ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 432
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod Eldenroot » 15 lis 2020 16:26

ASUS PCE-AC88 AC3100 - WIFI karta

V dnešní době, kdy se zavádí stále rychlejší standardy bezdrátového připojení a je kladen důraz na stále vyšší datovou propustnost, nižší latenci a vysokou stabilitu spojení, si vyžaduje přechod z „archaických“ standardů na nové technologie. Dnes se ve většině domácností (zejména u uživatelů, kteří využívají 5 GHz pásmo, a pro které je již 2,4 GHz pásmo nedostatečné) stále běžněji objevují standardy typu AC1200 a AC1900, ale tímto to nekončí a máme zde taktéž AC3100. Wifi technologie má zde a bude mít pořád své místo, protože ne všude lze použít připojení po kabelu.
V dnešní recenzi se z blízka podíváme na wifi kartu WLAN PCE-AC88 AC3100 od světoznámého výrobce ASUS, která byla pro test dodána od uživatele „FlanK3r“ za což mu nesmírně děkuji!

ASUS karta.png


PCE-AC88 je dvoupásmová wifi PCI express karta pro desktopové počítače podporující nejnovější standard AC3100. Díky NitroQAM (1024-QAM) technologii dokáže tato karta pracovat s datovou propustností 2167 Mbps v pásmu 5 GHz a 1000 Mbps v 2,4 GHz pásmu, což nám celkově dává na papíře magickou hodnotu 3167 Mbps! Toto by mělo zaručit bezproblémovou propustnost pro streamování ve vysokém rozlišení a nízkou latenci i pro počítačové nadšence při hraní online titulů, kde se každá milisekunda hraje roli. PCI-AC88 byla v době vydání, a i v současnosti jedna z mála (čti jediná) PCIe karta, která tento standard podporuje. Oproti klasickým 3x3 adaptérům (levnější sourozenec z rodiny Asus PCE-AC68) zde dosahujeme až o 60 % zlepšení. Adaptér je osazen čtveřicí výkonných antén v režimu 4x4. Označení 4x4 představuje 4 antény pro příjem a 4 antény pro odesílání signálu. Tím je zajištěna nejen vyšší rychlost a intenzita signálu, ale také vyšší pokrytí a vyšší stabilitu.

baleni.jpg


Že se jedná o prémiový produkt poznáme již na první pohled při pohledu na balení, ve které tohoto krasavce donesete domů. Na přední straně balení vévodí plastový průzor s přiloženou základnou, na straně zadní pak nalezneme obsáhlý detailní popis. Balení obsahuje kromě karty samotné taktéž 4 odnímatelné polohovatelné dipólové antény (možnost otočení o 360 stupňů, úhel náklonu s aretací je 0, 45 a 90 °C), které můžete použít dvěma způsoby. Tradičně je můžete připojit přímo na kartu, a tímto mít ukryté antény přímo za PC skříní. Nicméně pro zajištění lepšího signálu, přenosové rychlosti a stability doporučuji využít přiloženou základnu s prodlužovacím kabelem (délka 1 metr). Základna pro osazení antén je magnetická, což zaručuje opravdu pevné a stabilní uchycení jak ve vertikální, tak v horizontální poloze. Umístit ji tedy můžete opravdu kamkoliv, ať už na boční nebo horní stranu PC skříně. Osobně mohu potvrdit, že v průběhu testování přenosových rychlostí dosáhne uživatel lepších výsledků při použití základny. Navíc jako příjemný bonus je i to, že je tento kousek hardwaru designově velmi povedený. Základna je sama o sobě dostatečně robustní, tudíž nedochází ani při atypickém nastavení antén k jejímu převrhnutí a pokud se spokojíte pouze s horizontálním upevněním, tak není potřeba ani magnetického povrchu – základna je dostatečně stabilní sama o sobě. Pro zamezení poškození povrchu je na spodní straně základy nalepena gumová podložka. Kabel pro připojení je taktéž v černé barvě a je připevněn k základně na pevno bez možnosti odpojení. Na opačném konci je kabel osazen 4 pozlacenými konektory pro připojení ke kartě. Zde kladně hodnotím přizpůsobivost kabelu a jeho dostatečnou délku.

ASUS upevnění.png


Asus_anteny na karte.jpg


Pro uživatele, kteří dbají na vzhled uvnitř svých PC skříní mám taktéž velmi dobrou zprávu – PCB karty je v červené barvě, a navíc je osazena speciálním stylovým mohutným pasivní chladičem taktéž v červené barvě s decentním logem ASUS. Pasivní chladič předchází přehřívání i při nepřetržitém provozu a zvyšuje stabilitu i spolehlivost připojení i za extrémních podmínek při vykonávání úloh na plné využití šířky pásma a v prostředí s vysokými teplotami. Karta je relativně malá, vyrobená za použití kvalitních součástek (kondenzátory) a pozlacenými konektory pro připojení antén pro co nejlepší přenos signálu. Spodní strana karty je celá odstíněna velkým kusem plechu pro zamezení rušení uvnitř PC skříně od ostatních komponent. Kromě tohoto na spodní straně naleznete ještě dvojici štítků s MAC adresou zařízení, výrobním číslem atd.

Asus karta.jpg


V balení dále najdete tištěný návod, záruční list, instalační CD s ovladačemi (pro ty, kteří již nemají, jak přiložené CD v PC načíst, tak jsou ovladače taktéž dostupné volně ke stažení i online na stránkách výrobce). Karta je z výroby osazena klasickým držákem, ale v balení je dodáván i kratší verze, která se dá jednoduše přehodit odšroubováním dvou kusů šroubů a tímto zajistit použití v nízkoprofilových skříních. Instalace zařízení je rychlá a zvládne ji každý uživatel za pomocí křížového šroubováku. Kladně hodnotím, že není nic nutné nastavovat a karta funguje perfektně i s továrním nastavením.  

K testům samotným – bohužel v době testování jsem nedisponoval routerem s podporou AC3100, takže bylo testováno pouze za použití routeru ASUS RT-AC87U, který je osazen čtveřicí antén a podporou celkové maximální rychlosti 2334 Mb/s v rámci wifi sítě (600 Mbps v pásmu 2,4 GHz a 1734 Mbps v pásmu 5 GHz). Testování proběhlo v klasické zástavbě (3+1 panelákový byt) s poctivými betonovými stěnami a bohužel s tím i případným ovlivněním výsledků kvůli zarušenosti zejména 2,4 GHz pásma. Nicméně pro objektivnost výsledků testujeme tedy za reálných podmínek, ve kterých se nachází většina uživatelů spoléhajících se na bezdrátové připojení, a tudíž si asi i lépe představíte, jak vám toto zařízení bude doma za reálných (ne laboratorních) podmínek fungovat.

Testování probíhalo za odpojení všech ostatních klientů, kdy byl pouze nakonfigurován router a samotný testovací PC osazený wifi kartou. V době testování byly použity nejaktuálnější ovladače a firmware, jak pro kartu, tak i pro router. Před samotným měřením byla vyladěna pozice čtveřice antén na základně pro maximální výkon. Měření probíhalo primárně za použití dodané externí magnetické základny, měření při připojení antén přímo na wifi kartu proběhlo také, ale dle mého nemá smysl – dle osobních zkušeností je přenosová rychlost o cca 10-20 % nižší než při použití základny. Toto může být ovlivněno více faktory (umístění PC skříně atd.), tudíž pro objektivnost použita dodávaná základna, kterou vřele doporučuji! Nastavení wifi adaptéru ve Windows (ovladač) bylo ponecháno na továrním nastavení.

Měření probíhalo vždy v několika opakováních (5x), celkem bylo měřeno v 3 minutových intervalech s časovým odstupem. Pro testování použity bloky o variabilní velikosti (simulace reálného provozu). Nakonec byla vyhodnocena průměrná rychlost. Měření probíhalo v celkem 2 různých vzdálenostech mezi routerem a wifi adaptérem včetně použití překážek v okolí (betonové stěny a vybavení bytu). Měřeno jak v 2,4 GHz, tak 5 GHz pásmě. Vzdálenosti byly zvoleny tyto:
1) Vzdálenost cca 1 metr
2) Vzdálenost 7 metrů skrze 2 zdi

2,4GHz.png


5GHz.png


Jak můžete vidět v přiložených grafech, tak výsledek je velmi dobrý. Na to, že se bylo měřeno v prostředí, kde se nachází desítky wifi sítí tak jsem nadmíru spokojen. Zařízení používám zhruba 14 dní, od té doby nebyl pozorován žádný výpadek či problém.

Vysoká kvalita provedení i výkon je v této cenové kategorii nutností a výrobek vás po žádné stránce nezklame. K tomu přihoďte celkový design karty a magnetickou externí základnu, je to pěkný doplněk k sestavě. Jelikož mám doma připojení po optice a vyžaduji stabilní a rychlé ničím neomezené připojení (jak pro práci, tak pro online hry), tak je tato wifi karta jasnou volbou. Pro některé uživatele možná bude menším záporem fixně připevněný prodlužovací kabel k magnetické základně, ale podle mě je více než dostatečný pro vhodné umístění antén. Druhým menším nedostatkem pro uživatele s nemožností použití přiloženého CD – Windows neobsahuje předinstalovaný obecný ovladač pro tuto kartu, proto je nutné si ovladač stáhnout před instalací karty nebo si jinak zajistit připojení PC k internetu, jinak není wifi karta po instalaci rozeznána, a tudíž nelze využít wifi připojení.

Poznámka:
Pokusím se testování v brzké době opakovat, a to nejlépe s routerem, které podporuje AC3100. Je to první recenze tohoto typu z mé strany, proto každá připomínka či rada je vítána. Pokud byste měli k produktu jakýkoliv dotaz, tak sepište jej ho do příspěvku níže a pokusím se zodpovědět.

Testovací sestava:
CPU: AMD Ryzen 5 3600X, GK: MSI RX 5700 Gaming X; MB: ASUS TUF Gaming B550-PLUS; RAM: DDR4 2x8GB Crucial Balistix 3600 MHz CL16; PS: Corsair RM650x (2018) 650W; SSD: Samsung 970 EVO 1TB; WLAN PCE-AC88 AC3100; CASE: beQuiet! 500 Pure base


Pár obrázků z instalace:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23593
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod ITCrowd » 15 lis 2020 17:09

Mám dotazy:
1. čím jsi měřil uvedenou rychlost?
2. Píšeš o nízké latenci pro hráče. Jaký je opravdu rozdíl (myslím naměřený ping oproti LAN)?
3. Má smysl se vracet ke starším technologiím? Např. teď aktuálně je ax58u za 4.599 + karta ax3000 za 1.399. Přitom jen ta ac88 je za 2.999. A ac88 router za 6.999.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 432
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod Eldenroot » 16 lis 2020 11:06

Ahoj,

ohledně staré vs nové technologie - nová technologie zde ještě nějaký ten pátek nebude tak rozšířená. Wifi 6 si své místo najde, ale dejme tomu, že teprve teď lidem v domácnostech nabíhají AC1900, je zde velká setrvačnost na trhu i kvůli cenám nových výrobků a "neznalosti" některých nakupujících, kterým je jedno, zdali si koupí wifi 5 nebo 6, ale koukají i na cenu a co je v akci.

S touto kartou můžeš použít i levnější routery, které sice nepodporují AC3100, ale pokud vezmeš o třídu nižší produkt v modelové řadě Asusu, tak ta cena je o dost příjemnější a kupuješ si kvalitní kus hardwaru s velmi dobrou podporou ze strany výrobce. Ano, nevyužiješ naplno potenciál této karty...

Ohledně latence - otestováno v reálu synem - tzn. hraje online hry (CoD, CS a podobné), poprosil jsem ho o test a rozdíl je cca 10-13 ms v závislosti na titulu ve prospěch pevného připojení. Je o bráno přímo z ukazatele latence. Samozřejmě, není to úplně průkazné a všem se to bude chovat o trošičku jinak... každopádně mě to mile překvapilo, protože jsem čekal horší výsledek.
Naposledy upravil(a) Eldenroot dne 16 lis 2020 13:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23593
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod ITCrowd » 16 lis 2020 12:13

No, je vidět, že máš opravdu přehled. Tak ti posílám přímo odkazy - najdi tplink.
router: https://www.czc.cz/asus-rt-ax58u/272061a/produkt
karta: https://www.czc.cz/asus-pce-ax3000/274986/produkt
Neodpověděl jsi mi, jak jsi měřil. Prostě jsi jen něco opsal...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 432
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod Eldenroot » 16 lis 2020 13:48

Nevím proč hnedka útočíš na každého, kdo se zeptá ohledně sítí (ať už výběr routeru nebo jen dotaz s nastavením). Jsem sice staršího data vydání, ale tak bylo by asi fajn zde na fóru udržovat trošku zásady slušného chování... chápu, že za monitorem a klávesnicí je každý hrdina ;)

Ohledně odkazů - omlouvám se, ale koukal jsem se na linky z telefonu a asi jsem se překlikl a viděl jsem tam TP-link. Nemusíš hned tady každého osočovat... zamysli se nad sebou, třeba bude pak tvůj život dávat větší smysl :)

A metodika testování - do portu na routeru byl připojen notebook s rychlým SSD diskem, kopírování souborů do cílového počítače osazeného zmíněnou wifi kartou. Toto byla metodika č. 1. Poté zkoušeno samozřejmě i měření rychlosti pomocí utilit třetích stran po vzoru ostatních, ale zde si nejsem jist interpretací dat (a správností nastavení samotného testovaní v sw).
Naposledy upravil(a) Eldenroot dne 16 lis 2020 14:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23593
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod ITCrowd » 16 lis 2020 14:18

Neútočím na každého. Jenom na takové jako ty - jsou schopni napsat sebevětší blbost. Například tady: viewtopic.php?f=40&t=217828&p=1702049 vřele doporučuješ mikrotik bez modemu, ačkoli se řeší modem router.
Můj život má smysl v tom, že ty, co neznají a neumí se nebojím označit.
BTW stále jsi nenapsal, jak jsi měřil.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kurčák
nováček
Příspěvky: 37
Registrován: leden 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod kurčák » 16 lis 2020 17:26

Kolik mas v okolí sití? 2,4 a 5 GHz

Eldenroot
Level 3
Level 3
Příspěvky: 432
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ASUS PCE-AC88 AC3100 wifi karta - RECENZE

Příspěvekod Eldenroot » 16 lis 2020 20:17

Dle inSSIDer je zde 19x 2,4 GHz a 8x 5GHz se signálem, který stojí za to řešit... ten zbytek je spíše jen dozvuk :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1439
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4420
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13612
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Wifi karta do PC pro Win 10
    od Edom » 10 srp 2023 11:11 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    500
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 11:59
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    690
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů