Nový PC build (mainboard) - můžu jen swapnout disk s OS, nebo fakt musím format a čistou instalaci windows a všeho?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nový PC build (mainboard) - můžu jen swapnout disk s OS, nebo fakt musím format a čistou instalaci windows a všeho?

Příspěvekod TomiDomi » 26 čer 2023 16:10

Dobrý den

Krátce: Musím při změně základní desky OPRAVDU KOMPLET čistě instalovat nově windows a všechny další programy znovu (a tedy ---> format disku, ztráta všech dat, programů, nastavení, ovladačů atd.)? Nebo ne?

Podrobněji:
Mám momentálně Ryzen 1700, AsRock x370 killer SLI (X370 chipset), 2 TB NVME SSD - Kingston (Kingston KC3000 2048GB), GTX 1070, (ramka je fuk, HDD plotny co mam je taky fuk). Mám nainstalované Windows 10 PRO na tom 2TB NVME SSD Kingston. Licence je normal číselný kod (není to žádné OEM vázané na desku).

Plánuji defakto nový build - 5950x CPU (už mám doma), desku na x570 chipsetu (možná ale i B550) - pravděpodobně - Gigabyte X570S UD. GPU plánuju tam dát tu GTX 1070 ze starého buildu (časem - pár měsíců koupím RTX 4090 asi). A především - hodlám do nového buildu dát ten hlavní SSD disk ze starého buildu (s Win 10 PRO) - 2 TB NVME SSD Kingston.

Protože plánuji build s komplet novou deskou, tak se bohužel ASI (?) nevyhnu komplet formátování (smazání) disku a komplet nové čisté instalaci Win 10 (+ všech těch programů co mám momentálně nainstalovaných, nových ovladačů atd.)... Změna RAM, GPU, HDD, i SSD atd. pokud vím windowsům nevadí, a v daných případech není nutný format disku a čistá nová instalace win+programů... BOHUZEL při změně základní desky se uvádí, že complet format disku a čistý reinstal windows JE (?) nutný.

Můj dotaz - je tomu skutečně tak? Skutečně musím udělat format disku (2 TB NVME SSD) a čistě na něj VŠE ZNOVU nainstalovat (windows a všechny programy)- vůbec (VŮBEC (!)) se mi do toho totiž nechce, je to vždycky OTRAVA. Celý systém mám teď komplet nově nainstalovaný (někdy od Února tohoto roku) a představa že to všechno budu muset dělat znovu je pro mě hrůzostrašná (bohužel jsem v únoru ještě nevěděl že budu dělat nový build za pár měsíců, jinak bych samozřejmě počkal...) Chci se tedy zeptat zdali neexistuje - postup, worflow, "workaround", tipy nebo já nevím co, jak se vyhnout komplet formátování disku a prostě ponechat stávající instalaci windows 10 a různých programů a prostě jen "přeinstalovat ovladače" pro novou základní desku...?

Jako např. já nevím - prostě jen dát disk za starého PC do nového a "nějak" jen odinstalovat staré ovladače základní desky, donutit windows použít nějaké jejich základní default ovladače pro desku, restartovat několiákrát a pak nainstalovat ovladače nové základní desky?

Nebo pro mě za mě i re-instalovat nově windows (BEZ formátování disku a ztráty všech ostatních nainstalovaných programů(!)) . Jako někde v předinstalačním nastavení windows "zaškrtnout" možnost - "Ponechat nastavení windows a nainstalované programy" a prostě se windows jen přeinstaluje (přepíše staré ovladače neutral windowsovskými) a já pak prostě jen nainstaluju nové ovladače desky a všechny programy nainstalované co mám zůstanou tak jak jsou a BUDOU FUNGOVAT BEZ problémů...?

Je to možné? Bude to fungovat (sítovou kartu používám integrovanou, takže i ta se bude měnit spolu s deskou, to by mohlo ovlivnit fungování nějakých nainstalovaných programů)...?

Prostě je možnost to NEJAK (ale funkčně - aby to bylo víceméně srovnatelné s čistou novou instalací windows) udělat tak abych nemusel disk formátovat a VSECHNO (windows, ovladače, nastavení různých věcí windows, instalace milionu dalších programů a jejich nastavování) dělat komplet znovu?

Díky

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový PC build (mainboard) - můžu jen swapnout disk s OS, nebo fakt musím format a čistou instalaci windows a všeho?

Příspěvekod petr22 » 26 čer 2023 16:31

Je to pudova zalezitost - budto to pude, nebo nepude.

Prendas disk do noveho pocitace a kdyz Windows nabehnou bez problemu, doinstalujes ovladace
a porad bez problemu tak OK.

Pokud ale Windows s novym hardwaren vubec nenabehnou tak smula, budes muset provest cistou instalaci.

Sanci zle zvysit spustenim Sysprep (soucast Windows) pred vymenou hardware, je to neco jako instalace
Windows od pulky, po dalsim zapnuti probehne detekce hardware.

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový PC build (mainboard) - můžu jen swapnout disk s OS, nebo fakt musím format a čistou instalaci windows a všeho?

Příspěvekod TomiDomi » 26 čer 2023 22:44

O sysprep slyším poprvé, díky podívám se na to.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nový disk (HDD, SSD) do PC, cca 2 000 Kč
    od mandak1 » 20 čer 2023 08:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    840
    od mandak1 Zobrazit poslední příspěvek
    20 čer 2023 09:35
  • Nový Disk
    od Lebedil » 28 říj 2023 08:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    843
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 09:51
  • Nový M.2 disk
    od Rumek23 » 07 dub 2024 16:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1285
    od Rumek23 Zobrazit poslední příspěvek
    08 dub 2024 12:56
  • nenajdeny novy disk
    od lubo007 » 23 říj 2023 22:46 » v Problémy s hardwarem
    2
    822
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    24 říj 2023 07:49
  • Pomoc s instalací Windows Příloha(y)
    od volvo1971 » 02 zář 2023 10:00 » v Windows 11, 10, 8...
    8
    1568
    od martin.100 Zobrazit poslední příspěvek
    02 zář 2023 18:33

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 111 hostů