Čas výpadku proudu

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Liborka
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Čas výpadku proudu

Příspěvekod Liborka » 07 črc 2023 09:10

Vážení zdravím.
Jsem u poprvé a to z nutného důvodu. V noci mi praskla žárovka v líhni a vyhodilo mi to pojistku. Přišel jsem na to až ráno a vejce skoro studená. Tak že vypadl i počítač a předpokládám že v systémových zprávách PC je uložen čas výpadku. Jak jej najdu? Podle doby bezproudí vy se dala odhadnout doba přežití.
Děkuji za odpověď. Libor.

Reklama
Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1378
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod šulda » 07 črc 2023 09:59

Sice nevím jaký OS používáš, ale tohle je třeba v historii spolehlivosti. Stačí napsat do vyhledávání nebo v protokolu událostí.
Člověk se pořád učí.

Liborka
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod Liborka » 07 črc 2023 10:29

Šuldo díky, pomohlo to.
trochu jsem bloudil ale našel. Tak že proud vypadl po jedné hodině, tak že bezproudí trvalo asi sedm hodin.
Příroda má neskutečnou vůli přežít, ale tohle je už moc. Pokud zárodky uhynuly poznám až za čas, až zárodek odumře a začne rozklad tkání ve vejcích, tak že nejdříve večer nebo až zítra, ale spíše to vypadá na hromadný funus.
Budu s tím pro příště muset něco udělat, možná by stačil bzučák při výpadku proudu.
Díky, měj se.

Liborka
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod Liborka » 13 črc 2023 13:54

Vážení, jen pro vaši informaci.
Po dnešním prosvěcování mám výsledky.
Třetina vajec už byla ve stádiu brzkého klubání, tak že už měla vlastní termoregulaci a za pár dní se vyklubala.
Druhá třetina je dále živá a ve vývoji a poslední byly úhyny a vyřazeno. Tak že sedm hodin bez proudu se dá relativně přežít. Je to ale odvislé od tipu líhně, její tepelné setrvačnosti a tím že se vypne i ventilace a nevýměna vzduchu pomáhá udržení teploty.
Pro příště ale nevím jak se bránit výpadku proudu. Záložní zdroj nepadá v úvahu, ale stačila by jen signalizace výpadku proudu. Poradíte nějakou mašinku? Stačí mne upozornit a vyměním prasklou žárovku a nahodím jistič a nic se vlastně neděje.
Tak že díky za radu a ať se vám daří, Libor.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod petr22 » 13 črc 2023 14:25

Osobne bych vymenil jistic za takovy, ktery se pokusi automaticky znovu nahodit (lze nastavit pocet pokusu).

A zarovku bych vymenil za LED.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod Martab » 13 črc 2023 14:39

Předpokládám, že v líhni je ta žárovka mimo jiné kvůli její "účinnosti" a funguje jako topidlo, tam LED moc dobře nepomůže. To spíš nějaký keramický IR zářič, nebo něco takového.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod ITCrowd » 13 črc 2023 15:36

Přesně jak píše martab. Žárovka v líhni je hlavně zdroj tepla.
Znovu nahozený jistič je v případě prasknutí žárovky taky k ničemu.
Signalizace vypnutí proudu řeší jen to, že prasklá žárovka vyhodí jistič. Ale žárovka klidně může prasknout a jistič nevyhodit.
Řešil bych to umístěním fotodiody do líhně + trvale přitažené přepínací relé + kondenzátor. Pokud zhasne žárovka, pak relé odpadne, propojí jiné kontakty a kondenzátor se vybije do nějakého piezo měniče. Délka pískání by pak záležela na kapacitě kondenzátoru. Tak by ani nebyla třeba baterie.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod atari » 13 črc 2023 16:12

Pokud vím, tak dnes už líhně mají svoje topení. Dávat tam žárovku, aby se svítilo, je podle mě plýtvání. Takže autorovi dotazu podle mě o jde to, když něco vyhodí pojistky, tak aby se to rychle dozvěděl, a opět zprovznil vytápění. Svícení je podle mě potřeba až ve fázi vylíhnutí.

Tak třeba se autor k tomu vyjádří, a sdělí nám to jak to je.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod ITCrowd » 13 črc 2023 16:38

Podle autora to chápu stejně jako martab. Podle tohoto: "V noci mi praskla žárovka v líhni" se domnívám, že jde o líheň, kde se "topí" žárovkou. V líhni s topením nedává přítomnost žárovky smysl, jak píšeš.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Liborka
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod Liborka » 13 črc 2023 21:06

Vážení, díky za diskusi.
Žárovky tam jsou opradu pro "odpadní" teplo při vzniku světla. Možná mi doplníte, ale watáž žárovek s běžnou paticí je stupňovitě od 15watů do nekonečna a výběrem lze regulovat příkon a výsledné teplo, a koupit je lze v podstatě všude. Pro sto vajec mi stačí 4x15w a ve druhé líhni 2x25warů + jedna jako odpoz před ventilátorem. Ale to kdy topí a netopí se odhaduje na 50:50.
Cituji ITC: [glow=red]Řešil bych to umístěním fotodiody do líhně.... ona vypíná pravidelně a tolerance teplotního čidla je kolem jednoho stupně, tak že "babo raď :D Jistě by to šlo a nastavit na pokles teploty pod?? ale to už je mimo můj obor a užitečná, ale komplikace navíc.
Díky za nápady a i trochu nápovědy a mějte se, Lib.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod Martab » 13 črc 2023 21:21

Pokud je tam teplotní čidlo, šlo by využít, záleží jak je to zapojené a co se používá k řízení. Popřípadě možná se dá sehnat nějaký digi teploměr s alarmem když teplota klesne pod nějakou mez (google poradí).
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Čas výpadku proudu

Příspěvekod faraon » 13 črc 2023 21:25

V tom případě nastalo mírné zmatení pojmů, nejedná se o zakázanou žárovku ale o zcela legální "kulové topné těleso se světelnou indikací provozu" :lol:

Pokud by se šlo jenom o hlídání výpadku proudu, tak by nejjednodušší amatérské řešení bylo vzít malé trafo, to nechat držet sepnuté přepínací relé, přes které se bude nabíjet akumulátor. Při výpadku proudu se relé přepne a proud z akumulátoru půjde do zvonku. Technika devatenáctého století ;-)

S technikou jedenadvacátého století se dají hlídat teploty i se záznamem, nebo poruchy jednotlivých žárovek, a třeba i to jestli už kuřata nezačala pobíhat po líhni, akorát je k tomu potřeba sehnat školáka který si chce hrát a ne jenom šmatlat po mobilu, což je dneska trochu problém: https://rpishop.cz/sady-pro-raspberry-pi-pico/5429-kitronik-inventor-s-kit-pro-raspberry-pi-pico-6609025157696.html
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB 3.0 bez proudu po zapnutí laptopu HP 255 G7
    od Jan_Benes » 06 bře 2024 17:03 » v Problémy s hardwarem
    1
    508
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 bře 2024 17:23

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů