True Fans mého PC : ) Špatné teploty CPU

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Strakery
Level 2
Level 2
Pohlaví: Muž

True Fans mého PC : ) Špatné teploty CPU

Příspěvekod Strakery » 25 črc 2022 18:49

Čau, mám CPU AMD Ryzen 7 5800X3D a chladičem Noctua NH-D15S chromax.black, který má jen jeden Fan uprostřed chladiče. To se mi zdá málo. U Watch Dogs 2 při max nastavení to fouká na skoro max a to dělá divný zvuk.

Mám 2 - Noctua NF-P14r redux-1500 PWM vepředu.
1 - Noctua NF-P12 redux-1700 PWM vzadu
2 - ARCTIC P12 Slim PWM PST nahoře

Přemýšlel jsem, že ty 2 Noctua NF-P14r redux-1500 PWM dám na ten chladič a snížím jím otáčky a do předu bych koupi 3 nové. Jenže jaký ?

Jediné co kupuji je Noctua. ARCTIC jsem koupil kvůli ceně a má hlučný motor při větších otáčkách. (Mám PC dost blízko a nechci HDMI delší než 2 metry )

Nad čím jsem přemýšlel je :
https://www.alza.cz/akasa-vegas-a36-white-d7166469.htm - 3 v sobě ;) a je to jednoduchá instalace a potom i výměna, ale zase cena 1 499,-Kč a nechci platit jen za nějaký super RGB blikačky, který jsou večer otravný.

https://www.alza.cz/be-quiet-pure-wings ... 748015.htm - Be quiet! a řekl bych, že budou pro tichost :geek: Jenže jen 1000 RPM, takže musí fungovat na max ?

Nebo opět něco od Noctua ?

PC běží prakticky, skoro celý den a potřebuji něco co vydrží + vyšší teploty v bytě

CPU má ve Windows nějakých 40C a Grafika 42C. Při hraní na vyšší FPS a max nastavení, už to jde slyšet, že jsou otáčky hodně vysoko u celého PC.
U hraní je CPU i GPU 66-70C

Sledujcí psy.jpg

Pokud se to někomu nechce číst celý :)

Koupil jsem ARCTIC BioniX P140 a a další chromax pro CPU.

Takže momentálně mám 2 - chromax originál k Noctua NH-D15S , 3 ARCTIC BioniX P140 vepředu , jeden vzadu a jeden nahoře vzadu.

Po poradě :smile: jsem i zlepšil teplotu místnosti. ( nepomohlo. ale mám tu o hodně chladněji :thumbup: )

Při hraní ty 2 chromax, jednou max. I tak max teplota u hry je přes 70. Větrák vzadu běží taky na max.

Mám ve hře limit na 90 FPS. a hra běží na ultra při Full HD , bez limitu je to 260/280 FPS, ale teploty CPU jsou přes 90.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Strakery dne 06 srp 2022 18:33, celkem upraveno 6 x.
Rozumný člověk se přizpůsobuje světu kolem sebe.
Nerozumný se vytrvale snaží přizpůsobovat svět sobě.
Proto veškerý pokrok závisí na nerozumných lidech.

Reklama
Karrex
Master Level 9.5
Master Level 9.5

Re: True Fans mého PC : )

Příspěvekod Karrex » 26 črc 2022 09:28

No a hrál sis s křivkami všech těch ventilátorů? Jestli ne, tak je sniž (případně zvyš otáčky těm v bedně, aby nerušily, ale taky aby se neflákaly) v maximu do přijatelné hlučnosti a sleduj teploty. Můžou se zvýšit o pár stupňů, ale hlučnost bude lepší. Dál si můžeš pohrát s nastavením CPU, snad sis to nenechal vše na Auto?
K CPU bych dokoupil další chromax, jsou ok.

A zkusil bych vypnout(odpojit) přední nahoře skříně, jak se změní teploty.
Funguji už jen přes SZ a Skype. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Strakery
Level 2
Level 2

Příspěvekod Strakery » 26 črc 2022 14:41

Já nemám moc rád to zvyšovaní a snižovaní, frekvence zvuku. ( hlasitostí PC ) Takže fungují staticky kolem 60%. Jediný se řídí podle teploty je GPU a CPU větráky.

