Výběr dvou routerů

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

-danda-
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Výběr dvou routerů

Příspěvekod -danda- » 19 říj 2020 15:58

Zdravím,

jelikož se mi za posledních několik let domácnost rozšířila o několik síťových zařízení, tak jsem nucený provést výměnu. Bude to pro mě investice na dalších pár let. Proto bych si představoval pokrytí převážně celého bytu WIFI a dostatečný routovací výkon. Potřebuji vybrat hlavní router pro celou domácnost (náhrada ASUS RT-N66U) a následně i router/bridge do další části bytu (náhrada ZyXEL NBG6515). Cenově bych se rád vešel do 5-6k za oba routery.

Původně jsem měl vybrán Mikrotik RB4011 jako hlavní router a Mikrotik hAP ac³. Bohužel mě odradila cena, časově náročnější nastavení, podle diskuzí na internetu ne příliš kvalitní WIFI a hlavně žádná podpora WIFI 6 a WPA3. Pak jsem narazil na ASUS RT-AX55, který mi přijde jako ideální kandidát pro mé požadavky.

Rád si ale nechám poradit, jak to vyřešit lépe než 2×ASUS RT-AX55. Děkuji.

Obrázek domácnosti:
Obrázek

Dotazník dle průvodce:
1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
Asus RT-N66U a ZyXEL NBG6515 (viz. Obrázek)

2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?
Optika přivedena až do bytu, kde je následně poskytovatelem internetu převedena na metaliku (UTP).

3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz?
Požaduji nejlépe WIFI 6 (AX), ale uspokojím se i s WIFI 5 (AC) a 2,4GHz + 5GHz také požaduji.

4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
V domácnosti se nachází 7 zařízení s 1Gb LAN a 7 zařízení na WIFI. (viz. Obrázek)

5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
VPN

6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
Požaduji MESH (případně obdobnou funkci), možnost přístupu k NAS z celé sítě (SAMBA?).

7. Rychlost internetu dle smlouvy?
200/200Mbps

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr dvou routerů

Příspěvekod ITCrowd » 19 říj 2020 16:52

Netřeba velkých investic.
Můžeš si klidně ponechat ten asus a zyxel zapojit jako switch (viz. můj podpis - router jako switch). Pokud je máš jako wifi bridge, tak propojit kabelem, jak je uvedeno v článku.
Zrušit wifi tiskárnu a dát ji na kabel (případně přes usb port asusu nasdílet do sítě).
Zrušit wifi tv a připojit na kabel.
WiFi ax kvůli dvěma zařízením nemá smysl. Zvlášť když tv a tiskárnu určitě provozuješ na 2,4GHz.

A pokud bys skutečně trval na ax:
Router ax58u viewtopic.php?f=41&t=211272 a změnit umístění - doprostřed bytu.
Do prvního rohu switch https://www.czc.cz/tp-link-tl-sg105/122873/produkt (TV, tisk, NAS, PC) a do druhého rohu switch https://www.czc.cz/tp-link-tl-sg105/122873/produkt (TV, PS, PC). TV, co je na WiFI dát na LAN.

V obou případech pak mesh ztrácí smysl.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

-danda-
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr dvou routerů

Příspěvekod -danda- » 19 říj 2020 18:28

Špatně jsem to popsal, Zyxel mám zapojený jako switch (propojený kabelem).

TV je připojena přes 5Ghz WIFI N z ASUSU a tiskárna je připojena na 2,4GHz WIFI N z ASUSU. Jestli připojení tiskárny a TV kabelem do switche pomůže k vyššímu výkonu routeru a menšímu zarušení, tak to vyzkouším.

Ještě raději doplním informaci, že se jedná o železobetonový panelák a okolí je v pásmu 2,4GHz dost zahlcené, ale na běh tiskárny to vliv naštěstí nemá. Původně jsem RT-N66U měl uprostřed bytu, ale bohužel jsem nedosáhl uspokojivého pokrytí. Proto jsem byl nucen pořídit druhý router ZyXEL a připojit ho jako switch pro rozšíření WIFI a LAN. Takto rozmístěné WIFI je pro mě zatím vyhovující co se týče signálu. Před rokem jsem se rozhodl NAS používat jako hlavní uložiště dat pro domácnost (dokumenty, fotky, filmy). Ale poslední rok řeším problém. Například když obě PC pracují s daty na NAS, sleduje se na TV online obsah z internetu a stahují se soubory z internetu, tak je hlavní router RT-N66U plně zatížen a vznikne tak pokles rychlosti v celé síti.

Takže na nákupu nových routerů ani na WIFI AX netrvám, ale v dnešní době bych rád upgradoval alespoň na kvalitní 5GHz WIFI AC připojení s dostatečným výkonem pro běh celé domácnosti. Proto mi přijde vhodný AC přeskočit a rovnou upgradovat na nejnovější standart, ale pokud aktuální HW není ještě dostatečně připraven a není pro mne vhodný, tak si to rád nechám rozmluvit. Je také možné, že RT-N66U je dostatečně výkonný a mám pouze něco špatně nastavené.

Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr dvou routerů

Příspěvekod ITCrowd » 20 říj 2020 08:11

To, co ti teď napíšu tě asi nepotěší, ale co už...
Chováš se stejně jako většina BFU, kteří na "slabou" wifi reagují přikoupením dalšího zeřízení, zvětšením výkonu a podobnými nesmysly. Tím si na nějakou dobu pomůžou, jenže zaruší okolí tak, že ke stejnému kroku sáhnou i další. Výsledek je pak, že situace je mnohdy ještě horší, než byla. Celé to pak vypadá takto:
InSSIDer.png
wifi

A je jasné, že wifi nepůjde pořádně nikomu. Do toho ještě vleze BT a různé bezdrátové myši a další nesmysly a výsledek?
Stále to má lepšie ako ja, Router mám 1 m od notebooku a som rád za 5Mbps a to mám dosť kvalitný router... V okolí mám 17 wifi sietí, ktoré chytám...
Proste to rušenie v paneláku je otras, nezastavíš to.
Každý ma wifi-router a polovica z nich ani nevie, na čo to je...
Ja osobne nemôžem používať ani klávesnicu, ani myš bezdrátové - je také rušenie, že to chvíľami vôbec nereáguje...

Obyčejný panelákový byt slušný router zvládne - pročti si: viewtopic.php?f=41&t=213232
Jediné skutečné řešení je co nejvíce omezit wifi připojení. I moje si při práci připojuje notebook LANkou, protože je to spolehlivé a rychlé. Pročti si: viewtopic.php?f=8&t=212022 Proč nepoužívat wifi pro hry . A když už jsi v tom viewtopic.php?f=109&t=188210 Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem?
Přitom řešení je jednoduché - zbavit se wifi ve všech případech, kdy to jde - tedy na wifi zůstanou jen a pouze zařízení, které jinou možnost připojení nemají (mobily).

Tohle:
Například když obě PC pracují s daty na NAS, sleduje se na TV online obsah z internetu a stahují se soubory z internetu, tak je hlavní router RT-N66U plně zatížen a vznikne tak pokles rychlosti v celé síti.
Je naprosto normální stav. Těžko můžeš čekat, že když zatížíš síť, že se to někde neprojeví. Navíc router s kopírováním na NAS a z NASu nemá co dělat, tuhle komunikaci zcela přebírá switch (byť je součástí routeru) a bude to naprosto stejné, i kdybys router vyřadil a nechal jen switch a AP a jel na vnitřní síti. Kromě toho - aspoň v případě QoS - dává router přednost multimediálním paketům, což samozřejmě produkuje další zpoždění pro "obyčejná" data. Můžeš si to představit jako provoz na městském okruhu - pokud je provoz malý (noc), tak se nic neděje, ale při zatížení (ve špičce) dojde k zácpě a ke zpoždění. Multimediální pakety si pak můžeš představit jako sanitku, nebo hasiče, kteří mají přednost a tím se zpoždění normálních aut ještě zvýší.

Představa, že se vše vyřeší jednoduše zakoupení jiného routeru je mylná. Ale je zajímavé, že naprostá většina tazatelů by klidně obětovala i desítku za nový superrouter, ale nejsou ochotni dát ty peníze firmě, která by za tu cenu udělala LAN zasíťování včetně úprav. Prostě a jednoduše laicky - jestliže jezdíš autem po trase, která je imrvére ucpaná (wifi), nevyřešíš to koupí nového rychlejšího a pohodlnějšího auta (router). Ale vyřešíš to rychlejší, kratší a spolehlivější cestou (kabel). Do cíle se tak dostaneš daleko rychleji i s ojetou škůdkou, zatímco nové super ferrari bude v zácpě čekat.

K ax - s tím bych zatím počkal. Jednak není příliš mnoho zařízení, které ho umí a druhak ještě není uvolněno pásmo 6GHz, kde bude nástup rychlosti razantní (ovšem za cenu menšího "dosahu"). A za tu dobu ax routery určitě zlevní.
A zaMESHovat obyčejný byt v paneláku je taková prasárna, že by se to mělo zakázat. Představ si, že by to udělal každý. Pak bude panelák "svítit" do dálky tisíci vysílači, ale nikdo nebude mít spolehlivé připojení.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

-danda-
nováček
Příspěvky: 32
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr dvou routerů

Příspěvekod -danda- » 21 říj 2020 23:22

Abych uvedl mou problematiku na pravou míru. Původně jsem měl pouze ASUS RT-N66U uprostřed bytu (viz obrázek) a ano před 7 lety jsem měl převážně veškeré zařízení připojené na 2,4GHz pásmu. Bohužel jsem v pracovně a příležitostně v ložnici dosahoval velmi slabého signálu. S umístěním routeru a nastavením jsem experimentoval 1-2 roky, ale bez úspěchu. Jsem si vědom této situace zahlcení pásma, ale jelikož má byt rozlohu 130m2 a nejedná se klasický komunistický panelákový byt, tak jsem musel situaci vyřešit. Umístění routeru bylo možné pouze do 3 místností (obývací pokoj, jídelna nebo pracovna), tak jsem se rozhodl pokrytí rozšířit o další WIFI router. Bohužel jsem BFU a nechtělo se mi doufat a dále experimentovat s jedním silnějším WIFI routerem. S konfigurací dvou routerů jsem byl téměř 5 let spokojený, vše fungovalo jak má a já nemusel nic řešit. Dnes už mám téměř vše připojené na 5GHz, až na výjimky jako je tiskárna a případná návštěva. Jak jsem již psal, poslední rok používám NAS jako hlavní uložiště domácnosti. Tím jak se poslední rok vše soustředí na práci/výuku z domova, tak mi asi přestal výkon stačit a rád bych byt pokryl 5GHz AC/AX signálem. Samozřejmě také preferuji kabel, proto 5GHz WIFI mám hlavně kvůli mobilním zařízením.

Děkuji za radu ohledně switche, určitě do něj zainvestuji a tím snad odlehčím zátěž na routeru. Nad AX se určitě zamyslím, ale říkal jsem si, než kupovat nový 5GHz AC router, tak raději zainvestuji na dalších pár let dopředu do AX. Jinak s vámi souhlasím, určitě by měla být nějaká regulace ohledně domácích 2,4GHz routerů.


Obrázek
Naposledy upravil(a) -danda- dne 22 říj 2020 00:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr dvou routerů

Příspěvekod ITCrowd » 21 říj 2020 23:59

Podle toho obrázku router není vprostřed. Je na kraji, takže svítí někam ven. Správně by to mělo být asi takto:
mtvGNN4.png

A jak jsem psal - vše co se nehýbe je třeba dát na LAN. To odlehčí wifi.
Dál bych natáhl kabely do místnosti s těmi notebooky, případně jeden kabel + switch. Když se pracuje, popřípadě jsi součástí nějaké videokonference, stejně sedíš u stolu a můžeš být připojen LANkou.
A co se týče dalšího - zkusil bych zapnout QoS na tom asusu. Zvol adaptivní a případně si přeskládej možnosti tak, jak by sis to představoval. Testoval jsem to sice jen jednou, ale zapnutí QoS vedlo ke zrychlení komunikace.

Každopádně - pokud bys opravdu trval na AX a MESH, řešil bych to v případě dvou routerů dát jako první AX-56U (má 2x větší paměť, takže se nezahltí) a AX55 jako AP.
Kdyby stačil jediný router, pak AX58U.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1510
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Výběr routeru pro 2 Gb/s optiku
    od Majkl22 » 25 lis 2023 22:46 » v Sítě - hardware
    1
    1360
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 13:49
  • Výběr routeru k optice od Pody
    od Nitram3 » 27 dub 2023 09:55 » v Sítě - hardware
    35
    2876
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 20:30
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1629
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54
  • Vyber routeru s vyšším zabezpečením
    od DeNNI85 » 22 říj 2023 15:47 » v Sítě - hardware
    26
    3356
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 16:46

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 4 hosti