Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

nl635
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod nl635 » 07 bře 2024 23:34

Varis z vody. Mas len ciastkove informacie ktore samostatne davaju zmysel, ale ked ich dosadis do "big picture" tak z nich vyjde nespravny zaver.

Ak pre zjednodusene vynechame MU-MIMO, tak router vzdy komunikuje naraz len s jednym zariadenim medzi ktorymi "prepina". To "prepinanie" sa deje na urovni paketov(V casovej osi to budu Mikrosekundy). Cize router nema problem odoslat paket do jedneho zariadenia pomocou wifi 5 a nasledne odoslat dalsi paket do ineho zariadenia pomocou wifi 6. Iste spomalenie tam teda je, ale to je sposobene len tym ze pomalsie zariadenie "zozerie" dlhsi casovy usek pocas ktoreho ziadne ine zariadenie komunikovat nemoze.

Potrebne znalosti si dostujes napriklad tym ze si precitas o CSMA/CA.
______

Stojim si teda za tym ze wifi 6 mesh funguje vyrazne lepsie aj ked su ostatne zariadenia wifi 5 :) Ja som svoj test vykonal, ty to mozes brat ako namet ked budes robit dalsiu odbornu recenziu.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 08 bře 2024 01:40

Ach jo...
Nemůžeš vynechat MU-MIMO, to by ti spadla rychlost už jen z principu. Zjednoduším to:
Když už matematika, tak matematika. Mějme starý dobrý router 841, 2,4GHz, dvě antény. Mějme dvě zařízení v síti, první 802.11n dvě antény a druhé 802.11b/g jedna anténa. Pro pochopení budu uvažovat teoretickou rychlost.
1. případ - router komunikuje s prvním zařízením, router má dvě antény, zařízení dvě antény, funguje mu-mimo a rychlost je 300Mbps.
2. případ - do komunikace vstupuje druhé zařízení. Pak jedna anténa komunikuje s tímto rychlostí 54Mbps a druhá s prvním zařízením rychlostí 150Mbps. Celková rychlost wifi se sníží na 204Mbps. Což mimochodem odpovídá praktickým testům.
I na té wikipedii píšou o počtu antén, tak proč zbytečně diskutuješ a snažíš se objevit Ameriku? Není to raketová věda, všechno je fyzika. Obyčejný router, který má 3 antény na 5GHz a dvě na 2,4GHz nemůže naráz tlačit maximum do dvou zařízení různých vlastností. Ano, může to třeba ten router, na který jsem tu dal odkaz. A to je důvod, proč výrobci do herních routerů dávají velký počet antén.
CSMA je kontrola přístupu k mediu. CA je akceptace kolizí. U WiFi to ani jinak nejde, protože dvě zařízení můžou být od sebe tak daleko, že se vzájemně "neslyší". Kolize vznikne, když jedno zařízení vysílá, a to druhé "neslyšící" začne vysílat taky. Poslech media tedy nezaručuje předcházení kolizím. S tématem toto vůbec nesouvisí.

Buď tak laskav a pro vysvětlení základů nevstupuj do témat, kterým nerozumíš. Usnadníš tak práci rádcům a orientaci v řešení problému tazatelům. Založ si své vlastní téma.

moderátory prosím o smazání všech příspěvků od poslední čistky. Děkuji.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

nl635
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod nl635 » 08 bře 2024 08:13

Ja neriesim nic ine ako to ze som autorovy ponukol riesenie ktore je lepsie ako powerline, zatial co ty ho neustale napadas a snazis sa vyvratit. Autor temy by si vdaka tomu mohol kupit blbost len kvoli tomu ze si ho oklamal.

Doslova si v bode 2 popisal pripad ktory tu vysvetlujem.
2x AX wifi mesh router + 1x AC zariadenie = 1200mbit + 600mbit
1x AC wifi mesh router, 1x AX wifi mesh router + 1x ac zariadenie = 600 + 600mbit.


Preslo mi rukami uz mnozstvo mesh systemov, tie zlozene z vyhradne wifi 6 routrov funguju VZDY lepsie. VZDY rychlejsie ako tie AC. A v 99% pripadov to je LEPSIE riesenie ako powerline. Wifi 6 mesh funguje tak dobre ze bezny clovek ktory nestahuje 150GB hry zo steamu si ani nemusi vsimnut ze routre nie su prepojene kablom.

Toto bol moj posledny prispevok do tejto temy a pravdepodobne aj do fora.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 08 bře 2024 15:24

Opět lžeš. Tazatel se zde jasně vyjádřil že sice koupí, ale přes internet, aby měl možnost vrácení do 14. dnů. Přičemž jako prioritu naznal kabel. 50m UTP stojí kolem 700,-, což je zhruba 2x méně, než powerlinové řešení a zhruba 10x méně, co by ho stálo tvé řešení.
A jediné, očem lze teď říci, že bude spolehlivé řešení je ten kabel.
Takže si to shrňme: Počínaje informací, že si utp kabel můžeš nakrimpovat jak chceš, přes tvou neschopnost rozchodit powerlinu (stačí dát vedle sebe do zásuvky na prodlužku a hned vím, na čem jsem), používání zkratek které jsi vyhrabal někde na netu (např. CSMA/CA, které mě doporučuješ k nastudování a o kterých píšu v článku "Základní diagnostika WiFi" z roku 2015) a jejichž význam nechápeš, neustálé přesvědčování, že fyzika neexistuje, rychlost deco mesh někde kolem 400Mbps - zde je téma s max. rychlostí 102: viewtopic.php?f=41&t=220696 , neschopnost používat správné jednotky (mbit - jednak nic takového jako mbit neexistuje, protože bit je nejmenší jednotkou informace, jednak mbit nemůže být vyjádření rychlosti, protože tam chybí čas), mluví o paketech, kde jsou rámce, atd. atd.
Prostě slovák jako vyšitej. K tomu není co dodat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

nl635
Level 1
Level 1
Příspěvky: 53
Registrován: listopad 23
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod nl635 » 08 bře 2024 18:48

Vyhral si. Mas pravdu. Si odbornik. Neplanujem dalej vyvracat argumenty typu "napisal si mbit miesto Mbps", "jses slovak jako vysitej", "utp kabel si mozes nakrimpovat ako chces" ani odbornost zalozenu na zmesi neaktualnych vedomosti a "odbornych" testov typu "zapojim u mamky v dome powerline na hlinikovy kabel a funguje to".


Uzi si tie roky ktore tu este nepochybne stravis, a az ako posledny odides, nezabudni zhasnut ;)

P1X3L
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 18 dub 2024 22:21

Ahoj,
tak mám update k mému dotazu.

V domě jsem již přestěhovaný a začínám konečně řešit internet. Aktuální rychlost mám 80Mb/s s tím, že zítra by mi měli instalovat novou anténu a měl bych dosáhnout až na 250Mb/s (bohužel víc tady nedostanu) :D

Teď k mému dotazu. Aktuálně je na střeše anténa, které je vedena na půdu do switche viz. příloha a z něho poté vede kabel přímo do spodního patra, kde je nějaký noname router, který s dosahem ani nedosáhne do horního patra.

V horním patře potřebuji kabel kvůli stolnímu PC a zároveň potřebuji pokrýt celé patro i WiFi. Dolů je z půdy vyveden kabel (husím krkem) a tím pádem dole už bude potřeba vyřešit pouze lepší router. Doufám že kabel je dostatečný (pro rychlost) a nebudu muset tahat nějaký nový.

Jak vyřešit nejlépe to horní patro? Nechat router na půdě a připojit do něho i rovnou přívod z antény se mi moc nechce kvůli teplotám.
Máte někdo nějaký dobrý nápady?

Díky :thumbup:
Přílohy
1.jpeg

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod RIKI22 » 18 dub 2024 22:39

To je napájanie antény nie switch.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod petr22 » 18 dub 2024 22:41

Router dosahne do horniho patra s prehledem.

Co nedosahne je slaboucky WiFi vysilac v telefonech, tabletech a notebookach skrz velice pravdepodobne
zelezobetonovou podlahu z horniho patra do spodniho k routeru. Pokud ma jedno zarizeni dosah 50m a druhe
3m, musi byt 3 metry od sebe aby datovy prenos skrz prekazky fungoval.

Jedine rozumne reseni je bud jeden WiFi router v jednom patre pripojeny primo na net a v druhem patre access
point, pripojeny kabelem k routeru. Jako AP muze klidne slouzit WiFi router pokud tenhle rezim podporuje.

Nebo pouzit MESH - router a extendery/repeatery.

P1X3L
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 18 dub 2024 23:30

Napájení antény, ale zároveň je tam tedy připojen i LAN kabel pro spodní router? S tím jsem se ještě nesetkal :) Je v tom nějaké datové omezení? Klidně si tam případně koupím nějaký lepší.

Já bych klidě nechal pouze jeden router ve spodním patře kam je vyveden i kabel od antény, který by pokryl i hořejšek (svůj Asus jsem zatím nezkoušel zapojit), ale u mě nastává problém, že potřebuji kabel v horním patře pro stolní PC.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod petr22 » 19 dub 2024 07:40

Router ti vysila i 50 metru od baraku.

Je ti k nicemu router co pokryje horejsek, kdyz to zarizeni ktere chces pripojit pres wifi nepokryje spodek, tedy jeho
vysilac je prilis slaby na to aby prosvitil podlahu az k routeru dole.

Problem neni router, ale telefon/tablet/notebook.

Ten kabel tam budes muset natahnout, cimz vyresis soucasne i stolni PC.

P1X3L
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 19 dub 2024 08:43

Díky za reakce. V mém případě jsem poukazoval na to, že bych měl dva routery, v každém patře bych měl jeden.

Ten spodní zároveň potřebuji na pokrytí zahrady a terasy. Kabel ke stolnímu PC mi přijde zbytečné zahat ze spodního patra zase nahoru, když na té půdě jen přívod od té antény, který by se dal využít i pro připojení samotného horního routeru a stolního PC? :?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53625
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod petr22 » 19 dub 2024 08:58

Router ma byt idealne 1, dva routery nepotrebujes.

Pokud uz mas jeden router od poskytovatele nahore, nepotrebujes uz dalsi dva routery.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Mesh systém s integrovaným modemem
    od Osea » 18 lis 2023 14:39 » v Sítě - hardware
    7
    1882
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 13:25
  • Kopírování řádků s funkcí když Příloha(y)
    od Martyn20 » 20 črc 2023 16:50 » v Kancelářské balíky
    3
    1981
    od Melvidor Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 08:41
  • Propagace služeb - jaké jsou nejlepší možnosti?
    od HelFix » 09 pro 2023 13:16 » v Komunikace na internetu
    1
    2128
    od pikaso.andreas Zobrazit poslední příspěvek
    09 pro 2023 22:15
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2560
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router
    od Drifty » 02 kvě 2023 20:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1245
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    03 kvě 2023 19:45

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 hostů