Výběr routeru, přízemní dům

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

drdr321
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Výběr routeru, přízemní dům

Příspěvekod drdr321 » 30 pro 2022 17:08

Pěkný den, rád bych vás zdvořile poprosil o pomoc s výběrem nového routeru do přízemního rodinného domu.

Aktuálně na střeše mám 5GHz anténu a připojení poskytuje lokální provider (30Mb/s), kabel ze střechy mám svedený do místa s červenou hvězdičkou (mám tam stávající router a chci tam mít i nový router - v tom místě mám totiž vyvedeny optické rozvody pro internet do zásuvek v jednotlivých místnotech - koncová zařízení optikou nepřipojuji, ale o tu možnost nechci přijít).

Všechna zařízení aktuálně (i do budoucna) k internetu připojuji přes wifi - přibližně 4 telefony, 4 PC a 1 TV (současně se připojuje max polovina zařízení), výhledově nic dalšího přibývat nebude (neplánuji síťová úložiště, kamery apod.), rychlost od providera mě nelimituje při mém používání.

Aktuálně používám TP-LINK WR940N - je to nějaký starší low-cost, který zvládá jen 2,4 GHz bez nějakých pokročilých funkcí, s tím, že já registruji dva problémy, které mi vadí:
1) slabý signál ve dvou místnostech (viz schéma),
2) odezva - při vyšším provozu vícero zařízení mi padá odezva z nějakých 20ms na 200-300ms (když mám připojeno jen svůj mobil a PC, odezva se drží kolem 20ms).

Rád bych vyřešil oba dva problémy (router jsem event. schopen zapojit i do místa s modrou hvězdičkou ve schématu, ale jen v případě, když by v těch dvou problémových místnostech zůstalo žalostné pásmo 2,4 GHz).
Chtěl bych wifi 6 (některá má koncová zařízení již podporují), nemám žádné speciální požadavky na zabezpečení (sousedé daleko...) ani funkce jako rodičovská kontrola a pod - v podstatě chci zařízení, které bude mít co nejsilnější wifi signál v zelených oblastech ve schématu (zahradu pokrývám v případě sporadické potřeby jiným routerem, nechystám se jít cestou mesh řešení apod.)

Vůbec se v tom nevyznám, ale rád bych se vešel do 1.500 Kč s dobrým poměrem cena/výkon s důrazem na sílu signálu (chápu, že v tom hrajou roli i koncová zařízení, ale aktuálně se mi jeví jako jednoznačně nejslabší místo současný router).

Při hledání jsem zatím narazil na Archer AX20 (stejná cena jako AX23 ale měl by mít lepší procesor plus high power FEM).

Za vaše rady předem díky

schéma.jpg

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru, přízemní dům

Příspěvekod petr22 » 30 pro 2022 17:24

Koncove zarizeni ma mnohem slabsi wifi, nez router. Takze slabe misto neni router.
Pasmo 5 GHz ma mnohem nizsi pruchodnost prekazkami nez 2.4 GHz, pokud jsou sousede
daleko, je jedno na jakem pasmu to vse funguje.

Vhodne a osvedcene reseni je poridit druhy router, ten umistit do leveho horniho rohu
leve 15m2 mistnosti a stavajici router umistit do mista vyznaceneho cervene a vzajemne
propojit bud kabelem, nebo pres Powerline. misto routeru staci i AP, ale kabel je nutny.

Vse co na wifi byt nemusi samozrejmne pripojit kabelem - stolni PC, televize atd. Tim se
vyresi fakt, ze stolni PC a TV zabiraji zbytecne velkou cast prenosoveho pasma.

Router za 1500 Kc porad spada do nejnizsi cenove kategorie, nebude tak o moc lepsi nez
neco za 400 Kc (tomu bych ani router nerikal, jakmile po tom chces neco vic anjednou,
procesor uz nezvlada).

Kolega daval nedavno do baraku toto:
https://www.czc.cz/mikrotik-rb951g-2hnd/122329/produkt

Co se tyce rychlosti - rychlost netu je tak nizka, ze jedno spustene video na Youtube
muze tu linku zabit pro ostatni zarizeni.

drdr321
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru, přízemní dům

Příspěvekod drdr321 » 30 pro 2022 17:36

petr22 píše:Koncove zarizeni ma mnohem slabsi wifi, nez router. Takze slabe misto neni router.

Toho jsem si opravdu vědom, nicméně, třeba můj nový mobil a laptop zvládají bez problémů fungovat se stávajícím routerem na vzdálenost o 20m větší, než bylo zvykem.
A router je opravdu slabým místem, protože při větším provozu nezvládá odbavovat jak by měl (prodlevy apod., s dělením rychlosti počítám).

petr22 píše:Vhodne a osvedcene reseni je poridit druhy router, ten umistit do leveho horniho rohu
leve 15m2 mistnosti a stavajici router umistit do mista vyznaceneho cervene a vzajemne
propojit bud kabelem, nebo pres Powerline. misto routeru staci i AP, ale kabel je nutny.

Vse co na wifi byt nemusi samozrejmne pripojit kabelem - stolni PC, televize atd. Tim se
vyresi fakt, ze stolni PC a TV zabiraji zbytecne velkou cast prenosoveho pasma.


Rozumím, ale jak jsem psal, tou cestou jít nechci, a pokud aktuální nabídka na trhu umožní odbavení přes wifi (což předpokládám, když to s výhradami zvládá starý low-cost), tak chci jít tou cestou.

Dodatečně přidáno po 4 minutách 24 vteřinách:
petr22 píše:Kolega daval nedavno do baraku toto:
https://www.czc.cz/mikrotik-rb951g-2hnd/122329/produkt

Co se tyce rychlosti - rychlost netu je tak nizka, ze jedno spustene video na Youtube
muze tu linku zabit pro ostatni zarizeni.


Děkuji za tip, z popisu mi plyne, že se jedná o zařízení s důrazem na sílu signálu v pásmu 2.4GHz, což by mohlo být přesně to, co potřebuji.

Ad YT - když jsem zkoušel vyhodit router a připojoval vše přes optiku, tak jsem právě mnou popisované problémy neměl, těch 30Mb je v pohodě.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru, přízemní dům

Příspěvekod petr22 » 30 pro 2022 17:44

Jde o to, ze vymenis router, ale dosah muze byt bud stejny, nebo jeste horsi nez predtim.

Take zalezi z ceho jsou zdi - kovove traverzy, roxory a dalsi prvky pouzivane pri stavbe domu jsou
primo zabijaci wifi signalu, ty zdi za kterymi je problem mohou mit v sobe treba sito kovovych prutu.

Vidis sam, ze novejsi telefon a notebook ma wifi s vetsim dosahem nez starsi zarizeni.

Dosah se nezvysuje tim, ze se vymeni router, ale rozmistenim dalsich AP na pokryti prostoru. V nejhorsim
pripade jde dat nejaky laciny extender, ale to je uplna nouzovka.

Vykonnejsi router muze vyresit odezvu ale nepomuze v pripade, kdy jedno zarizeni zabere skoro
celou prenosovou rychlost, 30 Mbit/s je hodne malo kdyz presto bezi obraz napr. z Youtube nebo iVysilani.

Jestli pouzivas i IPTV, tak to samotne muze brat 20-25 Mbit/s z tech 30 Mbit/s co mas.

drdr321
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru, přízemní dům

Příspěvekod drdr321 » 30 pro 2022 17:53

petr22 píše:Vykonnejsi router muze vyresit odezvu ale nepomuze v pripade, kdy jedno zarizeni zabere skoro
celou prenosovou rychlost, 30 Mbit/s je hodne malo kdyz presto bezi obraz napr. z Youtube nebo iVysilani.

Jestli pouzivas i IPTV, tak to samotne muze brat 20-25 Mbit/s z tech 30 Mbit/s co mas.


O tu odezvu mi jde hodně, občas zapínám na mobilu PUBG nebo CoD, s 20ms je to ok, s 200ms nehratelné.
Netflix/YT mi bere do 10Mb/s na zařízení při mém aktuálním nastavení, tam mě rychlost od providera neškrtí.
Spíš mám pocit, jako by to router nezvládal dobře odbavovat, když se těch zařízení používá víc najednou (když jsem si to, až na mobily, popřepojoval na kabel, tak to běželo mnohem líp).

Dodatečně přidáno po 5 minutách 12 vteřinách:
petr22 píše:Take zalezi z ceho jsou zdi - kovove traverzy, roxory a dalsi prvky pouzivane pri stavbe domu jsou
primo zabijaci wifi signalu, ty zdi za kterymi je problem mohou mit v sobe treba sito kovovych prutu.


V tom bych problém neviděl, obvodové zdi jsou z Porothermu (tuším kolem 30 plus izolace), vnitřní přepážky totéž (jen tenčí). Kovové prvky by tam neměly být žádné (pouze rozvody elektřiny, ale ty mám ve svazcích u země, event naopak vedené pod střechou, ale nic v mase zdiva).

drdr321
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru, přízemní dům

Příspěvekod drdr321 » 31 pro 2022 12:42

petr22 píše:Kolega daval nedavno do baraku toto:
https://www.czc.cz/mikrotik-rb951g-2hnd/122329/produkt


Tak jsi mě nahlodal a objednal jsem jak ten mikrotik tak ten tp-link.
Vyzkouším postupně oboje a zkusím oba ta místa k umístění. Vítěz zůstane, druhý půjde na chatu, kde mám nevím co.

Ještě poslední doplňující dotaz - když k wifi 6 připojím starší zařízení, které podporuje např max wifi 4, tak se celá síť začne chovat podle standartu wifi 4?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1510
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Výběr routeru pro 2 Gb/s optiku
    od Majkl22 » 25 lis 2023 22:46 » v Sítě - hardware
    1
    1365
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 13:49
  • Výběr routeru k optice od Pody
    od Nitram3 » 27 dub 2023 09:55 » v Sítě - hardware
    35
    2876
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 20:30
  • Vyber routeru s vyšším zabezpečením
    od DeNNI85 » 22 říj 2023 15:47 » v Sítě - hardware
    26
    3363
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 16:46
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1629
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti