Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

nydrleon
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod nydrleon » 18 dub 2023 16:52

Ahoj,
řeším problém po změně technologie připojení na internet.

Původně jsem měl DSL od T-Mobile, provozoval jsem svůj Asus DSL-AC52U. Bez problémů jsem provozoval malou domácí síť (TV, herní konzole, 2x PC, tiskárna přes USB, nějaké ty mobily).

Nyní jsem přešel na nový optický internet od T-Mobile ke kterému jsem musel přijmout jejich router Huawei HG8145V5. T-Mobile nabízí že ho vzdáleně může přepnout mezi režimem BRIDGE nebo ROUTER. Vzhledem k tomu že ta krabička musí běžet tak jako tak, nechal jsem si ji nastavit do režimu ROUTER ( = malou domácí síť by zastala). Ale samotný Huawei nechci provozovat, protože nenabízí 5G wifi a většina jeho nastavení je o dost chudší (ale možná to je jen pocit).

Zapojení je tedy optický kabel -> Huawei (zapnutý DHCP pro necelý rozsah adres, vypnuté wifi) LAN1 -> kabel RJ45 -> LAN1 v Asus (vypnutý DHCP, IP adresa mimo rozsah nastavený v Huawei, zbytek tak jak jsem byl zvyklý) -> ostatní domácí přístroje se připojují k Asus.

Přístroje fungují v pohodě, ale router Asus se v administraci tváří že nemá přístup na internet, čili:
- systémový čas se vynuluje po každém restartu a nenastaví se automaticky jako dříve (tím pádem nepoužitelnost scheduleru)
- kontrola upgrade firmwaru je nefunkční

Poradil by někdo co s tím? Předpokládám, že stačí pouze něco přenastavit v administraci Asusu...

Díky

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10922
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod zeus » 18 dub 2023 20:39

Vitej na PC-Help!
Proc tedy nevyuzijes rezim bridge a nenechas rizeni na Asusu jako driv?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod RIKI22 » 18 dub 2023 22:51

Ak má Huawei IP adresu 192.168.1.1, tak na tom Asus si nastav IP adresu na 192.168.2.1 a zapoj ho do WAN,ako ďalší router.Vtedy,by čas mal byť v poriadku.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2023 08:09

Rik tomu nerozumí a rozhodně nedělej nic, co radí! Budeš mít zbytečně dvě sítě za sebou a budou z toho další komplikace.
Správné řešení je režim bridge a asus jako router. To lze, modrý port lze použít jako WAN.
Další řešení je možné v případě, že router umí režim provozu AP. V tomto případě není nutno připojit router na LAN port (viz. můj článek - router jako switch), ale na WAN port + vypnutí DHCP + režim provozu AP. Tohle umí jen routery asus. Pak to bude v pořádku.
Při tvém zapojení skutečně router asus hlásí, že není připojen k internetu (stejně jako každý jiný router takto zapojený), protože se testuje pouze WAN port. A ten máš odpojen.

Na rika pozor! Jen tak pro pořádek:
- zde varování neřídit se rikovými radami, které by k výsledku nevedly: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=8&t=209100#p1626144
- v tomto tématu: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=218606 dodává screen a radí tazateli, jak zprovoznit wifi, a to přesto, že už byl dodán výpis ipconfig, ve kterém žádná wifi síťovka neexistuje
- tady: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=7&t=218581#p1708658 pro změnu zcela zmátl tazatele, který byl na správné cestě a vnucoval mu nastavení dynamické IP adresy na WAN portu, přestože správné nastavení bylo statická IP adresa.
Tady: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=223026 se vyptal na všechno možné, aniž by identifikoval problém.
Jeho poslední zářez, kdy definitivně zničil jakoukoli možnost o nápravu partition: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=225725
Je to trol a šmejd, jen škodí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

nydrleon
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod nydrleon » 19 dub 2023 16:15

Chápu, takže aby ASUS dokázal využít internet pro svoji potřebu ve správě zařízení, tak mu musí připojení přitéct přes port WAN.

Přiznám se že režim BRIDGE na ("modemu") HUAWEI byl můj prvotní nápad, ale nepovedlo si mi to rozchodit (ikdyž jsem to vzdal asi dost brzy).
Pro takovouto konfiguraci musí být zapojení HUAWEI LAN1 -> ASUS WAN pomocí RJ45 kabelu. Následně jsem na webu T-Mobile našel následující parametry:
1765
Plus od technika jsem obdržel PPP uživatelské jméno a heslo, které jsem zadal. Nicméně nic se nedělo, spojení mezi HUAWEI a ASUS vypadalo jako totálně mrtvé, žádné blikání diod ani po cca 5 minutách, ve správě ASUS žádný přenos na WAN.

Proto jsem přikročil k plánu "B" jak jsem popsal v prvním příspěvku:
- zavolal jsem na T-Mobile ať mi přepnou HUAWEI do režimu ROUTER (trochu jsem se těšil na výhodu, že budu mít druhý USB port na síti)
- ASUS jsem si "manuálně" nastavil na režim AP (vypnul jsem DHCP). Nevím zda to stačí :-) Bohužel v se správě ASUSu jsem nenašel žádné přepínání režimů, ikdyž na netu jsem takové obrázky od jiných modelů z administrace zaznamenal. Asi mám nějaký "hybrid" router?

Zkusím až bude chvíle připojit ASUS na WAN port se stávajícím nastavením, třeba se to chytne jako AP.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2023 16:18

Pravděpodobně nechytne. I bez DHCP bude routovat.
Spíše bych zkusil upgrade na nejnovější firmware. Třeba se tam ta nabídka objeví. Eventuálně zkusit nahrát firmware pro RT-ac52u (to je stejný typ routeru, ale bez dsl modemu). Ale pečlivě si prostuduj nástroj pro obnovu firmwaru od asusu, kdyby proces selhal.
A WAN port musí být přepnutý do režimu ethernet (pokud jsi tak již neučinil).
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

nydrleon
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: duben 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod nydrleon » 19 dub 2023 17:07

ITCrowd píše:Pravděpodobně nechytne. I bez DHCP bude routovat.
Spíše bych zkusil upgrade na nejnovější firmware. Třeba se tam ta nabídka objeví.
A WAN port musí být přepnutý do režimu ethernet (pokud jsi tak již neučinil).


Máš pravdu, po prostém přepojení kabelu do WAN zdířky u ASUSu se nechytne. Dokonce mám podezření že se v něm "něco pere" protože administrace ASUSu opakovaně padá.

Samostatný výběr režimů (router, repeater, AP) prostě v administraci nevidím. Nebo je fakt dobře schovaný :lolno:

Firmware mám ten nejaktuálnější (1.1.2.3_979), snažím se být v tomhle pečlivý (proto mě i dost štve že v administraci není k dispozici internet, aby mě router sám upozornil na novou verzi firmware).

Nastaveni WAN portu - nastavit WAN Ethernet vím kde. Ale je tam mnohem více nastavení:
- Service Unit
- v závislosti na zvoleném Service Unit je obrazovka vždy jiná

1766

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2023 17:50

Zkus se podívat, jestli tam není nabídka AP. Teoreticky by tam mohla být bridge, ale vůbec netuším, jestli by to tak fungovalo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod RIKI22 » 19 dub 2023 18:03

Mám optiku od telekom a router Huawei,ktorý sa stará iba o 2x magio box.Keďže naozaj router Huawei nič moc,mám za ním svoj Asus,ako hlavný router.
Za ním 2x Asus ,ako AP.Tak som to mal ,aj keď som mal DSL a mám to tak aj pri optike.Viem,nemalo by to tak byť ale nebudem si komplikovať život vyvolávaním na poskytovateľa.O chvíľku odchádzam od telekom a jednoducho pripojím nového poskytovateľa a idem ďalej.Ak to niekomu vadí,že to tak funguje ,tak ho ľutujem.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Druhý router nemá v administraci připojení k internetu

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2023 18:43

To, že něco funguje neznamená, že je to uděláno správně.

Něco pro ty, aby věděli, jak rik "umí":
- zde varování neřídit se rikovými radami, které by k výsledku nevedly: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=8&t=209100#p1626144
- v tomto tématu: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=218606 dodává screen a radí tazateli, jak zprovoznit wifi, a to přesto, že už byl dodán výpis ipconfig, ve kterém žádná wifi síťovka neexistuje
- tady: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=7&t=218581#p1708658 pro změnu zcela zmátl tazatele, který byl na správné cestě a vnucoval mu nastavení dynamické IP adresy na WAN portu, přestože správné nastavení bylo statická IP adresa.
Tady: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=223026 se vyptal na všechno možné, aniž by identifikoval problém.
Jeho poslední zářez, kdy definitivně zničil jakoukoli možnost o nápravu partition: https://pc-help.cz/viewtopic.php?f=46&t=225725
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 hostů