Vyplatí se těžební karta??

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

tomheer
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod tomheer » 04 črc 2022 23:07

Zdravíčko přátelé. Tak nám konečně klesly ceny grafik, a tak jsem se rozhodl koupit nejakej bazarovej kousek :D . Otázka je ,jak moc vadí že byla grafika používaná na těžení? Mám například možnost koupit gigabyte 1080ti 11gb za 5000, to je za hubičku prostě velkej kauf. Typek ale napsal že na ní těžil za stabilních teplot pod 65⁰C, taková cena docela smrdí. Vím že dlouhodobé težení grafice ubírá výkon, ale taky vím že spousta výrobců mu přikládá až moc velký význam aby lidi odradili od bazarů a vydělali. Samozřejmě bych kupoval pouze kartu u které bych měl možnost ji vyzkoušet, popř. na ní změřit nějaký bench. Jak moc tedy vadí kartám tezeni? Na co si u výběru bazarovek dat ještě pozor? A jak moc může karta vlastně zdegradovat a ztratit výkon?

Dekuju moc za jakoukoliv pomoc :D

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod petr22 » 04 črc 2022 23:13

Tezeni grafice vadi podstatne mene, nez hrani her. Tedy pokud je chlazena a neprehriva se.
Tezari karty obvykle podtaktovaji, aby meli optimalni pomer vykonu a spotreby elektriny.

Tratit vykon karta samozrejmne nemuze, ale stejne jako jakakoliv graficka karta muze kdykoliv
umrit - velice casto na popraskani bezolovnatym cinem pajenych spoju pod grafickym procesorem.
Prave pocet teplotnich cyklu a rozdily teplot je to, co vadi, a co u karty na tezeni je podstatne
lepsi nez u karty pouzivane na hrani. Karta na tezeni bude mit za svuj zivot tech cyklu par, kdezto
karta pouzivana na hrani tisice.

Kdy se to vyplati? Kdyz karta neumre do doby, nez ji vymenis z vlastni vule.

Uživatelský avatar
renek11
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 916
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod renek11 » 05 črc 2022 09:08

tomheer píše:.

Obecně se starý krámy bez záruky nevyplácí, jelikož ti to může zdechnout kdykoliv a máš pak jen drahý těžítko, ale na druhou stranu ti může udělat ještě na dlouho dobrou službu. Asi bych jí před koupí chtěl vidět v akci. Jinak bych raděj připlatil za nějakou současnější v záruce. Ceny jsou teď příznivé.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod Michael850 » 05 črc 2022 09:32

Výkon karty samozřejmě nijak nedegraduje, to je nesmysl, max když máš třeba ucpaný chladič a přehřívá se ti, tak potom může shazovat takty a být pomalejší, ale to neznamená, že je pomalejší jako taková.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod HelFix » 05 črc 2022 10:00

Za mně bych se toho nebál. Když kupuješ starou kartu, tak je to vždycky risk. Záleží jak se k tomu uživatel choval..

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod pcmaker » 05 črc 2022 11:04

Jak bylo řečeno výše. Pokud se k nim majitel choval slušně, nebál bych se toho. Ale je skutečně třeba dobře vybírat a chtít záruky. Já jsem si včera koupil do svého fosilního PC na Aukru starší GTX1060 za 2000,- Kč. Měl jich tam několik a bylo jasné, že jsou z těžby. Byly pěkně nafocené, čisté s původní pečetí, tzn. nikdo se v nich mechanicky nevrtal, což je také důležité (stačí sundat chladič a neštěstí je hotovo). Záruka 14 dní na vyzkoušení, což vám často nedá ani prodejce, který na nich pařil. Navíc bývají většinou, rozebírané, přepastované a nebo naopak zasviněné od prachu.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod drobino » 05 črc 2022 20:14

takže to pcmaker: jakou GTX1060 typ? Osobně jsem opravoval několik desítek GK od těžařů a snad ani o jednu se nikdo nestaral dokud jela, což také dokládá původní plomba. Maximálně ji vyfoukaly když mi ji poslali. Tovární pasta dnes ztvrdne po roce pak je dobré ji vyměnit. Navíc jsem osobně zkoušel že plomby jdou snadno sundat a nasadit zpět aniž by to šlo nějak vizuálně poznat.

To PETR22: tam celkem souhlasím že u nich spoje moc neodchází ale není úplná pravda, že se karty podtaktovávají. Podtaktovávájí se jádra GPU naopak se na maximální výkon taktují VRAM. Které také velmi často u těžebních karet odchází. Někdy popraskají spoje. Je to problém hlavně u levnějších modelů bez chlazení ramek takže volit co njkvalitnější chlazení, ale měl jsem tu s tímto problémem i RTX3070 suprime x,gaming trio. Podle toho co jsem četl poměrně častá výrobní vada RTX karet (nemohu potvrdit ale asi nějaký problém mají).

Co bych rozhodně nebral je VEGA 56 a 64 a radeon 7.

Dodatečně přidáno po 6 minutách 28 vteřinách:
Z druhé strany pokud nebyly zničené jádra tak karty po opravě běží dál celkem bez problémů. Vrátila se mi jen jedna z jinou vadou.

Uživatelský avatar
BL!zZard
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 347
Registrován: červen 13
Bydliště: Hradec Králové
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod BL!zZard » 05 črc 2022 21:39

Také tu nikdo nenapsal tu věc ohledně ventilátorů, těžební karty mají často vyběhané ventilátory, které se točily klidně na 100% 24/7 a odchod nebo hučení může být otázkou času. Kdysi jsem takovou jednu těžebku měl v ruce, do měsíce odešel 1 ventilátor, do 2 měsíců druhý, sice to vyřešil 2x Arctic ventilátor přidělaný stahovacími pásky, ale to nemusí u všech typů karet stačit.
Naposledy upravil(a) BL!zZard dne 05 črc 2022 23:28, celkem upraveno 1 x.
AMD RYZEN 7 7800X3D @ PBO2 + ALF II 240 | ASUS TUF B650-PLUS | GIGABYTE RTX 4080 EAGLE OC 16GB @ 2820/23400MHz | Kingston FURY Beast 32GB @ 6000MHz, CL30 | Kingston KC3000 | Corsair HX1000 | be quiet! PB 500 FX | OLED 240 Hz QHD 27" LG Display
HTC Vive Pro 2
https://www.3dmark.com/3dm/101791536 24983 bodů
https://steamcommunity.com/id/johny66cz/
A6 3.0 BiTDI, 313 koní, 650 Nm, 0-100 za 5,1s

Uživatelský avatar
Cleric
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2424
Registrován: červen 12
Bydliště: Kolín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod Cleric » 05 črc 2022 22:00

Nevím jaká je tvá finanční situace, ale ceny už jsou na přijatelné hranici...... Osobně bych radši bral novou kartu a měl jistotu že mi prodejce v případě problémů vyreklamuje. Což u karty na které bylo těženo může být dost velký problém.
Fractal D. Meshify C TG MB MSI MAG B550 TOMAHAWK CPU AMD Ryzen 5 5600X GPU Radeon Sapphire RX6600 XT RAM G.SKill Aegis 16GB HDD SSD M.2 ADATA XPG Gammix S11 1TB HDD 2 TB PSU Be quiet! 11 550W AOC C24G1 144Hz Mobil Apple iPhone 13Pro 256GB Tablet Samsung Galaxy Tab S7

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod petr22 » 06 črc 2022 00:49

Zaruka je jasna - zadna zaruka neni, pouze na skryte vady, coz se nevztahuje na umrti
po nejake dobe provozu.

Proto se ptam, zda tazatel je ochoten investovat 5000 Kc do 1080 Ti, ktera muze,
ale take nemusi, kdykoliv umrit.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod pcmaker » 06 črc 2022 07:45

Obyč. MSI Armor OCV1. Cívečky trochu pískají, ale musím vlézt pod stůl, sundat bočnici a dát hlavu až ke grafice, abych to slyšel. Nic mimořádného. Až lehne, dám vědět. Domluvíme se na opravě.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9595
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vyplatí se těžební karta??

Příspěvekod Karrex » 06 črc 2022 09:07

Prostě je to o náhodě.

Já kupoval před lety 2 těžební 280X, totožné od jednoho člověka. Jedna odešla měsíc po koupi (v rámce reklamace jsme na tom vydělali, protože už nebyly skladem, tak jsme dostali 290ku) a druhá fungovala ještě mnoho let potom.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů