Síť - bytový dům

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

jirkacurda
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Síť - bytový dům

Příspěvekod jirkacurda » 16 črc 2021 10:30

Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit o radu s výběrem switche a routerů.
Předěláváme rodinný dům na bytový, ve kterém by mělo být do budoucna 7 bytových jednotek a potřebovali bychom udělat rozvody internetu.
Máme od poskytovatele do domu přiveden internet po optice. Modem je poskytovatele internetu, zbytek si musíme zařídit sami. Naše představa je, že za modem umístíme switch, ze kterého bude veden kabel do každého ze 7 bytů, dále aktivní Poe připojení 5ks IP kamer a NVR rekordér. Každý nájemník by si do bytu pořídil svůj WiFi router na vlastní síť. Navíc s největší pravděpodobností bude většina nájemníků využívat IPTV. Přístup ke kamerám a NVR bych měl pouze já.
Nevím jestli mezi modem a switch nedat ještě router na oddělení VLAN sítí. Nebo jestli to umí o nějaký switch?
Je tento způsob provedení správný? Můžete mně doporučit vhodný switch a routery?

Děkuji Jiří Machač

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod petr22 » 16 črc 2021 10:46

Principialne to fungovat bude, nicmene je treba overit, ze smlouva s poskytovatelem pripojeni
povoluje pronajimat pripojeni dalsim osobam.

Pokud ne, bude muset mit kazdy najemce jednotky vlastni koncovy bod (modem).

Router na oddeleni siti je nutnost, malokdo akceptuje ze sdili pripojeni s X lidmi ktere nezna a ti
mu vidi do pocitace (pokud si ho nezabezpeci). Je treba oddelit jednotlive byty pomoci VLAN.

Hlavni otazka je kolik to muze stat ? Kvalitni router s podporou VLAN neni uplne levna zalezitost.

jirkacurda
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod jirkacurda » 16 črc 2021 11:40

S poskytovatelem mám domluveno, že se to ošetří úpravou smlouvy.
Co se financí týče, nevím jestli bude cena v tisících nebo desetitisících, ale v rámci ceny domu to nebude taková položka. Nechci samozřejmě zbytečně utrácet, ale kvalita má přednost.
Switch mně známý doporučil TL-SG1218MP. Po aktuální zkušenosti s Archer C6 ale nevím jestli chci TP link.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod petr22 » 16 črc 2021 13:08

TL-SG1218MP podporuje VLAN, ale ke switchi potrebujes i router (s podporou VLAN).

Kdo to bude nastavovat? Neni to zase tak uplne jednoduche.

jirkacurda
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod jirkacurda » 16 črc 2021 13:29

Kdo to bude nastavovat zatím nevím. Momentálně řeším rozvody po domě, takže chci vědět jestli je toto řešení možné kvůli natažení užších krků. Předpokládám, že toto se nedá řešit vzdáleně, takže budu muset hledat něho v okolí bydliště.
S jakou cenou za kvalitní router s tolika porty popř. router a switch mám tedy zhruba počítat?
Díky

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod ITCrowd » 16 črc 2021 15:20

Osobně - do každého bytu jeden kabel. Na každém kabelu jedna VPN. Tím je jednoznačně dáno co a jak. Hlavní router s VPN ve tvé správě.
Ale jinak si klidně počkám na to, co vymyslí petr :-)
Tvé řešení může fungovat, ale nesouhlasím.
Oprava - ne VPN, ale VLAN.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 18 črc 2021 07:20, celkem upraveno 1 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod X » 16 črc 2021 15:55

V bytovce se budou WiFiny dost mlátit, preferoval bych připojení po LAN, WiFiny jen nouzově na přenosné stroje.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod petr22 » 16 črc 2021 17:22

Kolik portu potrebujes musis vedet ty.

Kazde tve zarizeni na LAN = 1 port na switchi

Kazdy WiFi router najemnika na LAN = 1 port na switchi, tedy do kazde jednotky povede 1x kabel

Tech cca 10 WiFin se vzajemne pobije, jak jiz bylo receno.

Hlavne to udelej tak, aby byly ty kabely vytahovaci a nebylo potreba kvuli vymene nebo tahani dalsich kabelu rozsekat pulku sten.

jirkacurda
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Síť - bytový dům

Příspěvekod jirkacurda » 17 črc 2021 17:09

Počet portů samozřejmě vím, jak jsem psal...7bytů, 5kamer, rekordér. Tím je to daný. Rozvody stejně tak, natahaný v husím krku sólo do každého bytu, ke každé kameře. WiFi předpokládám se bude mlátit stejně jako v jakémkoli paneláku.
Ještě mně na jiném fóru navrhli RB4011iGS+RM využít pro 7 bytů a 1x lan pro switch na který připojím kamerový systém.
Ať bych šel tedy cestou VPN routeru nebo VLAN routeru, můžete mně dát nějaké konkrétní varianty, ať vím zhruba cenově kde se budu pohybovat? Routery do jednotlivých bytů teď řešit nepotřebuji.


Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů