Grafická karta na filmy a občasné hraní

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Lukfi
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Grafická karta na filmy a občasné hraní

Příspěvekod Lukfi » 29 pro 2022 22:29

Ahoj,
v sestavě mi umřela grafická karta. Je to už asi dva měsíce zpátky, hraju velice sporadicky, takže mi to zase tolik nechybí. Intel HD Graphics 530 mi ale v některých ohledech nestačí. Jednak nestíhá dekódovat videa s vyšším datovým tokem (nebo to nedělá vůbec a procesor to pak neupočítá, což vyjde nastejno), na některé méně náročné/casual hry nestačí a narazil jsem i na to, že se některé nechtějí vůbec spustit, asi nejsou vůbec kompatibilní s Intel GPU?

Počítač jsem stavěl v roce 2016. Je v něm Core i3-6100 (2c/4t), 16 GB RAM (DDR4 2133 MHz) a původně tam byl Radeon RX 480. Koukal jsem, čím by se dala grafika nahradit. Vzhledem k tomu, že prakticky vůbec nehraju (spíš koukám na seriály), do toho nechci dávat moc peněz. Jasně, je inflace, ale ceny grafických karet mi připadají trochu nestoudné :crazy: Když už bych něco hrál, tak jsou to typicky starší nebo méně náročné 3D hry, co jsem koukal, tak v požadavcích je tam třeba Radeon HD 5870 nebo GeForce GTX 460. RX 480 výkonnostně dostačoval, ale kdyby bylo něco méně žravého a tudíž s tišším chlazením, nezlobil bych se.

Jelikož už nesleduju dění a nemám vůbec přehled (dávno tomu :D ), trochu jsem hledal, abych si nějaký základní rozhled zase udělal a identifikoval několik možností.

  • Pod 5000 Kč se dá koupit Radeon RX 6400 nebo RX 6500 XT, tyhle karty ale mají jen PCIe ×4 a na starších sestavách s PCIe 3.0 výkon trpí. Taky prý nemá hardwarový dekodér AV1, ten by se možná hodil, na moje sledování filmů a seriálů? (Enkodér pro ReLive neřeším, natáčet videa neplánuju.)
  • Alternativa od nVidie ve stejné cenové kategorii je GeForce GTX 1650, ta nevypadá výkonnostně úplně zle, ale je to model z roku 2019?
  • V bazarech bych mohl za 2000 Kč mít Radeon RX 580, GeForce GTX 1060 atd., prostě něco podobně starého a podobně výkonného jako tu RX 480. Ale nevím, jestli to není moc velké riziko. Jako ne, že by mě tam někdo podvedl, ale kolik života těm kartám zbývá, protože moje zkušenost se spolehlivostí/životností grafik za posledních 10 let je extrémně tristní. GeForce GTX 560 – umřela. Radeon HD 6870 (koupený jako náhrada, asi už z bazaru?) – vyměněn a odložen do skříně. Radeon RX 480 – umřel. Radeon HD 6870 – vytažen ze skříně na záskok, vydržel pár měsíců a umřel.
  • Koupit nový procesor s lepší integrovanou grafikou (Core i3 by dostala mamka, která teď má nějaké AMD E-350, hrozný krám). Ryzen 5 5600G vypadá jako docela dobrá volba, ale výkonnostně konkuruje maximálně úplně nejlevnějším grafikám za 2-3 tisíce Kč a je to poněkud výběhový typ. Architektura integrovaného GPU je Vega, zatímco v samostatných kartách už je RDNA od roku 2019, takže se může stát, že za 3 roky skončí podpora v ovladačích.
  • Počkat pár měsíců, až přijde nová generace Ryzenu Rembrandt do desktopu, tam bude GPU už z rodiny RDNA. Bojím se ale, že cena nebude moc příznivá, mimo jiné k tomu budou potřeba DDR5, které nejsou vyloženě levné.

Děkuji za váš čas, pokud jste dočetli až sem, a ocením vaše myšlenky.
Mám koupit samostatnou grafickou kartu (procesor pak můžu upgradovat kdykoliv nezávisle, bez ohledu na iGPU)? Pokud ano, tak kterou? Opomněl jsem nějakou zajímavou možnost? Nebo mi dobře poslouží i integrovaná grafika, na které ostatně posledních pár měsíců jedu a téměř mě to neomezuje?

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Graficka Karta
    od Marop » 12 dub 2024 11:08 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    653
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    12 dub 2024 13:39
  • Grafická karta do 5k
    od dansons » 26 úno 2024 10:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1356
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    04 bře 2024 11:43
  • grafická karta
    od maschke0 » 22 úno 2024 16:46 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    536
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 18:05
  • Grafická karta Příloha(y)
    od Moses » 02 zář 2023 19:22 » v Problémy s hardwarem
    2
    1206
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    02 zář 2023 23:48
  • Nová grafická karta
    od freelanc » 23 dub 2023 11:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    872
    od falco_dee Zobrazit poslední příspěvek
    24 dub 2023 17:09

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů