Mesh systém s integrovaným modemem Vyřešeno

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Osea
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod Osea » 18 lis 2023 14:39

Dobré odpoledne,

poslední dobou se potýkám s výpadky internetu, sníženou přenosovou rychlostí a obecně, s internetovými, problémy. Rozhodl jsem se proto pro výměnu mé stávající mesh sestavy Linksys Velop, která však při instalaci vyžadovala propojení přes modem (poskytovatel je T-Mobile a jeho DSL tarif). Linksys sestavu mám již přes dva roky a uvažuji tedy nad něčím novějším, co bude opět mesh systémem, respektive sestavou, ale nebude vyžadovat modem - tedy že daný mesh main bude s integrovaným modemem. Aktuálně jsem nalezl nějaké informace o TPLinku, ale k této značce nemám moc velkou důvěru; a též jsem našel ZenWifi modely od Asusu, u nich však absentuje informace o zapojení a také o vybavenosti.

Pouze pro doplnění - jedná se o byt střední velikosti, ovšem jeden klasický router měl vždy problém s kvalitním rozprostřením signálu. Dále, aktuálně mi na wifi běží smarthome ve složení několika Phillips Hue světel a jednoho jejich bridge, bezpečnostní kamera, zámek, termostat na vytápění, klimatizace - to vše propojené dvěma Apple TV do Apple Homekit a poté dále, separátně, chytrá kuchyň (trouba, indukční deska a digestoř) od Samsungu v jejich vlastní appce, která s Homekitem nechce spolupracovat. Co se poté vlastních zařízení týče, tak vyjma smarthome se pravidelně připojuje přibližně dalších 18-25 zařízení (telefony, notebooky, tablety, smartwatch, tiskárny).

Máte prosím někdo nějaké zkušenosti, či přímo doporučení?

Předem vám všem moc děkuji!

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod petr22 » 18 lis 2023 14:55

Osobne bych nespojoval funkci modemu a MESH WiFi do jednoho zarizeni.

Podle naseho kolegy je toto nejlacinejsi zarizeni, kde MESH funguje 100% a zarizeni se bez problemu
prepinaji mezi pristupovymi body (tzn jsou vzdy pripojene na ten s nejlepsim prijmem).

https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-me ... 88/produkt

Osea
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod Osea » 18 lis 2023 15:02

Děkuji za odpověď. Nicméně, ještě k doplnění, nehledáme nejlevnější možnost. Pokud se nová varianta bude pohybovat kolem ceny Velopu, který mám teď (čili do nějakých devíti tisíc), tak je to za mě stále v pořádku.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod petr22 » 18 lis 2023 15:10

Kolik pristupovych bodu je pouzito ? U tohoto Unify je za 2500 Kc jeden, 4 jsou za 10.000 Kc.

Tento Unify ma take velmi dobrou WiFi, tedy zvlada pokryt vetsi prostor nez konkurence (neni to jen o sile signalu).

Jestli stavajici modem vyhovuje, neni nutna investice do VDSL modemrouteru s WiFi a MESH podporou.

Osea
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod Osea » 18 lis 2023 15:12

Stávající modem právě moc nevyhovuje - též je relativně zastaralý dle mého názoru, a je to též jeden z těch, které kdysi T-Mobile "promoval" za pár korun k tarifům pevného internetu. Kdysi byl dostačující a z počátku i při Linksysu, teď již však, při rostoucím počtu chytrých zařízení, už nedostačuje a též by zasloužil obměnu. Přístupové body mám aktuálně dva, tj. Linksys Velop Dual.

Každopádně pokud nějaký takový modemrouter s mesh systémem existuje, budu rád za doporučení. Já totiž moc úspěšný při hledání nebyl..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53626
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod petr22 » 18 lis 2023 15:27

Existuje, napr. TP-LINK Archer VR2800v.

Nicmene ty drazsi zarizeni od TPLinku nemam rad, potom co mnoha lidem umrel C5400 za 8000 Kc,
nekterym i 3x (!), ve vsech pripadech stejna zavada. TPlink menil kus za kus a tvrdosijne odmital
uznat ze je to vyrobni vada.

Kolega doporucuje pouzit router Unify, AP Unify a pred to dat VDSL modem v rezimu bridge.

Na foru Unify co resi jak nahradit VDSL modem doporucuji takte VDSL jako bridge a za nej toto:
https://www.alza.cz/ubiquiti-afi-aln-r- ... 422291.htm
Naposledy upravil(a) petr22 dne 18 lis 2023 15:36, celkem upraveno 2 x.

Osea
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Mesh systém s integrovaným modemem

Příspěvekod Osea » 18 lis 2023 15:33

Koukám, koukám. TP-Linky nejsou, ani v mém okolí, úplně oblíbené.. Nicméně co jsem já našel, vlastně asi jediné, tak je TP-Link Deco PX50 a potom Asus ZenWifi XD5 nebo XD6, z dražších potom ještě XT9 - tyto však mají na různých webech různé informace týkající se právě integrovaného modemu..

Dodatečně přidáno po 25 minutách 42 vteřinách:
Nuže tedy Vámi doporučovaným řešením je vyhnout se Mesh systému.

A kdybych přeci jen chtěl pokračovat v tomto, lze objektivně doporučit nějaký, stále prodávaný, modem-router s mesh funkcí?

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 6 minutách 6 vteřinách:
Tak mě ještě napadlo, po krátké rešerši, že by teoreticky mohlo fungovat (a dle uživatelských hodnocení i funguje) spojení TP-Link Deco X50-DSL, který funguje jako modem-router a potom samostatný node, opět Deco (víceméně jakékoliv stejné či vyšší kvality) do další místnosti - tyto dvě pak spojit skrze wired backhaul a budou fungovat jako mesh. Někteří uživatelé si to pochvalují, jako vcelku jednoduché řešení.

Má s tímto konkrétním setupem někdo zkušenosti?

Odkaz pro X50-DSL: https://www.alza.cz/tp-link-deco-x50-ds ... 46.htm?o=1

Díky!

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Mesh systém s integrovaným modemem  Vyřešeno

Příspěvekod ITCrowd » 20 lis 2023 13:25

No, už jsi rozhodnut, přesto by ses měl zamyslet.
1. mesh nikdy. je to jen swinstwo ke zpomalení wifi a zaplevelení okolí signálem. Viděl jsi někdy použití mesh v profesionální sféře? Ne? Správně. Zkus uhádnout proč.
2. modem budeš potřebovat tak jako tak. Integrovaných vícero zařízení do jedné krabice je sice pohodlné, ale má svoje úskalí. A i proto se moderní krabice vyrábí tak, aby byla možnost "bridge" režimu a tím se router a switch zakompponovaný v krabici vyřadil. Zkus zapřemýšlet proč.
Řešení je jasné - modemrouter si nech - tedy pokud stíhá rychlost, na jeho konec slušný router + 2 x obyčejné AP - to by na obyčejný byt mělo být více než dostačující. Vše, s čím se nehýbe (tiskárny, tv, nas atd.), to vše připojit kabelem. Mesh poslat kam patří - na sběrný dvůr.
Více třeba v mém podpisu - vybíráme router. Dále doporučuji:
viewtopic.php?f=41&t=227211 - tazatel stejně jako ty byl už rozhodnut, zbytečně se ptal, protože si stejně poradit nenechal, přišel o 1500, ale je spokojen.
viewtopic.php?f=8&t=212022 - proč se vyhnout wifi.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh Příloha(y)
    od P1X3L » 05 bře 2024 20:12 » v Sítě - hardware
    42
    5618
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    19 dub 2024 22:21
  • Rezervační systém pro parkovací místa
    od dvorkatylka » 20 zář 2023 12:25 » v Vše ostatní (sw)
    4
    5210
    od dvorkatylka Zobrazit poslední příspěvek
    02 říj 2023 12:22
  • your system may not stable a nahodný restart
    od maathes » 09 pro 2023 09:57 » v Problémy s hardwarem
    11
    1941
    od maathes Zobrazit poslední příspěvek
    05 led 2024 22:55
  • Systém ukazuje méně jader CPU
    od Kemot » 30 lis 2023 21:30 » v Problémy s hardwarem
    11
    1324
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    02 pro 2023 15:20
  • Výstupní zvuk zaznamenává mikrofon i systém
    od Beyourself » 04 srp 2023 12:15 » v Vše ostatní (sw)
    1
    1869
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    04 srp 2023 18:11

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů