Kabeláž v exteriéri Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

28_nitro_28
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 266
Registrován: prosinec 15
Bydliště: Dolná Lehota
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod 28_nitro_28 » 24 črc 2021 12:22

Ahojte, potreboval by som poradiť ohľadom výberu kábla a uchytenia v bytovke na vonkajšiu stenu. Strýko býva o poschodie nižšie a káblom mu z modemu dávam net do stolového PC. Lenže nedávno boli búrky a cez kábel neprejde nič. Skúšal som aj ping ale so 100% stratou. A v nastaveniach modemu na linke ukazuje 0/0 bajtov odoslanych/prijatých. Zrejme je niekde zalomený (cca 15m).

Potrebujem kúpiť novy no a potrebujem ho nejako ukotviť z vonkajšej strany na stenu. Najlepšie tak aby už nedošlo k zalomeniu. Ide cez okno (prevrtane) popod parapety a o poschodie nižšie zas cez okno dnu.

Pozeral som káble a teda aby som mal v tom jasno FTP je lepší ako UTP?
No a kde som sa stratil je výber vhodného ukotvenie na stenu.

Viete mi poradiť co by bolo dobre na takéto ukotvenie? Vonkajšia omietka je starý komunisticky brizolot.

Ďakujem pekne za Váš čas a za info.

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod Karrex » 24 črc 2021 14:20

Nevím, jestli ti tu někdo bude pomáhat řešit tento podvod.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod HappyMental » 24 črc 2021 18:54

Pro montáž můžeš použít hmoždinky pro stahovací pásky když použiješ venkovní kabel nebo UV odolné elektroinstalační trubky, dělá je třeba Kopos.

Jinak bych si ověřil, zda je problém opravdu v kabelu a ne v modemu nebo pc. Přijde mi velmi nepravděpodobné, že by se při bouřce zničil kabel pokud volně nevisí ve vzduchu a neprořízl se třeba přes parapet.

FTP je stíněné, UTP ne. Hlavně bych ale vzal venkovní kabel (černý), u klasického po pár měsících popraská izolace. A na tohle použití by mělo stačit UTP cat5e, ale znovu říkám, že raději nejdříve ověřit, že je v pořádku port v modemu a síťová karta v pc.
I use Arch BTW

28_nitro_28
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 266
Registrován: prosinec 15
Bydliště: Dolná Lehota
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod 28_nitro_28 » 24 črc 2021 21:08

Vdaka za info.

Za prvé nechápem prečo by to mal byť podvod? Máš to ako zosieťované PC hocikde vo fabrike. A tiež nebudú dávať XY modemov nie?

No router je v poriadku, mne ide internet v pohode. Skúšal som prehodiť porty a všetko OK
Len nemám ako odskúšať sietovku v tom PC resp. Nie je na doske (ta už pred časom odisla) ale je externá.
A áno kábel len tak nepripojeny vysel ale neviem kde sa stala chyba, možno ostal pod parapetov zacvyknuty

Vdaka za info

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod petr22 » 24 črc 2021 22:32

Jde o to, ze u site ve fabrice je jeden majitel cele infrastruktury, tedy jeden majitel, jedna smlouva, jedno pripojeni.
Ve tvem pripade druha soukroma osoba chce usetrit za pripojeni a natahla si kabel k tobe, coz predpokladam
tva smlouva s poskytovatelem neumoznuje. 1 fyzicka osoba (domacnost) = 1 smlouva = vlastni pripojeni, pokud
neni ve smlouve definovano jinak. Nicmene to je tva zodpovednost, pokud pronajimas sve pripojeni.

Pokud odchazeji sitovky kabely, je nebezpecne tahat kabel znovu venkem, prijde dalsi bourka a sejme ti to router
a tomu pod vami dalsi sitovou kartu. Co takhle wifi ? Pokud se nehraji hry, nepotrebujes zadny kabel.

28_nitro_28
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 266
Registrován: prosinec 15
Bydliště: Dolná Lehota
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod 28_nitro_28 » 25 črc 2021 01:04

Ide o to, že je to strýko, je to rodina. Mal som pred tým zapojené 2 PC u seba v izbe. Robili sme rekonštrukciu a jedného sme sa zbavili aby sme ušetrili priestor (oba stolove). No a ten PC dostal strýko o poschodie nižšie. A poprosil ma ci by som mu nezasiahol kábel. Keby ze bývam v rodinnom dome ani sa nad tým nepozastavujete že? :-) A on to tiež nemá zadarmo.
Platí mi aspoň časť nákladov spojených s poskytovaním služby.

Späť k téme. Oba sú to stolové. Neviem ako by som mu tam dole spojazdnil internet. Nejaká wifi do USB? A je to cez 2 steny vrchom a 1 spodnom. Čiže chytá tam tak 1 paličku. (Mobil)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod ITCrowd » 25 črc 2021 09:26

Co si o tom myslíš ty je úplně jedno. A co by bylo kdyby taky. Faktem je, že porušuješ smlouvu s poskytovatelem, což je podvod. Asi proto, že jsi šmejd. A pokud tohle téma ihned neuzavřeš, nahlásím IP adresu tvému poskytovateli, a on už tě vyřeší. jasné?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod cervcek » 25 črc 2021 21:28

Vážně mě udivuje, jak máte hned naprosto jasno v tom, že je tazatel šmejd a podvodník. To jste vážně všichni, kdo ho zde moralizujete, četli jeho smlouvu a přečetli si v ní, že nesmí poskytnout připojení nikomu jinému? Já vystřídal 3 ISP a ten nejmenší z nich to např. ve smlouvě vůbec neřešil. Nyní mám druhý extrém, kde se ve všeobecných podmínkách píše, že
Zákazník neumožní bez předchozího písemného souhlasu Poskytovatele žádné třetí straně užívání služeb Poskytovatele.

Což by de iure znamenalo, že nemůžu poskytnout připojení ani osobám žijícím ve společné domácnosti, natož dát heslo od WiFi návštěvě, protože jako smluvní strana jsem uveden ve smlouvě já, nikoliv rodina, dům, nebo třeba pozemek, na kterém leží. De facto mě samozřejmě nebude ISP popotahovat za to, že internet používá i zbytek rodiny a přátelé.

K těm kabelům: v exteriéru je samozřejmě vhodné použít venkovní kabel, který je UV odolnější, ale i ten vnitřní vydrží kolem deseti let, než se vnější plášť začne rozpadat. Nicméně cenový rozdíl není markantní.
Na to otestování funkčnosti kabelu bych použil zařízení, o kterém seš si jistý, že má síťovou kartu v pořádku - tedy pokud musíš použít ten strýcův PC, tak nejprv otestuj síťovku, zda vůbec funguje.
Proč neprovrtáš zrovna ten strop, ale taháš kabel venkem? Předpokládám, že je barák ve vašem vlastnictví, když už máš provrtaný okna a teď chceš ještě vrtat fasádu.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod petr22 » 25 črc 2021 22:10

Pouze velmi hloupy poskytovatel toto nema osetrene v podminkach cimz chrani sam sebe - je snadne
natahnout kabel do ciziho bytu, ale ze se tim clovek zaroven stava poskytovatelem pripojeni se zakonem
definovanymi povinnostmi ho nenapadne. Nejde o to, ze se nekdo podiva na par videii na Youtube bez
smlouvy, ale o to, ze kdyz nastane prusvih, tak kdo za to muze. Je to ale pravni zodpovednost tazatele.

Pokud kabel mezi patry, tak bud skrz strop, nebo sachtou co vedou stoupacky. Urcite ne po fasade - uz
se to nekolikrat neosvedcilo.

Uz samotny fakt, ze v bytovce nekdo povolil provrtat okenni ramy je neobvykly, to same tahat kabel po
fasade. Jak by ten dum vypadal kdyby mel kazdy natazene kabely mezi okny.

28_nitro_28
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 266
Registrován: prosinec 15
Bydliště: Dolná Lehota
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod 28_nitro_28 » 26 črc 2021 07:54

Keby som bol šmejd žijúci v rodinnom dome a žil by tam strýko o poschodie nižšie asi y ste to neriešili a dali hneď niekoľko návrhov. Mame aj spoločné ústredné kúrenie q to bude asi tiež mimo lebo je to pre 2 rozdielne byty že? ....

Ďakujem za nápady niečo s toho skúsim preniesť do reality.

Ďakujem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23603
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod ITCrowd » 26 črc 2021 08:05

Společné ústřední topení se buď platí poměrem, nebo jsou instalovány lokální měřiče a spotřebované teplo je odečteno na nich. To je jiný případ. A jak už jsem psal, co by bylo kdyby je úplně jedno.
Ať se ti to líbí, nebo ne, pokud podepíšeš smlouvu a nedodržíš ji, jsi šmejd. A když máš tak rád kdyby, tak si představ, že by ses poskytováním živil, a tohle by ti udělal každý druhý. Chtěl bych tě vidět, jak bys byl "spokojený".
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Kabeláž v exteriéri

Příspěvekod kubasCZ » 26 črc 2021 08:40

Já se taky nechci tazatele nijak zastávat, dělá, zejména pro sebe, potenciální hloupost, ale občas to velcí poskytovatelé neřeší. Nedávno jsem řešil s kamarádem - původně dvougenerační dům, ve kterém ale dlouho bydlela pouze jedna rodina. Když velký lokální poskytovatel tahal infrastrukturu, dotáhl do domu jen koncovou (LAN) přípojku do obýváku. Před nedávnem se přistěhovala druhá rodina, začala řešit připojení, protože 50Mbit co mají prarodiče mladým nestačí, že... Odpověď poskytovatele byla, že se mu zřizování další infrastruktury nevyplatí a ať si to rozsíťují po domě svépomocí a navýší stávající tarif podle svých potřeb...
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Internetová kabeláž v rodinném domě
    od HaLfy » 08 srp 2023 13:29 » v Sítě - hardware
    7
    1555
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    09 srp 2023 10:38

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: P1X3L a 7 hostů