopitelne s grafickou kartou, Geforce 3080 je tezka podpultovka
a bez znamosti se aktualne sehnat neda. Nicmene by to chtelo edici s 20 GB VRAM, ktera bude v prodeji
az v lednu (v prodeji - a mozna i skladem :-) ).

To AiO vodni chlazeni je zbytecne vyhazovani penez - kvalitni vzduchovy chladic je tissi, chladi stejne
a je spolehlivejsi.

V navrhovane sestave chybi napr. zdroj.

Uživatelský avatar
Baset
Level 1
Level 1
Příspěvky: 56
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod Baset » 20 říj 2020 20:38

No jo na zdroj jsem úplně zapomněl ... předpokládám, že to bude chtít min 630W nebo lépe už asi 750W ne???

a Který chladič bzduchový by teda byl vhodnější .... měl jsem za to, že voda je z principu právě tišší, ale je fakt, že tomuto jsem zatím nevěnoval moc pozornosti.

No a uvidím teda co bude až jak AMD představí novinky ...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod petr22 » 20 říj 2020 20:42

Ja mam na vsem Noctuu D15, neni nejlevnejsi, Ryzen 3600 (tzn nejakych 100W) uchladi
na 15% otacky (mene nejde) na 69-71 stupnu. Neni to slyset.

U vodniho chlazeni huci pumpa a to neustale.

AMD uz novinky prestavilo, nekdy 5 listopadu zacne prodavat 4 prvni modely, ale to uz vidis
ve svem seznamu na Alze.

Grafika od AMD asi nebude vykonnejsi nez Geforce 3080, ale muze mit jednu velkou vyhodu,
kdyz pujde koupit a Geforce ne.

Uživatelský avatar
Baset
Level 1
Level 1
Příspěvky: 56
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod Baset » 21 říj 2020 22:15

No co se týká grafiky tak zase za každou cenu nepotřebuji o pár % výkonnější grafiku současnosti ale asi bude záležet opravdu na dostupnosti vs cena.

A jen bych se ještě rád zeptal na info ohledně patice procesoru AMD ... nějak jsem narazil na informace, že současná patice AM4 bude použitá pouze pro tyto nové Ryzeny co se začnou prodávat ale v dalších modelech už bude použito něco nového. Nevím právě jestli to takto chápu správně a kdybych chtěl případně za dva roku přejít na nový procesor tak bych musel měnit i desku??? Nebo to mám celý pomotaný?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53614
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod petr22 » 21 říj 2020 22:53

Je to tak, bude treba menit desku, jenze to u Intelu take, ted ma socket 1200 a bude mit 1700.

Uživatelský avatar
Baset
Level 1
Level 1
Příspěvky: 56
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod Baset » 29 říj 2020 23:57

Tak vím že teprve čekáme až přijde AMD do prodeje jak procáky tak i grafiky ...

nicméně bych si chtěl už připravit variantu pro objednání jak budou k dispozici procesory ...
dostal jsem se nakonec k této sestavě:

https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm?sharelist=77656C6B6A68677E4

Deska : doufám že jsem správně pochopil že chip 570 bude nejlepší viz dále
Procesor : klidně půjdu do dražšího aby vydržel delší dobu když už stejně budu v budoucnu muset měnit i desku, podle ceny uvidím který ale pokud by byla 9 do 20k tak bych šel do něj :idea: i když to jsem asi moc naivní
Grafika : asi nepotřebuji jít do nových Radeonů vzhledem k tomu že ceny budou vysoký a grafika jestli se nepletu půjde později dát lepší (nemusím měnit MB) ... takže až budou finance nebo nebude stačit (nepředpokládám) vyměním za novou ... a samozřejmě pokud je vhodnější nějaká GeForce nechám si poradit zvlášť jestli se třeba hnou ceny ... Důležitý parametr - pro práci potřebuji hladký chod na monitry
RAM : značka a typ OK?
Disk : značka a typ OK?
Zdroj :snad je dostatek výkonu i s rezervou
Bedna :jde mi hlavně tichost a efektivitu chlazení

Celkově nejsem zastánce světýlek a barviček a podobných blbin. Jde mi o výkon a užitnost a také o trvanlivost produktů.
Vím že jsem cenou už dost jinde než jsem začínal, ale byl bych rád abych nemusel za dva roky něco měnit a chvíli mi zase vydržel ... pro představu momentálně stále ještě funguji na cca 7let strém ntb MSI GT70 :geek: - jak pracovně tak i herně.
Dříve jsem byl zaměřen hlavně na hry ale čas mění a většina požívání je pracovní. Proto PC bude hlavně pracovní ale stále si rád zahraji a proto bych rád abych nebyl odkázán jako nyní pouze na Doom na min detaily, WoW, HS, Icewind Dale a další nostalgie a mohl zkusit něco nového ... Ale taky nepotřebuji max detaily a TOP parametry.

Prosím tedy o názor a o rady jak sestavu vyladit ...

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod xbs » 30 říj 2020 09:27

deska s přehledem MSi B550 Tomahawk za poloviční cenu, chladič na procák NH-D15 nebo Dark Rock 4 PRO, bednu ověřenou od FD nebo bQ!, Define S/R6/R7 nebo Pure Base 500/600... jo a RX 5500XT je naprostej nesmysl, jak výkonově, tak cenou 7K, zdroj taky zbytečně předraženej, stačí řada RMx...

Uživatelský avatar
Baset
Level 1
Level 1
Příspěvky: 56
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod Baset » 30 říj 2020 11:09

OK a jakou tu grafiku by jsi teda doporučil?

Chladič jasně zase jsem na něj zapoměl přidán NH-D15, bednu teda dám FD Define R6

zdroj myslíš tenhle: https://www.alza.cz/corsair-rm850x-2018-d5445661.htm ? ... ale to je o 500,- jenom rozdíl?

no a u desky kdybych chtěl aby měla už BT a wifi a víc USB portů?

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: nové PC do konce roku 30~50k

Příspěvekod xbs » 30 říj 2020 11:57

ňákej z novejch Radeonů, ty budou zřejmě dostupnější než nový RTXky... u desky to de řešit přídavnejma kartama...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Upgrade herního PC z roku 2017 - má to smysl ?
    od Margot » 24 kvě 2023 13:52 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    792
    od Margot Zobrazit poslední příspěvek
    29 kvě 2023 14:16
  • Nové PC
    od lucaso84 » 16 pro 2023 08:29 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    725
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    16 pro 2023 17:54
  • Nové pc do 30 000 kč
    od mtc » 09 pro 2023 18:53 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1578
    od mtc Zobrazit poslední příspěvek
    10 pro 2023 17:40
  • nové pc do 20 tis
    od sorykcz » 11 lis 2023 20:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    17
    1897
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    13 lis 2023 18:39
  • Nové PC
    od yaa » 21 úno 2024 18:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    939
    od yaa Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 14:18

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů