Pomalé WiFi

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

CernyKocour
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: listopad 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Pomalé WiFi

Příspěvekod CernyKocour » 22 lis 2021 22:40

Ahoj,

v patrovém rodinném domě mám v pokoji (Pokoj-1) v 1. patře WiFi router a NAS.

V tomto pokoji (Pokoj-1) v 1. patře jsem schopen z NAS přetáhnout do notebooku data s rychlostí cca 25MByte/s přes 5GHz WiFi a 8 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi.
V jiném pokoji (Pokoj-2) v 1. patře o pár zdí dále jsem schopen z NAS přetáhnout do notebooku data s rychlostí pouze cca 5,5 MByte/s přes 5GHz WiFi a pouze 5 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi.
V přízemí, takřka pod routerem, jsem schopen z NAS přetáhnout do notebooku data s rychlostí cca 18 MByte/s přes 5GHz WiFi a 6 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi.
Měření výše jsou v MByte/s - měřeno pomocí kopírování cca 2 GB souboru z NAS do notebooku.

Potřeboval bych zlepšit rychlost v Pokoji-2, a ještě lépe v celém domě.

Mám (a) vyměnit WiFi router za nový, (b) zkusit připojit GLAN kabelem další WiFi router jako switch nebo access point v Pokoji-2, nebo (c) udělat něco úplně jiného?

PS: Všiml jsem si, že TP-Link Archer C6 nehodnotíte moc dobře, ale zatím mi problémy nedělal. Jsou s ním problémy i pokud by byl použit jako access point?


1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?

TP-Link Archer C6

2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?

WiFi

3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz? WiFi6 (802.11ax)? Zabezpečení WPA3?

Ano.
2.4 Gz, 5Gz - ano, obojí.
WiFi6, WPA3 - ne.

4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)

AndroidTV (přes WiFi, nemá LAN, v přízemí), 3x notebook (přes WiFi, po celém domě), NAS (přes GLAN - hlavně zálohy, občas pouštění filmů přes SMB), 4 telefony (přes WiFi, po celém domě), tablet (přes WiFi, po celém domě - hlavně YouTube), Raspberry Pi (přes LAN - file system, print server, měření teploty, a další hraní).

5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)

Ne.

6. Požaduješ DLNA, USB port atd?

Ne

7. Rychlost internetu dle smlouvy?

50 MBit/s download, 10 MBit/s upload


Díky za rady.

Reklama
James
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod James » 22 lis 2021 23:32

Předesílám, že nejsem žádný WIFI odborník, ale asi bych to řešil WIFI zesilovačem do problematických místností. Osobně jsem to nikdy neměl možnost použít, ale asi bych to řešil takto

https://www.alza.cz/wifi-extendery/18854593.htm
PC: ASUS ROG Strix G10DK (AMD Ryzen 5 5600x, Nvidia GeForece GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD + 2 TB HDD, Windows 11 PRO CZ)
Mobil: Motorola Moto G9 PRO (6.5'' IPS, OS: Android 10, CHIPSET: Snapdragon 662, FOTO: 48 MPx, 4 GB RAM)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod ITCrowd » 23 lis 2021 08:04

kocour: - Vítej na PC-HELP!
Málokdy se vidí, že by si s dotazem někdo takhle "vyhrál", smekám klobouk a tleskám :clap: :clap: :clap:
"Všiml jsem si, že TP-Link Archer C6 nehodnotíte moc dobře, ale zatím mi problémy nedělal. Jsou s ním problémy i pokud by byl použit jako access point?" - problémy s ním zřejmě máš, jinak by ses tu nedotazoval. Zkus si projít toto téma: viewtopic.php?f=41&t=213232 - dalo to sice hodně práce tazatele přesvědčit, že za málo peněz nebude hodně muziky, ale stálo to za to. Jako AP použít jde.
Ke tvému problému - je možné koupit nový router a případně použít ten tplink jako switch. Jako vhodné kandidáty bych viděl:
https://www.czc.cz/asus-rt-ac66u-b1-ac1 ... 51/produkt - recenze zde: viewtopic.php?f=41&t=185577
https://www.czc.cz/asus-rt-ac68u-v3/307407a/produkt - recenze zde: viewtopic.php?f=117&t=130680
Je i možné ten tplink ponechat a přikoupit AP, v tom případě doporučím: https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-lo ... 49/produkt

James: Je smutné, že tazatel věnoval svůj čas a práci a od tebe dostal to nejhorší doporučení, jaké existuje. Repeater vždy srazí rychlost wifi na polovinu, takže tvé řešení je kontraproduktivní. Tam kde mu to ještě rychle chodí, tam mu to srazíš. A to je ten důvod, proč zde repeatery nedoporučujeme.
Buď tak laskav a nepřispívej do témat, kterým nerozumíš. Je smutné, když si tazatel dokáže potřebné nastudovat a rádoby rádce plácne první blbost, která ho napadne.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

CernyKocour
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: listopad 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod CernyKocour » 23 lis 2021 19:38

Díky za rady.

Asi si pod stromeček koupím ASUS RT-AC66U.

Až ho budu mít, dám vědět, jakou rychlost jsem s ním dosáhl.

CernyKocour
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: listopad 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod CernyKocour » 29 lis 2021 00:44

Odpojil jsem TP-Link Archer C6, zapojil jsem ASUS RT-AC66U a provedl nové měření kopírováním cca 2 GB souboru z NAS do notebooku. Použil jsem stejné kanály, jak na 2,4 GHz tak i 5 GHz. Měření provedeno mezi 22:00 a 24:00.

Výsledky jsou rozporuplné.

V Pokoji-1 v 1. patře (kde je router a NAS) pomocí ASUS: cca 27,5 MByte/s přes 5GHz WiFi a cca 10 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi. Zlepšení. (původní TPLink měření: cca 25MByte/s přes 5GHz WiFi a 8 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi)
V přízemí pomocí ASUS: cca 13,5 MByte/s přes 5GHz WiFi a cca 9 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi. Zlepšení u 2,4 GHz, zhoršení u 5 GHz. (původní TPLink měření: cca 18 MByte/s přes 5GHz WiFi a 6 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi)
V Pokoji-2 v 1. patře pomocí ASUS: cca 2,8 MByte/s přes 5GHz WiFi a cca 4,3 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi. Zhoršení. (původní TPLink měření: cca 5,5 MByte/s přes 5GHz WiFi a pouze 5 MByte/s přes 2,4 GHz WiFi)
PS: Kopírováním z NAS to notebooku při zapojení notebooku kabelem do WiFi routeru lze dosáhnout cca 33 MByte/s. Je to pomalé ale WiFi je bohužel ještě pomalejší.

Začínám uvažovat, že budu muset do Pokoje-2 dotáhnout kábel a dat tam access point. Nechal bych ASUS RT-AC66U v Pokoji-1 jako WiFi router a zapojil bych TP-Link Archer C6 v Pokoji-2 jako access point. Dává to smysl?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod ITCrowd » 29 lis 2021 01:46

Klidně ten asus můžeš vrátit.
Co se týče měření:
- nevím jestli byly podmínky totožné (nepř. mohlo běžet ještě něco dalšího, jiná šíře kanálu atd.)
- NAS jako zdroj dat bude k ničemu, protože více než 33MB/s nedá. Abys něco poznal, chce to stolní PC s gigabitovou síťovkou a ssd diskem.
"Začínám uvažovat, že budu muset do Pokoje-2 dotáhnout kábel a dat tam access point. Nechal bych ASUS RT-AC66U v Pokoji-1 jako WiFi router a zapojil bych TP-Link Archer C6 v Pokoji-2 jako access point. Dává to smysl?" na to jsem odpověděl v prvním příspěvku: "Ke tvému problému - je možné koupit nový router a případně použít ten tplink jako switch." A jak to zapojit ti poradí můj článek v podpisu - router jako switch.
Pokud se ti chce, zkus si zopakovat měření:
- zdroj dat musí na gigabitové síti dát minimálně 100MB/s
- podmínky pro oba routery stejné - tedy stejná místa, stejně připojených zařízení (nejlépe ale žádná)
- a samozřejmě stejné "proti" zařízení (pravděpodobně ntb).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

CernyKocour
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: listopad 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod CernyKocour » 29 lis 2021 08:34

Díky.

Podmínky pro oba routery byly stejné - stejné místo, stejné kanály, zhruba stejný čas měření (noc,žádná zátěž, minimální rušení okolí), stejné počty připojených zařízení. Notebook byl též stejný. Měřeno 3x a brán průměr (výjimka je 5GHz síť v Pokoji-2 - tam pouze 2x - moc pomalé).

"chce to stolní PC s gigabitovou síťovkou a ssd diskem" - zkusím něco takového sehnat a udělat další měření, ale nevím, zda se to podaří.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod ITCrowd » 29 lis 2021 10:25

Ještě něco ke studiu: viewtopic.php?f=8&t=212022
Co můžeš udělat za současného stavu:
- nastav u asusu v pásmu 2,4GHz šíři kanálu na 40 MHz
- nastav u asusu v pásmu 5GHz šíři kanálu na 80 MHz.
Ověř.
Jinak si moc nepomůžeš, ten NAS víc než 33MB/s nedá (to je max i po LAN), takže zvyšování rychlosti wifi kvůli NASu postrádá smysl.
A jako poslední možnost zůstává přechod na WiFi6 (802.11ax) - ty mi v testech dopadají velice dobře, ale musí být kompatibilní se zařízením. Jinak se rychlost ještě zpomalí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

CernyKocour
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: listopad 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod CernyKocour » 03 pro 2021 16:14

Zatím jsem ASUS vrátil a zůstal u TP-Link Archer C6.
Rozhodl jsem se, že natáhnu CAT5E nebo CAT6 drát do Pokoje-2 a dám tam další WiFi access point.
Zkoušel jsem to dle "Router jako switch" a fungovalo to dobře.
Díky za rady.
Toto vlákno lze zavřít.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pomalé WiFi

Příspěvekod ITCrowd » 03 pro 2021 20:03

To musíš sám. Stačí kliknout na zelené zatržítko.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomalé sťahovanie súborov z určitých web stránok
    od Drawethree » 22 črc 2023 16:50 » v Internet a internetové prohlížeče
    3
    2574
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 črc 2023 07:15
  • cloud OneDrive a pomale stahovani balicku zip s fotkama
    od p3v4x » 11 úno 2024 15:57 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    703
    od p3v4x Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 16:44
  • O2 wifi Příloha(y)
    od bilbo02 » 26 kvě 2023 22:47 » v Administrace sítě
    9
    2409
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    30 kvě 2023 22:11
  • Rozšiřovač WiFi
    od bugicek7lpCZ » 27 kvě 2023 15:33 » v Sítě - hardware
    1
    1048
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    29 kvě 2023 08:49
  • USB Adapter WIFI
    od krakenus600 » 06 zář 2023 10:22 » v Sítě - hardware
    6
    2110
    od krakenus600 Zobrazit poslední příspěvek
    06 zář 2023 23:32

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů