ASUS RT-AX82U - Router pro hráče

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 22653
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž

ASUS RT-AX82U - Router pro hráče

Příspěvekod ITCrowd » 05 zář 2020 21:42

ax82u.jpg

Na stole mi přistála další novinka od Asusu na otestování. Tentokrát se jedná o router určený výhradně pro hráče s novým standardem WiFi6 (802.11ax).
V krabici najdete router, "rychlý" manuál, napájecí adaptér a RJ45 kabel.
Hardware routeru: router je osazen 256 MB flash ROM, 512 MB RAM. Srdcem je procesor 64-bitový, tříjádrový Broadcom BCM6750, tepající na frekvenci 1,5 GHz. O WiFi 802.11ax se stará další procesor Broadcom BCM43684. Router disponuje čtyřmi gigabitovými porty LAN, jedním gigabitovým WAN portem, jedním portem USB 3.2 a čtyřmi anténami. Všechny porty jsou umístěny na zadní straně. Vzhledem mi připomíná "velkou helmu" z filmu Spaceballs :-)
- modulace 1024 QAM. (Standard 802.11ac umí "jen" 256 QAM). To přinese zvýšení šířky pásma (rychlost).
- nové zabezpečení WPA3 a samozřejmě starší WPA a WPA2.
zadnistr.jpg


Pokud si nepotrpíte na detailní nasatvení routeru a spokojíte se s průvodcem, postačí se k routeru připojit a do prohlížeče zadat "router.asus.com", nebo přímo IP adresu "192.168.50.1". Zobrází se uvítání průvodce:
uvod.png


Dále už je to jednoduché - router si vyžádá změnu jména a hesla pro přístup k nastavení a taktéž přístupové údaje k wifi. Stejně tak si můžete zvolit standard WiFi6, popřípadě režim mesh. Kladně hodnotím to, že pokud router rozpozná, že existuje novější firmware, automaticky se dotáže na aktualizaci. Pokud vše proběhlo v pořádku, zobrazí se stavová stránka routeru. Zde můžete zkontrolovat wifi, zatížení procesoru a paměti a lze zde nastavit podsvícení routeru.
stav.png


Router disponuje velkou řadou funkcí, že zabývat se všemi by vydalo na několik stran. Tedy snad jen ve zkratce:
Hostovaná síť - zde si můžete vytvořit až šest WiFi sítí pro hosty. Hosté připojení k těmto sítím nemají přístup do vaší sítě, pouze k internetu.
AiProtection - používá produktu TrendMicro k lepšímu zabezpečí routeru. Jednoduše a srozumitelně je zde ukázáno, co byste měli změnit.
AiProtect.png
kontrolazabezp.png

Traffic Analyzer - logování a grafy síťového provozu. Zde můžete třeba objevit největšího "žrouta" proudících dat. Tohle zvládá jak v reálném čase (obrázek), tak i v definované době.
monitor.png

USB port - nabízí hned několik využití: AiDisk (vlastní cloud), Centrum serverů (FTP, DLNA, SAMBA a další), port síťové tiskárny (změní vaši USB tiskárnu na síťovou), 3G/4G dongle (lze využít např. jako záložní spojení v případě výpadku hlavního připojení k internetu), Timt Machine (propracovaná zálohovací nástroj), Download master (můžete využít pro stahování souborů).
VPN - podpora PPTP, OpenVPN a IPSec. Stačí si vybrat.
Firewall - zde můžete nastavit základní vlastnosti, filtrovat URL stránky, klíčová slova a také síťové služby.
Správa - režim provozu (router, AP, repeater, media bridge, AiMesh uzel), přístup do nastavení z WAN portu (chráněno SSL), režim USB portu atd.
Systémový záznam - nastavitelný log.
Síťové nástroje - kromě základních (ping, tracert) zde najdete netstat a WakeOnLAN.
Alexa - pokud vlastníte Alexu, můžete nastavení routeru měnit slovem (např. zapínat, či vypínat WiFi).

Co u jiných routerů nenajdete je možnost nastavení routeru přímo pro hry. Stačí si jen zvolit příslušnou hru:
hry.png


Testování:
Router jsem podrobil základním testům. Na WAN stolní PC SSD disk, na LAN notebook SSD disk, oba 1Gbit ethernet. Jako Flashdisk použit Corsair 64GB, USB 3.0. Vzdálenosti A-1m od routeru, B-6m od routeru jedna železobetonová zeď, C-10m od routeru 3 železobetonové zdi. Testováno v reálných podmínkách v panelákovém bytě. V okolí 35 WiFi sítí, z toho dvě na 5GHz. V notebooku síťová karta 802.11n (300Mbps). WiFi testována na kartě Asus PCE-AC68 https://www.asus.com/cz/Networking/PCEAC68/. Nastavení routeru ponecháno na automatice. Rychlost měřena kopírováním velkého souboru a odečtena z totalcommanderu. Jde tedy o skutečnou reálnou rychlost (Mbps).
rt82urychlost.png

U samby je velká režie, zkusil jsem proto i test FTP. Zde jsem byl velmi příjemně překvapen - odezva je až neuvěřitelně rychlá, přechod mezi adresáři zabere doslova mžik. Rychlost stahování souboru je zřejmě maximální, co lze z mé sítě dostat - 139 MB/s, což je 1112 Mbps! Jako klient jsem použil FileZillu.
FTP.png


Vzhledem k tomu, že se jedná o router pro hráče, zkusil jsem i test odezvy (ping). Odezva je ve hrách prioritní, pokud je velká, můžete být "zabiti" dříve, než vůbec uvidíte nebezpečí. Ping jsem testoval na notebooku, pro každé pásmo zvlášť vždy ve vzdálenosti 1m od routeru (bod A) a v nejzašším bodě (bod C). Kartu AC68 jsem testoval jen v největší vzdálenosti.
ping24n.png
ping5n.png
PingyAC.png

Z uvedeného lze usoudit, že v pásmu 2,4 GHz je ping v blízkosti routeru ještě v pořádku. Ovšem při větší vzdálenosti se již započítává vliv okolních wifi sítí a další rušení. V pásmu 5GHz, kde je volněji, je ping v pořádku a často dosahuje i hodnot nižších, než 1ms.
Je jen škoda, že jsem router nemohl vyzkoušet s nějakou AX kartou. Výsledky by byly jistě mnohem lepší. Skoro lituji toho, že nejsem hráč. :-)

A pro úplnost dodávám screen z programu InSSIDer, aby jste měli představu o tom, v jakých podmínkách byl router testován. Sami můžete vidět, že volný kanál neexistuje.
inssid.png


V minulé recenzi jsem byl dotázán na aktuální odběr routeru - vzhledem k tomu, že 19V adaptér je dimenzován na max. proud 1,25A, což přepočteno znamená příkon 23,75W. Zaměřil jsem se i na tohle. K routeru byl připojen stolní PC, notebook (oba na LAN), dále PC s kartou AC68 na wifi, flash disk Voyager. Pro zatížení jsem zvolil následující:
- kopírování dlouhého soboru WAN -> LAN (SSD PC -> notebook)
- kopírování dlouhého souboru LAN -> WAN (HDD PC -> SSD PC)
- kopírování dlouhého souboru USB -> WiFi AC karta
- zapnut trvalý jas podsvícení
S uvedenými parametry kolísala aktuální spotřeba mezi 8,7 - 9,1 W (měřeno přímo digitálním wattmetrem v zásuvce). Samotný router s vypnutým podsvícením, vypnutou WiFi, s jedním PC v LAN v režimu prohlížení stránek - 5,6W.

Co říci závěrem?
Velice povedený router šitý na míru hráčské komunitě. Naprosto jasná volba pro zařízení podporující WiFi ac a ax. Pokročilé technologie. Možnost nastavení mobilní aplikací (to se může hodit při přepínání herních profilů). Body navíc za možnosti VPN, zabezpečení TrendMicro, USB port 3.2, vynikající logování, možnost sledování zatížení routeru a zatížení sítě v reálném čase a možnost přímé konfigurace přes SSH. Cena 7.499 Kč (czc v době recenze) je vzhledem k vlastnostem routeru přijatelná. Měl bych jen jedinou výtku, a to pevně připojené antény.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6696
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: ASUS RT-AX82U - Router pro hráče

Příspěvekod Ltb » 06 zář 2020 10:32

Publikováno :bigups: :bigups:

VELKÉ díky za další skvělý článek!


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • ASUS Mesh vs. jiný NAT router po ethernetu
  od kro.v » 23 pro 2021 19:13 » v Sítě - hardware
  3
  745
  od kro.v
  23 pro 2021 22:27
 • Přenastavení VDSL modemu na router - Asus DSL-N16P
  od schwarzenegger » 08 čer 2022 15:00 » v Sítě - hardware
  1
  715
  od zeus
  08 čer 2022 15:06
 • Myth of Empires hledám hráče
  od Largo22 » 11 pro 2021 10:18 » v Hry
  5
  960
  od Largo22
  12 pro 2021 02:38
 • Router
  od BodyCount100+ » 08 zář 2022 09:57 » v Sítě - hardware
  1
  571
  od ITCrowd
  08 zář 2022 16:27
 • O2 router
  od Claudio » 17 led 2022 18:29 » v Sítě - hardware
  11
  1570
  od ITCrowd
  03 úno 2022 15:41

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů