Herní PC a monitor do 40k

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Strakery
Level 3
Level 3
Příspěvky: 449
Registrován: leden 22
Bydliště: Žiji ve městě vína a okurek. :)
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Strakery » 09 říj 2022 01:01

Vy furt o nějakým výkonu, já běžně mám Lock na 60FPS a víc nepotřebuji. Chci hrát hry a ne aby pořád sledoval nějaký čísla. Pro mě je to nepochopitelný na co lidi potřebují v Single Player hře víc jak 60. U MP bych to pochopil, ale čemu to pomůže v příběhu hře

3090Ti a máš 40-45 fps ? Co to je za nesmysl. Já se svojí 3060 TI mám 40 při ultra s RT na ultra. S DLSS kvalita mám 60.

GTA to má, že použije reflection msaa a rozmaže ty odlesky, tak aby to nebylo zubatý jako prase. ale u RT jsou v mnohem lepší kvalitě a jak jsem psal RT není jen na odlesky a stiny. Jinak divný příklad, když ta hra byla 10x vylepřena.

Určitě nekupuješ grafiku jen kvůli CP, ale pokud použiješ mod, tak RT máš všude a pokud se rozjede i Path Tracing a Nvidia Remix. Tak bude RT ve více hrách, jako to má třeba teď Doom nebo Queke, Portál. Všechny hry co poběží na UE5 budou mít RT, jen oni tomu říkají Lumen. Ale jak kdo chce, nebudu z toho dělat offtopic.
AMD Ryzen 7 5800X3D MSI RX 6750 XT GAMING X TRIO12G + ASUS TUF 3060 Ti MSI MAG B550 TOMAHAWK Noctua NH-D15S chromax G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz 2x SSD_ Fractal Design ION+ 2 Platinum860W CZC.Gaming Lantern

MSI Gaming Optix MAG301RF (WFHD) + ASUS TUF Gaming VG289Q (4K) + OLED LG.
beyerdynamic DT 770 PRO 250 Ohm + Koss PORTA PRO + QCY T13

Reklama
Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Michael850 » 09 říj 2022 07:06

Ano, to nikdo nepopírá, že s RT máš všechno super a dokážou s tím určitě víc než normálně, jenže já se bavím o stavu, kdy to je vyplé a nemůžeš to použít třeba kvůli výkonu a nevypadá to pak úplně nejlíp.
No lock 60 FPS mám taky, ale mít 3090 Ti, tak chci už od toho teda asi trochu víc než abych měl v bedně totální topení a ve hře stejně furt jen 60 (pořád ten rozdíl znát je, pokud máš aspoň 144 Hz monitor) nebo snad i míň, protože ne každý má zrovna 3090 Ti.
Ono ať si to klidně používají, nemám s tím problém, ale ať se kvůli tomu nemrví i ta kvalita, když to musíš oželet, protože ne každý má možnost si to zapnout, tak nemusí mít z toho pak akorát nějaké rozmazané fleky, jen aby ho to pak donutilo si koupit novou grafiku, protože někomu se pořádně nechce dělat svou práci a do hry dát pořádný odlesky a dělat tak, aby to vypadalo trochu koukatelně i bez toho, když na RT už není výkon.
Až to bude nějaký standard a budou to dobře umět všechny grafiky, tak samozřejmě ať si to pak tak klidně používají, ale do té doby by se na to asi nemělo tak moc spoléhat. Ale co taky čekat od hry "sponsored by Nvidia", v těch to vždycky bude fungovat tak, že buď budeš mít Nvidii a hra bude vypadat normálně a jinak máš smůlu, budeš mít vše rozmazané, protože na lepší kvalitu nebude výkon (je to udělané tak, aby nebyl) a na žádnou možnost mezi si ta hra už nehraje.
Zakončil bych to tak, že se nabízí asi jen několik možností, jak tuto situaci řešit, tak ať si vybere:
1. Buď tu hru jednoduše odmítne hrát, protože se na to nehodlá koukat,
2. Přetrpí nízké detaily a ten RT oželí,
3. Koupí si Nvidii RTX, ať je ten RT použitelný a hra vypadá normálně.
Tak ať si vybere, pokud se mu jinak i tak líbí grafiky od Nvidie, tak nemá problém, já třeba rači upřednostňuji grafiky AMD kvůli lepší efektivitě, takže tady ten marketing Nvidie holt musím trpět a jsem z toho upřímně trochu znechucen, protože jakmile zapnu hru "sponsored by Nvidia", tak najednou vypadají všechny jakdybych je hrál na toastovači.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
falco_dee
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 361
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod falco_dee » 09 říj 2022 09:03

Jasný chápu, já se hádat nechci, jen do toho vkládám svůj pohled. A jen tak btw, jestli ti stačí 60fps tak nejspíš nemáš 144Hz+ monitor. Potom co jsem měl pár let 144Hz monitor, teď 165Hz a jakmile si zvykneš na tu plynulost, tak se ti fakt nechce koukat na 60fps když nemusíš :D
CPU: Ryzen 7 5800X GPU: Sapphire Radeon RX 7900 XTX GAMING 24GB MB: ASUS ROG STRIX B550-F RAM: Kingston Fury Renegade RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" LG UltraGear 34GN850-B

Uživatelský avatar
satik
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3509
Registrován: leden 15
Bydliště: Krkonoše
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod satik » 09 říj 2022 09:17

Přijde mi zbytečný mít RT na psycho preset a DLSS na Quality, když to ještě grafiky úplně nedávaj.
V DLSS Balanced jsem měl v 1440p velkej problém najít rozdíly proti nativu i když jsem si vytípnul jeden obrázek a zvětšil ho.

Jinak ohledně RT - s odleskama se to má tak, že můžeš mít buď
- screen space reflexe - nejsou geometricky správně, nevidíš je, když je objekt třeba za rohem a ani je nevidíš, pokud kamerou sjedeš na místo, kde bys ten odraz měl vidět, ale už nevidíš odrážený objekt, protože zmizel za okrajem obrazovky
- vykreslovat scénu znova pro každej povrch (to má smysl většinou jen pro odrazy na vodní hladině nebo zrcadlo, kde je celej odraz v jedný rovině, jinak by to bylo náročnější než RT)
- cubemapy - většinou nemaj moc velký rozlišení, nejsou geometricky správně a nejsou dynamický - tohle se ve hrách používalo často třeba na odlesk v optice sniperky
- RT, který tohle všechno řeší tím, že funguje fyzikálně správně a jediná nevýhoda je výkon na současných grafikách

Rozdíl ve hrách jako Cyberpunk pak může bejt i prostě tím, že s RTGI teoreticky stačí do scény naházet slunce a světla kde jsou zdroje světla, zatímco bez RTGI musíš házet všude tunu falešných světel a nebo nechat vysoký ambientní světlo (ale pak v podstatě nejde mít nikde ve scéně úplnou tmu), aby třeba v místnostech bez světel nebyla moc tma a pak ještě bez RT zas musíš nějak řešit Ambient occlusion, abys měl stíny třeba kolem nábytku.

Ladit vzhled v takhle velkym světě, aby RT a bezRT verze vypadaly stejně (podobně) by bylo strašně práce navíc.
Naposledy upravil(a) satik dne 09 říj 2022 09:49, celkem upraveno 1 x.
PC: MSI RTX 4090 Suprim X, AMD Ryzen 9 7950x3D, ASUS Crosshair HERO X6670E, 64GB RAM@6000CL30, Fractal Define Torrent, Seasonic PRIME TX 1600W, SSD Seagate Firecuda 530 M2 2TB +
4TB + 4TB SATA Micron 5200 ECO
Periferie: Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG, Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX300, Valve Index

Uživatelský avatar
Strakery
Level 3
Level 3
Příspěvky: 449
Registrován: leden 22
Bydliště: Žiji ve městě vína a okurek. :)
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Strakery » 09 říj 2022 09:43

No ono je to o zvyku. Mám 200Hz monitor a pak hraju na Xboxu, kde hra běží 30 FPS s 60Hz a vypadá to jinak o proti 60+FPS, ale jde to. Není to nic, kvůli čemu bych hru nehrál. Hra je plynulejší a je tam lepší odezva při vice FPS, ale pro mě, nic co bych využil u SP hry. Byli doby kdy hry na xku padali pod 30 a přesto se hrálo. Já třeba hrál na starým PC Batmana kolem 20 FPS, než jsem tam prošel tu jednu jeskyni, tak to trvalo třeba hodinu, přitom je to část na 10 min. Pak mi to přišlo divný, po letech jak ta hra je rychlá. :D Ale chápu, že když člověk dá 35K+ za GPU, tak nechce koukat na 60 FPS. Jenže, to se kupuje, protože chce 4K a tam stejně víc jak 70 FPS nemůže čekat.

Jinak s tím co piše Michael souhlasím, že se zaměřily na kvalitu u RT a bez toho nevypadá odflákle a určitě by se dají udělat hry udělat hezky i bez RT. Podle mě, ale pokud by byla hra hezká bez RT a pak si viděl to srovnání, tak RT bude vypadat vždy líp.
Já jsem si třeba říkal jak pěkná hra je Portal 2, ale pak jsem viděl tohle https://www.youtube.com/watch?v=ZKvlL9dvg88
Prostě dobře osvětlená hra a stiný, dělají ve hře mnohem lepší atmosféru.
I mě donutily koupit Nvidia GPU, právě kvůli RT, ale tak to bylo i třeba S PhysX efekty, kdy to na AMD nefungovalo a kvůli tomu jsem vzal Nvidiu, pak to bohužel mělo asi 10 her a nikdo to nepoužíval. Třeba do batman arkham knight, taky narvali efekty kouře, který na AMD nefunguji dodnes a nebo to jejich nVidia PCSS, hbao+ atd. Tak je to pořád, bez toho bych ty jejich GPU ani nekoupil. S novou generaci AMD Grafik třeba dostaneme plný RT a nebude se to muset řešit.
AMD Ryzen 7 5800X3D MSI RX 6750 XT GAMING X TRIO12G + ASUS TUF 3060 Ti MSI MAG B550 TOMAHAWK Noctua NH-D15S chromax G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz 2x SSD_ Fractal Design ION+ 2 Platinum860W CZC.Gaming Lantern

MSI Gaming Optix MAG301RF (WFHD) + ASUS TUF Gaming VG289Q (4K) + OLED LG.
beyerdynamic DT 770 PRO 250 Ohm + Koss PORTA PRO + QCY T13

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Michael850 » 09 říj 2022 09:54

"Jinak s tím co piše Michael souhlasím, že se zaměřily na kvalitu u RT a bez toho nevypadá odflákle a určitě by se dají udělat hry udělat hezky i bez RT. Podle mě, ale pokud by byla hra hezká bez RT a pak si viděl to srovnání, tak RT bude vypadat vždy líp."
Jo, to je asi všem jasné, ale je to pak už holt prostě o tom, jak už psal satik, že pak máš sice s RT úžasnou kvalitu, ale bez toho už je to na nic a kdyby to bez toho mělo vypadat aspoň dobře, když ne skvěle jako s RT, bylo by to zas plno další práce navíc, na který už není čas.
Prostě vše má své světlé i stinné stránky, bohužel, a tak je to se vším, proto to nemáme tak rádi, protože plno lidí na to prostě ať už z jakéhokoliv důvodu nemá tu speciální grafiku, která to dokáže rozchodit aspoň trochu rozumně, takže když ji pak nemáš, nevypadá to zkrátka příliš dobře, ale když hra nemá RT vůbec, tak to většinou i tak vypadá pořád OK, samozřejmě záleží na vývojářích jak to umí udělat, není to pochopitelně nikdy perfektní, ale rozjede to aspoň každý a furt to nevypadá úplně blbě a stačí na to každému aspoň trochu výkonnější grafika - třeba RDR2 taky nemá RT, ale i tak ty efekty vypadají fantasticky.
No ale samozřejmě chápu, že někdo kdo chce tyto hry třeba hrát a vadilo by mu to, tak si tu RTX grafiku prostě koupí a má klid, nikomu to nerozmlouvám, i když s tím osobně úplně nesouhlasím, no snad se AMD už s RDNA3 opravdu taky víc zaměřilo na ten RT a trochu ten výkon dorovnalo, aby už byl použitelný a už jsme nemuseli řešit, jestli se kvůli tomu vyplatí třeba i připlácet na Nvidii nebo ne a prostě už by sis to mohl dovolit i na AMD, aspoň teda když máš zrovna novou grafiku, vždyť dokonce už i Intel s těmi svými A770 sice bývá normálně výkonově na úrovni RX 6600, ale díky RT překonává klidně i 6700 XT.
Třeba mě furt láká ten Minecraft RTX, to jako musím uznat, hrát si v té hře s tím světlem, kdy si to můžeš poskládat jak chceš zní docela lákavě, ale nějak se mi upřímně nechce tu Nvidii kupovat, tak zatím odolávám, i když už jsem nad ní taky přemýšlel, ale asi zkusím raději počkat na AMD, protože živit ty jejich přímotopy se mi úplně nechce, hlavně mě teď trochu zklamali s tím výkonem, jak je to neuvěřitelně předražený a pořád nechutně topící - třeba ta RTX 4080 12GB zní asi jako špatný vtip, vždyť to už si za tu její MSRP cenu můžu už teď koupit rovnou rači RTX 3080 Ti a nejspíš na tom výkonově budu v podstatě stejně a to si ještě počkám, jestli to nebude v reálu ještě dražší.
Naposledy upravil(a) Michael850 dne 09 říj 2022 10:39, celkem upraveno 4 x.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Alferi
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 661
Registrován: duben 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Alferi » 09 říj 2022 09:55

Vody píše:Ty dva disky jsou kvůli oddělení systému a dat jak píše kolega. :)


Jasně, špatně jsem se vyjádřil. Ten SATA SSD disk jsem mínil jako druhý.

Cemada
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 101
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Cemada » 09 říj 2022 10:37

Tam se dá ušetřit, to je pravda. Ale na úkor rychlosti (rozdíly v řádu pár sekund není asi tak podstatné) a životnosti (to je důležitější).
Ten Samsung má 600TBW, alternativní SATA SSD stejně stojí 1900+.
Jako alternativu bych spíše bral WD SSD Blue SN570 Gen3, M.2 - 1TB, který je o 300,- levnější při zachování životnosti i slušných rychlostech.
Je pak ale otázkou, jestli má smysl to řešit.
Teď jsme na nějakých 34tis bez monitoru, to není špatné.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Michael850 » 09 říj 2022 10:42

No jestli ten SSD dokážeš v herním PC tak utrápit, že ti na to umře, tak ti asi pogratuluji a ten nový SSD ti klidně koupím ze svého ;-). To by mě zajímalo, co na tom TB SSD furt chceš tak přepisovat, že přemýšlíš nad tím, jestli ti 600 TB bude stačit :idea:.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Cemada
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 101
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Cemada » 09 říj 2022 10:55

Utrápit se dá lecos. To, že jde o herní PC neznamená, že se bude málo zapisovat. Radši zainvestuje pár stovek navíc do rychlosti a životnosti, než neopak.
Ale není to moje PC, záleží na Vodym co si tam nacpe.
My tu jen dáváme návrhy :D

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod Michael850 » 09 říj 2022 11:10

To jakože každý den zápíšeš 330GB dat, aby ti za 5 let umřel po konci záruky a tys musel shánět nový :-o? Tak to jo :-).
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
falco_dee
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 361
Registrován: březen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Herní PC a monitor do 40k

Příspěvekod falco_dee » 09 říj 2022 11:12

Myslím si, že běžný člověk nemá skoro šanci dosáhnout na ten limit. Tohle spíše řeší videomakeri/firmy, který pracují se stovkami GB dat denně.
CPU: Ryzen 7 5800X GPU: Sapphire Radeon RX 7900 XTX GAMING 24GB MB: ASUS ROG STRIX B550-F RAM: Kingston Fury Renegade RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL16 PSU: Seasonic Focus (GX-850) - 850W SSD1: Samsung SSD 980 PRO, M.2 - 250GB SSD2: Samsung SSD 980, M.2 - 1TB CASE: Fractal Design Meshify C bílá (okno TG) CPU Cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 Monitor: 34" LG UltraGear 34GN850-B


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Herní PC + monitor (max 40k)
    od Melvidor » 21 úno 2024 10:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    769
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    21 úno 2024 18:33
  • Herní monitor
    od stadli » 23 dub 2023 12:54 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    621
    od stadli Zobrazit poslední příspěvek
    24 dub 2023 15:15
  • Herní sestava do 30 tis. + Monitor 8-10 tis. + OS
    od Vlada47 » 17 bře 2024 20:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    710
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    19 bře 2024 11:41
  • Herní PC 50k - bedna, monitor, bez OS Příloha(y)
    od Tymikes » 05 srp 2023 19:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    1191
    od Tymikes Zobrazit poslední příspěvek
    13 srp 2023 17:08
  • Monitor vs TV
    od green93 » 07 zář 2023 13:42 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1209
    od green93 Zobrazit poslední příspěvek
    07 zář 2023 13:42

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů