Viditelnost NASu v domácí síti

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
TRNX
Level 3
Level 3
Příspěvky: 598
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod TRNX » 19 čer 2018 13:19

To s tím zástupcem je divné, asi budeš mít něco špatně nastaveno v NASu, protože mi to jde v pohodě, viz screen.
Přílohy
prtscr.jpg

Reklama
remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 13:29

Možná dělám já něco blbě. Jakým postupem jsi prosím přidal toho zástupce pod ten počítač? Já jsem zástupce přidával přes "Přidat umístění v síti" a tam to umožňuje přidat jen umístění nějaké sdílené složky NASu "\\NAS\Složka", jakmile dám jen "\\NAS\" bez té složky, tak mne to nepustí dál a vyžaduje to sdílenou složku NASu.
UmisteniVSiti.png

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 19 čer 2018 15:31

remkren píše: proč to nejde přímo, když to ještě před měsícem šlo.
To je normální stav. Věci se mění. Ještě, když jsem byl kluk, bylo Pluto planeta. A nejmenší částice byly elektrony (protony, neutrony). Jestliže mají problém se změnami, dej jim břidlicovou tabulku.
Stejný problém jsem měl se svým úložištěm, když po aktualizaci firmware zmizela síťová podpora systému W98. Taky jsem se s tím musel smířit.
K zástupci - mě na sedmách funguje, takže není důvod, aby nefungoval tobě. Jen s tím rozdílem, že tam mám "\NAS" - tedy bez dalšího lomítka. Abys vyloučil chybu NetBios, o které jsi tak přesvědčen, dej tam pevnou IP adresu NASu.

Dodatečně přidáno po 1 minutě 41 vteřinách:
Pravoklik na plochu, zástupce, do řádku \NAS. Potvrdit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 15:46

Ok, až přijdu domů, tak to vyzkouším a dám vědět. Že funguje to \NAS jenom s jedním lomítkem, tak to mne tedy ani ve snu nenapadlo, já tam vždycky cpal dvě lomítka - zkusím to. To co jsem původně zkoušel, tedy "\\NAS\Sdílená složka" funguje jak s názvem NASu, tak s ip adresou NASu.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 19 čer 2018 15:52

Je to chyba fóra - občas se jedno zpětné lomítko nezobrazí.
Bylo to myšleno tak, že dvě zpětná lomítka, jméno NASu a za ním už nic. Tedy nedávat lomítko za jménem NASu.
"\\NAS", analogicky "\\IPadresa"
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 16:53

Tak jo. Zástupce jde takhle udělat (ip adresou i názvem), díky. Můj problém byl, že jsem se to pokaždé snažil přidat pravým tlačítkem na počítači položkou "Přidat umístění v síti" a tam je vždycky vyžadována sdílená složka a samotný NAS tam nejde zadat. Nikdy mne nenapadlo to dělat jenom přes obyčejného zástupce - moje chyba byla, že jsem předpokládal, že je to všude stejné, že když to nejde zadat takto umístěním v síti, že to nepůjde ani v zástupci ... no biju se do hlavy - nemám předpokládat ale mám to vyzkoušet.

Takže tento "obchvat" mám už vyřešen a až budu mít chvilku, tak ještě prozkoumám tu síť pomocí toho programu cos mi dal odkaz (SoftPerfect Network Scanner), ale jak už jsem psal výše. Nevím co z toho programu mám spustit a jaké výsledky dát k posouzení.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod X » 19 čer 2018 18:53

Alternativy:

Umístění odkazu na NAS do hlavní lišty do zástupce Průzkumníka (kumulace), vyvolání pravým myšítkem:

Obrázek



Vložení do nějakého manažeru ikon / zástupců / odkazů (zde Drag Strip):

Obrázek



Výhody: mít vše při ruce a stejně schované - hlavní lišta i Drag Strip můžou zajíždět za hranu obrazovky, stejným způsobem (jen za hranu Net prohlížeče) mám řešeno menu / hlavičku svého webu (zajíždí zhruba za 25 sekund) ...

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 19 čer 2018 19:03

Podívej se na můj podpis - základní diagnostika wifi. Je tam screen z toho programu. U zařízení, která mají před sebou (+) uvidíš po rozkliknutí, co nabízí do sítě. Tím jednoduše ověříš, k čemu se dá připojit (zda je síťové sdílení v pořádku).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 19 čer 2018 21:31

Takže program bez problémů skenuje prvky v síti (hvězdičky u posledních položek jsou kvůli trial verzi, ale i tyto položky jsou v pořádku) viz obrázek. Nicméně funkce netbiosu v příkazovém řádku pořád hlásí chyby, dnes zase jinou viz obrázek.
netscan.png

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 20 čer 2018 09:25

Tak znovu:
ad 1) net view by měl vypsat minimálně počítač na kterém je spuštěn. Pokud tam skočí sytémová chyba nebude problém v NASu
NetBios očividně funguje, když můžeš připojit síťový disk "net use \\jmenonasu\disk"
Takže přestaň plantat nesmysly o funkcích netbiosu.
To, že ti nefunguje příkaz net (a jeho část) je chyba přímo toho počítače, na kterém to spouštíš.
Řešení:
Pořiď si WinXP. Ty to zobrazí normálně. Víc k tomu nemám co říct.
Pokud tvůj NAS umí NFS, pak si můžeš pořídit linux. A zase se zobrazí normálně.

Nehodlám pátrat po tom, co kdes tam měnil. Zkus třeba vypnout firewall, zkontroluj si host soubor.
Každopádně net view funguje i na počítači, který není připojen do sítě a zobrazí minimálně stroj, ze kterého je spouštěn.
A znovu - síťové názvy přes netscan jsou OK, připojit se lze => netbios OK.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod remkren » 20 čer 2018 10:22

Nejsem síťař a sítím příliš nerozumím. Proto jsem se ptal a tys mi doporučil, ať zkoumám sítě pomocí "SoftPerfect Network Scanner". To jsem podle tvých rad udělal a jako laik nevím jakým způsobem zkoumá sítě tenhle program a jakým řádkový příkaz "net" a jestli používa netbios nebo ne. Proto jsem se ptal. Na funkčnost/nefunkčnost net view jsem se ptal jako součást tohoto vlákna proto, protže jsem myslel, že to s tím souvisí viz:
- Měl jsem protokol samba1 - NAS byl vidět - net view fungovalo.
- Přepnul jsem samba3 - NAS vidět není - net view nefunguje.
Potud to má souvislost s mým původním dotazem. A akceptuji radu, že si mám buď vrátit k XP, pořídit si linux, nebo se na to vykašlat. Nicméně na NAS se za pomoci všech vašich rad dostanu, tak za pomoc děkuju. Pomoc s řešením nefunkčnosti net view budu tedy eventuálně řešit v diskuzi založením jiného dotazu.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Viditelnost NASu v domácí síti

Příspěvekod ITCrowd » 20 čer 2018 11:17

Já fakt nevím... Opakuješ se furt jako pokažená deska...
NetBios: https://cs.wikipedia.org/wiki/NetBIOS
Program ti byl doporučen, protože cokoli co není wokenní (až na výjimky) je lepší a dává relevantní výsledky. V tvém konkrétním případě bylo nutno kvalifikovaně rozhodnout, zda jde o problém sítě, nebo o problém lokálního počítače. A to se stalo.
Co jsi měl, je minulostí, s tím se smiř. Teď to nemáš, problém pravděpodobně aktualizací, což jsi zmínil. Věci se mění, a tom jsem už taky psal. Rozhodlo se, že nebude analogová TV. Řešení - koupit settopbox, nebo novou TV. Nyní bude zrušen standard DVB-T a přejde se na DVB-T2. Řešení - podobné jako v případě jedna. Také se s tím bylo nutno smířit.
Jak vyřešit to, co jsi požadoval, bylo napsáno a vyřešeno.
net view je wokenní příkaz. Na starých systémech byl bez problémů, co s ním provedly desítky nemám tušení a nehodlám se tím zabývat. Doporučení si dostal (firewall, host, můžeš přidat práva). A asi bys měl začít tím, že vyzkoušíš tento příkaz na všech počítačích v síti.
Chceš-li se tím zabývat podrobněji, pak si najdi, jak vlastně desítky spolupracují se sítí, nastuduj si protokoly, napiš do mrkvosoftu. Snad uznáš sám, že neustále něco opakovat někomu, kdo neumí ani vytvořit zástupce, ztrácí smysl.
Můžeš si stáhnout program NetBrute http://www.rawlogic.com/netbrute/ a prozkomat detailně síť pomocí něj. Další program pro detekci sítě s detailním uvedením paketů je WireShark https://www.wireshark.org/ Nicméně, jak se ukázalo, o síťový problém nejde.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1651
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Připojení k síti Eduroam
    od adobereader » 23 kvě 2023 22:30 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1337
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 08:40
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1241
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • v nouzovém režimu se sítí nejde internet
    od DeNNI85 » 08 pro 2023 11:14 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1710
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    11 pro 2023 10:55
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    1297
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: P1X3L a 1 host