Nad 60% je to, už moc hlučný a pokud chci jít pod 40%, tak deska říká, že se budou chovat divně a nedoporučuje to.

newwes
Level 3.5
Level 3.5

Příspěvekod newwes » 26 črc 2022 14:59

Strakery
Level 2
Level 2

Příspěvekod Strakery » 26 črc 2022 15:26

Chápu to vždy tak, že :

Zadní jede na vyšší otáčky - jelikož nejvíc tahá teploty z Case
Vrchní pod CPU je doprovodný k zadnímu a nastavuje se na trochu jíž, ale ne o moc.
Vrchní vpředu - jede na minimální +- otáčky jen, aby táhnul vzduch víc z přední části.
2 přední - třeba 59% ... 3 přední víc chladného vzduchu pro GPU.
GPU nechávám jak si to nastaví výrobce a CPU jede od 50% 40C do 70C = max.

Je to tak ? ( já tohle nikdy řešit nemusel, vždy open case. Pro nejlepší teploty a tichost, ale od doby co máme psa a tolik se mi nechce uklízet, mám case )

Ten článek je o ničem, tam není vysvětleno co znamená 4× (2 + 2) ani kde jsou umístěny.

newwes
Level 3.5
Level 3.5

Příspěvekod newwes » 26 črc 2022 15:42

No nevím, ale vrchní vpředu ti odebírá studený, který ženeš dovnitř předníma, ne? Nechal bych zadní, vrchní zadní a 2 přední odspodu, vše se stejnými otáčkami.

Konec článku, cituji:
Vo výkonnejších počítačoch sú najefektívnejšie štyri ventilátory s rovnovážnym prúdením a nemusíte sa pri nich báť stiahnuť otáčky na minimum. Takmer rovnakú službu odvedie konfigurácia troch ventilátorov vytvárajúca podtlak. V moderných PC zostavách bez grafickej karty a bez platňových diskov predné ventilátory nehrajú dôležitú úlohu a chladeniu napomáhajú iba kozmeticky. Stačia dva zadné, odsávajúce.

Umístění 4x(2+2) je na fotce.

Strakery
Level 2
Level 2

Příspěvekod Strakery » 26 črc 2022 17:33

Ono je problém, že nejhlučnější z celého PC, jsou právě ty 2 Noctua NF-P14r redux-1500 PWM

Když jsou pod 50%, tak to jde, ale nic moc chlazení a nad 55% dělají takovou jakoby ozvěnu v PC. Jelikož mám doma někdy i 35/38C, tak to potřebuji chladit a nemohu si dovolit nějako jako " nemusíte sa pri nich báť stiahnuť otáčky na minimum. " a už vůbec ne mít jen 2 zadní.

Sám vidíš, že ve starý hře mám 70C a to jí zapnu jen na 2 min a vážně jsem si nekupoval 5800X3D s RX 6750 XT, abych musel při full hd, nahazovat střední detaily.

Ale, aby to bylo k tématu, tak potřebuji dát 3 nové dopředu a jeden nebo 2 na CPU ?

Budou tišeji fungovat 120 nebo 140mm ?
Jaký ? Ty ARCTIC BioniX jsou OK ?

Na CPU bych přidal jeden nebo 2 NOCTUA NF-A15 HS-PWM Chromax Black Swap ? Jen nevím co tam znamená to HS a cenovka NOCTUA, není nic levného. (hlavně, který jiný sednou na Noctua NH-D15S ? )

Dodatečně přidáno po 1 hodině 8 minutách 50 vteřinách:
Pokud tam bude Fluid Dynamic Bearing ložisko, kolik to snese prachu ?

Dodatečně přidáno po 1 hodině 59 minutách 17 vteřinách:
Nic jsem se zase nedozvěděl, tak kupuji ty ARCTIC BioniX 140mm 3x . I když ty Fluid nemají v lásce prach a na CPU ten doporučený chromax. Noctua je ověřená kvalita.

Strakery
Level 2
Level 2

Příspěvekod Strakery » 04 srp 2022 11:07

Takže po testech, je tu takový vedro, že ty 3 přední to neuchodí a tlačí dovnitř teplý vzduch. :dontgetit: Co pomohl je ten jeden přidaný pro chladič na CPU. :clap:

ARCTIC BioniX jsou nad 60% hlučnější než NOCTUA :roll:

Nastavil jsem je na nějakých 20% (800 otáček ), možná něco málo dělají. Vypnout úplně nejdou, abych to otestoval.

Možná, že kdybych dal 3 větráky na chladič, jeden dozadu a jeden nahoru, tak udělám líp. GPU, když má 3 větráky, tak předpokládám, že se uchladí sama.

No co, už. Vyhozené peníze, řekl bych. :|

Karrex
Master Level 9.5
Master Level 9.5

Příspěvekod Karrex » 04 srp 2022 11:47

Tak je vedro, ale jedou ti na neslyšný provoz no, to je trochu protichůdný v některých případech :-) .
Tož teď nevím, kde všude je máš. 2 vpředu, jeden vzadu a jeden vzadu nahoře. 2 na CPU, tak bych to udělal já.

Co se týče úplného vypnutí, co to přepnout na DC místo PWM? Nepomůže? Jestli ne, tak otevřít bočnici a vždy jeden vypojit není taky těžký :-) .

Dodatečně přidáno po 1 minutě 40 vteřinách:
Dívám se, že máš místo na 3 vpředu, tak 3 vpředu a zbytek, jak jsem psal.
Funguji už jen přes SZ a Skype. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5

Příspěvekod X » 04 srp 2022 12:24

Strakery píše:Jelikož mám doma někdy i 35/38C, tak to potřebuji chladit

Strašné!

1) i když jsi ze Znojma a máte tam ve dne i v noci vyšší teploty než u nás na Vysočině, něco by s tím šlo dělat. Neznám tvoje dispozice, takže jen všeobecné rady:

- bytelné okna, tedy novější například plastové
- aspoň vnitřní žaluzie a zatahovat či obracet proti sluníčku po čas expozice
- neotvírat okna přes den, respektive jen když je nižší teplota venku než uvnitř (teploměr ven a dovnitř)
- otvírat okna dokořán celou noc (po část kdy je teplota nižší venku), pořídit tmavé sklolaminátové sítě do okna proti hmyzu (jsou naprosto průhledné zevnitř)
- koupit pořádný stojanový ventilátor minimálně 60 W a nechat foukat na nejvyšší otáčky z okna (60 W) celou noc, já mám někdy k ránu i 15°C, když se ráno zavře skočí teplota skoro okamžitě o 2 - 3°C výš.
- minimalizovat svícení jen na nutné a pořídit LED, lze sehnat i výkonné takže nemusíš s LED trpět tmou, například obdoba klasické 150 W žere v LED variantě jen 20 W, 100 W jen 14 W, omezit (minimalizovat) výrobu tepla v pokoji el. přístroji, například i člověk je jako 100 W zdroj
- pokud to jde, vyhodit case z pokoje a mít v něm jen periferie, kabely protáhnout zdí a zacpat zbývající otvor (trubku atd.)

2) case:

- nejvýkonnější ventilátory do PC jsou Noctua průmyslové, i na nižší otáčky mají vyšší výkon než běžné od Noctui a asi do 1 500 ot./m jsou i poměrné tiché, já je mám na 1 000 ot./m., na 3 000 ot./m jsou slyšet i dolů pod patro (mám citlivější sluch než většina)
- čím větší case, tím lépe se chladí, já mám obrovskou BigTower Chieftec, při nejextrémnější zátěži mi teplota na procesoru (Intel i-7 6700K) neleze přes 43°C při asi 20°C teplotě místnosti case, jinak mám teplotu téměř stejnou jako je teplota vzduchu

Strakery
Level 2
Level 2

Příspěvekod Strakery » 04 srp 2022 23:11

To jsou super rady, :thumbup: ale bydlím v paneláku a u střechy, tady jak se rozpálí střecha. Nepomůže ani svěcena voda a je tu teplo, jak v pekle.

Taky je 30 i přes noc a to jsou všechny okna otevřený. Přes den je tu 35/38

Plastové okna máme. Mám i kinové závěsy, který tlumí zvuk a nepustí světlo, ale je to prd platný. Navíc jsem upír, abych tu byl pořád ve tmě :D

Mám zapnutý obrovský větrák, jak se vrtá do stropu (nevím jak se tomu říká ) :-) a pak tu běží i klasický malý.

vyhodit case z pokoje, by bylo super, ale beton fakt na skrz neprovrtám a dát ho do přecíně nebo komory, bude špatný nápad. Navíc ty dlouhý HDMI, dělají bordel v obraze.

Noctua průmyslové o tom jsem uvažoval, ale nebyl jsem si jistý, zda to nebude dělat bordel večer.

Ale, už je to trochu lepší, nastavil jsem manuální hodnoty v biosu, místo Auto a mám Idle 40/45 a v náročné hře na CPU 68. Jen při načítání ve hře to občas vyskočí na 80. Možná, že AMD Ryzen 7 5800X3D, už chce vodík.

X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5

Příspěvekod X » 05 srp 2022 16:48

Mám pokoj v rodinném domě (1. patro, Áčková střecha, podkroví je po stranách pokoje na půdičkách - kde mám na jihu i case - nad svým pokojem je střecha výš, prakticky ještě další patro s půdou) u střechy, nyní u monitoru mám v 15:10 hod (SEČ) 24,8°C, na druhé straně pokoje je o 1°C méně. Stropní ventilátor je velmi dobré řešení, ale jen pro snesitelnost (vánek) v pokoji, teplotu nesníží. Stojanový ventilátor přes celou noc asi 1 m od okna namířený ven je další level (min. 60 W), můžeš mít pokoj klidně zavřený a bude tam děsný průvan, jen otevřené okno to nezajistí. Vytlačený vzduch částí okna zajistí masivní příval studenějšího vzduchu zvenku, k ránu se budeš klepat zimou. Vyrovná se to otevřenému oknu o patro níž a otevřenému oknu / dveřím (u mně z přízemí do 1. patra na terasu), teplý vzduch stoupá a zajistí stejný průvan jako ventilátor z okna - to je ale u tebe nepoužitelné. V přízemí nyní mám 23,5°C.

Někdy všechny otevřená okna nedělají dobrotu (ruší se navzájem, je potřeba vyzkoušet), leckdy stačí nejvzdálenější okno. Nyní mám v 1. patře venku 33,1°C, max (na slunci) bylo 46,8°C (východ). Dole v přízemí na jihu venku nyní 33,5°C, max 50,1°C - na západě 31,1°C, max 31,4°C a to jsou stromy téměř k oknu a ve stínu je tam běžně o 5 až 7°C méně.

Case vyrobí dost tepla, aspoň za dveře bych ji vyhodil, chodba nevadí, já mám třeba uzamykatelnou.

Noctua průmyslové jsou vynikající - rozhodně doporučuji, téměř na úrovni středních vodních chlazení, v zimě při startu a sníženém taktu mám na procesoru chvíli i 8°C, na půdičkách přímo v podkroví je prostě v zimě kosa a v létě parno (nyní asi 28 možná i 35°C), ale že v létě přes půdu větrám z přízemí na terasu tak je to lepší než kdysi, když jsem nechával na půdičkách otevřené okna a zajistil trochu průvan, ale zase se tam vecpalo i teplo. Musíš prostě zkoušet a experimentovat, jako já. Tím stojanovým ventilátorem s min 60 W přes noc si hodně pomůžeš, jde sehnat přes e-shop Lídlu a má plno funkcí, 6 rychlostí a dálkový ovladač, přímo v obchodech Lídlu není (nyní tam není vidět, nejspíš vyprodané). Já už pokukuji po silnější variantě: https://www.unihobby.cz/ventilator-stoj ... 45-cm-100w

Jo a rozhodně když obrátíš šikmo vzhůru (proti slunci) žaluzie, tak odrážíš paprsky a světlo máš také, je to dokonce vhodnější způsob než zatažený, protože je slunce nahoře a paprsky trochu projdou (a s tím i teplo).

• Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nabízím tvorbu webových stránek - Rozšíření mého portfolia
    od HelFix » 05 črc 2022 13:25 » v Poptávka po práci
    1
    683
    od d1amond
    02 srp 2022 17:35
  • Teploty
    od prelect » 15 lis 2021 01:32 » v Problémy s hardwarem