Kamery + síť v RD

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

negror
Level 3
Level 3
Příspěvky: 556
Registrován: říjen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Kamery + síť v RD

Příspěvekod negror » 16 srp 2022 20:38

Ahoj,

mám velký rodinný dům na vesnici, kde bych potřeboval udělat kompletní zařízení připojení a kamerový systém. Stavělo se před cca 10 lety, pak se to lepilo různě a v současné době už není ani kamerový server, který byl na místě PC. V domě jsou stále problémy s připojením, kvalita je dost kolísavá. Internet je od O2 přes VDSL (reálně 13-20Mb/s down a 1Mb/s upload), nic lepšího, krom starlinku za bambilion, tam nedostanete. Přípojka byla kdysi udělaná nesmyslně na půdě. což dost zásadně ovlivňuje aktuální rozmístění všeho.

Z přípojky mám slabý ethernetový DSL kabel do ASUSu RT-AX86U, do kterého je také zapojený nějaký obyčejný TP-LINK switch, ze kterého jsou tažené kabely do kamer a přípojek v rozích domu. Tenhle router v patře ale nemá šanci pokrýt celý dům, obvodové zdi jsou 60ky, střecha je plech a stropy jsou vyztužené. Do delšího cípu domu jsem tedy umístil ASUS RT-AX55, abych využil AI Meshe a pokryl to celé. Ani to není ideální, ale jakš takš to funguje.

Problém je aktuálně to, že signál neprojde do sklepa, kde je ovšem tepelné čerpadlo s ovládacím modulem jen přes Wifi, takže tam je vedený další kabel a hozený nějaký starý router, jen aby se vytvořil signál pro ovládací modul 40 centimetrů daleko. Nepřemýšlejte, proč sakra výrobce nemá modul s připojením přes kabel, tu otázku si kladu u panáka whisky každej pátek večer...

Aktuálně tedy chci zasíťovat dům komplet jednou sítí tak, aby bylo připojení maximálně stabilní, čistě tažené a co možná nejrobustnější. Zároveň napojit kamery tak, aby byly na vlastním rekordéru s úložištěm s tím, že bych chtěl mít na kamery přístup odkudkoliv, kdykoliv.

Obrázek

Dostal jsem tento návrh a vůbec netuším, zda není přestřelený, jestli by nebylo lepší nějak využít stávající infrastruktury (počítá jen s VDSL modemem, ten druhý si mám prý vzít třeba na druhý dům. Můžu poprosit o kontrolu?

Přízemí
Obrázek

Patro
Obrázek

Sklep
Obrázek

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kamery + síť v RD

Příspěvekod Karrex » 16 srp 2022 21:16

Co se ceny týče, když jsem stavěl dům cca 150m2 (přízemí, 1. patro a obyvatelná půda), kde jsem teď, tak kamery do 10000,- 4ks s rekordérem od Uniview.
Zásuvky se tedy tahali rovnou, tak je tam potřeba počítat s prací navíc u tebe, ale kabely nestojí moc, pár tisíc. Zásuvky taky pár tisíc (podle toho, jaký chceš keystony, já bral nějaký drahý).
Switch jsem bral za asi 10k s rezervou 28 portový s POE a aktivním chlazením.
APčko nestojí moc.
Nevím, já se dostal asi na cenu do 40k za zasíťování i s kamerami (nemají tedy barevný obraz v noci :-D ), router jsem měl už svůj.
A to jsem tahal ještě dost tvrdej kabel CAT6A U-FPT, byl tuším i dražší.
Rozvaděč mě stál něco přes 5k a to se vším: Montážní sada, 19" rozvaděč 9U 450mm, 19" vyvazovací panel 1U, 19" Police s perforací 1U, 19" rozvodný panel 8x230V, 4ks 19" záslepka, spojky s patch panelem 24port
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

negror
Level 3
Level 3
Příspěvky: 556
Registrován: říjen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kamery + síť v RD

Příspěvekod negror » 17 srp 2022 22:51

Nákresy jsou aktuální stav, nikoliv návrh. Do 40k komplet... To mi dává smysl. Tady je 40k jen sítě bez kamer. Přijde mi to trochu moc, ale nemám v tomhle moc přehled. Alternativa s černobílými kamerami mi asi přijde rozumnější, nepotřebuju se koukat, co za barevný ptáčky mi lítá po zahradě, chci mít natočeného souseda, co mi jde krást dřevo... Vůbec nevím, jak je to s těmi zásuvkami, co slouží jako APčka, neznám to, tak netuším, jestli to funguje a jak dobře.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kamery + síť v RD

Příspěvekod petr22 » 17 srp 2022 23:01

Nemas nekde plan pozemku? Sice vime jak vypada barak, ale ne jak to okolo
a kam vsude ma wifi dosahnout krome toho sklepa. AP jsou nejlepsi reseni
na rozsireni signalu po baraku, musi byt ale kabelem pripojene na router.
Nejake altany, pergoly, ohniste, stodoly, zahradni domky?

Ta kamera nahore uprostred je predpokladam se zaberem 180 stupnu, tzn
jakakoliv osoba na ni zachycena bude nerozpoznatelne mala. Vpravo bude
navic mrtvy uhel.

Co se tyce IR prisvitu - skvela vec jak odhalit pozici kamer, jeden pohled skrz
fotak telefonu a barak sviti jak vanocni stromecek. Navic neni problem kamery
oslepit tak, ze nic neuvidi. Osobne bych dal fake kamery viditelne a prave kamery
velmi dobre zamaskoval. Ne vzdy ma ten co jde krast IQ slepice, kdyz krade primo
pod kamerou a jeste do ni zblizka cumi aby byl dobre videt jeho ksicht.

negror
Level 3
Level 3
Příspěvky: 556
Registrován: říjen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kamery + síť v RD

Příspěvekod negror » 18 srp 2022 00:04

Díky Petře, to je dobrej point, sezení je venku kus od domu.

Kamery:
Obrázek


Sítě teď
Obrázek

Sítě cíl
Obrázek

Takže raději s tím LED přísvitem?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53594
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kamery + síť v RD

Příspěvekod petr22 » 18 srp 2022 00:10

LED muze byt jak IR, tak normalni viditelne svetlo.

Pokud ty kamery nemaji detekci pohybu, tak by to chtelo nejaka pohybova cidla, samozrejmne
normalni LED maji ten problem, ze se vse rozsviti jak Las Vegas v noci aby ty kamery neco videly.

IR LED sviti tak, ze to sice neni videt pouhym okem, ale vidi to jakykoliv snimac v telefonu, fotaku
a kamere.

Co je ten domek pobliz toho rybnika? Tam by slo pres Powerline zapojit AP.

Taky zalezi z ceho je to cele postavene, pokud stavitel nesetril roxory, draty, pripadne nepouzil
na vyztuzeni betonu rovnou ocelove kolejnice tak by nemel byt problem s dosahem po dome, pokud
AP bude v prizemi.

Podlahove vytapeni (bez nej bych tepelne cerpadlo snad ani neinstaloval) take muze udelat ze stropu
Faradayovu klec.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů