Výběr nového routeru

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Carny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 899
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr nového routeru

Příspěvekod Carny » 13 lis 2020 22:21

Ahoj, o routery ani modemy jsem se nikdy nijak nezajímal, chtěl bych koupit nový, protože ten můj začal zlobit. Internet mám řešený tak, že u táty v dolním patře je modem (asi 10 let starý TP-Link) z něhož vede kabel ke mě do horního patra do mého routeru.

1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
TP-LINK 3G/3.75G Wireless Lite N Router (asi tento, vypadá stejně :D https://fccid.io/TE7MR3220/User-Manual/ ... V2-1319591 ) zřejmě už to bude taky starý kus
2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?
WiFi, LAN
3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz?
Ano/nevím
4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
iMac, MacBook, 2x iPhone 11 Pro Max, Nvidia SHIELD TV 2017, Samsung TV, bude Playstation 5
5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
Nevím
6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
Nevím
7. Rychlost internetu dle smlouvy?
Máme od poskytovatele internet zdarma, máme nejvyšší barák ve čtvrti, takže máme jejich anténu přímo na střeše, která pravděpodobně odesílá signál i na ostatní baráky v okolí. Na speedtest.net mám download 25-37 Mbps, jak kdy.

Chtěl bych se hlavně zeptat někoho, kdo tomu rozumí. Ani popravdě nevím, jestli by výměna Routeru, popř. Modemu něčemu pomohla a k čemu je dobré mít drahý modem, až se za tyto otázky na PC HELPU stydím :-D ale opravdu o tom vím kulový. Stačí router za pětikilo, nebo se vyplatí koupit nějakej dražší? Diky moc

Dodatečně přidáno po 26 minutách 12 vteřinách:
Tak nějak předběžně jsem koukal na toto https://www.czc.cz/xiaomi-mi-aiot-route ... gJpH_D_BwE

Ale byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil celou problematiku, popř. doporučil i nějaký modem, který bych dal dolů k tátovi. Jestli to teda něčemu pomůže
MacBook Pro 13 Retina TouchBar 2016
iPhone X 64GB Black
Apple Watch S2 42mm

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2020 22:54

Sice sis přečetl otázky, ale ne celý článek. Je smutné, že někdo obětuje svůj čas proto, aby mohli rádcové co nejlépe poradit, a ten, co chce radu, se na to vyprdne. Ale už to tak bývá... Takže:
1. z tvého dotazu není jasno, co vlastně chceš měnit. Píšeš o routeru, tedy lze předpokládat, že jde o router u tebe nahoře, nicméně odkaz je na 3G modem, ten by měl být u táty dole.
2. Kdyby sis přečetl První a nejdůležitější bod (článek), pak bys nikdy nemohl napsat, že máš připojení WiFi a LAN. Jedná se totiž o to, jak se internet dostává k tobě od poskytovatele. Vzhledem k tomu tplinku a psaní cosi o poskytovateli a stáří odhaduji mobilní internet?
3. Body, kde píšeš nevím - prostuduj si článek. Je v něm dost dobře posáno, oč jde. Nezapomeň si i projít odkazy na recenzované routery, mohly by tě navést.
A pak možná pochopíš i to, proč se vyplatí dražší router.
Nikdy nedoporučuji router pod 2.000,-. Takže pokud je to na tebe moc, klidně si kup něco za pětikilo.
A můžeš si projít i tohle: viewtopic.php?f=41&t=213232
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Carny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 899
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod Carny » 13 lis 2020 23:20

Já popravdě ani žádný článek nečetl, nevěděl jsem o něm. Dotazy jsem zkopíroval z jiného příspěvku. Jdu jej tedy pročíst, díky moc.

Ten odkaz vede na to, co mám zapojené u sebe, tedy předpokládám, že je to router (ostatně to má i v názvu, ale vím o tom prd, jak jsem psal). U táty dole je něco podobného, vypadá to stejně, třeba to i stejné je, ale to už teď nezjistím, zítra napíšu. Ale předpokládám, že táta bude mít modem. Internet se ke mě dostává přes LAN, o mobilní internet nejde.

Každopádně to jdu pročíst, zatím ti děkuji.

Dodatečně přidáno po 8 minutách 21 vteřinách:
Celkově mi jde o to, zda si tím nějak pomůžu, zlepším stabilitu atp. protože oba dva modemy, či routery jsou hrozné vykopávky, tak zda to přinese nějaké zásadní benefity
MacBook Pro 13 Retina TouchBar 2016
iPhone X 64GB Black
Apple Watch S2 42mm

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 433
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod Eldenroot » 14 lis 2020 14:45

Kup si Mikrotik a máš vystaráno :)

https://mikrotik.com/product/hap_ac3

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 15 lis 2020 12:56

Ten mikrotik nemá modem. Takže místo modemu použít nepůjde.
Rozhodni se, co chceš obnovit. Něco vybereme.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Carny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 899
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod Carny » 24 lis 2020 22:00

Obnovím starší téma, omlouvám se, zapomněl jsem na něj. Popíšu to jako naprostý lajk, doufám že mi od ITCrowda nepřistane virtuální facka :-D

Internet máme řešený tak, že máme na střeše nějaké zařízení, které přijímá signál z cca. vzdušnou čárou 700 metrů vzdáleného baráku. Kdokoliv zkušenější asi i řekne, jak se to "zařízení" jmenuje, každopádně já to bohužel nevím. Otec má dole naprostou vykopávku TP-LINK TL-WR543G 54Mbps Wireless Client Router (takže nikoliv modem, jak jsem psal, asi modem nepotřebujeme :-D ) a já mám nahoře toto TP-LINK 3G/3.75G Wireless Lite N Router. Z toho otcovo routeru vede kabel do mého a takto u nás internet funguje.

Jde o to, že rychlost jako taková není špatná, ale jakmile začnu třeba pouštět přes Chromecast YouTube, O2 TV či hraju na Playstationu 4 přes Wi-Fi, mám poměrně dost nestabilní signál. To jediné potřebuji vyřešit. Chytrou domácnost extra neřeším, mám tu jen tři chytré žárovky. Takže to vidím, že nahradit se potřebuje router nahoře u mě, i dole u otce. Akorát vůbec nevím, co bych měl koupit. Otec není náročný uživatel a nebýt mne, má tam tenhle router ještě klidně dalších 20 let, takže jemu tam stačí něco základního, cokoliv bude stejně obrovský upgrade.

Pokud jste mně nepochopili, tak vás chápu. Dement jsem tu rozhodně já protože sítím/routerům/modemům absolutně nerozumím. Díky za odpovědi :)
MacBook Pro 13 Retina TouchBar 2016
iPhone X 64GB Black
Apple Watch S2 42mm

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr nového routeru

Příspěvekod ITCrowd » 25 lis 2020 14:14

Hm. To je stejné, jako bych ti řekl, že jako zkušenější řekneš, co mám v garáži za auto :-)
A jen na vysvětlenou - dement není ten, kdo o věci nic neví. Ale pokud je přesvědčen, že ví, rady zásadně odmítá a prosazuje své teorie, které nemůžou fungovat, pak je asi něco špatně.

Nicméně, vzhledem k popisu, nemám pocit, že nepotřebuješ modem. Teď to zase vypadá tak, že máte připojení na operátora a z modemu od tebe vede kabel dolů....
Přece musíš vědět, komu platíš za internet. Popřípadě, přímo se ho zeptej, jaké zařízení doporučuje.

Já prostě odmítám plácnout jen tak nějaký router bez toho, že bych přesně věděl, co a jak. Jednak ti to nepomůže, pak ho budeš muset vracet a komu za to asi poděkuješ?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém s fungováním internetu, po instalaci terminátoru a nákupu nového routeru
    od Arden » 30 zář 2023 02:37 » v Sítě - hardware
    1
    2884
    od Sigyam Zobrazit poslední příspěvek
    01 říj 2023 09:02
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    823
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Výběr nového ntb
    od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1271
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 bře 2024 08:03
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » 28 bře 2024 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1150
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 15:02
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1513
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 hostů