Internetová kabeláž v rodinném domě

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

HaLfy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 77
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod HaLfy » 08 srp 2023 13:29

Ahoj,

jsem přes tyto technické věci úplný lajk a chtěl bych pomoci předem, než se do toho vrhnu. Omluvte mě za moje nepřesné výrazy lidového mluvčího.

Nastěhovávám se do 5 let starého domu. V tomto domě bydlela rodina, které stačil nějaký internet vzduchem. Je tam ale možnost mít optiku, která se tam bude zapojovat, přes výkop a fasádu.

Optika bude přivedena do obývacího pokoje k telefonní/internetové zásuvce. Tam nějak posadím router, který bude vysílat wifi a bude na něj napojena televize.

Totožné telefonní/internetové zásuvky jsou v každém pokoji domu (5x).
Na půdě plandá 5 kabelů s těmi internetovými kabelama. Původní majitel tam nechal nějaký switch a měl tam ze střechy vedený kabel zřejmě z nějaké antény, ze které bral internet.
Logika mi říká, že tímto switchem poslal do těch zásuvek internet.
Já budu mít původ internetu dole v obýváku, ne na půdě jako předchozí majitel.

Mé otázky zní: Mohu nahnat nějak ten signál nahoru a tam ho poslat do všech zásuvek jako to měl původní majitel? Je možné nějak předem zjistit, jestli je zásuvka/kabel funkční? Je možné nějak zjistit jaký kabel patří k jakýmu krom zapojení něčeho a sledovat jestli se to připojí či ne?

Asi budu muset předpokládat, že vše proběhne hladce a že vše funguje.

Díky moc a kdyby byly potřeba dopnit informace, tak doplním. Děkuji

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2023 13:35

Ahoj,
pravděpodobně měl na půdě router, ale to nehraje roli. Použij switch, u switche je jedno který port je "zdrojový" a který "cílový".
"Totožné telefonní/internetové zásuvky jsou v každém pokoji domu " - ověř si, že jsou skutečně RJ45 a zapojeny všechny páry. Kabely musí být minimálně Cat5e.
"Mohu nahnat nějak ten signál nahoru a tam ho poslat do všech zásuvek jako to měl původní majitel?" - ano - viz. výše
"Je možné nějak předem zjistit, jestli je zásuvka/kabel funkční?" - musel bys mít zkoušečku. Např.: https://www.czc.cz/gembird-nct-1-ethern ... gLl-PD_BwE
"Je možné nějak zjistit jaký kabel patří k jakýmu" - třeba pomocí té zkoušečky. Nicméně pokud budeš mít osazeny všechny porty, a bude to funkční, pak to nemusíš řešit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

HaLfy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 77
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod HaLfy » 08 srp 2023 13:51

Děkuji moc za odpověď.
Tudíž optiku zapojím do routeru a z routeru to zapojím do té zásuvky v obýváku a nahoře to zapojím příslušný kabel do switche na pozici příjmu signálu?
Prosím jak je myšleno všechny páry? Páry mezi čím?
Kabely by takové měli být. Předchozí majitel tam nechal switch od TP-linku, který byl všemi těmi kabely zapojen.
Zásuvky si ověřím tak, že tam bude ethernetový kabel pasovat? Nebo se můžu nějak napálit?
Co se týče funkčnosti, tak tedy počkám na zapojení.
Moc děkuji

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod petr22 » 08 srp 2023 13:55

V kabelu je 8 vodicu, 4 pary. Existuji spoje, kde jsou pouzity jen 2 nebo 4 vodice z 8, ostatni jsou nezapojeny.

Pokud je pouzito vsech 8 vodicu a spravne zapojeno v konektorech, bude to ethernet.

Lze otestovat, viz odkaz na zkousecku (kazda LED je jeden vodic).

Puvodni majitel nema k infrastrukture v dome dokumentaci ?

Muzes zkusit i tzv "pruzkum bojem" kdy to zapojis a budes doufat v nejlepsi (funkcnost).

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2023 15:05

"Tudíž optiku zapojím do routeru a z routeru to zapojím do té zásuvky v obýváku a nahoře to zapojím příslušný kabel do switche na pozici příjmu signálu?" - žádná pozice příjmu signálu neexistuje. Viz.:"u switche je jedno který port je "zdrojový" a který "cílový"." Tedy je jedno, do kterého portu switche kabel zapojíš.
"Kabely by takové měli být." - tohle ověř. Se 100% jistotou. Budeš mít optiku => rychlou (gigabitovou) síť. A kabely nižší kategorie můžou podporovat nižší rychlost. A totéž se týká switche - měl by být gigabitový.
"Zásuvky si ověřím tak, že tam bude ethernetový kabel pasovat?" - u zásuvek je problém, že do RJ45 (ethernet) pasuje i RJ11 (telefon). Ale pokud bývalý majitel neměl interní telefony, bude to OK.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod X » 09 srp 2023 00:14

Občas to u switche jedno není, mají totiž některé porty high, médium a low.

HaLfy
Level 1
Level 1
Příspěvky: 77
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod HaLfy » 09 srp 2023 10:35

Dobře, tak jsem vlezl na půdu a trčí tam opravdu kabely Cat5e (bylo to napsáno na těch kabelech), což doufám, že je dobrá zpráva pro mne. Co se týče zásuvek, tak dům je starý 5 let a budu doufat, že už byly dány RJ45 - jinak ethernet kabel tam jde. Kdyby náhodou to byly RJ11, je to velký problém?

Switch budu dokupovat, tak si dám pozor jaký budu kupovat a přízpůsobím se tomu.

Jinak moc děkuji za odpovědi a za pomoc.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Internetová kabeláž v rodinném domě

Příspěvekod petr22 » 09 srp 2023 10:38

To by problem byl, ale povazuji prakticky za jiste ze je to ethernet.

5 let stary dum je z roku 2018. Kdo by v roce 2018 tahal po baraku tolik rozvodu pro pevnou telefonni linku?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Hřebík v kabelu od elektriky v panelovém domě
    od Dav98786 » 13 lis 2023 17:44 » v Vše ostatní (bezp)
    2
    1660
    od Dav98786 Zobrazit poslední příspěvek
    14 lis 2023 07:59

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 hostů